آموزش سئو سایت در یاندکس

مرورگر روسی یاندکس به تازگی در ایران رفع فیلتر شده است و دفتر رسمی خود را باز کرده است. با همکاری دو کشور ایران و روسیه در زمینه های مختلف می‌توان حدس زد که موتور جست و جو یاندکس به زودی در ایران مورد استفاده قرار خواهد گرفت. برای آموزش سئو یاندکس می‌توانید به ادامه این صفحه مراجعه کنید. سئو سایت در یاندکس تفاوت زیادی با سئو گوگل ندارد، اما می‌تواند برای شما بازدیدهای زیادی را به همراه داشته باشد.

آموزش سئو یاندکس

تماس با آکادمی سئو پورفیض 

واتس اپ محمد پورفیض
اینستاگرام محمد پورفیض
لینکدین محمد پورفیض
تلگرام محمد پورفیض

مطمئنا یکی از دلایل آمدن شما به این صفحه می‌تواند به خاطر تحریم‌ها و محدودیت‌هایی باشد که گوگل برای دامین‌های ایرانی ایجاد کرده است و یا رفع فیلتر شدن مرورگر یاندکس. یاندکس یک موتور جستجوی روسی است شاید با شنیدن این جمله کمی متعجب شوید، اما این واقعیت دارد یعنی شما به عنوان یک کاربر به جز گوگل به موتور جستجوی دیگری مثل یاندکس می توانید دسترسی داشته باشید.

شاید یاندکس به اندازه مرورگز گوگل شهرت نداشته باشد، اما شما با توجه به قوانین خاص و شیوه های ویژه نیز می‌توانید به عنوان یک وب‌سایت معتبر کاربران روسی را به سمت خود جلب کنید. همچنین با رفع فیلتر شدن یاندکس در ایران باز شدن دفتر رسمی این شرکت روسی در کشورمان می‌توان حدس زد که همکاری های متعددی در این زمینه در حال شک گیری است. اگر یک متخصص سئو هستید پیشنهاد می‌شود سئو سایت در یاندکس را جدی بگیرید زیرا که به زودی قرار است از این موتور جست و جو در کشور ایران بیشتر استفاده شود.

نکته عجیبی که در ابتدا درباره آن به وجود داشت این بود که تنها برای کاربران روسی قابل دسترسی بود، اما امروزه با توجه به این که گوگل یک سری محدودیت ها ایجاد کرده یاندکس این امکان را برای کاربران فراهم کرده تا بتوانند سایت خود را به عنوان یک مرجع معتبر در اختیار کاربران روسی قرار دهند.

نکته جالب توجه دیگر این است که این مرورگر روسی در ابتدا تنها به زبان روسی توسعه یافته بود، اما اکنون به زبان انگلیسی نیز توسعه پیدا کرده است. ما به همه این موارد اشاره کردیم تا این نوید را به شما بدهیم که با افزودن سایت به یاندکس و استفاده از ابزارهای آن مثل وبمستر تولز ترافیک و خطاهای سایت خود را کشف کنید.

اما نکته مهم در اینجا چیست، سوالی که امکان دارد برای شما هم پیش بیاید. آیا سئو سایت در یاندکس اهمیت دارد؟ پاسخ به این سوال در یک کلمه مثبت است، یعنی این مرورگر روسی همانند گوگل قوانین و شیوه‌های بهینه‌سازی را برای رتبه‌بندی سایت‌ها در نظر می‌گیرد. اما شیوه‌های آن شباهت کمتری به روش‌های بهینه‌سازی سایت در گوگل دارد البته تنها در برخی موارد.

حالا که تا اینجا با مطلب آموزش سئو سایت در یاندکس از آکادمی پورفیض همراه شدید، در ادامه نیز نکات مهم زیر را برای شما بیان می‌کنیم:

 • دقیقاً یاندکس چیست و کشور مبدا آن کجاست
 • عناصر مهمی که باید هنگام بهینه سازی سایت در یاندکس لحاظ شود
 • چگونگی سئو سایت در یاندکس
 • سئو سایت در یاندکس برای سایت‌های تجارت الکترونیک
 • اهمیت بهینه سازی سایت در یاندکس

دقیقا یاندکس چیست و کشور مبدا آن کجاست؟

امروزه همه ما برای رسیدن به جواب هر گونه سوال و دریافت خدمات به سراغ مرورگرهای اینترنت می‌رویم حالا این مرورگر می تواند گوگل، بینگ و یاهو باشد. اینها مواردی هستند که معمولاً شهرت بیشتری دارند و ما بیشتر نام آنها را شنیدیم.

برای دانستن دقیق اینکه موتور جست و جوی یاندکس چیست کلیک کنید

در میان این مرورگرهای نام برده شده گوگل از همه محبوب‌تر و مشهور‌تر است، اما امروز می خواهیم یک نکته جذاب برای شما مطرح کنیم، آن هم این است که که علاوه بر گوگل یک مرورگر محبوب البته روسی به نام یاندکس حتی پیش از گوگل ایجاد شده که در ابتدا تنها برای کاربران روسی قابل استفاده بود. یاندکس در سال ۱۹۹۰ پیش از گوگل ایجاد شده و توسعه یافته است، اما به دلیل تک بعدی و بیشترین توجه به سئوی لوکال و محصور به جغرافیای کاربر، نتوانسته بود شهرتی به اندازه گوگل به دست آورد. حالا شرایط کمی تغییر یافته و می‌توان از آن به عنوان یک رقیب نسبتاً قدرتمند در برابر گوگل مطرح کرد، زیرا کاربران زیادی را به خود جلب کرده است.

جالب است بدانید که اگر قصد راه اندازی یک کسب و کار و فروشگاه آنلاین را در روسیه داشته باشید باید روی یاندکس تمرکز کنید نه گوگل. در حقیقت این یک نوع مرورگر داخلی برای روسیه به شمار می‌رود که بیشترین کاربران از یاندکس به جای گوگل برای رسیدن به پاسخ سوالات خود و دریافت خدمات استفاده می‌کنند.

تفاوت چندانی هم با گوگل ندارد؛ یعنی کاربر برای رسیدن به اطلاعات باید همانند گوگل در یک نوار جستجو کلمات کلیدی مورد نظر خود را وارد و دکمه اینتر را فشار دهد و منتظررویارویی با صفحه نتایج باشد. اجازه بدهید که درباره برخی مزایای یاندکس نیز با شما صحبت کنیم:

 • بیش از ۵۷ درصد از کاربران روسی از این مرورگر استفاده می‌کنند نه گوگل.
 • استفاده از آن آسان است.
 • زمانی که سئو سایت در یاندکس به درستی انجام شود، به طور خودکار در یکی دیگر از مرورگرها یعنی ru رتبه‌بندی می‌شود.
 • به طور معمول سایت‌های مرتبط با تجارت الکترونیک رتبه خوبی در این مرورگر به دست می‌آورند.

این مرورگر به منطقه جغرافیایی فوق‌العاده اهمیت می‌دهد. دلیل آن هم این است که کشور پهناوری مثل روسیه برای ارائه خدمات به شهرهای مختلف که هر کدام کیلومترها با هم فاصله دارند نیاز دارد که به بخش جغرافیایی برای تبلیغ یک تجارت بیشتر اهمیت دهد.

زمانی که به نمودار مقایسه گوگل با یاندکس نگاه کنید به خوبی متوجه خواهید شد که مردم شهرهای روسیه مثل مسکو و سن پترزبورگ به یاندکس بیشتر از گوگل توجه دارند. دلیل آن هم اهمیت موقعیت جغرافیایی برای این مرورگر روسی است، یعنی مردم این مناطق برای دسترسی به خدمات و تجارت نزدیک به خود از یاندکس جواب بهتری دریافت می‌کنند.

چرا منطقه برای یاندکس مهم است؟

پیرو پاراگراف قبلی ممکن است این سوال برای شما همانند ما مطرح شود که چرا یاندکس به منطقه جغرافیایی اهمیت می‌دهد؟ در گوگل زمانی که افراد یک کشور عبارت و کلمات کلیدی مشابهی را جستجو می‌کنند نتایج یکسانی مثل تبلیغات کلیکی یا سایت‌هایی که در صدر نتایج قرار دارند، برای آنها نمایش داده می‌شود.

در صورتی که در یاندکس در هر منطقه جغرافیایی که باشید مثلاً در سنت پترزبورگ و مسکو، یک کلمه کلیدی خاص را جستجو کنید نتایج متفاوتی هم برای شما نمایش داده می‌شود. به همین دلیل است که اگر قصد سئو سایت در یاندکس را دارید باید منطقه جغرافیایی خود را به خوبی بشناسید؛ زیرا برای این مرورگر فوق‌العاده اهمیت دارد. (برای شرکت در دوره خصوصی سئو پورفیض کلیک کنید)

نکته مهم دیگر این است که از سال ۲۰۱۳ که تیم توسعه یاندکس بیان کرد که لینک‌سازی عاملی برای رتبه‌بندی در این مرورگر محسوب نمی‌شود و تاثیری ندارد. اما یک الگوریتم جدید در سال ۲۰۱۴ راه اندازی کرد که هنوزسئوکاران روسی ایده روشنی درباره اینکه برای لینکسازی باید چه کار کنند، ندارند.

پس از آنکه فاکتور لینک‌سازی از روی مرورگر یاندکس برای رتبه‌بندی برداشته شد، بیش از ۶۸ درصد نتایج وب‌سایت‌ها با کاهش رتبه شدیدی روبرو شدند. یکی از تفاوت‌های اساسی یاندکس با گوگل در این است که صفحات جدید سایت‌ها پس از به روزرسانی به کلی ناپدید می‌شوند. این بدان معناست که شیوه خزیدن صفحات جدید در این مرورگر با گوگل تفاوت دارد و ممکن است زمان بیشتری طول بکشد.

عناصر مهمی که باید هنگام بهینه سازی سایت در یاندکس لحاظ شود

هر چند که این مطلب را ما برای سئو سایت در یاندکس اختصاص داده‌ایم، اما مفید است که پیش از آن درباره دلایل اهمیت بهینه سازی برای یاندکس را بدانید: (برای اینکه به صورت دقیق بدانید سئو چیست کلیک کنید)

 • یکی از مهمترین دلایلی که می‌تواند شما را مجاب به بهینه‌سازی سایت برای مرورگر یاندکس کند، بازار روسیه و مزیت هایی که این موتور جستجو شامل کسب و کارتان می‌کند.

شاید بگویید چرا بازار روسیه؟ همانگونه که مطرح کردیم این موتور جستجو کاملاً با فرهنگ روسی مطابقت دارد. هنگامی که شما بخواهید  مخاطبان هدف خود را در روسیه نشانه‌گیری کنید، بهترین فرصت برای شماست تا کسب و کار خود را رونق بخشید.

علاوه بر این زبان روسی یکی از مهم‌ترین زبان‌های مادری در جهان محسوب می‌شود یعنی حدود ۲۸۰ میلیون نفر در سراسر جهان از آن استفاده می‌کنند.

 • دلیل دوم برای بهینه‌سازی سایت در یاندکس سهولت استفاده از آن، دسترسی آسان به جستجوی ارگانیک و هزینه کم تبلیغات کلیکی، وجود الگوریتم هایی که به نسبت الگوریتم های گوگل به راحتی قابل درک و شناسایی هستند و رتبه بندی سایت به صورت خودکار در مرورگر ru.

چگونگی سئو سایت در یاندکس

 • یاندکس عوامل مختلفی را برای رتبه بندی سایت ها در نظر میگیرد، از جمله آن‌ها عبارتند از:
 1. جستجوی هدفمند در منطقه جغرافیایی؛ برای اطمینان از نمایش سایت شما در یاندکس از نظر محلی باید مطمئن شوید که آدرس شرکت خود را به درستی وارد و سایر مناطقی که مایلید نمایش داده شوند را به درستی بهینه کرده‌اید.

در صورت امکان از ساب دامین استفاده و از مخفی کردن محتوا در سایت خود به شدت جلوگیری کنید.

 1. اهمیت متادیتا در سئو یاندکس؛ درست همانند گوگل برای یاندکس هم اهمیت دارد متن‌های خود را به درستی بهینه‌سازی کنید و همانند آینه ای از محتوای کسب و کار و سایت‌تان باشد. برای اعمال صحیح بهینه سازی سایت در یاندکس عناصر زیر را به درستی وارد کنید:
 • برچسب عنوان و متادیسکریپشن: برای هر صفحه‌ای که در سایت خود ایجاد می‌کنید همانند گوگل باید عنوان و توضیحات مرتبطی ارائه دهید. مهم است که برچسب به عنوان شما با کیفیت و از تعداد کاراکتر مناسبی برخوردار باشد. نکته جالبی که وجود دارد این است که اگرچه یاندکس برای تگ عنوان محدودیتی در نظر نگرفته، اما توصیه می‌شود که آن را حداکثر در ۶۰ کاراکتر محدود کنید.

دقیقا همین کار را باید برای متن توضیحات نیز در نظر گرفت یعنی بهتر است که طول کاراکترهای آن بیشتر از ۱۶۰ نباشد. همچنین تگ‌های عنوان و دیسکریپشن باید حاوی کلمات کلیدی شما نیز باشند. مرورگر یاندکس از زبان روسی و لاتین پشتیبانی می‌کند؛ بنابراین شما url یا همان آدرس را هم میتوانید با تعداد کاراکتر مناسب حاوی کلمه کلیدی بهینه کنید.

همچنین بهتر است برای صفحات مختلف خود عنوان و توضیحات متفاوتی در نظر بگیرید برای جلوگیری از جریمه وجود محتوای تکراری.

 1. اهمیت محتوا در سئو سایت در یاندکس

فرقی نمی‌کند که شما قصد سئو سایت در یاندکس را داشته باشید یا مرورگر گوگل، هر دوی اینها به محتوا فوق‌العاده اهمیت می‌دهند؛ بنابراین همیشه محتوای مناسب و غنی که کاربر را سریعتر به پاسخی که نیاز دارد می‌رساند مهم تلقی می‌شود. بنابراین یکی از عناصر مهم رتبه‌بندی در مرورگر یاندکس محتوا است. الگوریتم‌های AGS به شدت مخالف قراردادن محتواهای زیر هستند:

 • محتوای تکراری
 • محتوای بیش از حد سئو شده
 • محتوای بی کیفیت و ضعیف
 • محتوایی که حاوی مقدار زیادی اسپم باشد

این الگوریتم‌ها به هیچ وجه با چنین سایت‌هایی شوخی ندارند و هر  سایتی که حاوی چنین محتوایی باشد را جریمه می‌کنند. محتوای با کیفیت از نظر یاندکس باید ویژگی‌های زیر را داشته باشد:

 • همه نیازهای کاربر را پاسخ بدهد
 • با استناد از سایت های معتبر نوشته شود
 • از محتواهای تصویری و ویدیویی نیز در آن استفاده شود
 • لینک داخلی و ارجاع دادن هر محتوا با سایر صفحات نیز مورد استفاده قرار گیرد
 • محتوا به هیچ وجه کپی نباشد
 • مقالات نوشته شده آسان روان و برای کاربر قابل درک باشد
 • محتوا به صورت منظم و در تایم‌های مشخصی انتشار داده شود
 1. سن دامنه

چهارمین فاکتور مهم رتبه‌بندی که روی سئو سایت در یاندکس نیز تاثیر بسزایی دارد، سن دامنه است. یعنی هر چقدر دامنه شما قدیمی‌تر باشد، رتبه‌بندی بهتری را هم تجربه خواهد کرد. یک نکته عجیب همین است که اگر یک سایت نوپا داشته باشید ممکن است حتی توسط الگوریتم‌های یاندکس جریمه شوید.

در حقیقت سن دامنه آنقدر در رتبه‌بندی مرورگر یاندکس اهمیت دارد که اغلب اوقات توصیه می‌شود برای راه‌اندازی یک کسب و کار آنلاین تحت وب بهتر است که یک دامنه قدیمی را خریداری کنید.

 1. موبایل فرندلی در سئو یاندکس هم مهم است

یکی دیگر از شباهت‌های یاندکس با گوگل اهمیت موبایل فرندلی بودن در رتبه بندی و سئو سایت است. یعنی شما به عنوان یک سئوکار باید از سازگاری صفحات سایت در موبایل نیز مطمئن شوید.

این یعنی نه تنها سایت شما باید از نظر بصری نیاز کاربر را پاسخ دهد، بلکه باید بتواند به صورت خودکار در صفحه موبایل نیز محتواها به همان شکل صفحه دسکتاپ منظم نمایش داده شوند. بنابراین یکی از شیوه‌های بهینه سازی سایت در یاندکس ریسپانسیو بودن سایت در نسخه موبایل است.

 1. ایجاد تجربه کاربری عالی برای سئو سایت در یاندکس

یکی از مهمترین و اصلی‌ترین نکته‌ای که باید برای سئو سایت در یاندکس در نظر بگیرید،  ایجاد تجربه کاربری عالی است. برای این مرورگر رضایت کاربر فوق‌العاده اهمیت دارد. ایجاد محتوای بهینه و مطابق با نیاز کاربر ثابت کرده که همیشه روی تجربه بهتر تاثیر زیادی دارد.

 1. استفاده از بک لینک

اگرچه از سال ۲۰۱۳ توسعه دهنده‌های مرورگر یاندکس اعلام کردند که لینک‌سازی خارجی تاثیری در رتبه‌بندی سایت ها ندارد، اما بازهم شما با توجه به مشاهده افزایش ترافیک می‌توانید از لینک‌سازی نیز استفاده کنید. اما با توجه به این مورد باز هم باید از خریداری لینک‌های بی کیفیت و اسپم خودداری کنید، در غیر این صورت باید منتظر جریمه الگوریتم‌های یاندکس باشید. (برای اطلاع از الگوریتم های گوگل کلیک کنید)

سئو سایت در یاندکس برای سایت‌های تجارت الکترونیک

اگر قرار است سایت تجاری خود را در یاندکس ثبت و بهینه‌سازی کنید بهتر است که جزئیات تماس دقیق شرکت خود را وارد کنید. از تبلیغات بیش از حد جلوگیری شود و محصولات بیشتری را در سایت خود قرار دهید و درباره محصولات خود توضیحات کاملی بنویسید. از قرار دادن قیمت محصولات نیز غافل نشوید، قیمت همیشه برای کاربران مهم است.

برای آنها تصویر بگذارید، نظرات مشتریانی را که محصول شما را خریداری کرده‌اند را نیز قرار دهید و همچنین دکمه کال تو اکشن را از خاطر نبرید. پیشنهاد خدمات حمل و نقل نیز بسیار موثر واقع می‌شود.

در واقع برای به دست آوردن جایگاه خوب در نتایج جستجو بهتر است که گزینه‌های حمل و نقل را برای دسترسی آسان مشتریان بدون توجه به موقعیت آنها در نظر بگیرید. حتماً مطمئن شوید که عنوان و توضیحات صفحات شما کاملا واضح و روشن است و با محتوای آن صفحه ارتباط دارند نویگیشن ساده را هم فراموش نکنید. هرچقدر تجربه کاربری بهتری ایجاد کنید، یاندکس توجه بیشتری به سایت شما خواهد داشت.

اهمیت بهینه سازی سایت در یاندکس

یاندکس مرورگری همانند گوگل است، اما با تعدادی تفاوت که امکان جستجو و دسترسی به محتواهای متفاوت را برای کاربران فراهم کرده است. این مرورگر نیز همانند گوگل با تعدادی از الگوریتم‌ها توسعه داده شده است، به همین دلیل هم سئو سایت در یاندکس برای مدیران سایت جهت کسب رتبه برتر در صفحات serp مهم تلقی می‌شود.

برای مثال گوگل فرکانس‌ها و سیگنال‌های دقیقی برای تجربه کاربری نشان ندهد، اما یاندکس یکی از فاکتورهای مهم آن کسب تجربه کاربری بهتر است. به همین دلیل داشتن شیوه بازاریابی دیجیتال منحصربه‌فرد و سئو سایت در یاندکس کمک می‌کند تا همیشه در صدر نتایج آن نمایش داده شوید.

سخن پایانی

زمانی که تصمیم دارید بازار روسیه را هدف قرار دهید، یاندکس گزینه مناسبی برای شما خواهد بود. اگرچه شباهت‌های زیادی با مرورگر گوگل دارد، اما شیوه‌های سئو سایت در یاندکس با توجه به آنچه که در بالا اشاره کردیم، متفاوت است؛ زیرا این مرورگر بیشتر به سمت سئو محلی و جغرافیایی توجه دارد. امیدواریم با استفاده از این صفحه سئو در یاندکس را یاد گرفته باشید.

این مطلب را به اشتراک بگذارید

سایت‌های دیگر ما

مستر سوییمر آموزش شنا

میتراکانا کتاب سه بعدی

علی والا واردات از چین

808 تعداد بازدید

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست