الگوریتم مدیک یا الگوریتم ETA | بروزرسانی هسته گوگل

در هفته اول آگوست سال ۲۰۱۸ بود که گوگل توئییت کرد که یک الگوریتم را منتشر کرده که باعث بروزرسانی در هسته آن شده است. این بروزرسانی دقیقا همان الگوریتم مدیک بود که روی سایت‎های پزشکی و مالی تاثیر چشمگیری ایجاد کرده بودند.
با توجه به اینکه باری شوارتز یکی از برترین نویسندگان در صنعت جستجو آن را الگوریتم پزشکی یا مدیک نامیده است، اما این بدان معنا نیست که تنها روی سایت‌های پزشکی تاثیر دارد. با بررسی سایت‌ها پس از بروزرسانی این الگوریتم، جامعه سئوکاران متوجه شدند که بیشتر صفحاتی از وب تحت تاثیر قرار گرفتند که مرتبط با پول و زندگی افراد بودند. (اصطلاحا YMYL یعنی Your Life و Your Money).

الگوریتم ETA

تماس با آکادمی سئو پورفیض 

واتس اپ محمد پورفیض
اینستاگرام محمد پورفیض
لینکدین محمد پورفیض
تلگرام محمد پورفیض

گوگل همانند بسیاری از ابزارها پس از نزدیک به ۲۳ سال نیاز داشت که در هسته اصلی خود یک تغییر اساسی ایجاد کند. در میان الگوریتم های گوگل، الگوریتم مدیک داستان متفاوتی دارد، زیرا این مرورگر برای محبوب ماندن باید حسابی خانه تکانی می‌کرد. برای اعمال این تغییر مستقیما سراغ الگوریتمی رفت که بتواند هسته آن را تغییر دهد. الگوریتم ETA روی پول و سلامت کاربران حساس است.

به طور مداوم گوگل در حال بروزرسانی الگوریتم‌هاست و همچنان قصد تکامل آن‌ها را دارد تا نتایج جستجو را دقیق‌‎تر و با کیفیت‌تر برای کاربران نمایش دهد. گوگل مدیک یک بروزرسانی گسترده در هسته گوگل است که به موتورهای جستجو قدرت می‌دهد و سراغ سایت‌هایی می‌رود که با مبحث پزشکی، سلامت و امور مالی در ارتباط است.

گوگل در زمان انتشار این الگوریتم کاملا هوشمندانه به کاربران خود نشان داد که هر چیزی که مرتبط با سلامتی و جیب شما باشد، برای من نیز اهمیت دارد. بنابراین روی سایت‌هایی متمرکز شد که کاربران را تشویق به استفاده از محصولی می‌کردند که ارتباط مستقیمی با سلامتی و پول آن‌ها داشت. 

در ادامه همراه آکادمی سئو پورفیض شوید تا یک آموزش رایگان درباره الگوریتم مدیک یا الگوریتم ETA در اختیار شما قرار دهیم.

الگوریتم مدیک چیست ؛ الگوریتم ETA چیست

در هفته اول آگوست سال ۲۰۱۸ بود که گوگل توئییت کرد که یک الگوریتم را منتشر کرده که باعث بروزرسانی در هسته آن شده است. این بروزرسانی دقیقا همان الگوریتم مدیک بود که روی سایت‎‌های پزشکی و مالی تاثیر چشمگیری ایجاد کرده بودند.

با توجه به اینکه باری شوارتز یکی از برترین نویسندگان در صنعت جستجو آن را الگوریتم پزشکی یا مدیک نامیده است، اما این بدان معنا نیست که تنها روی سایت‌های پزشکی تاثیر دارد. با بررسی سایت‌ها پس از بروزرسانی این الگوریتم، جامعه سئوکاران متوجه شدند که بیشتر صفحاتی از وب تحت تاثیر قرار گرفتند که مرتبط با پول و زندگی افراد بودند. (اصطلاحا YMYL یعنی Your Life و Your Money).

وب سایت های YMYL چیست؟

صفحاتی که می‎توانند روی شادی، سلامت و پول افراد در آینده تاثیر بگذارند، به عنوان صفحات پول و زندگی شما طبقه‎‌بندی می‌شوند. به همین دلیل بسیار حساس‌‎تر از سایر سایت‎‌ها توسط خزنده‌های گوگل مورد توجه قرار می‌گیرند. موارد زیر صفحات YMYL هستند:

 • صفحات خرید و تراکنش مالی
 • صفحات اطلاعات مالی
 • صفحات مرتبط با اطلاعات پزشکی
 • صفحات اطلاعات حقوقی
 • صفحاتی که مقالات خبری یا اطلاعات عمومی منتشر می‌کنند.

چرا سایت های پزشکی تحت تاثیر الگوریتم ETA یا مدیک قرار گرفتند

 در حالیکه گوگل مدعی شده بود بروزرسانی الگوریتم ETA گسترده و جهانی است، اما پس از بررسی نتایج متوجه شدیم که تاثیر زیادی روی سایت‌هایی پزشکی، سلامتی و پس از آن‎ها مالی و حقوقی داشته است. برای پاسخ سریع به این سوال باید بیان کنیم که گوگل به سلامت کاربران نیز اهمیت می‌دهد.

سایت‌هایی که می‌توانند بر رفاه حال و آینده افراد تاثیر بگذارند. الگوریتم مدیک پس از شکایات متعدد کاربران به گوگل درج شد. به‌ویژه سایت‌های پزشکی که با توصیه‌های دروغین توانسته بودند در صدر نتایج جستجو ظاهر شوند و سلامت کاربران را به خطر بیندازند.

هدف از بروزرسانی این الگوریتم تاکید بر بهبود تخصص، اعتماد و اعتبار سایت‎های پزشکی و مالی یا به اختصار E-A-T بود که تاثیر زیادی روی شادی و رفاه افراد دارند. نکته مهم اینجاست که چنین سایت‎هایی با اعتبار کم یا بدون E-A-T هستند را جریمه می‎کند و به وب‌سایت‌های با اعتبار بالا، پاداش می‌دهد.

الگوریتم مدیک چه تغییراتی را در نتایج جست و جو ایجاد کرد

هنگامی که یک الگوریتم جدید بروزرسانی می‌شود، حدس و گمان‌های زیادی درباره آن وجود دارد. اغلب وب‌مستران از خود می‌پرسند که آیا این تغییر الگوریتم به لینک‎‌‌ها مرتبط است یا به موبایل فرندلی بودن سایت و شاید هم به کیفیت محتواها اهمیت ‌می‎دهد. 

زمانی که این الگوریتم روی هسته گوگل اعمال شد، سایت‌هایی که همیشه به خاطر برند بودن در صدر نتایج قرار داشتند، سقوط عجیبی را در کلمات کلیدی متعدد و پول‌ساز خود تجربه کردند.

 الگوریتم مدیک کمک کرد تا سایت‌‎های تجاری که کاربران از آن‎ها رضایت داشتند با عملکرد بهتری ظاهر شوند و در مقابل سایت‌هایی که محتواهای دروغین و مضری که با سلامت و پول افراد در ارتباط بود، منتشر کرده بودند در صفحه SERP (صفحه نتایج جست و جو) سقوط کنند.

این فرآیند که به الگوریتم EAT نیز شهرت دارد به تجربه و تخصص، اعتبار و قدرت و اعتماد دامنه نیز در زمان رتبه‌بندی صفحات توجه می‌کند. EAT مخفف Expertise Authority Trust است که تا مدت زمان طولانی ذهن سئوکار ها را به خود مشغول کرد، اما ماهیت و مضمون آن به زبان ساده این است که وب‌سایت‌های مرتبط به سلامتی و پول باید بتوانند افرا بی‌سواد را متقاعد کنند.

چطور بفهمیم که سایت ما تحت تاثیر الگوریتم Medic قرار گرفته است

با بروزرسانی الگوریتم EAT یا مدیک گوگل همیشه آماده، فاکتورهای رتبه‌بندی خود را نیز تغییر داد. این چارچوب کلی برای نحوه رتبه‌بندی محتوای سایت شما در نتایج جستجو است.

 اگر دقیقا می‌خواهید بدانید که تحت تاثیر این الگوریتم به ظاهر آرام قرار گرفته‎اید باید هرگونه تغییر در رتبه‎بندی صفحات خود را بررسی و آن‌ها را با موقعیت‌های اول آگوست مقایسه کنید.

برای انجام این کار می‌توانید سراغ گوگل سرچ کنسول بروید و از داده‌های آن در بازه‌های زمانی پیش و پس از آگوست ۲۰۱۸ کمک بگیرید. گوگل بلافاصله پس از بروزرسانی الگوریتم هسته‌ای بیانیه‌ای مبنی بر اینکه راهنمایی‌هایی که می‌تواند اثرات آن را روی سایت‌های مرتبط کاهش دهد:

توجه به این نکته فوق‌العاده اهمیت دارد که صفحات در سایت‌های مختلف تحت تاثیر قرار گرفتند و هیچ موقعیت و بخش خاصی از سایت مورد هدف الگوریتم مدیک نبود. برخلاف تصور عموم بهترین سئوکاران ، بروزرسانی MEDIC تنها برای نشانه گرفتن سایت‌های پزشکی و سلامتی طراحی نشده بود، اما به دلیل تاثیری که روی رتبه‌بندی این دست از سایت‎ها داشت، به این نام مشهور شد.

جالب است بدانید که بروزسانی الگوریتم در اول آگوست ۲۰۱۸ نیز تنها برای سایت‌های سلامت یا YMYL طراحی نشده است. این تنها یک اتفاق تصادفی بود که توانست موجب خوشحالی سایت‎های دیگر شود. 

رفع جریمه الگوریتم ETA بر روی سایت 

گوگل برای رتبه‌بندی صفحات سایت به ۲۰۰ عامل نگاه می‌کند. هدف شما به عنوان دارنده وب‌سایت باید بهبود این عوامل در دراز مدت باشد. داده‌هایی که در اینجا اشاره کرده‌ایم بر اساس منابع مختلف و تجربه کارشناسان سئو به دست آمده است. 

برای رفع جریمه الگوریتم ETA نیز بهتر است که از یک استراتژی بهینه‌سازی اصولی و هدفمند پیروی کنید. یک بروزرسانی هسته‌ای مانند الگوریتم EAT همچنان با هدف بهبود کیفیت محتواهای سایت‌ها تعریف شده است. عوامل مشخصی در مدیک نیز وجود دارد که به چیزهایی پرداخته است که گوگل سال‌هاست به ما می‌گوید که آن‌ها را انجام دهیم.

در زیر چک لیستی از عوامل مختلف را برای بهبود رتبه صفحات سایت پس از بروزرسانی الگوریتم MEDIC آورده‌ایم:

لندینگ پیج‎ های خود را مطابق با استانداردهای الگوریتم EAT بهینه کنید

گوگل دستور‌العمل‌های مختلفی برای رتبه‌بندی صفحات اصلی و فرعی سایت‌ها مد نظر قرار می‌دهد. به زبان ساده گوگل مدیک به اعتماد و اعتبار لندینگ پیج‌ها مثل قرار دادن اطلاعات تماس سایت‌های مالی و پزشکی اهمیت می‌دهد.

برای مثال شخصی که قصد دارد وامی با بهره بالا بگیرد، نیاز دارد که:

 • از یک مجموعه قابل اعتماد وام دریافت کند.
 • اگر سوالی برای او مطرح شود بتواند با آن‌ها تماس بگیرد.

این شامل فرم تماس و ایمیل معتبر نیز می‌شود، در صورتی که کسی بخواهد شکایت رسمی ارائه کند، باید به این صفحات معتبر دسترسی داشته باشد. یکی از عوامل مهم دیگری که می‌تواند ثابت کند سایت شما قابل اعتماد و واقعیست، پاسخگویی سریع به نیازها و سوالات کاربران است.

اینگونه وب‌سایت‎‌‌ها بهتر است صفحات جداگانه‌ای از تاریخچه، گواهینامه‌ها و افتخارات و نظرات داشته باشند.

برای بهبود سایت خود برای الگوریتم E-A-T چه کاری باید انجام دهید

 • در صورت فروش محصولات مطمئن شوید که هیچگونه سوالی درباره ایمنی آن‌ها وجود نداشته باشد.
 • اگر تصور می‌کنید که مشکل شهرت دارید، می‌توانید با قرار دادن اطلاعات اصلی مثل صفحه تماس با ما، درباره ما یا خدمات مشتری در نویگیشن برای سایت خود اعتبار به وجود آورید.
 • اگر رقبای کسب و کار شما شهرت بیشتری دارند، می‌توانید روی بهبود سایت خود بیشتر کار کنید.
 • اگر در جایاه فعلی خود اعتبار کافی ندارید، می‌توانید از سایت‌های با آتوریتی بالا لینک بگیرید.
 • از نگه‌داری و نظم صفحات سایت خود مطمئن شوید، معمولا گوگل از ارائه محتواهای قدیمی به کاربران اجتناب می‌کند.
 • برای بهینه‌سازی محتواهای تخصصی خود از کارشناسان با تجربه استفاده کنید و اطلاعات نویسنده را در صفحه و آدرس جداگانه قرار دهید. از قرار دادن محتوا به صورت ناشناس خودداری و مشخص کنید چه کسی محتوای صفحه را تالیف کرده است.
 • همچنین می‌توانید از مسئولیت‌پذیری سایت شما در فرآیند خرید و خدمات پس از فروش را به صورت جداگانه مطرح کنید.

راهکار های سئو سایت با الگوریتم Medic 

صفحاتی که مستقیما روی Money or Life کاربران تاثیر دارد، گوگل حسابی حساس می‌شود. بنابراین در این صفحه‌ها که کاربر را به انجام کاری توصیه می‌کنید را در بالاترین سطح استاندارد قرار دهید. 

همانطور که گوگل توضیح می‌دهد، برخی از صفحات می‎توانند روی شادی، سلامت، ثبات مالی یا ایمنی کاربران در آینده تأثیر بگذارند. 

در حالی که سایت‌ها و صفحات YMYL مطمئناً تحت تأثیر این بروز رسانی قرار گرفتند، بسیاری از سایت های غیر YMYL بودند؛ زیرا E-A-T بر همه صفحات تأثیر می‎گذارد. از بین آن‌ها بیشتر سایت‌های مرتبط با حوزه سلامت با تغییر رتبه‌بندی مواجه شدند.

استانداردهای E-A-T و YMYL به وضوح نشان می‌دهد که Google می‌خواهد محتوای نوشته شده توسط کارشناسان واجد شرایط را به کاربران نشان دهد، زمانی که موضوع آن محتوا در مورد:

 • اطلاعات پزشکی
 • مشاوره مالی
 • صفحات مشاوره یا اطلاعات در مورد هر موضوعی که می‌تواند تأثیر منفی بر سلامت، شادی یا ثروت فرد داشته باشد.
 • صفحات سرگرمی با کیفیت بالا

قرار دادن محتوای کاربردی، مفید و در عین حال حقیقی می‌تواند کار سختی به نظر برسد، اما شما می‌خواهید در طولانی مدت از سایت خود در برابر بروزرسانی الگوریتم‌ها مراقبت کنید. 

بهبود عوامل اضافی موثر در سایت برای جلب رضایت الگوریتم مدیک

در حالی که دستورالعمل‌های E-A-T و YMYL برای برآورده کردن استانداردهای Google مفید هستند، اما تحت تأثیر عوامل فرعی زیادی قرار دارند.

 از آنجایی که تمرکز طولانی مدت گوگل برای الگوریتم خود ارائه یک تجربه کاربری عالی است، شاید تعجب نکنید که عوامل مرتبط با تغییرات رتبه‌بندی عواملی هستند که مستقیماً بر UX تأثیر می‌گذارند. در اینجا آن عوامل اضافی برای بررسی و در صورت نیاز بهینه‌سازی آن‌ها را آورده‌ایم:

 • طول محتوا را با توجه به نیاز کاربر در نظر بگیرید. برای مثال اگر کاربر به دنبال پاسخ سریع است، می‌توانید به سرعت او را به جواب برسانید. اگر محتوایی هم با بررسی عمیق‌تر رتبه‌بندی می‌شود، نیاز است که بیشتر به جزئیات موضوع بپردازید. هدف جستجو از نظر اطلاعاتی که کاربران به دنبال آن هستند، مطابقت دهید.
 • جالب است بدانید که الگوریتم  ETAبه کیفیت محتوا نیز اهمیت می‌دهد. کیفیت نیز جزء عوامل فرعی شناخته می‌شود و با لحن، ارتباط، کیفیت نوشتار و ارائه محتوای بصری نیز مرتبط است. برای کیفیت محتوا باید مطمئن شوید که تخصصی نوشته شده، عناصر بصری مثل عکس و ویدئو در آن به کار برده شده، ساختاریافته و به صورت نوفالو به سایت‎های برتر و مورد اعتماد لینک داده شده است.

عوامل سئوی تکنیکال متاثر از الگوریتم Medic 

بسیاری از عوامل فنی سئو برای الگوریتم گوگل نقش دارند. سایت‌هایی با سئوی داخلی و خارجی بهتر به طور کلی افزایش یافتند، در حالی که سایت‌هایی با آمار ضعیف تر کاهش یافتند. در اینجا عواملی هستند که در پی به‌روزرسانی Medic گزارش شده‌اند:

 • سرعت سایت؛ سایت‎هایی که از سرورهای میزبان با سرعت بهینه استفاده می‌کردند، کمتر تحت تاثیر عوامل بروزرسانی مدیک گوگل قرار گرفته بودند.
 • استفاده از تم مناسب در نسخه موبایل.
 • کش سایت خود را در شبکه‌های توزیع محتوا (CDN) ایجاد کنید.
 • حذف فضاها یا کاراکترهای غیر ضروری در بطن محتوا.

آشنایی با سئو تکنیکال

سخن پایانی  درباره الگوریتم ETA

الگوریتم گوگل مدیک جزء هسته اصلی آن شده و از سال ۲۰۱۸ در کنار سایر الگوریتم‌ها روی رتبه‌بندی صفحات سایت‌های مختلف تاثیر می‌گذارد. بروزرسانی آن تماما روی افزایش کیفیت وب‌سایت تمرکز دارد

این الگوریتم روی پول و زندگی افراد حساسیت دارد و هر اطلاعات و توصیه اشتباهی که موجب به خطر افتادن شادی و سلامت آینده کاربران می‌شود را مورد بررسی قرار می‌دهد.

الگوریتم ETA به تجربه، اعتبار و حقیقت سایت اهمیت می‌دهد و تنها منحصر به سایت‌های پزشکی و مالی نیست. وب‌مستران نیز با گذشت زمان به این نتیجه رسیدند که این الگوریتم به دنبال انجام کارهایی روی سایت‌هاست که سال‌ها گوگل تاکید به انجام آن‌ها دارد. این تنها یک گام دیگر توسط گوگل برای ارائه بهترین و مرتبط‌ترین نتایج به جستجوگران است.

این مطلب را به اشتراک بگذارید

سایت‌های دیگر ما

مستر سوییمر آموزش شنا

میتراکانا کتاب سه بعدی

علی والا واردات از چین

967 تعداد بازدید

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست