سئو منفی یک تکنیک کلاه سیاه Negative Seo؛ جنگ نابرابر یا خنجر از پشت!

سئو منفی (Negative Seo) یا سئو کلاه سیاه به روش‌ها و ترفندهای غیراخلاقی از بهینه‌سازی سایت گفته می‌شود که به کمک آن می‌توان بر روی رتبه وب‌سایت‌های رقیب در نتایج جستجو گوگل تاثیر منفی گذاشت. در این روش رقیب تلاش می‌کند جایگاه سایت شما را در نتایج جستجوی گوگل پایین بیاورد و از این طریق بازدید سایت شما را کاهش دهد. سوال اینجاست که سایت من چطور در دام رقیب می‌افتد؟

سئو منفی؛ یک تکنیک کلاه سیاه و جنگی نابرابر

تماس با آکادمی سئو پورفیض 

واتس اپ محمد پورفیض
اینستاگرام محمد پورفیض
لینکدین محمد پورفیض
تلگرام محمد پورفیض

سئو منفی (Negative Seo) به روش‌ها و ترفندهای غیراخلاقی از بهینه‌سازی سایت گفته می‌شود که به کمک آن می‌توان بر روی رتبه وب‌سایت‌های رقیب در نتایج جستجو گوگل تاثیر منفی گذاشت. تکنیک‌های سئو کلاه سیاه در بازه زمانی کوتاه مدت، موجب بهبود جایگاه یک سایت شوند، اما در درازمدت می‌تواند موجب جریمه سایت، افت رتبه یا حذف از نتایج جستجو شود. سئو منفی یعنی استفاده از این تکنیک‌ها برای ضربه زدن به رقبا.

در این روش رقیب تلاش می‌کند جایگاه سایت شما را در نتایج جستجوی گوگل پایین بیاورد و از این طریق بازدید سایت شما را کاهش دهد. سوال اینجاست که سایت من چطور در دام رقیب می‌افتد؟ خراب کردن رتبه سایت رقیب تا چه حد آسان است؟ آیا راهی هست که شما را از چنین دسیسه‌ای در امان نگه دارد؟

برای مثال فرض کنید شما در عبارت (سئو منفی تکنیک سئوکلاه سیاه) در صفحه اول گوگل در رتبه اول قرار دارید، اما رقیب شما در رتبه سه یا چهار واقع شده است. همان‌طور که می‌دانیم، جایگاه کلمات کلیدی در صفحه نتایج از اهمیت بالایی برخوردار است. سایت رقیب شما تصمیم می‌گیرد با خرید بک لینک در کلمه کلیدی (آموزش سئوکلاه سیاه) شما را هدف جریمه الگوریتم پنگوئن قرار دهد. تنها با اطلاع از تکنیک‌های مختلف و روش‌های مختلف سئو منفی است که می‌توانیم سایت خود را در برابر حمله ناگهانی رقیب بیمه کنیم.

در ادامه این مطلب از آکادمی سئو پورفیض قصد داریم درباره این روش‌های سیاه و نابرابر که می‌توانند باعث شوند تا سایت شما در معرض خطر قرار گیرند، توضیح دهیم. آنچه که در ادامه خواهید خواند:

 • سئو منفی شامل چه مواردی است؟
 • سئومنفی خارجی چگونه به سایت ما آسیب می‌رساند؟
 • تکنیک‌های محافظت از سایت در برابر سئو منفی
 • شگرد کلاه سیاه برای آسیب به سایت‌ از طریق سئو منفی خارجی
 • شگرد کلاه سیاه برای آسیب به سایت‌ از طریق سئو منفی داخلی
 • جمع‌بندی

سئو منفی شامل چه مواردی است؟

۱. سئو منفی خارجی

۲. سئو منفی داخلی

معمولاً سئو منفی خارجی راحت‌تر انجام می‌شود، چون برای اجرای سئو منفی داخلی هکر باید به هاست شما دسترسی داشته باشه که معمولاً این کار به‌آسانی انجام نمی‌شود. با استفاده از این روش‌های به نوعی رقبا به دنبال این موضوع هستند که سایت شما را در مقابل الگوریتم های گوگل، بد جلوه دهند.

سئو منفی شامل چه مواردی است؟

سئو منفی خارجی چگونه به سایت ما آسیب می‌رساند؟

یکی از روش‌های اجرای سئو منفی خارجی ساخت لینک‌های مخرب است. در این روش فرد یا افرادی که قصد آسیب زدن به وب‌سایت شما را دارند تعداد بسیار زیادی لینک‌های غیرطبیعی را در بازه زمانی کوتاه و با انکر تکست‌هایی که هیچ ارتباطی به موضوع سایت شما ندارند، می‌سازند.

به این ‌ترتیب ممکن است که در عرض چند روز مثلاً ۵۰۰ وب‌سایت که اعتبار بسیار پایینی نزد گوگل دارند، لینک‌های زیادی به سایت شما بدهند. البته گوگل از این دسیسه‌ها با خبر است و با استفاده از الگوریتم‌های جدیدش این لینک‌ها را شناسایی می‌کند.

سئو منفی خارجی چگونه به سایت ما آسیب می رساند؟

تکنیک‌های محافظت از سایت در برابر سئو منفی

با ارسال بک‌لینک‌‌های بی ارزشی که برایتان ایجاد کرده‌اند، در سرچ کنسول خودتان می‌توانید در بخش (Disavow link)  این لینک‌ها را به گوگل ارسال کرده و قبل از اینکه کار از کار بگذرد، به گوگل بگویید که ساخت این لینک‌‌ها ارتباطی به شما ندارد. همچنین با ابزارهای وب‌سایت (moz.com) و (Ahrefs.com)  هم می‌توانید برای بررسی این لینک‌های مخرب استفاده کنید.

تکنیک های محافظت از سایت در برابر سئو منفی

شگرد کلاه سیاه برای آسیب به سایت‌ از طریق سئو منفی خارجی

 1. مزرعه لینک ولینک های مزاحم
 2. محتوای جعلی
 3. فشار روی سرور، دست‌کاری هاست وب‌سایت
 4. ساخت صفحات جدید
 5. دست‌کاری تنظیمات سایت
 6. دست‌کاری فایل robot.txt
 7. حملات اسپمرها برای کاهش سرعت سایت

شگرد کلاه سیاه برای آسیب به سایت‌ از طریق سئو منفی داخلی

۱. مزرعه لینک و لینک‌های مزاحم

سئو منفی به طور کلی شامل لینک‌های گروهی از سایت‌ها یا مزارع لینک است. سایت هایی وجود دارند که به دلیل افزایش محبوبیت لینک برای سایر سایت‌ها، اقدام به تبادل لینکی بنام مزرعه لینک می کنند. مزارع لینک در نگاه اول شاید بتواند لینک‌های ورودی زیادی را جذب وب‌سایت شما کنند، اما باید به آن دقت داشته باشید که بسیاری از این لینک‌ها مصنوعی، بی‌کیفیت و ضعیف هستند.

یک مزرعه لینک، قطبی از وب‌سایت‌های به هم پیوسته و مرتبط است. در اصل این سایت‌ها از لینک‌های یکدیگر برای افزایش محبوبیت صفحات سایت خود در نتایج جستجو گوگل استفاده می‌کنند.

گوگل در سال ۲۰۱۲ اولین نسخه از الگوریتم جدید خود موسوم به «پنگوئن» را به اجرا در آورد که هدف اصلی آن، نابود کردن مزرعه‌های لینک (Link Farm) بود. سایت‌هایی که از سیاست‌های لینک سازی مورددار استفاده می‌کردند یک‌شبه از عرش به فرش کشیده می‌شدند.

مزرعه لینک و لینک های مزاحم

۲. محتوای جعلی

محتوای جعلی یا سرقت محتوا همانطور که از نامش پیداست، محتوای سایت شما کپی شده و به‌صورت غیرمجاز در وب‌ سایت‌های دیگر منتشر و ایندکس می‌شود. وقتی گوگل محتوایی را پیدا می‌کند که در چندین سایت منتشر شده باشد، فقط یک نسخه از آن را برای رتبه‌بندی انتخاب می‌کند.

موتور‌های جستجوی گوگل در ابتدا نسخه سرقت شده را پیدا می‌کنند و امکان دارد آن را به جای نسخه اصلی سایت شما رتبه‌بندی کنند. در این شرایط ربات‌های خزنده با محتوای اصلی سایت شما همانند یک محتوای کپی و دزدیده شده، رفتار می‌کنند!

انتشار محتوای جعلی

۳. تحت فشار گذاشتن سرور، دست‌کاری هاست وب‌سایت

یکی از تکنیک‌های سئو منفی، فشار وارد کردن بر روی هاست وب شماست. سئو منفی، با فشار بر روی هاست از طریق فرستادن لینک‌های مخرب زیاد به سایت شما انجام می‌شود. در این شرایط موتورهای جستجوی گوگل، موفق به یافتن و دسترسی به سایت شما نمی‌شوند و نتیجه آن افت سئو شما خواهد بود.

این کار باعث افت سرعت سایت شما یا کلا منجربه خرابی آن می‌شود. اگر موتورهای جستجو در هنگام پایین آمدن به سایت شما نرسند، مطمئناً رتبه گیری گوگل را از دست می‌دهید. برای جلوگیری با این نوع سئو منفی، لازم است تا سرعت سایت خود را مدام چک کنید. شما با نصب فایروال ها و انجام تنظیمات بلاک کردن ربات ها، میتوانید با این حمله مقابله کنید.

دست‌کاری هاست وب‌سایت

۴. ساخت صفحه‌های جدید

به این ترتیب که صفحه‌ای در سایت شما می‌سازند و آن را با انواع لینک‌های خارجی به سایر سایت‌های نامرتبط و حتی غیراخلاقی، اشباع و به این ترتیب، اعتبار وب‌سایت شما را کم و نامعتبر می‌کنند.

ساخت صفحه های جدید

۵. دست‌کاری تنظیمات سایت

یکی دیگر از کارهایی که این افراد برای آسیب زدن به وب‌سایت شما انجام می‌دهند، تغییر لینک‌های فالو سایت به نوفالو است. به طور طبیعی، باید تقریبا ۹۰ درصد (یا حتی بیشتر) لینک‌های داخلی فالو باشند. چون در غیر این صورت، به وب‌سایت شما آسیب می‌زند و میی تواند برای سایت شما مخرب و ویرانگر باشد.

دست کاری تنظیمات سایت

۶. دست‌کاری فایل robot.txt

هکرها صفحه‌های مهم سایت شما را از طریق هاست و دسترسی به فایل robot.txt، نوایندکس (noindex) می‌کنند، یعنی به موتورهای جستجوگر گوگل می‌گویند، که نباید این صفحات را در نتایج جستجوی خود نشان دهند. نباید آن‌ها را بخزند و دنبال کنند.

دست‌کاری فایل robot.txt

۷. حملات اسپمرها برای کاهش سرعت سایت

حملات اسپمرها باعث‌ کم شدن تعداد مخاطبان و کاهش سرعت سایت می‌شود. این افراد با فرستادن کدهای مخرب به سایت شما، سرعت سایت را کاهش میدهند.پایین بودن سرعت سایت باعث نارضایتی مخاطب و کاربران می‌شود.

حملات اسپمرها برای کاهش سرعت سایت

شگرد کلاه سیاه برای آسیب به سایت‌ از طریق سئو منفی داخلی

در سئو منفی داخلی، سایت فرد را به طور کامل هک میکنند و به جای صفحه های سایت،یک صفحه سیاه نمایش داده می‌شود.گاهی هم برای مدیر سایت یک متن با عنوان: «ما شما را هک کردیم!» در صفحه سایت به نمایش در می‌آمد. این فرآیند غیر اخلاقی ایجاد سئوی منفی برای سایت‌های رقیب شاید کمی قدیمی شده باشد، اما هنوز هم بسیاری از این شیوه استفاده می‌کنند.

 1. ساخت صفحه‌های جدید
 2. دست‌کاری تنظیمات سایت
 3. تغییر در محتوا
 4. ریدایرکت مخفیانه

۱. ساخت صفحه های جدید

هکرها در این روش صفحه‌ای در سایت شما می‌سازند و آن را با انواع لینک‌های خارجی به سایت‌های نامرتبط و حتی غیراخلاقی، اشباع می‌کنند و به این ترتیب، اعتبار وب‌سایت شما را زیر سوال میبرند.

ساخت صفحه جدید

۲. دستکاری تنظیمات سایت و لینک‌های داخلی

از جمله کارهای دیگری که چنین افرادی روی سایت رقیب انجام می‌دهند، تغییر دادن لینک‌های فالو سایت به rel نوفالو است. به طور طبیعی، باید تقریبا ۹۰ درصد (یا حتی بیشتر) لینک‌های داخلی فالو باشد. چون در غیر این صورت، به وب‌سایت شما آسیب می‌زند. هکرها با آگاهی از این موضوع، تمام لینک‌های داخلی را نوفالو می‌کنند.

دستکاری تنظیمات سایت و لینک های داخلی

۳- تغییر در محتوا

اگر کسی محتوای سایت شما را تغییر دهد، شما یقینا متوجه خواهید شد. اما این گونه نیست اینکار آنقدر نامحسوس انجام می‌شود که به سختی می‌توان متوجه آن شد، که یک هکر به طور مثال می‌تواند کدهای اسپمی را به محتوای سایت‌ شما اضافه و آن را با که “display:none” در ظاهر سایت مخفی کند. بنابراین شما قادر به مشاهده آن نخواهید بود، مگر این‌که نسخه Html سایت را مشاهده کنید.

تغییر در محتوا سئو منفی

۴. ریدایرکت مخفیانه

ریدایرکت مخفیانه یکی از روش‌های سئو کلاه سیاه یا سئو منفی است که، هدایت صفحات وب‌سایت‌تان به یک وب‌سایت دیگر ارا بر عهده دارد. هدف هکر از این اقدام بالا بردن پیج رنک صفحه سایت موردنظر خود و انتقال مخاطب به آن است.  این اتفاق بیشتر برای وب‌سایت‌های بزرگ که لینک‌های محبوبی دارند، رخ می‌دهد. در صورتی که گوگل متوجه این اقدام شود پنالتی شدن وب‌سایت مورد نظر بسیار افزایش می‌یابد؛ زیرا از نظر گوگل شما در حال ریدایرکت کردن و هدایت کاربران به یک سایت مخرب هستید.

ریدایرکت مخفیانه

جمع بندی

سئو منفی یک تکنیک کلاه سیاه و کار غیر اخلاقی است، که توسط آن می‌توان رتبه سایت رقبا را کاهش داد. جالب است بدانید اجرای سئو منفی تکنیک کلاه سیاه کار سختی است و هزینه زیادی برای صاحب سایت دارد ولی پیشگیری، بهتر از درمان است.

هر چقدر که شما بر تولید محتوای با کیفیت و رضایت کاربران تاکید داشته باشید، ارزش و برند شما نزد کاربران و موتور های جستجوگر گوگل بیشتر خواهد شد.درواقع سئو منفی نقاط ضعف هر سایت را هدف قرار می‌دهد و این موضوع میتواند تلنگری باشد تا شما برای رشد و پیشرفت برند خود تلاش کنید.

سوالات متداول درباره سئو منفی

کدام سئو منفی برای کلاه سیاه راحت‌تر انجام می‌شود؟

سئو منفی خارجی راحت‌ترین روش مخرب برای آسیب به سایت رقبا است.

چگونه در مقابل بک لینک ها از سایت خود محافظت کنیم؟

در سرچ کنسول خودتان در بخش (Disavow link) این لینک‌ها را به گوگل ارسال کرده و قبل از اینکه کاراز کار بگذرد، به گوگل بگویید که ساخت این لینک‌‌ها ارتباطی به شما ندارد.

کلاه سیاه برای آسیب به سایت‌ از طریق سئو منفی داخلی به چه صورت عمل می‌کند؟

سئوی منفی با هک کردن سایت مورد نظر، نو ایندکس کردن صفحات سایت باعث آسیب به رتبه‌بندی سایت می‌شوند.

لینک های اسپم چگونه سرعت سایت را کاهش می‌دهند؟

لینک‌های هرز با دادن کدهای مخرب به سایت‌ها باعث سرعت سایت می‌شوند.

این مطلب را به اشتراک بگذارید

سایت‌های دیگر ما

مستر سوییمر آموزش شنا

میتراکانا کتاب سه بعدی

اسپیرالی لوله اسپیرال

941 تعداد بازدید

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست