تگ کنونیکال چیست و چه کاربردی در سئو دارد؟

تگ کنونیکال یک کد HTML در ناحیه هدر سایت است، این تگ در وب سایت‌هایی با محتوای مشابه به صفحه اصلی یا دسته بندی اصلی (در مواقعی به محصول یا محتوای اصلی) اشاره می‌کند. اگر یک URL کنونیکال به درستی علامت‌گذاری شده باشد، موتورهای جستجو  صفحه مقصد را به عنوان منبع شناسایی می‌کنند، به این معنی که می‌توان با استفاده درست از کنونیکال از ایجاد محتوای تکراری یا کنیبالیزیشن جلوگیری کرد. هدف اصلی تگ کنونیکال این است که به موتورهای جستجو بگوید که کدام صفحه نسخه از محتوا اصلی و کدام یک تکراری هستند و فقط یکسان به نظر می‌رسند.

کنونیکال چیست

تماس با آکادمی سئو پورفیض 

واتس اپ محمد پورفیض
اینستاگرام محمد پورفیض
لینکدین محمد پورفیض
تلگرام محمد پورفیض

تگ کنونیکال، که همچنین به عنوان لینک یا “rel canonical” شناخته می‌شود، برچسبی در کد منبع یک صفحه است که به موتورهای جستجو نشان می‌دهد که یک نسخه اصلی از صفحه وجود دارد. این تگ‌ها در سئو استفاده می‌شوند تا به موتورهای جستجو کمک کنند URL صحیح را فهرست کرده و از انتشار محتوای تکراری جلوگیری کند. از تگ کنونیکال برای رفع کنیبالیزیشن در سئو تکنیکال استفاده می‌شود.

بیشتر اوقات از تگ کنونیکال برای صفحات پروداکت (محصول) یا سایت‌های فروشگاهی که محصولات و صفحات مشابه زیادی دارند، استفاده می‌کنند. سایت‌هایی با صدها و یا هزاران صفحه که ممکن است برای آن‌های مشکل کنیبالیزیشن یا داپلیکیت کانتنت به‌وجود آید. در ادامه این مطلب از آکادمی سئو پورفیض بیشتر درباره کنونیکال صحبت می‌کنیم.

تگ کنونیکال چیست؟

تگ کنونیکال یک ویژگی HTML در ناحیه هدر کد منبع یک وب‌سایت است، این تگ در وب سایت‌هایی با محتوای مشابه به صفحه اصلی یا دسته بندی اصلی اشاره دارد. اگر یک URL کنونیکال به درستی علامت‌گذاری شده باشد، موتورهای جستجو  صفحه مقصد را به عنوان منبع شناسایی می‌کنند، به این معنی که می‌توان با استفاده درست از کنونیکال از ایجاد محتوای تکراری یا کنیبالیزیشن جلوگیری کرد.

تگ کنونیکال بخش کوچکی از کد  HTMLاست که به موتورهای جستجو کمک می‌کند تا نسخه اصلی صفحه را از بقیه صفحاتی که مشابه یا بسیار شبیه به آن هستند، تشخیص دهند. در سئو، این تگ برای اینکه گوگل بداند کدام نسخه از صفحه را می‌خواهید در نتایج جستجو نشان دهید، برای تجمیع ارزش لینک از صفحات تکراری و همچنین برای بهبود نمایه‌ سازی وب‌ سایت شما استفاده می‌شود.

برای دانستن دقیق اینکه سئو چیست کلیک کنید

چرا تگ کنونیکال در سئو مهم است؟

تگ canonical به موتور جستجو گوگل می‌گویند که یک منبع استاندارد یا صفحه مرتبط‌ تر وجود دارد که به حل مشکلات مربوط به محتوای مشابه یا تکراری کمک می‌کند. محتوای تکراری تأثیر منفی بر سئو می‌گذارد و می‌توان آن را با استفاده از جستجوگر محتوای تکراری شناسایی کرد.

هدف اصلی تگ کنونیکال این است که به موتورهای جستجو بگوید که کدام صفحه نسخه از محتوا اصلی و کدام یک تکراری هستند و فقط یکسان به نظر می‌رسند. به طور کلی، وب‌سایت‌ها معمولاً حاوی حداقل صفحاتی هستند که تکراری در نظر گرفته می‌شوند، درواقع محتوای یکسان دارند اما با URL‌های متفاوت نمایش داده شده‌اند. به عنوان مثال زمانی که در یک فروشگاه اینترنتی برای محصول گوگشی آیفون ۱۳ اکتیو یک محصول و برای آیفون ۱۳ نات اکتیو محصول دیگری درست می‌شود، به این دلیل که محتوای این دو صفحه به صورت کامل شبیه به هم هستند، ما یکی از این دو محصول را بر روی دیگری کنونیکال می‌کنیم، تا محتوای تکراری آن‌ها باعث کنیبالیزیشن نشود.

در این موارد، گوگل باید تصمیم بگیرد که کدام صفحه را در فهرست‌بندی و رتبه‌بندی خود انتخاب کند، همانطور که می‌دانید گوگل از همه صفحات به عنوان نتایج جستجو استفاده نمی‌کند؛ زیرا همه آنها یکسان یا بسیار شبیه به نظر می‌رسند.

به عنوان مثال، صفحات محصول معمولاً نه تنها با یک URL اصلی نمایش داده می‌شوند، بلکه همچنین می‌توانند با پارامترهای URL مختلفی که اغلب مورد استفاده قرار می‌گیرند نیز نشان داده شوند.

برای مثال، صفحه یک محصول هم می‌تواند در دسته‌بندی اصلی /clothes/ ، و همچنین فیلتر شده و با پارامترهای اندازه و رنگ نمایش داده شود. بنابراین می‌توان آن را به عنوان یک نتیجه جستجو تحت سه URL  مختلف نمایش داد.

اینجاست که تگ‌های کنونیکال اهمیت پیدا می‌کنند. آنها به گوگل نشان می‌دهند که می‌خواهید دسته‌بندی URL اصلی /clothes/  را ایندکس و از آن به عنوان نتیجه جستجو استفاده کنید و بقیه URL‌ها را نادیده بگیرید.

نکته: به خاطر داشته باشید که گوگل لینک کنونیکال را به عنوان یک سیگنال دریافت می‌کند، نه به عنوان یک دستورالعمل. اگر دلایل قانع کننده‌ای برای انتخاب صفحه دیگری برای اهداف رتبه‌بندی به جای صفحه کنونیکال وجود داشته باشد، موتور جستجو ممکن است تگ کنونیکال را به طور کلی نادیده بگیرد. تگ کنونیکال علاوه بر هدف اساسی‌ای که دارد، بعضی از مزایای مهم سئو را نیز عملی می‌کند.

مزایای کنونیکال برای سئو چیست؟

 • کنونیکال رنکینگ صفحه را یکپارچه می‌کنند

تگ‌های کنونیکال به ادغام ارزش لینک یا PageRank تمام صفحات تکراری در یک صفحه اصلی کمک می‌کنند. صفحات تکراری معمولا می‌توانند از منابع خارجی مختلف بک لینک دریافت کنند، چه آنها بک لینک از وب سایت‌های تصادفی باشند، چه کاربران در رسانه‌های اجتماعی و غیره. 

بنابراین این صفحات تا حدی ارزش لینک یا تگ را از نسخه اصلی صفحه می‌گیرند. نسخه‌ای که در واقع می‌خواهید به عنوان نتیجه جستجو رتبه‌بندی کنید. با پیاده‌سازی این تگ در صفحات تکراری، رتبه صفحه می‌تواند به یکURL  واحد منتقل شود و بنابراین رتبه کلی آن در جستجوی گوگل بهبود یابد.

 • تگ‌های کنونیکال به مدیریت محتوای کپی شده کمک می‌کنند

تگ‌های Canonical می‌توانند به موتور جستجو بفهمانند که کدام وب‌سایت حاوی نسخه اصلی محتوا و کدام وب‌سایت آن را مجدداً منتشر کرده است. بسیاری از صاحبان وب سایت‌ها از منابع دیگر برای انتشار محتوای خود (چه برای اهداف تبلیغاتی یا دیگر) استفاده می‌کنند. 

در این حالت، گوگل باید تصمیم بگیرد که کدام وب‌سایت منتشرکننده و منبع اصلی این محتوا است و باید در نتایج جستجو نمایش داده شود و کدام وب‌سایت‌ها تنها آن محتوا را کپی کرده‌اند. تنظیم تگ‌های کنونیکال در این وب‌سایت‌های خارجی به حل این مشکل و تبلیغ نسخه اصلی صفحه در جستجوی Google کمک می‌کند.

چگونه یک تگ کنونیکال اضافه کنیم؟

افزودن تگ‌های کنونیکال به صفحات شما بسیار آسان است. به هدر صفحه وب تکراری بروید و تگ rel=”canonical” را به بخش <head> صفحه اضافه کنید. لینک موجود در تگ متعارف باید به نسخه اصلی (یعنی صفحه‌ای که می‌خواهید این محتوا را به آن کنونیکال کنید) اشاره داشته باشد. 

پیاده‌سازی این تگ‌ها بهتر است صفحه به صفحه انجام شود. با این حال، این کار می‌تواند زمان و منابع زیادی را مصرف کند یا حتی در وب سایت‌های بزرگتر غیرممکن باشد. (وردپرس به صورت پیشفرض تمام صفحات را به خودشان کنونیکال می‌کند که این برای سئو سایت بسیار مفید است)

خوشبختانه، تگ‌های کنونیکال را می‌توان به طور خودکار با استفاده از افزونه‌های مختلف مانند Yoast SEO (برای وردپرس) پیاده‌سازی کرد.

پیاده‌سازی تگ‌های کنونیکال از طریق افزونه یوست سئو

پیاده‌سازی تگ‌های کنونیکال از طریق افزونه یوست سئو بسیار ساده است:

 • صفحه را برای کنونیکال‌سازی انتخاب کنید.
 • به بخش “پیشرفته” در باکس یوست در پایین محتوا صفحه بروید.
 • URL ای را که می‌خواهید به آن ارجاع دهید به بخش canonical اضافه کنید.

همچنین چند راه دیگر وجود دارد که چگونه می‌توانید صفحات کنونیکال خود را به گوگل نشان دهید.

بهترین شیوه‌های تگ کنونیکال

 1. از لینک‌هایی که به خودشان ارجاع داده می‌شوند استفاده کنید

اگرچه اجباری نیست، اما همیشه تمرین خوبیست که یک تگ کنونیکال در صفحه‌ای که به خود اشاره دارد، اضافه کنید (وردپرس به صورت پیشفرض تمام صفحات را به خودشان کنونیکال می‌کند). حتی اگر در بقیه صفحات تکراری از این تگ‌ها استفاده نکرده باشید. استفاده از لینک‌های خود ارجاع rel=canonical در صفحات اصلی به موتورهای جستجو مانند گوگل سیگنال واضحی می‌دهد که آنها نسخه‌های کنونیکال هستند. اینگونه که جان مولر یکی از تحلیل‌گران ارشد گوگل گفته است:

«ما توصیه می‌کنیم که این نوع تگ rel=canonical خود ارجاعی را انجام دهید، زیرا واقعاً برای ما روشن می‌کند که کدام صفحه را می‌خواهید ایندکس کنید یا وقتی ایندکس می‌شود این URL باید چگونه باشد.»

 1. از URL‌های مطلق استفاده کنید

URL‌های مطلق در تگ‌های کنونیکال می‌توانند به شما کمک کنند از اشتباهات ناخواسته یا تفسیر بد URLهای کنونیکال توسط موتور جستجو (بر خلاف URL‌های نسبی) جلوگیری کنید.

 1. از URL‌های کوچک استفاده کنید

موتورهای جستجو مانند گوگل می‌توانند در مورد حروف بزرگ و کوچک در URL‌ها حساس باشند. بنابراین استفاده از حروف کوچک در URL‌های کنونیکال می‌تواند به شما کمک کند تا ثبات داشته باشید و از بروز مشکلات تکراری در چشم موتورهای جستجو جلوگیری کنید.

به عنوان یک تمرین خوب، سعی کنید از حروف کوچک در URL‌ها در سرورهای خود استفاده و همچنین آنها را در تگ‌های کنونیکال اعمال کنید.

 1. کپی‌های متقابل دامنه را کنونیکال کنید

تگ‌های Canonical همچنین می‌توانند به صفحات اصلی شما از دامنه‌های دیگر، نه فقط از وب‌سایت شما، لینک بدهند. اگر محتوای تکراری در صفحات یک وب‌سایت دیگر دارید (مثلاً یک پست تغییر کاربری در برخی از سایت‌های خبری)، باید:

 • از تگ کنونیکال مرجع خود در صفحه اصلی خود استفاده کنید.
 • تگ کنونیکال را از طریق یک سایت خارجی اعمال کنید و به صفحه اصلی خود ارجاع دهید.

در مورد تگ‌های کنونیکال از چه چیزی اجتناب کنیم؟

 1. چندین نسخه کنونیکال در یک صفحه

به تگ‌های کنونیکال متعددی که ممکن است به طور تصادفی در HTML یک صفحه ظاهر شوند، توجه کنید. اگرچه نادر است، اما وجود بیش از یک تگ در یک صفحه می‌تواند باعث سردرگمی موتور جستجو و نادیده گرفتن این سیگنال شود. یا اینگونه که گوگل رسما اعلام کرد:

 • در مواردی که چندین اعلان  rel=canonicalوجود دارد، گوگل احتمالاً تمام نکات rel=canonical را نادیده می‌گیرد و هر منفعتی که یک rel=canonical درست ممکن است ارائه کرده باشد، از بین خواهد رفت.
 1. اجتناب از گذاشتن تگ کنونیکال در صفحات غیر تکراری

هنگام اعمال تگ‌های کنونیکال، همیشه مطمئن شوید که محتوای صفحات تکراری و نسخه اصلی صفحه یا یکسان یا حداقل تقریباً مشابه هستند. پیاده‌سازی این تگ‌ها در صفحاتی که کاملاً متفاوت هستند، ممکن است موتورهای جستجو را سردرگم کند یا کاملاً نادیده گرفته شوند. یا همانطور که مارتین اسپلیت توضیح داد:

 • اگر محتوا کاملاً متفاوت باشد، یا آنقدری متفاوت باشد که الگوریتم‌ها تشخیص دهند این یک صفحه تکراری نیست، آنگاه موضوع کنونیکال بی‌معنی است.

Canonical .3‌ها را از طریق فایل robots.txt مسدود نکنید

هرگز نباید URL‌ها را با برچسب‌های کنونیکال توسط فایل robots.txt مسدود کنید. این کار از خزیدن گوگل در صفحات تکراری جلوگیری می‌کند، بنابراین نمی‌تواند برچسب متعارفی را که به نسخه اصلی صفحه ارجاع می‌دهد، ببیند. علاوه بر این، مسدود کردن URL‌هایی که حاوی تگ‌های کنونیکال هستند نیز از انتقال رتبه صفحه به نسخه‌های اصلی شما جلوگیری می‌کند.

 1. از canonical در تگ <body> استفاده نکنید

تگ‌های کنونیکال باید همیشه در بخش <head> صفحات شما اعمال شوند، نه در هیچ مکان دیگری. گوگل به سادگی این تگ‌ها شما را در بخش <body> یا در هر مکان دیگری نادیده می‌گیرد.

 1. از حلقه‌های کنونیکال خودداری کنید

همیشه باید سعی کنید از تگ‌های کنونیکالی استفاده کنید که مستقیماً به صفحه اصلی ارجاع داده می‌شوند، تا از ایجاد حلقه‌های آن (مشابه حلقه‌های تغییر مسیر) جلوگیری کنید. به عنوان مثال، استفاده از یک تگ کنونیکال از صفحه A به صفحه B و سپس از صفحه B به صفحه C، یک زنجیره ایجاد می‌کند که می‌تواند موتورهای جستجو را گیج کرده و منابع و زمان آنها را هدر دهد.

در حال حاضر الگوریتم های گوگل تاثیر تگ کنونیکال را اکثر مواقع در رتبه بندی صفحات دخیل می‌کنند.

جمع بندی موضوع کنونیکال

کنونیکال، یک تگ و ابزار قدرتمند در سئو است که بیشتر برای سایت‌های بزرگ با تعداد صفحات زیاد مورد استفاده قرار می‌گیرد. در صورتی که این بخش مرتبط با سئو تکنیکال است، باید با استراتژی و عاقلانه از این تگ استفاه کرد.

rel canonical در آدرس برخی صفحات اعمال می‌شود تا موتورهای جستجوی گوگل بگوید که منبع محتوا از کجاست و از انتشار محتواهای تکراری جلوگیری کند. امیدوارم با خواندن این مقاله متوجه شده باشید که تگ کنونیکال چیست و چه تاثیری بر سئو سایت دارد.

این مطلب را به اشتراک بگذارید

سایت‌های دیگر ما

مستر سوییمر آموزش شنا

میتراکانا کتاب سه بعدی

اسپیرالی لوله اسپیرال

1,008 تعداد بازدید

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست