تدوین استراتژی سئو چیست | برنامه ریزی، تعیین نقشه راه سئو و چینش معماری صفحات

تدوین استراتژی سئو به تیم دیجیتال مارکتینگ و به طور کلی به روند کلی کسب و کار جهت می‌دهد. چه بسیار وب‌سایت‌هایی که با نگاهی ساده و بدون هیچ رویکردی در انتها محکوم به شکست شدند. اهمیت رویکرد سئو و برنامه‌ریزی برای اجرای آن مهم است و باید برای دسترسی به ترافیک، نرخ کلیک ارگانیک و در انتها فروش بیشتر زمان اختصاص داده شود. برنامه ریزی و استراتژی بهینه سازی سایت، نقشه راه سئو شما را مشخص می‌کند.

تدوین استراتژی سئو چیست

تماس با آکادمی سئو پورفیض 

واتس اپ محمد پورفیض
اینستاگرام محمد پورفیض
لینکدین محمد پورفیض
تلگرام محمد پورفیض

مطمئنا همه ما پس از اهمیت چرایی سئو چیست و درک این‌که بهینه‌سازی موتورهای جستجو چقدر برای توسعه کسب‌وکارهای آنلاین اهمیت دارد مهم‌ترین نکته‌ای که به سراغ آن خواهیم رفت، تدوین استراتژی سئو است. این موضوع ممکن است برای برخی تنها به ایجاد محتوا براساس کلمات کلیدی تحقیق‌شده خلاصه شود اما درحقیقت طبق آنچه که در آخرین آپدیت هسته گوگل مشخص شد همه چیز با توجه به کلمات کلیدی سرچ شده توسط کاربر خلاصه نمی‌شود یعنی یک متخصص سئو برای تدوین استراتژی سئو باید همه جوانب را در نظر بگیرد.

این روندی است که هنر جنگیدن با هر آنچه که در مسیر بهینه‌سازی اعم از به روزرسانی الگوریتم‌ها تا استفاده از سئو منفی توسط رقبا را به آن‌ها آموزش می‌دهد. ما در ادامه این پست از مجموعه مقالات آموزشی سئو پورفیض قصد داریم تا درباره تدوین استراتژی سئو مباحث جذاب و کاربردی را مطرح کنیم. آنچه که در ادامه خواهید خواند:

  • برنامه‌ ریزی یا تدوین استراتژی سئو اولین قدم بهینه سازی سایت
  • روشن کردن اهداف در فروش برای مشخص شدن نقشه راه سئو
  • برندسازی با تدوین استراتژی سئو | تبدیل به افسانه شوید
  • سرازیر کردن مخاطبان به قیف فروش با استراتژی سئو درست
  • شناخت کلمات کلیدی هدف در مرحله استراتژی سئو (تحقیق کلمات کلیدی)
  • چینش صفحات و ماهیت آن‌ها و معماری صفحات سایت| ساخت قلعه برای امپراطوری
  • برنامه ریزی برای تولید محتوا برای صفحات مختلف و نقشه راه سئو و تولید محتوا
  • امپراطوری ها یکشبه درست نمی شوند | سئو یک شبه اتفاق نمی افتد و راه بلند مدت تا نهایی شدن نقشه راه سئو
  • ‌کلام آخر

برنامه‌ ریزی یا تدوین استراتژی سئو اولین قدم بهینه سازی سایت

استراتژی سئو در حقیقت فرآیندی برای سازمان‌دهی یک وب‌سایت برای بهبود ظاهر شدن در نتایج برتر جستجو است. اساسا این برنامه‌ای است برای به حداکثر رساندن فرصت جهت به دست آوردن ترافیک ارگانیک از موتورهای جستجو و ایجاد مشتریان واقعی.

برنامه ریزی با تدوین یک استراتژی سئوی حرفه‌ای کمک می‌کند تا در زمان تولید محتوا به صورت سازماندهی شده اقدام کنید و در مسیر درست قرار بگیرید. به جای آنکه تنها به ایجاد محتوایی که مخاطبان آن را دنبال می‌کنند باشید، با چنینش استراتژی درست و برنامه‌ریزی برای اجرای آن، به معنای واقعی کلمه مخاطبان حقیقی و ارگانیک برای سایت خود می‌سازید.

برای ایجاد و اجرای اهداف بهینه‌سازی موتورهای جستجو سایت خود، بازاریابی محتوایی که در انتها منجربه فروش خواهد شد، بسیار مهم است. بله ما در پاراگراف اول اشاره کردیم که تولید محتوا همه اهداف سئو نیست، اما مهم‌ترین بخش آن است؛ زیرا این محتواهای شماست که در وهله اول در نظر مخاطبان، ربات‌ها و الگوریتم های گوگل قرار می‌گیرد.

اگر SEO strategy شما یک برنامه‌ریزی سازماندهی شده برای بخش محتوا نداشته باشد و به نوعی پراکندگی در آن دیده شود، ربات‌های موتورهای جستجو کار سخت‌تری برای فهرست کردن، شناسایی حوزه کاری شما و در انتها رتبه‌بندی سایت شما خواهند داشت.

در یک کلام اجرای شیوه بهینه‌سازی موتورهای جستجو نیاز به تدوین، برنامه‌ریزی و اجرای هدفمند همه مراحل برای پیشبرد اهداف کسب و کار دارد. معمولا در تیم دیجیتال مارکتینگ این مشاور سئو است که تدوین استراتژی بهینه‌سازی موتورهای جستجو را با توجه به شناخت مخاطبان هدف بر عهده دارد. استراتژی یا رویکرد سئو هر سازمانی متفاوت است، اما در نهایت همه یک هدف را دنبال می‌کنند، آن هم دستیابی به ترافیک ارگانیک بیشتر و پیروی از آن است.

برنامه ریزی یا تدوین استراتژی اولین قدم سئو

روشن کردن اهداف در فروش برای مشخص شدن نقشه راه سئو

چه به دنبال سئو برای به دست آوردن ترافیک بیشتر باشید، چه بخواهید اهداف رویکرد بهینه‌سازی سایت خود را برای دستیابی به نرخ کلیک بیشتر توسعه دهید، همه این‌ها اهدافی واحد دارند، آن هم به دست آوردن سهم بیشتری از بازار و در انتها فروش است. بله حق با شماست، ما می‌دانیم که فروش ارتباط مستقیمی با سئو ندارد، اما نمی‌توانیم این حقیقت را هم پنهان کنیم که فروش بخشی جدایی‌ناپذیر از بهینه‌سازی موتورهای جستجو است.

حالا چرا اهمیت دارد؟! هر سازمان، شرکت یا کسب و کاری که دست از سنتی بودن کشیده و به فکر راه‌اندازی وب‌سایت افتاده، مطمئنا به این باور رسیده است که برای به دست آوردن مشتریان واقعی از میان موضوعات سرچ شده آن‌ها در موتورهای جستجو، نیاز به بهینه‌سازی دارد. اما در مقابل استراتژی سئو هر سازمانی باید یک بخش جداگانه برای اهداف فروش و اینکه اصلا چه راه حلی برای دستیابی به سهم بیشتری از بازار در همان حوزه خاص وجود دارد.

حتی زمانیکه هدف استارتاپی در دست گرفتن مخاطبان بیشتر باشد، به هر حال برای تامین هزینه‌های خود و ارائه خدمات بیشتر نیاز به فروش دارد. در آخر این مدیر سئو است که باید با طوماری از آمار و ارقام و چه بسا افزایش یا کاهش فروش به کارفرما گزارش ارائه دهد. بهتر است کمی احساسات را کنار بگذارید و روند SEO strategy خود را به گونه‌ای برنامه‌ریزی کنید که اهداف فروش آن نیز قابل درک و روشن باشد.

روشن کردن اهداف در فروش استراتژی سئو

برندسازی با تدوین استراتژی سئو | تبدیل به افسانه شوید

در دنیای دیجیتال مارکتینگ، داشتن نام تجاری معروف و سرشناس مهم‌ترین دارایی برای کسب و کارهای آنلاین محسوب می‌شود. تدوین استراتژی سئو حرفه‌ای با درک کلی از نیاز مشتری، ویژگی‌های اصلی یک محصول منحصربه فرد را هدف قرار می‌دهد و باعث می‌شود تا قدرت بهینه‌سازی برای برندسازی نیز بیش از هر زمان دیگری نمایان شود.

برندسازی در مقابل سئو چیزی بیش از نبرد خلاقیت در برابر تصمیم‌گیری مبتنی بر داده است. یعنی سئو با کشف اهداف کاربر و پیش بردن بخش‌های مختلف آن متناسب با نیاز آن‌ها و ایجاد تجربه کاربری ایده‌آل می‌تواند به برندسازی کسب و کارها کمک کند و از آن‌ها یک افسانه واقعی بسازد.

معمولا در سازمان‌های بزرگ مدیر برند در مقابل متفکران SEO strategy قرار می‌گیرند. آن‌ها افرادی هستند که مسئولیت حفظ یکپارچگی در ارتباطات و ابتکارات دیجیتال مارکتینگ را به عهده دارند. جالب است بدانید که آن‌ها نیز نقش عمده‌ای در مشتری‌آفرینی و توسعه استراتژی‌های مدیر سئو دارند.

زمانیکه اهداف سئو با برندینگ همگام شود، بیشترین بخش کاری آن‌ها علاوه بر تدوین استراتژی و رویکرد سئو شامل تجزیه و تحلیل، بررسی و اجرای تغییرات اعمال شده در جهت بهینه‌سازی موتورهای جستجو است. در این بین کارشناس سئو، همه این برنامه‌های چیده شده را که در انتها هم به فروش و هم به برندسازی کمک می‌کند را به مرحله اجرا در می‌آورد.

شاید این سوال برای شما مطرح شود که سئو چه ارتباطی با برندسازی دارد؟! براساس تحقیقی که در سال ۲۰۲۰ توسط نیلسون انجام شده و طبق بیانیه‌های منتشر شده در وب‌سایت https://customerthink.com/ بیشتر مشتریان آنلاین در زمان خرید محصولات، ترجیح می‌دهند از برندهای مطرح و شناخته شده، خرید کنند. بنابراین اهداف سئو استراتژی باید با برندینگ شدن نیز همسو باشد تا بتوانید از جستجوی ارگانیک، بهترین و وفادارترین مشتریان را برای سایت خود بسازید.

برندسازی تبدیل به افسانه شوید

سرازیر کردن مخاطبان به قیف فروش با استراتژی سئو درست

قدم بعدی که یک استراتژیست سئو باید بردارد هدایت مخاطبانی که از راه ارگانیک و با سرچ راهی سایت می‌شوند، به قیف فروش است. برای مثال اگر کاربری شرکت در دوره آموزش خصوصی سئو را سرچ کرده و وارد سایت شده، باید همه بخش‌ها اعم از محتوا، سرعت سایت و پیمایش آنقدر بهینه شود که همان مسیر برای خرید و دریافت خدمات ادامه دهد.

در حقیقت نماد قیف در دیجیتال مارکتینگ و سئو به آن‌ها کمک می‌کند تا مشتریان بالقوه را از لحظه‌ای که وارد سایت می‌شوند تا زمانیکه به خرید منتهی شود را تجسم کنند. برای سرازیر کردن مخاطبان به قیف فروش آن هم از طریق سئو نیاز است که در ابتدا سه مرحله آگاهی، ارزیابی و تبدیل تحلیل و بررسی شود. معمولا استراتژی و رویکرد سئو در قیف فروش، اساسا آن‌ها را به بهینه‌سازی محتوا برای هر یک از مراحل گفته شده در بالا می‌رساند تا کاربر راحت‌تر بتواند به کسب و کار و خدمات مورد نیاز خود دسترسی یابد.

سرازیر کردن مخاطبان به قیف فروش

شناخت کلمات کلیدی هدف در مرحله استراتژی سئو (تحقیق کلمات کلیدی)

شاید کمی متعجب شوید که ما شناخت و تحقیق کلمات کلیدی برای تدوین استراتژی سئو را پس از هدایت مخاطبان به قیف فروش قرار داده‌ایم. دلیل ما این است که پیش از شناخت و آگاهی درباره مخاطبان هدف کسب و کار بهتر است سراغ تحقیق کلمات کلیدی و کیوورد تارگتینگ نروید. مطمئنا در مسیر آگاهی و ارزیابی کاربران خاص خود تا حدودی کلمات کلیدی که باید روی آن‌ها مانور دهید را نیز خواهید شناخت.

معمولا یکی از مهم‌ترین بخش‌های تدوین SEO strategy، تحقیق کلمات کلیدی است. برای انجام این کار می‌توانید از ابتدایی‌ترین روش یعنی بخش Google search suggestions کمک بگیرید یا از ابزارهای تحقیق کلمات کلیدی مثل kwfinder، keywordtools، گوگل ترند یا کیورد پلنر استفاده کنید. اینکه بخواهید محتواهای سایت را با کلمات کلیدی لانگ تیل یا کوتاه بهینه کنید نیز جزوی از رویکرد سئو است که باید در طی برنامه‌ریزی مشخص شود.

شناخت کلمات کلیدی هدف

چینش صفحات و ماهیت آن‌ها و معماری صفحات سایت| ساخت قلعه برای امپراطوری

برای آنکه رویکرد سئو خود را به گونه‌ای طراحی کنید که در انتها به ساخت قلعه برای امپراطوری یا برندینگ شدن شما منجر شود، باید صفحات به درستی چیده و ماهیت آن‌ها مشخص شود. حتی یک سایت کوچک باید یک ساختار و معماری جذابی داشته باشد. بیشتر سایت‌های موفق ساختار هرمی دارند که در زیر آن صفحات مهم و اصلی قرار داده می‌شود. یک ساختار حرفه‌ای به کاربر کمک می‌کند تا به راحتی بتواند در سایت پیمایش کند و از طرفی خزنده‌های موتورهای جستجو به سرعت صفحات اصلی سایت را بیابند.

معمولا در ساختار هرمی صفحات اصلی سایت در هرم ابتدایی قرار دارند و معمولا در حالت ایده‌آل ابتدا ایندکس می‌شوند و جزو نتایج برتر در صفحه SERP هستند. این موضوع را هم فراموش نکنید که برای ساخت هر صفحه‌ای از سایت چه اصلی و چه فرعی باید از کلمات کلیدی استفاده شود. کلمات کلیدی که در نتایج تحقیق به دست آورده‌اید. هر چه ساختار سایت منظم‌تر و ماهیت آن برای همه مشهود باشد، قلعه امپراطوری کسب و کار مستحکم‌تر و ماندگارتر خواهد شد. چینش صفحات سایت به صورت خطی نیز جزو روش‌های بهینه‌سازی ایده‌‌آل محسوب می‌شود که به صورت متوالی به هم متصل می‌شوند و همه یک مسیر منطقی با اهداف مشخص را دنبال می‌کنند. برای مثال از صفحه اصلی به صفحه خدمات و از آنجا به صفحه نظرات و خرید.

چینش صفحات سایت و ماهیت آن‌ها ساخت قلعه برای امپراطوری

برنامه ریزی برای تولید محتوا برای صفحات مختلف و نقشه راه سئو و تولید محتوا

استراتژی سئو در شرایطی به بار می‌نشیند که در آن برنامه‌ریزی حرفه‌ای برای تولید محتوا آن هم برای صفحات مختلف وجود داشته باشد. در حقیقت این محتواهای صفحات شماست که باعث ترغیب کاربر برای ورود به سایت، کلیک کردن و دریافت خدمات شما خواهد شد. استراتژی محتوای مبتنی بر سئو و کاربرپسند، مطمئن‌ترین شیوه برای تمایز کسب و کار از رقباست.

در این سبک از بازاریابی هنر سئو با علم محتوا ترکیب می‌شود و منجربه ساخت صفحات حرفه‌ای که نیاز کاربران را برطرف می‌کند و از طرفی باعث دسترسی و به دست آوردن سرچ ارگانیک بیشتر می‌شود. بنابراین چیدن برنامه محتوایی بخشی از رویکرد سئو است که می‌تواند کسب و کارهای اینترنتی را به صورت ماندگار به نتیجه برساند.

برنامه ریزی برای تولید محتوا برای صفحات مختلف

امپراطوری ها یکشبه درست نمی شوند | سئو یک شبه اتفاق نمی افتد و راه بلند مدت تا نهایی شدن نقشه راه سئو

اگر اندکی هم درباره بهینه‌سازی موتورهای جستجو مطالعه داشته باشید، مطمئنا می‌دانید که روش‌های سئو یک شبه سایت شما را به عرش نمی‌رساند. این پروسه‌ای زمانبر است، البته در صورتی که با یک رویکرد و استراتژی سئو قدرتمند پیش رود.

زمانی که قصد شما امپراطوری باشد، بی‌تردید این قلعه نیاز به زمان دارد. ساخت این قلعه و پیشبرد اهداف آن زمان قابل توجه و پس از آن صبوری می‌طلبد. قرار است با سئو کلاه سفید قلعه‌ای بی نظیر بسازید که تا سال‌ها ثمره آن را دریافت کنید. امپراطوری نیاز به گروهی قدرتمند و متعهد با برنامه متناسب نیاز مخاطب دارد که باید برای آن برنامه‌ریزی کرد. پایه‌های قلعه سئو سایت با تحقیق کلمات کلیدی، برنامه‌ریزی برای ایجاد محتوای بهینه و ساخت صفحات و ساختار مناسب و رساندن مخاطبان به قیف فروش بنا می‌شود.

سئو یک شبه اتفاق نمی افتد

کلام آخر درباره استراتژی سئو

دوستان، تاکنون فردی را ندیده‌ایم که وارد حیطه سئو شود و بگوید که بهینه‌سازی سایت کار آسوده‌ای است. چه سایت خودتان باشد و چه سایت فرد دیگری، تدوین استراتژی سئو و برنامه‌ریزی برای اجرای هر مرحله از آن بسیار مهم است. امپراطوری کردن در میان رقبا نیاز به گروهی فعال با ساختاری بهینه دارد. فروش هم بخشی از سئو است و می‌تواند علاوه بر ترافیک ارگانیک، مخاطبان واقعی را راهی قیف فروش سازد.

سئو، روشی نیست که بخواهید یک شبه آن را انجام دهید و صبح از خواب بیدار شوید و نتیجه آن را ببینید. این روشی زمانبر است و عوامل مختلفی برای رسیدن به نتیجه دلخواه تاثیر می‌گذارد. حداقل زمان پیشنهادی آن هم برای رسیدن به بازدید بهینه روزانه بین ۶ ماه تا ۱ سال است.

سوالات متداول درباره تدوین استراتژی سئو

چرا تدوین استراتژی سئو و برنامه ریزی برای اجرای آن مهم است؟

بهینه‌سازی وب‌سایت همانند انجام هر کار دیگری نیاز به تدوین استراتژی دارد. سئو و ارتباط آن با دنیای فناوری اطلاعات نیز از این قاعده جدا نیست و باید برای اجرای صحیح رویکرد یک استراتژی حرفه‌ای برنامه‌ریزی شود.

آیا SEO strategy با قیف فروش ارتباط دارد؟

بله. برخلاف اینکه کار اصلی سئو افزایش و هدایت ترافیک به سمت سایت است. امروزه رویکردهای جدید سئو توجه خاصی به ایجاد فروش و رساندن کاربران ارگانیک به قیف فروش دارد.

مهم‌ترین بخش‌های تدوین رویکرد سئو در هر سازمانی چیست؟

شناخت مخاطبان هدف، تحقیق کلمات کلیدی، تولید محتوا ساخت صفحات با ساختار و ماهیت مشخص جزو مهم‌ترین ابعاد استراتژی سئوی سایت هستند.

آیا سئو سایت یک شبه انجام می‌شود؟

خیر. سایت یا همان قلعه امپراطوری که قرار است با روندهای بهینه‌سازی کلاه سفید ساخته و اجرا شود، نیاز به زمان و اجرای دقیق همه دستورالعمل‌ها دارد. معمولا روندهای سئویی به نتیجه ایده‌آل می‌رسد که علاوه بر استراتژی یک تیم سئو حرفه‌ای نیز داشته باشد.

این مطلب را به اشتراک بگذارید

سایت‌های دیگر ما

مستر سوییمر آموزش شنا

میتراکانا کتاب سه بعدی

علی والا واردات از چین

2,835 تعداد بازدید

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست