فضای بالای صفحه یا above the fold چیست چه تاثیری در سئو دارد

Above the Fold همان فضای بالای صفحه است. فضایی که کاربران سایت بعد از وارد شدن به یک صفحه در نگاه اول بدون اسکرول کردن صفحه مشاهده می‌کنند همان Above the Fold است. امروزه الگوریتم‌های گوگل مانند قبل سرعت لود کل صفحه را ملاک قرار نمی‌دهد و نظرش این است که مهم است که محتوایی که کاربر در بدو ورود به یک صفحه می‌بیند چقدر طول می‌کشد تا لود شود و کاربر بتواند از آن استفاده کند. همچنین ظاهر و تجربه کاربری Above the Fold بسیار مهم‌تر از قسمت‌های دیگر صفحه است. در ادامه این صفحه از آکادمی سئو پورفیض بیشتر درباره اینکه Above the Fold چیست بدانید.

above the fold چیست

تماس با آکادمی سئو پورفیض 

واتس اپ محمد پورفیض
اینستاگرام محمد پورفیض
لینکدین محمد پورفیض
تلگرام محمد پورفیض

چرا یک متخصص سئو باید بداند که Above the Fold چیست؟ فضای بالای صفحه یا همان Above the fold بخش مهمی از طراحی وب‌سایت است که با گذشت زمان همچنان پیچیده و پیچیده‌تر می‌شود. شاید به نظر افراد بسیاری همانند گذشته اهمیت نداشته باشد، اما همچنان درک درست آن مهم است؛ زیرا محتوایی که در آن نمایش داده می‌شود، برای همه وب‌سایت‌های که مایلند بهترین تجربه کاربری را برای بازدیدکنندگان خود پدید آورند، اهمیت دارد.

Above the fold برای آن گروه از سایت‌هایی که همواره به دنبال بیشترین نرخ impressions هستند، مهم است. به هر حال برداشت اولیه در هر چیزی اهمیت دارد و در مبحث سئو (برای درک بیشتر از اینکه سئو چیست کلیک کنید) نیز این قاعده مستثنی نیست. اگر در حال از دست دادن بازدیدکنندگان سایت خود هستید و نمی‌توانید آن‌ها را حفظ کنید، احتمالا به این خاطر است که محتوای فضای بالای صفحه سایت به اندازه کافی جذاب نیست.

در ادامه این مطلب از آکادمی سئو پورفیض بیشتر درباره مفهوم این اصطلاح از سئو تکنیکال توضیح خواهیم داد.

above the fold چیست و از کجا آمده است؟

فضای بالای صفحه یا همان Above the fold در ابتدا اصطلاحی بود که برای محتوا و متن بالای صفحه روزنامه گفته می‌شد. زمانی که روزنامه‌ها در دکه‌ها قرار داده می‌شدند، سرفصل‌ها بیشتر از همه به چشم می‌خوردند و باعث می‌شد که مخاطبان برای خرید روزنامه اقدام کنند.

جالب اینجاست که Above the fold روزنامه‌ها و مجله‌های سنتی نیز باید جذاب نوشته می‌شد و دارای تصاویر صریح و زیبا می‌بود تا نظر مخاطبان را جلب می‌کرد. این میراث از روزنامه‌ها و مجله‌های کاغذی به کسب و کارهای آنلاین نیز منتقل شده و امروزه هم برای آنکه بتواند مخاطبان را به خود جلب کند باید دارای از متن بالای صفحه جذاب و تصاویر زیبا طراحی شود.

این فولد دیگر همانند سرفصل روزنامه‌های قدیمی که نیمی از صفحه اول را از آن خود می‌کرد نیست، بلکه به اندازه پایین پنجره مرورگر که تقریبا ۶۰۰ مگاپیکسل از بالای صفحه اشاره دارد.

Above the Fold چیست و چه تاثیری در سئو دارد؟

همانگونه که در پاراگراف قبلی هم اشاره کردیم، این ایده به زمانی بر می‌گردد که اصلا دنیای دیجیتال وآنلاین امروزی وجود نداشت. روزنامه‌ها زمانی که تا می‌شدند و در دکه قرار می‌گرفتند یک بخش مهم و جذابی بود که باعث جلب مخاطبان می‌شد.

اگرچه مفهوم فولد خیلی پیش‌تر از وجود وب‌سایت‌ها وجود داشت، اما هنوز یک ایده مفید و استاندارد برای بازاریابی آنلاین محسوب می‌شود. قسمت بالای صفحه یا همان Above the Fold بخشی است که مخاطب قبل از اسکرول کردن به پایین مشاهده می‌کند. این مهم‌ترین قسمت صفحه است که نسبت به قسمت‌های دیگر صفحه بیشتر هم دیده می‌شود.

قرار دادن یک محتوای عالی و جذاب در Above the fold، می‌تواند قلاب جذب مخاطب و مشتری برای وب‌سایت شماست و درست همانند یک اهنگ جذاب است.

چرا فضای بالای صفحه مهم است؟

هر چیزی در نمایش اولیه، بسیار مهم است. حالا تصور کنید که این موضوع مرتبط با وب‌سایت و آن هم در فضای آنلاین پر رقابت باشد. چیدمان و قرار دادن محتوا در این بخش از سایت که تنها ۶۰۰ مگاپیکسل از نمایشگر مرورگر را از آن خود کرده، فوق‌العاده اهمیت دارد. شاید بپرسید چرا؟!

این اولین چیزی است که وقتی کاربر صفحه را بارگذاری می‌کند، در مقابل او ظاهر می‌شود، پس above the fold را جدی بگیرید، زیرا مقصدیست که می‌تواند کاربر را به سمت سایت شما بکشاند. محتوایی که در این بخش قرار می‌دهید باید به اندازه‌ای جذاب و مرتبط با اهداف تجاری کسب و کار شما باشد که سرنخ خوبی به کاربر بدهد. 

متنی که در این بخش قرار می‌گیرد، قسمتی است که بیشترین بازدید را دارد. محتوای این بخش باید بتواند سریعا توجه کاربر را به خود جلب کند و چیزی باشد که او به دنبال آن است و همان را به مخاطب ارائه دهد تا از سایت دیگر بازدید نکند.

معمولا قرار دادن تبلیغات نیز در این بخش، دید آن‌ها را بهبود می‌بخشد و می‌تواند به افزایش درآمدزایی سایت کمک کند. برای وب‌سایت‌هایی که فروش آن‌ها به شیوه B2B است، قرار دادن یک کال تو اکشن یا CTA و سایر اطلاعات مهم که باعث وجه تمایز محصول و خدمات آن‌ها می‌شود در صفحات دسته‌بندی یا لندینگ پیج‌ها می‌توانند به خوبی از بخش متن بالای صفحه به نتیجه دلخواه برسند.

بهترین روش‌ها برای فضای بالای صفحه

معمولا طراحی‌های ساده صفحات، یکی از بهترین روش‌ها برای حفظ کاربران و جلب نظر آن‌هاست. اگر در طراحی وب‌سایت نوپا هستید یا احساس می‌کنید که ممکن است سایت شما با یکی دو مورد کاهش رتبه همراه شود، می‌توانید روش‌های زیر را برای بهینه‌سازی Above the Fold در نظر بگیرید.

عنوان اصلی صفحه شما باید واضح، روشن و صریح باشد

کاربران باید بتوانند عنوان یا متن فضای بالای صفحه شما را بخوانند و بدانند که شما دقیقا چه کاری انجام می‌دهید. هدف شما در اینجا نشان دادن ارزش و خدماتیست که می‌توانند از سایت‌تان دریافت کنند، بنابراین چه چیزی بهتر از اینکه یک عنوان قدرتمند و بزرگ؟! 

پس از آنکه یک بیانیه قدرتمند بیان کردید در ادامه توضیحات اضافی قرار دهید که ثابت کند مشتریان جای درستی را انتخاب کرده‌اند. محتوای فضای بالای صفحه باید صدای برند شما، یک کال تو اکشن یا هر چیزی که مخاطب سر ذوق آورد. بهتر است آن محتوا را ثابت و حرفه‌ای نگه دارید و به طور خلاصه همه خدمات مربوط به کسب و کار یا محصول خود را توضیح دهید.

CTA؛ به کاربر بگویید دقیقا چه کاری را از او می خواهید انجام دهید

کال تو اکشن و اقدام برای انجام کاری باید واضح و در سمت راست نویگیشن سایت آورده شود. این نوع طراحی، پیدا آن را برای کاربران و مشتریان شما آسان می‌کند و تجربه خوبی برای آن‌ها به وجود می‌آورد.

در ایده‌آل‌ترین حالت این شامل یک دکمه حاوی لینک است که کاربر با کلیک روی آن وارد صفحه خرید و دریافت خدمات می‌شود. بهتر هدر صفحه شما با یک عبارت یا دو جمله مناسب یکی شده و صدای برند شما باشد.

نویگیشن را بین ۵ تا ۷ مورد نگه دارید

ارتباط با محتوای سایت باید آسان باشد، به همین دلیل بهتر است که بخش نویگیشن که یکی از مهم‌ترین بخش‌های نوار بالای صفحه است را حداکثر بین ۵ تا ۷ مورد نگه دارید. زمانی که کاربر راحت‌تر و سریع‌تر به آنچه که می‌خواهد دسترسی می‌یابد، تجربه بهتری هم به دست می‌آورد و میزان رضایت آن از سایت شما با افزایش چشمگیری همراه خواهد شد.

نکاتی که در above the fold باید رعایت شود

درست است که قرار دادن تبلیغات در فضای بالای صفحه می‌تواند یک ایده خوب و کاربردی برای جلب نظر مخاطبان سایت شما باشد، اما زیاده‌روی در این امر می‌تواند منجربه کسب نتیجه منفی شود. در میان بروزرسانی الگوریتم های گوگل اخیرا الگوریتم فرد نیز اضافه شده که با صفحات با تبلیغات زیاد مبارزه می‌کند.

بنابراین بهتر است که تبلیغ را به صورت بهینه قرار دهید و تعادل را حفظ کنید تا هم تجربه کاربری خوبی به دست آورید و هم اینکه قابلیت مشاهده آگهی به حداکثر برسد.

سخن پایانی و اهمیت فضای بالای صفحه یا Above The Fold چیست

 این بخش از سایت و محتوایی که در آن قرار می‌گیرد، فوق‌العاده مهم و پیچیده است. بنابراین پیش از آنکه هر توصیه‌ای در این باره را عملی کنید، بهتر است که از انجام آن مطمئن شوید. این موضوع را هم در نظر بگیرید که عادت کاربران فضای اینترنت تغییر یافته و معمولا به دنبال راحتی بیشتر و دسترسی آسان‌تر هستند. معمولا تبلیغات منظم و به اندازه در بالای صفحه دیده می‌شوند، البته اگر با جملاتی جذاب و گیرا مطرح شوند.

این مطلب را به اشتراک بگذارید

سایت‌های دیگر ما

مستر سوییمر آموزش شنا

میتراکانا کتاب سه بعدی

اسپیرالی لوله اسپیرال

952 تعداد بازدید

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست