آموزش سئو > سئو چیست > الگوریتم های گوگل

بدون دیدگاه
26,304 تعداد بازدید

الگوریتم های گوگل با الهام از حیات وحش

الگوریتم های گوگل در جهت خلق تجربه کاربری بهتر برای مخاطبان در جست و جوهای گوگل بوجود آمدند و پیوسته با بروزرسانی‌های خود سعی دارند تا به کاربر در رسیدن به پاسخ خود در کمترین زمان ممکن با بالاترین کیفیت کمک کنند. الگوریتم‌های گوگل در ابتدا تنها اصول و قواعدی از قبل مشخص شده داشتند که هرکدام در مواردی خاص وظیفه‌ای به عهده داشتند. حال اما گوگل با کمک ماشین یادگیری و هوش مصنوعی، الگوریتم‌هایی را خلق کرده است که می‌توانند با استفاده از رفتار کاربر در صفحات جست و جو گوگل پیوسته خود را بروزرسانی کنند و تجربه بهتری را برای مخاطبان ایجاد کنند.
گوگل با نام گذاری حیوانات بر روی بیشتر الگوریتم‌های خود، حس و حال اهلی کردن آن‌ها را به متخصصین سئو القا می‌کند. امروزه سئوکاران بر خلاف گذشته می‌دانند که دور زدن الگوریتم‌های گوگل دیگر باعث بالا آمدن در نتایج جست و جو نخواهد شد و یا نتیجه مادگاری ندارد بلکه با توجه به نیاز مخاطب و رفع آن در سایت به راحتی می‌توان یک سایت را سئو کرد و در صدر نتایج جست و جو حاضر شد. شناخت الگوریتم‌ های گوگل فرآیند سئو را بسیار ساده و شیرین‌تر می‌کند.

الگوریتم های گوگل

تماس با پورفیض دات کام

واتس اپ محمد پورفیض
اینستاگرام محمد پورفیض
لینکدین محمد پورفیض
تلگرام محمد پورفیض
الگوریتم پنگوئن

الگوریتم پنگوئن Penguin Algorithm | جنگجوی باهوش

پس از انتشار الگوریتم پاندا، گوگل باز هم بیکار ننشست و برای مقابله با وب‌سایت‌هایی که درصد زیادی لینک‌های اسپم و غیرطبیعی ساخته بودند، دست به کار شد.…

برای اطلاع بیشتر کلیک کنید

الگوریتم ونیز

الگوریتم ونیز Google Venice | شروع سئو محلی

در قدیم اگر کلمه‌ای مانند «هتل» را در گوگل جستجو می‌کردید، یک‌سری نتایج ساده به شما نشان داده می‌شد و هیچ لوکال‌پکی یا مکانی در نقشه، در نتایج…

برای اطلاع بیشتر کلیک کنید

الگوریتم سندباکس گوگل

الگوریتم گوگل سندباکس Google Sandbox | آزمون صبر گوگل

الگوریتم Google Sandbox یکی از الگوریتم‌های پنهان گوگل است که از آن برای موقعیت دادن به وب‌سایت‌های جدید استفاده می‌کند. درواقع الگوریتم سندباکس به هدف جدا کردن سایت‌های…

برای اطلاع بیشتر کلیک کنید

الگوریتم دزد دریایی

الگوریتم دزد دریایی pirate | پلیس دزدهای محتوا

گوگل مدام الگوریتم‌های خود را به‌روزرسانی می‌کند تا به کاربران محتوای باکیفیت برساند. یکی از این به روز رسانی‌های الگوریتم گوگل، دزدان دریایی نام دارد. این الگوریتم محتوای…

برای اطلاع بیشتر کلیک کنید

الگوریتم EMD

الگوریتم EMD یا Exact Match Domain چیست

هدف از راه‌اندازی و ارائه الگوریتمEMD، نشانه‌گیری نام دامنه نیست، بلکه هدف اصلی آن بررسی کردن وب سایت‌هایی است که از روش‌های سئو کلاه سیاه استفاده می‌کنند. ضعف…

برای اطلاع بیشتر کلیک کنید

الگوریتم می دی (May Day) گوگل چیست؟

الگوریتم می دی (May Day) گوگل چیست؟

الگوریتم می دی (May Day) یک تغییر اساسی در جستجوهای طولانی کاربران ایجاد کرد و توانست با بهبود نتایج رضایت آن‌ها را بیش از پیش جلب کند. هدف…

برای اطلاع بیشتر کلیک کنید

الگوریتم فلوریدا (Florida google) چیست؟

الگوریتم فلوریدا چیست؟ نکات طلایی درباره Florida google اولین بروزرسانی اصلی الگوریتم گوگل

الگوریتم Florida درحقیقت یک نوع مکانیسم رتبه‌بندی منظم جهت مبارزه با لینک‌های اسپم است. در سال‌های اولیه زمانی‌که گوگل به‌تازگی شهرت جهانی پیدا کرده بود، تئوری‌های مختلفی درباره…

برای اطلاع بیشتر کلیک کنید

در دنیای بی‌انتهای گوگل ممکن است بارها و بارها با کلمه الگوریتم های مواجه شوید، اما حقیقتا آن‌ها چه چیزهایی هستند و چگونه کار می‌کنند؟ ماهیت الگوریتم این است که مجموعه‌ای از قوانین برای حل یک مسئله خاص در تعداد محدود و مشخصی از مراحل تعیین می‌شود. کمی خود را جای موتورهای جست‌وجو قرار دهید، میلیون‌ها و میلیون‌ها داده و فهرست در گوگل ذخیره شده‌اند که برای مرتب‌سازی نیاز به یک قوانین و مقرارت خاصی دارند تا بهترین نتایج را به کاربر نشان دهند.

آنگونه که سایت گوگل مطرح می‌کند، صدها میلیارد صفحه وب را در سرورهای خود مرتب می‌کنیم تا مرتبط‌ترین و دقیق‌ترین نتایج را در کسری از ثانیه بیابیم و مطابق با نیاز شما در اختیارتان قرار دهیم. الگوریتم های گوگل یک سیستم پیچیده و البته سازمان یافته‌ای است که به آن اجازه می‌دهد تا بهترین و مرتبط‌ترین صفحات را برای یک جست‌وجوی خاص بیابد و رتبه‌بندی کند.

اگر نیاز است تا ابتدا با مفهوم سئو آشنا شوید می‌توانید به صفحه سئو چیست سایت پورفیض دات کام مراجعه کنید.

الگوریتم چیست؟

در فناوری اطلاعات پر از کلمات کلیدی مثل هوش مصنوعی و ابر رایانه‌‌ها و محاسبات کوانتومی است، اما یک واژه یعنی الگوریتم در همه بخش‌های آن استفاده می‌شود. در مجموع و کلی‌ترین حالت، الگوریتم مجموعه‌ای ضوابط تعیین شده است که به رایانه می‌گوید چگونه مجموعه‌ای از حقایق جهان را به اطلاعات مفید تبدیل کند. 

این حقایق، داده‌هایی هستند که به‌منظور انتقال دانش مفید به دنیای واقعی ایجاد شده‌اند. ضوابط و مقررات در قالب یک دستور‌العمل یا الگوریتم اجرا می‌شوند. یک مثال واقعی و کاملا ملموس، پوشیدن لباس برای رفتن به سرکار. تصور کنید که هر روز برای لباس پوشیدن به چه اطلاعاتی نیاز دارید؟ قبل از هر چیزی باید بدانید که در کمد شما چه لباس در دسترس است. پس از آن باید دمای هوا و فصل را در نظر بگیرید. حالا همه این فرآیند را می‌توان در قالب داده و اعداد نشان داد. برای مثال دمای هوا یک عدد است. 

در برنامه‌نویسی، اصطلاح الگوریتم مجموعه‌ای از دستورالعمل‌های کاملا تعریف شده برای حل یک مسئله خاص است.  در زبان کامپیوتر، الگوریتم آن را برای انجام یک کار و فرآیند ویژه آماده می‌کند. برای مثال ممکن است رایانه به‌گونه‌ای برنامه‌ریزی شود که به‌شکل تصادفی عددی بین یک تا صد را بیاورد. در حقیقت الگوریتم در علوم رایانه‌ای دارای یک نقطه شروع و یک نقطه پایان است.

گاهی به الگوریتم می‌توان از منظر علم ریاضی نگاه کرد، برای مثال از شما درخواست شود که در چهار ثانیه از ۱۰۰ تا ۸۰ را برعکس بشمارید. اگرچه این یک نگاه ساده به الگوریتم است، اما همه این مثال‌ها به درک بهتر نسخه‌های پیچیده‌تر آن کمک می‌کند.

الگوریتم گوگل چیست؟

  برای یک دیجیتال مارکتر، بازاریاب محتوا و متخصص سئو کشف رمز و رازهای الگوریتم گوگل به همان اندازه که خسته‌کننده است، می‌تواند جذاب هم باشد. با توجه به ادعاهای گوگل، سیستم‌های رتبه‌بندی نه از یک، بلکه مجموعه‌ای کامل از الگوریتم‌ها تشکیل شده‌اند. 

در گوگل شرایط کمی تفاوت دارد و الگوریتم‌ها نوعی فرآیند داخلی هستند که برای رتبه‌بندی محتوای هر وب‌سایت ایجاد می‌شوند. اما در مجموع آن‌ها نیز با مجموعه‌ای اعداد با هدف مشخص ایجاد شده‌اند.  هنگام رتبه‌بندی نیز فاکتورهای مختلفی در نظر گرفته می‌شود، مانند کیفیت و ارتباط محتوا برای جست‌وجوی یک کلمه کلیدی خاص و قابلیت استفاده از یک صفحه مد نظر قرار می‌گیرد.   سیستم پیچیده گوگل همیشه به دنبال روشی است تا بتواند محتواهای هر سایت را به بهترین شیوه رصد کند و پس از آن در اختیار کاربر قرار دهد. 

در سال‌های ابتدایی، الگوریتم‌های گوگل اندک و انگشت‌شمار بودند و تنها تعداد خاصی از آن‌ها را به روزرسانی‌ شد. اما با گذشت زمان گوگل مصمم شد که این قوانین و ضوابطی که تحت عنوان الگوریتم معرفی می‌شوند را در سال هزاران بار بروزرسانی کند. گاهی آنقدر تغییر و به روزرسانی در الگوریتم‌ها جزیی هستند که اصلا مورد توجه قرار نمی‌گیرند. با این گاهی به روزرسانی‌های بزرگی روی الگوریتم‌های گوگل صورت می‌گیرد که ممکن است تاثیر جدی صفحه روی نتایج جست و جو گوگل یا همان SERP داشته باشد. 

الگوریتم گوگل چگونه کار می‌کند؟

اگر بخواهیم یک پاسخ کوتاه و صادقانه به این سوال بدهیم، باید اشاره کنیم که هیچ کس در خارج از دایره داخلی گوگل، واقعا نمی‌داند. البته دو دلیل خوب برای این ادعا و پاسخ ما وجود دارد:

 • الگوریتم در گوگل یک راز تجاری کاملا محافظت شده است که انتشار آن ارزش و اعتبار شرکت را خدشه‌دار می‌کند
 • مهم‌ترین دلیل هم اینکه اگر قرار باشد که الگوریتم‌ های گوگل عمومی و علنی شود که همه می‌توانستند آن را یاد بگیرند و وب‌سایت‌های خود را طبق آن اصلاح کنند. این اتفاق اصلا به نفع کاربر نیست؛ زیرا نتایج جست‌وجوی غیرمفیدی ایجاد می‌شود. از آنجایی هم که گوگل یک ابزار آنلاین است، در فضای آن هرج و مرج ایجاد می‌شد.

در نتیجه، بسیاری از بازاریابان دیجیتال و به‌ویژه سیوکارها، اغلب اوقات درباره نحوه عملکرد الگوریتم‌ها و اینکه چه‌کاری باید انجام دهند تا در نتایج گوگل رتبه بگیرند، حدس می‌زنند. این مورد هم تنها به خاطر نامحدود بودن الگوریتم‌هاست و این هم به معنی سکوت کامل گوگل در مقابل روش‌های بهینه‌سازی سایت نیست.

برای فهمیدن این‌که گوگل چگونه کار می‌کند به صورت دقیق، می‌توانید روی لینک مورد نظر کلیک کنید.

گوگل، الگوریتم‌های بسیاره پیچیده‌ای برای ارائه نتایج جستجو با بروزرسانی‌های مداوم دارد. اگرچه این شرکت کارکرد دقیق الگوریتم را عمومی نمی‌کند، اما چند عنصر اصلی وجود دارد که بر توانایی صفحه برای نمایش نتایج در کلمات کلیدی خاص تاثیر می‌گذارد:

 • نوع کلمه کلیدی در در عنوان اصلی و تگ‌های عناوین و توضیحات متا
 • تعداد لینک‌های طبیعی ایجاد شده
 • نحوه عملکرد وب‌سایت در رایانه، موبایل و تبلت

الگوریتم‌های گوگل در سئو چگونه کار می‌کنند؟

عوامل زیادی وجود دارد که روی الگوریتم جست‌وجوی گوگل تاثیر دارند. ما در اینجا ۵ مورد اصلی که توسط سایت گوگل فهرست شده است را می‌آوریم:

هدف و معنای جست‌وجوی کاربر

برای آنکه گوگل مرتبط‌ترین نتایج را در SERP به نمایش بگذارد، باید دقیقا درک کند که کاربر به دنبال چه چیزی است و هدف او از جست‌وجو چیست. آن‌ها باید بخش‌های مختلفی را درک کنند، بخش‌هایی مثل:

 • معنی کلمات، اینکه واژه‌ها دقیقا چه معانی و مفهومی دارند
 • هدف کاربر از سرچ، کاربر از جست‌وجوی کلمات خاص چه می‌خواهد. مثلا به دنبال خرید، تعریف و بررسی، آدرس، تصویر، ویدیو و یا نیاز به یافتن یک وب‌سایت خاص دارد.
 • نسبت به‌روز بودن محتوا حساس است و به اطلاعات کاملا بروز نیاز دارد.

گاهی اوقات تشخیص نیاز کاربر برای الگوریتم گوگل فوق‌العاده ساده است. عبارت جست‌وجوی خرید جدیدترین مدل آیفون را در نظر بگیرید، در اینجا کاملا هدف کاربر از همه جهات مشخص و فاکتورهای فوق را در بر می‌گیرد.

مرتبط بودن صفحات

دومین عنصر مهم الگوریتم جست‌وجوی گوگل یافتن صفحات مرتبط است. به زبان ساده، یافتن صفحاتی که به عبارت سرچ شده کاربر کاملا ارتباط مفهومی دارند و به بهترین شکل ممکن نیاز او را پاسخ می‌دهند. این کار را با crawl (خزش) و ایندکس منظم تمام وب‌سایت‌ها در اینترنت و تجزیه‌وتحلیل محتواهای آن‌ها انجام می‌دهد.

در این مورد، نقش اساسی را کلمات کلیدی ایفا می‌کنند. اگر صفحات روی آن عبارت جست‌وجو کار کرده و آپتیمایز شده باشند، احتمال اینکه در گروه صفحات مرتبط قرار گیرند، زیاد است.

کیفیت محتوا؛ خط قرمز گوگل

هزاران و شاید میلیون‌ها صفحه برای یک عبارت جست‌وجو شده وجود دارد، به همین دلیل گوگل از طریق کیفیت محتوا و ارتباط مفهومی آن با عبارت سرچ شده، سایت‌ها را به ترتیب اولویت‌بندی می‌کند. بنابراین هرچقدر محتوا کیفیت بیشتری داشته باشد و پاسخ بهتری به نیاز کاربر بدهد، جزء اولویت‌های گوگل قرار می‌گیرد. (البته دیگر فاکتور‌های سئو نظیر لینک‌سازی‌هایی که برای آن صفحه شده، سرعت آن صفحه و بسیاری از موارد دیگر سئو در نظر گرفته می‌شوند، اما از همه این‌ها مهم‌تر کیفیت بالای محتوا و نزدیک بودن ارتباط مفهومی آن با عبارت سرچ شده است)

اطمینان از خلق تجربه کاربری خوب

پس از آنکه الگوریتم گوگل آن هم در بخش سرچ کاربر از سه مرحله قبلی عبور کند (درک هدف از جست و جوی کاربر، پیدا کردن صفحاتی که با عبارت جست و جو شده ارتباط معنایی دارند و انتخاب کردن با کیفیت‌ترین آن‌ها)، اکنون باید مطمئن شود که وب‌سایت کاملا خواناست و تجربه کاربری را برای او ایجاد می‌کند یا خیر. این بخش معمولا به ساختار فنی سایت ارتباط دارد و شامل:

 • مدت زمان پاسخگویی صفحه
 • طراحی ظاهری (رابط و تجربه کاربری)
 • سرعت صفحه
 • امنیت وب‌سایت

شاید این عوامل به نظر مهم نباشند، اما با قرارگیری در کنار سایر بخش‌ها یعنی کیفیت و ارتباط مفهومی، مسلما روی رتبه وب‌سایت اثر می‌گذارند.

زمینه و نحوه تنطیمات سایت

آخرین مورد که در الگوریتم های گوگل مورد توجه قرار می‌گیرند و بسیار تحت تاثیر نظر کاربر، بخش مرتبط با زمینه و تنظیمات است. این موراد معمولا شامل گزینه‌های زیر هستند:

 • موقعیت مکانی کاربر
 • تاریخ جست‌وجوها
 • تنظیمات جست‌وجو

آشنایی با ۱۴ الگوریتم گوگل در سئو

تا این بخش از مطلب بیشتر به اینکه الگوریتم گوگل چیست و معمولا چه عواملی را برای تعیین رتبه سایت در واژه‌های سرچ شده کاربر لحاظ می‌کند پرداخته شد. با توجه به اینکه گوگل مدعی است که در طول سال، هزاران بار الگوریتم‌ها را بروزرسانی می‌کند و گاهی هم به اندازه‌ای تغییر، اساسی است که متخصصان سئو را وارد چالش می‌کند.

اهمیت دارد که دیجیتال مارکترها و خصوصا سئوکارها الگوریتم های مهم گوگل را بشناسند. ما در اینجا به ۱۴ مورد از شناخته‌شده‌ترین آن‌ها اشاره می‌کنیم.

الگوریتم پاندا

الگوریتم پاندا در سال ۲۰۱۱ منتشر شد. به‌روزرسانی آن، یک امتیاز کیفیت را به محتوای صفحات وب اختصاص می‌دهد. سپس از این امتیاز به‌عنوان عامل رتبه‌بندی استفاده می‌کند. الگوریتم پاندا باعص شد که در آن زمان بیشتر سئوکاران تکنیک‌های سیاه را رها کرده و به سمت سئو کلاه سفید بیایند.

هرچند که بیشتر متخصصان سئو هم اکنون از تکنیک‌های سئو کلاه خاکستری استفاده می‌کنند.

در سال‌های اول اثراتی که الگوریتم پاندا روی وب‌سایت‌ها می‌گذاشت، بسیار ناچیز بود، اما از سال ۲۰۱۶ برای همیشه در الگوریتم گوگل قرار داده شد. الگوریتم پاندا به منظور مقابله با محتواهای بی‌کیفیت و کوتاه که تنها با کلمه کلیدی پر شده بودند، انتشار یافت.

الگوریتم Freshness (محتوای همیشه سبز)

الگوریتم تازگی محتوا گوگل، انتخاب می‌کند که بهترین محتوای به‌روز شده را به کاربران نمایش دهد. با انتشار الگوریتم Freshness صفحات دارای محتوای قدیمی که در این زمان محتوایشان اهمیت کمتری دارد، در پایین‌ترین رتبه صفحه SERP قرار می‌گیرند تا راه را برای صفحاتی با ترافیک و بازدید کمتر اما با محتوای تازه و به روز باز می‌کنند.

در بسیاری موارد، اگر موضوعی پرطرفدار باشد موتورهای جست‌وجو ، بیشتر محتواهایی را که زمان کوتاهی از انتشارشان گذشته باشد را در اولویت قرار می‌دهند. البته برخی از محتواها که اصطلاحا به آن‌ها محتواهای همیشه سبز گفته می‌شوند، نیازی به آپدیت شدن ندارند.

الگوریتم پنگوئن

گوگل الگوریتم پنگوئن را جهت مبارزه با بک‌لینک‌های غیرطبیعی منتشر کرد و هدف آن کاهش رتبه سایت‌هایی بود که با خرید و یا ایجاد لینک‌ها در تعداد زیاد از سایت‌های بی کیفیت و اسپم، رتبه می‌گرفتند و در صفحه اول موتورهای جست‌وجو نمایش داده می‌شدند. همگام با به روزرسانی الگوریتم پنگوئن، به‌ طور گسترده سئو با تغییر اساسی مواجه شد؛ زیرا این الگوریتم مستقیما تکنیک‌های لینک‌سازی اسپم را مورد هدف قرار داد و به نوعی تکنیک‌های سئو کلاه سیاه را با چالشی جدی رو به رو کرد.

الگوریتم مرغ مگس خوار (Hummingbird algorithm)

مرغ مگس خوار الگوریتمی است که توانست به واژه‌های جست‌وجوی کاربر معنا و مفهوم بدهد و در نتایج جست و جو انقلابی ایجاد کند. الگوریتم مرغ مگس خوار به جای تطبیق دادن واژگان سرچ شده در نتایج جست‌وجو، روی معنا و مفهوم آن‌ها متمرکز شد. همچنین از رتبه دادن به وب‌سایت‌هایی که مثلا در محتوایی به اندازه ۵۰۰ کاراکتر، ۳۰ بار کلمه کلیدی را قرار داده بودند (کیوورد استافینگ)، جلوگیری می‌کند. 

الگوریتم کبوتر (Pigeon algorithm) 

الگوریتم کبوتر برای کمک و بهبود نتایج جست‌وجوی محلی کسب و کارها معرفی شد. الگوریتم Pigeon اولین به‌ روزرسانی خود را در سال ۲۰۱۳ منتشر کرد و از آن زمان تاکنون تمرکز خود را برای نمایش نتایج محلی افزایش داد. الگوریتم کبوتر به منظور رتبه‌بندی بهتر برای سایت‌های محلی مرتبط با سرچ کاربر در همان منطقه، طراحی شده است.

الگوریتم رنک برین (RankBrain)

یکی دیگر از الگوریتم های گوگل، رنک برین است. گوگل رنک برین را سومین عامل مهم برای رتبه‌بندی معرفی می‌کند. این الگوریتم جزء اصلی گوگل است که از هوش مصنوعی و یادگیری ماشینی برای تعیین مرتبط‌ترین نتایج به درخواست موتورهای جست‌وجو، استفاده می‌کند. 

الگوریتم رنک برین نوعی هوش مصونوعی ماشین یادگیری است که بر اساس رفتار مخاطب در صفحه جست و جو، نتایج را پیوسته و مداوم بروز می‌کند و تغییر می‌دهد.

الگوریتم برت (Bert)

گوگل معتقد است که کنجکاوی‌های کاربران، تمامی ندارد و هر جایی از جهان ممکن است به شیوه‌ای متفاوت و حتی کاملا محاوره جست‌وجو کنند. به همین دلیل هم الگوریتمی تحت عنوان برت را ایجاد کرد که با هوش مصنوعی طراحی شده است و توانایی درک زبان‌ها و معانی واژه‌های کلیدی محاوره‌ای در موتورهای جست‌وجو دارد.

گوگل با استفاده از درک مفهوم جست و جو شده توسط الگوریتم bert توانست نتایج بهتری را به کاربر نشان دهد. بعد از این الگوریتم بود که تولید محتوا در سایت نوع دیگری به خود گرفت و تولید کننده‌های محتوا به جای کار بر روی یک کلمه کلیدی در یک صفحه بر روی یک مفهوم کلیدی کار کردند و آن را به همراه به کار بردن ابری از کلمات مرتبط در همان صفحه تقویت کردند.

الگوریتم رقص گوگل (Google Dance)

اگر صفحه ای از وب‌سایت شما به یکباره از رنک‌های پایین نتایج موتورهای جست‌وجو سیر صعودی را طی می‌کند و باه رتبه‌های بالاتر می‌آید، این را مدیون الگوریتم رقص گوگل هستید. 

الگوریتم رقص گوگل صفحه‌های تازه انتشار یافته سایت را که ابتدا در رنک‌های پایین قرار دارند، در دوره‌ای به موقعیت بالاتری می‌رساند تا بتواند واکنش کاربران را ببیند. اگر الگوریتم رقص گوگل ببیند که کاربران روی آن صفحه کلیک می‌کنند و از محتوای آن لذت می‌برند، با ارتقا رتبه به سایت پاداش می‌دهد. گاهی هم با این کار متوجه می‌شود محتوا کم ارزش است و آن را به رتبه قبلی یا حتی پایین‌تر از آن می‌برد.

الگوریتم موبایل فرست ایندکس (Mobile First Index)

موبایل فرست ایندکس یکی از الگوریتم های گوگل است که ثابت کرد سرچ‌های کاربران در صفحه موبایل آن‌قدر بیشتر شده است که با استفاده از این اگوریتم اعلام کرد که گوگل ابتدا نسخه موبایل صفحات سایت شما را بررسی می‌کند. الگوریم موبایل فرست ایندکس این فرصت را فراهم کرد که خزنده‌های موتورهای جست‌وجو نیز در تلفن همراه قابل اجرا باند. 

گوگل به‌محض اینکه متوجه شد تعدادی بی‌شماری از سرچ‌ها در موبایل انجام می‌شود، مصمم شد با انتشار این الگوریتم موتورهای جست‌وجوی خود را بهینه کند. به همین خاطر، امروزه وب‌سایت‌ها به‌خاطر سرعت خوب و عملکرد بهینه در موبایل نیز رتبه می‌گیرند.

 الگوریتم گوگل سند باکس (Google Sandbox)

الگوریتم گوگل سند باکس الگوریتمی است که هوشمندانه از رتبه گرفتن وب‌سایت‌های نوپا و جدید در نتایج اول موتورهای جست‌وجو جلوگیری می‌کند. البته از دیدگاه وب‌سایت ahrefs باید به الگوریتم سند باکس گوگل به چشم یک دوره آزمایشی نگاه کرد، حتی اگر شما به خوبی سایت را به بهترین شیوه ممکن بهینه کرده باشید.

اگر از من بپرسید الگوریتم گوگل سند باکس آزمون صبر گوگل است و اگر از آن سربلند بیرون بیایید به این معنی است که سایت شما برای گوگل سک سایت پویا و غیر اسپم است. با توجه به اینکه گوگل هنوز این الگوریتم را رسما تایید نکرده، اما تجربه سئوکاران نشان داده که گوگل سند باکس وجود دارد و موتورهای جست‌وجو برای آن بهینه شده است.

الگوریتم گوگل سند باکس زمانی بوجود آمد که سئوکاران برای ایجاد بکلینک به سایت‌های خود، سایت‌هایی با محتوای بی کیفیت ایجاد می‌کردند فقط با این هدف که از آن‌ها به سایت خود لینک دهند. هرچند که تاثیر خوب این لینک‌ها در سئو با ایجاد الگوریتم پاندا توسط گوگل از بین رفت اما هنوز تعداد نا محدودی سایت بی کیفیت وجود داشت و هنوز هم ساخته می‌شود تنها به هدف لینک دادن به سایتی دیگر.

گوگل با بوجود آوردن الگوریتم سند باکس ابتدا از اسپم نبودن و کیفیت خوب سایت‌ها مطمئن می‌شود و بعد تازه آن‌ها را وارد بازی رقابت در رتبه با سایر سایت‌ها می‌کند.

 الگوریتم ونیز (Google Venice)

یکی از الگوریتم‌های کمتر شناخته شده گوگل، الگوریتم ونیز است. پیش از انتشار الگوریتم Venice، گوگل برای نشان دادن محتواهای بومی و محلی از Google Places به کاربران استفاده می‌کرد. اما با ارایه الگوریتم ونیز، کاربرانی که به دنبال خدمات یا هر چیزی در محدوده و اطراف خود بودند، سریعا به نتیجه دلخواه می‌رسیدند.  این الگوریتم بر روی صفحاتی متمرکز می‌شوند که اهداف سئو محلی بیشتر را دنبال می‌کنند. الگوریتم ونیز به نوعی کامل کننده الگوریتم کبوتر است.

 الگوریتم موش کور (Possum)

الگوریتم موش کور را باید جزء آن دسته از الگوریتم گوگل در نظر بگیریم که هیچگاه توسط این مرورگر پر رمز و راز رسما تایید نشده است. الگوریتمی که به‌محض انتشار بر روی نحوه نمایش نتایج محلی در SERP تاثیر گذاشت و آن را تغییر داد. خلاصه اینکه برای بهبود نتایج جست‌وجوهای محلی دایر شد. این الگوریتم هم کامل کننده الگوریتم کبوتر برای بهتر شدن نتایج جست و جو در گوگل مپ است.

 الگوریتم موبایل فرندلی (Mobil Friendly)

الگوریتم موبایل فرندلی را که از سال ۲۰۱۵ انتشار یافته، مستقیما توسط گوگل اعلام شده که موبایل فرندلی بودن سایت‌های نقش موثری در رتبه‌بندی آن‌ها دارد. این تغییر ویژه زبان خاصی نیست و روی همه زبان‌های جست‌وجو تاثیر می‌گذارد. بنابراین باید وب‌سایت برای موبایل هم بهینه‌سازی شود.

از مهم بودن این الگوریتم می‌توان به این موضوع اشاره کرد که گوگل در ابزار سرچ کنسول قسمتی را به اسم Mobile Friendly اضافه کرده است تا بتوان از بهینه بودن نسخه موبایل همه صفحات سایت به خوبی با خبر شد. متخصصان سئو که به سئو تکنیکال مسلط هستند نیز با این بخش از گوگل کسنول و رفع ارورهای آن به خوبی آشنا هستند.

غیر از اینکه گوگل با استفاده از الگوریتم گوگل فرست ایندکس می‌گویند که اگر سایت شما نسخه موبایل نداشته باشد در گوگل ایندکس نمی‌شود، با الگوریتم موبایل فرندلی می‌گوید که تنها نسخه موبایل داشتن کافی نیست، بلکه باید نسخه موبایل شما بهینه هم باشد تا بهترین نتیجه را در صفحه نتایج جست و جو گوگل بگیرید.

 الگوریتم دزد دریایی (pirate)

الگوریتم دزد دریایی یکی از الگوریتم‌های بسیار مهم است و تنها محرک‌های آن محتواهای کپی شده از سایت‌های دیگر است. کافیست که سایت شما قوانین کپی رایت از محتوای سایت‌های دیگر را نقض کند و این گزارش توسط الگوریتم دزد دریایی برای گوگل هوشمند ارسال شود، در این صورت یا سایت شما جریمه می‌شود و یا به طور کلی از صفحه نتایج گوگل حذف خواهید شد.

 امیدواریم که در این صفحه با معنی و مفهوم الگوریتم های گوگل در سئو و کاری که انجام می‌دهند و هدفی که دنبال می‌کنند آشنا شده باشید. در صورتی که می‌خواهید درباره هرکدام از الگوریتم‌های گوگل بیشتر بدانید می‌نتوانید در بالای همین صفحه بر روی هر کدام کلیک کنید و به صفحه اختصاصی همان الگوریتم گوگل در پورفیض دات کام بروید.

این مطلب را به اشتراک بگذارید

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست