درباره اسکیمای افراد یا person چه می‌دانید؟ 

استراکچر دیتاهای فرد یا همان اسکیما افراد بر روی اشخاص خاصی تمرکز کرده‌اند. مثلا، طرح واره مربوط به شما برای دوستتان امکان دارد شامل اطلاعات و توضیحاتی درباره ظاهر، اخلاق، رفتار و همین‌طور سخت کوشی او باشد. طرحوار‌ه‌های اجتماعی اطلاعات کلی درمورد شیوه رفتار اشخاص در موقعیت‌های اجتماعی بسیار خاص است.
اگر شما میان مردم شخص شناخته شده‌ای هستید و می‌خواهید برای خودتان در نتایج Google ریچ results گراف دانش را نشان دهید، قادر هستید اسکیمای فرد را به وبسایت کاملا شخصی یا حتی یک صفحه بسیار معروف از خودتان اضافه کرده تا اطمینان حاصل کنید هنگامی که فردی شما را در موتورهای جستجو گوگل سرچ می‌کند، همه اطلاعات مهم شما به وی نشان داده می‌شود. اسکیمای فرد یا همان Person روی گراف دانش بسیار تاثیر گذار است، ولی هیچ‌گونه ریچ ریزالتی به صورت مستقیم ندارد و درواقع بیشتر باعث درک بهتر Google می‌شود. برای آشنایی بیشتر با اسکیما شخص با ادامه این مطلب همراه آکادمی سئو پورفیض باشید.

اسکیما افراد

تماس با آکادمی سئو پورفیض 

واتس اپ محمد پورفیض
اینستاگرام محمد پورفیض
لینکدین محمد پورفیض
تلگرام محمد پورفیض

اسکیمای افراد یا Person چیست و به طور دقیق چه کاربردی دارد؟ در این مطلب قصد داریم پاسخ این سوال را به شکلی ساده مطرح کنیم. شما قادر هستید از این نوع استراکچر دیتا در موارد گوناگونی هم‌چون صفحات بیوگرافی اشخاص یا حتی صفحات اصلی یک وب‌سایت کاملا شخصی استفاده کنید. اسکیما که بخشی از سئو تکنیکال سایت است به درک گوگل از محتوای سایت کمک بزرگی می‌کند، یکی از انواع اسکیما person schema است که در این مقاله به آن می‌پردازیم.

همان‌طور که ممکن است بدانید استراکچر دیتا‌ها برای موجودیت‌ها تعریف می‌شوند. همین‌طور آن‌ها به وجود آمده‌اند تا به موتور‌های جستجو در درک محتوای صفحه کمک‌ کنند. فرضا ما جهت فهماندن ماهیت وبسایت یک سازمان یا شرکت به Google استراکچر دیتای سازمان را مورد استفاده قرار می‌دهیم و به Google می‌گوییم که این یک شرکت یا سازمان است با جزئیاتی هم‌چون آدرس، logo و ایمیل. 

اکنون تصور کنید ما صفحه‌ای را برای ارائه اطلاعات در مورد بازیگر مارگو رابی اختصاص داده‌ایم. ما در همچین صفحه اطلاعاتی مثل سال تولد او، وزن و قد مارگو رابی و شبکه‌های اجتماعی او را قرار می‌دهیم. اکنون سوال اینجاست که به چه شکل می‌توانیم اطلاعاتی از این قبیل را به موتور‌های جستجو گوگل بفهمانیم؟ پاسخ schema فرد یا Person است. 

البته توجه داشته باشید که این تنها کاربرد این نوع اسیکما نیست. در مثالی که بالا مطرح کردیم، آن شرکت یا سازمان (Organization) معمولا دارای یک بنیان‌گذار است. در صورتی که قصد داشته باشیم درباره آن شخص بنیان‌گذار شرکت یکسری توضیحات و اطلاعات را در نشانه‌گذاری صفحه فرد ارائه کنیم، نیاز است طرحواره فرد در استراکچر دیتا سازمان را مورد استفاده قرار دهیم.

همان‌گونه که می‌دانید، استراکچر دیتاها این قابلیت را دارند که درون هم مورد استفاده قرار بگیرند. تصور کنید schema سازمان قادر است خودش شامل استراکچر دیتاهای local business، person و logo هم باشد!     ‌ ‌ ‌

در ادامه این مطلب از بخش مقالات آموزشی آکادمی پورفیض به بیان مباحث زیر می‌پردازیم: ‌ ‌ 

  • اسکیمای فرد یا Person چیست؟ 
  • Rich Result نشانه گذاری صفحه فرد چیست؟ 
  • نمونه کد اسکیما افراد 
  • چه توضیحاتی را در نشانه گذاری صفحه Person قرار دهیم؟ 
  • سخن پایانی درباره اسکیما person

اسکیمای فرد یا Person چیست؟ 

اسکیمای فرد یا Person Schema Markup می‌تواند برای تمام نویسنده‌ها، افراد وبلاگ‌نویس و تمام افرادی که وب‌سایت‌ها یا حتی یک‌سری نمونه کارهای کاملا شخصی خود را دارند، خوب و مفید واقع شود. 

به عنوان مثال تصور کنید که شما دارای وبسایت کاملا شخصی خود هستید، از این رو قادر خواهید بود به جای مورد استفاده قرار دادن استراکچر دیتای Organization در صفحه اصلی سایت خود از نشانه‌گذاری صفحه فرد استفاده کنید و درباره خودتان اطلاعات و توضیحاتی بدهید. قابل توجه است که زدن استراکچر دیتای فرد آن هم بر روی صفحه اصلی تنها بر روی سایت‌های کاملا شخصی پیشنهاد می‌شود. 

استراکچر دیتاهای فرد بر روی اشخاص خاصی تمرکز کرده‌اند. مثلا، طرح واره مربوط به شما برای دوستتان امکان دارد شامل اطلاعات و توضیحاتی درباره ظاهر، اخلاق، رفتار و همین‌طور سخت کوشی او باشد. طرحوار‌ه‌های اجتماعی اطلاعات کلی درمورد شیوه رفتار اشخاص در موقعیت‌های اجتماعی بسیار خاص است.

اگر شما میان مردم شخص شناخته شده‌ای هستید و می‌خواهید برای خودتان در نتایج Google ریچ results گراف دانش را نشان دهید، قادر هستید اسکیمای فرد را به وبسایت کاملا شخصی یا حتی یک صفحه بسیار معروف از خودتان اضافه کرده تا اطمینان حاصل کنید هنگامی که فردی شما را در موتورهای جستجو گوگل سرچ می‌کند، همه اطلاعات مهم شما به وی نشان داده می‌شود. 

اسکیمای فرد یا همان Person روی گراف دانش بسیار تاثیر گذار است، ولی هیچ‌گونه ریچ ریزالتی به صورت مستقیم ندارد و درواقع بیشتر باعث درک بهتر Google می‌شود.

الگوریتم های گوگل به استراکچردیتاها اهمیت زیادی می‌دهند. اگر ما هم در روند سئو سایت به انواع اسکیما توجه داشته باشیم و آن‌ها را به درستی در سایت خود اجرا کنیم، نتیجه خوبی برایمان به همراه خواهد داشت.

Rich Result نشانه گذاری صفحه فرد چیست؟ 

زمانی که یک کد schema فرد را در ابزار ریچ ریزالت Testمورد بررسی قرار دهید، متوجه می‌شوید که Google اعلام می‌کند که داخل کد شما هیچ‌گونه داده غنی نیافته است! دلیل این موضوع نداشتن Rich Result مستقیم نشانه‌گذاری صفحه فرد است. اسکیما افراد روی بخش گراف دانش در گوگل تاثیر بگذارد، اما اثر مستقیمی روی صفحه نتایج نداشته باشد.

یک تست بسیار ساده از schema فرد در ابزار ریچ ریزالت، Testنشانه گذاری صحفه فرد بر روی گراف دانش هر شخص به صورت کلی تاثیر می‌گذارد. هرمقدار درباره یک شخص در سطح اینترنت توضیحات و اطلاعات بسیار بیشتری قرار داشته باشد، گراف دانش مرتبط با آن شخص غنی‌تر خواهد بود. تصور کنید درصورتی که شما در یک صفحه وب به تنهایی شروع به گفتن درباره خودتان بکنید و نشانه گذاری صفحه فرد را هم برای خودتان استقاده کنید، توضیحات را به Google داده‌اید ولی شانس نشان دادن گراف دانش شما به مراتب پایین خواهد بود.

برعکس این حالت هم کاملا وجود دارد. تصور کنید که شما درباره شخص ابراهام لینکلن که در زمان جنگ داخلی آمریکا  درواقع رئیس جمهور بوده یک مطلب نوشته‌اید. در این مطلب شما قادر هستید استراکچر دیتا فرد را مورد استفاده قرار دهید و گراف دانش این شخص را به مراتب قوی‌تر کنید.

استفاده از اسکیما فرد می‌تواند در روند سئو برخی از پروژه‌ها به یک متخصص سئو کمک شایانی کند.

چه توضیحاتی را در نشانه گذاری صفحه Person قرار دهیم؟ 

شما قادر هستید از ویژگی‌های بسیاری (Properties) در اسکیمای فرد استفاده کنید. برخی از این ویژگی‌ها بسیار ضروری محسوب می‌شوند. اسم، جنسیت شخص و URL تصویر شخص جزو سه ویژگی بسیار مهم بوده که شما نیاز است حتما آن‌ها را در اسکیمای فرد به کار ببرید. جهت مشاهده تمام ویژگی‌ها می‌توانید به صفحه طرحواره کاملا شخصی وبسایت Schema.org مراجعه کنید.

همین‌طور اگر قصد دارید تمام فیلد‌های نشانه گذاری صفحه فرد را بشناسید و میزان مجاز آنها را بدانید، می‌توانید به صفحه‌ای با نام Person Schema Markup Fields مراجعه کرده که در وبسایت peopledatalabs.com قرار دارد.

در جدول زیر به صورت کلی به مواردی که باید در بخش اسکیما افراد قرار داده شود را آورده‌ایم و به معنای هر کدام از آن‌ها اشاره کرده‌ایم:

فیلدها هر کدام چه معنایی دارند؟
نام شخص این نام شخصی است که صفحه درباره شما درباره آن است.
جنسیت جنسیت فرد.
تاریخ تولد تاریخ تولد شخص
عضو سازمان (یا عضویت برنامه) که شخص یا سازمان به آن تعلق دارد.
ایمیل شخص آدرس ایمیل تماس فرد
تلفن شماره تماس شخصی
عکس یک عکس شخصی مناسب از فرد.
عنوان شغلی موقعیت یا عنوان شغلی شخص.
URL صفحه اصلی نشانی وب سایت شخصی
ملیت ملیت فرد
آدرس خیابان آدرس پستی شخص
محل بخشی از آدرس است. محل را اضافه کنید.
کد پستی کد پستی مکان
منطقه منطقه ای که فرد در آن قرار دارد.
کشور کشوری که فرد در آن قرار دارد.
پیوند مرجع معتبر صفحه مرجعی که به طور واضح هویت مورد را نشان می‌دهد.

نمونه کد اسکیما فرد  

در زیر شما یک نمونه کد بسیار ساده از استراکچر دیتا فرد را قادر هستید مشاهده کنید. همان‌گونه که در این کد نشانه‌گذاری صفحه فرد مشاهده می‌کنید جزئیاتی هم‌چون اسم، یک عکس، شغل شخص، دانشگاه شخص، جنسیت او و همین‌طور شبکه‌های اجتماعی مرتبط به شخص به موتور‌های جستجو گوگل اعلام شده است.

اما آیا صد درصد Google موظف است که این توضیحات را نشان دهد؟ مطمئنا خیر! نمونه کد نشانه‌گذاری صفحه فرد: 

<script type=”application/ld+json”>

{

“@context”: http: //schema.org,

“@type”: “Person”,

“familyName”: “mohammad-porfryz “,

“worksFor”: http: //dg63.ir/,

“jobTitle”: “SEO Specialist”,

“image”: https: //https://poorfeyz.com/ /wp-content/uploads/2021/09/https://poorfeyz.com/ -200×200.png,

“gender”: http: //schema.org/Male,

“sameAs”: [https: //twitter.com/mohammad pprfeyz ,https: //www.linkedin.com/in/mohammad-porfryz /,https: //www.instagram.com/ /,https: //example.com/vidsun]

}

</script>

سخن پایانی درباره اسکیما افراد

اگر که خود شما دارای یک وبسایت کاملا شخصی هستید، حتما این استراکچر دیتا را روی یکی از صفحات وب خود مورد استفاده قرار دهید تا این‌گونه درک Google از ماهیت وبسایت‌تان به مراتب بیشتر شود. همین‌طور در صورتی که یک‌سری صفحات را در نتایج صفحه SERP داشته‌اید که مرتبط با بیوگرافی اشخاص مختلف هستند، این استراکچر دیتا می‌تواند بسیار مناسب آن‌ها باشد. 

این مطلب را به اشتراک بگذارید

سایت‌های دیگر ما

مستر سوییمر آموزش شنا

میتراکانا کتاب سه بعدی

علی والا واردات از چین

867 تعداد بازدید

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست