الگوریتم اسمیت گوگل چیست؟ برت یا SMITH ؟ کدام بهتر است؟

الگوریتم اسمیت یکی دیگر از تغییرات هوشمندانه گوگل است. این الگوریتم در حقیقت بخش تکامل یافته الگوریتم برت محسوب می‌شود و معایب و کمبودهای آن را جبران می‌کند. اما هنوز به قطعیت مشخص نشده که گوگل آپدیت اسمیت را روی مرورگر خود به اجرا در آورده است یا خیر. در ادامه با الگوریتم SMITH گوگل بیشتر آشنا خواهیم شد.

الگوریتم اسمیت (SMITH) گوگل چیست؟

تماس با آکادمی سئو پورفیض 

واتس اپ محمد پورفیض
اینستاگرام محمد پورفیض
لینکدین محمد پورفیض
تلگرام محمد پورفیض

الگوریتم اسمیت یکی دیگر از تغییرات هوشمندانه گوگل است. زمانی‌که صحبت از بروزرسانی الگوریتم های گوگل به میان می‌آید، متخصص سئو با یک اضطراب و گاهی هم ناراحتی غیرقابل پیش‌بینی شده‌ای دست‌وپنجه نرم می‌کنند. دلیل آن‌هم این است که با به‌روزرسانی یک الگوریتم جدید مشخص نیست که برای سایت و کلمات کلیدی دارای رتبه آن چه اتفاقی رخ می‌دهد.

امروز در این مطلب از آکادمی پور فیض قصد داریم درباره الگوریتم اسمیت گوگل صحبت کنیم. شاید کمتر اسم آن را شنیده باشید، اما آگاهی از این‌که دقیقاً چیست و نحوه عملکرد آن به چه صورت است و به این‌که پس‌از بروزرسانی با آن چگونه رفتار کنید و سایت خود را با توجه به آن یک روش بهینه‌سازی مناسب، در نظر بگیرید فوق‌العاده اهمیت دارد.

الگوریتم اسمیت برحسب مقالات اخیری که خود سایت گوگل منتشر کرده‌است برای درک بهتر سوالات طولانی و جست‌وجوهای بلند کاربر به وجود آمده است، بسیاری باور دارند که از الگوریتم برت بهتر عمل می‌کند و هوشمندانه‌تر است. درباره این الگوریتم از ۳ نوامبر ۲۰۲۰ خبرهایی منتشر شده است. شاید این سوال برای شما هم به وجود آید که آیا از آن زمان تاکنون گوگل، از این الگوریتم برای رتبه‌بندی سایت‌ها استفاده کرده است یا خیر؟

حالا در ادامه بیشتر همراه ما شوید تا درباره موضوعات زیر که نتیجه تحقیقات گسترده از سایت‌های معتبری همچون searchenginejournal است پاسخ این سوال‌ها را دریابیم:

  • الگوریتم SMITH دقیقاً چیست و چه کاری انجام می‌دهد؟
  • آیا مرورگر گوگل از الگوریتم اسمیت استفاده می‌کند؟
  • جزئیات بیشتری درباره الگوریتم اسمیت گوگل
  • محدودیت‌های الگوریتم برت در مقابل الگوریتم اسمیت
  • عملکرد بهتر الگوریتم اسمیت در مقابل برت
  • نحوه سئو سایت با الگوریتم اسمیت گوگل
  • کلام آخر

الگوریتم SMITH دقیقاً چیست و چه کاری انجام می‌دهد؟

الگوریتم اسمیت، یک الگوریتم مؤثر روی موتور جستجو است که برای درک بهتر متون طولانی به وجود آمده است. این یک سبک جدید برای درک کل اسناد است؛ درحالی‌که مدل‌هایی مانند برت تنها برای درک کلمات هوشمند شده‌اند. در یک توصیف بسیار ساده الگوریتم SMITH برای درک متن و کل سند آموزش داده شده ‌است. درحالی‌که الگوریتم‌هایی مانند برت برروی مجموعه داده‌ها متمرکز هستند تا کلماتی که به‌طور تصادفی در میان جستارها پنهان شده‌اند را پیش‌بینی کنند، که از ساختار خود جمله درک می‌شوند.

الگوریتم اسمیت برای پیش‌بینی بخش بعدی جملات فرد جست‌وجوگر نیز آموزش داده و بهینه شده است. طبق تحقیقات متعددی که صورت گرفته این الگوریتم کمک می‌کند تا اسناد و حتی کلمات بهتری در اختیار کاربر قرار گیرد، بدون آنکه بخواهد منظور خود را به‌طور دقیق در باکس جستجو وارد کند.

الگوریتم SMITH دقیقاً چیست و چه کاری انجام می‌دهد؟

آیا مرورگر گوگل از الگوریتم اسمیت استفاده می‌کند؟

سوالی که ممکن است برای بسیاری از بهترین سئوکاران پیش آید که آیا گوگل از این الگوریتم هوشمندانه استفاده می‌کند یا خیر. حقیقتی که وجود دارد این است که گوگل هیچ زمانی اعلام نمی‌کند که از الگوریتم خاصی روی مرورگرهای خود استفاده می‌کند؟!

اگرچه محققان اعتقاد دارند که این الگوریتم بهتر از برت عمل می‌کند، اما تا زمانی‌که به‌طور رسمی توسط گوگل اعلام نشود که این الگوریتم برای درک عبارات درون صفحات وب مورد استفاده قرار می‌گیرد یا خیر گفتن این نکته در حال حاضر صرفاً یک حدس و گمان است و سندیت قطعی ندارد.

آیا مرورگر گوگل از الگوریتم اسمیت استفاده می‌کند؟

محدودیت‌های الگوریتم برت در مقابل الگوریتم اسمیت

اینگونه که خود گوگل بیان کرده الگوریتم Bert دارای محدودیت‌هایی است. در سال‌های اخیر مدل‌های مبتنی بر این الگوریتم که استفاده می‌شدند با توجه به طول متن ورودی و همچنین محدودیت به چند جمله یا یک پاراگراف می‌توانستند آنچه که در ذهن کاربر می‌گذرد را حدس بزنند.

اما الگوریتم SMITH با توجه به چندین نوآوری که روی آن صورت گرفته است بیشتر برای متن‌های ورودی طولانی نتایج مناسب‌تری ارائه می‌دهد. بنابراین ما متوجه شدیم که الگوریتم اسمین تنها برای درک اسناد کوتاه نیست؛ یعنی می‌تواند مفاهیم مقاله‌های بلند را از داخل متن آن به‌خوبی درک کند و عملکرد بهتری به نسبت الگوریتم هوشمندانه برت دارد.

اگر هم می‌گوییم الگوریتم قبلی دارای محدودیت‌هایی است، دشوار بودن ایجاد تطابق معنایی بین متون مختلف به دلایلی که در ادامه به آن‌ها اشاره کرده‌ایم، می‌باشد:

۱) زمانی‌که هر دو متن طولانی باشند، ایجاد یک تطابق بین آن‌ها مستلزم درک کامل‌تری از روابط معنایی بین آن‌هاست. این تطابق معمولاً بین بخش‌هایی از متن با فاصله طولانی رخ می‌دهد.

۲) حالا این‌که آن اسناد طولانی شامل چه چیزهایی هستند؟! می‌توانند شامل ساختار داخلی یک متن مثل بخش‌ها، عبارات و جملات باشند. برای یک کاربر و خواننده ساختار یک محتوا معمولاً نقش کلیدی برای درک بهتر آن ایفا می‌کند.

حالا الگوریتم SMITH همه این محدودیت‌ها را جبران می‌کند. در صورتی که برت نمی‌توانست متون طولانی را بدون روبه‌رو شدن با مسائل عملی آن مدیریت کند. پردازش متون طولانی مبتنی بر مدل Transformer نیز دشوار است. متون طولانی معمولاً ساختار دارند و دارای ساختارهای درونی هستند و درک بهتری از روابط معنایی را می‌طلبند. اسمیت هرچه اسناد و مطالب طولانی‌تر باشد، عملکرد بهتری هم دارد و از خود نشان می‌دهد.

محدودیت‌های الگوریتم برت در مقابل الگوریتم اسمیت

عملکرد بهتر الگوریتم اسمیت در مقابل برت

اسمیت توانایی دارد آنچه را که برت تنها با کلمات انجام می‌داده، با متن کامل انجام دهد. جملات قبل، بعد یا حتی در یک پاراگراف جداگانه را برای تفسیر بهتر سند مقایسه می‌کند.

با این حال اسمیت هنوز برای انجام کار خود به الگوریتم قبلی یعنی برت متکی است؛ بنابراین این دو در مقابل یکدیگر نیستند. اسمیت سند را از طریق فرایندهای زیر برای تفسیر معنای آن طی می‌کند:

  • این سند را به بخش‌های مختلف در یک جمله تقسیم می‌کند.
  • هر جمله را به‌صورت یک بلوک جداگانه در نظر می‌گیرد و آن‌ها را پردازش می‌کند.
  • هر زمینه‌ای از بلوک را یاد می‌گیرد و آن‌ها را به‌صورت یک سند بزرگ‌تر تبدیل می‌کند و نمایش می‌دهد.

عملکرد بهتر الگوریتم اسمیت در مقابل برت

نحوه سئو سایت با الگوریتم اسمیت گوگل

با توجه به شواهد الگوریتم SMITH مکمل برت است، اما هنوز نمی‌توان به‌طور دقیق به پیامدهای عینی آن اشاره کرد. با این حال مطمئنا از نظر بازاریابی و سئو می‌توان فرض کرد، هر دو الگوریتم با هم به پردازش الگوهای زبان طبیعی کمک می‌کنند. هنگام بحث در مورد روش‌های بهینه‌سازی جستجوی صوتی توسط کاربران این نکته بسیار حائز اهمیت است. می‌توانید برای درک بهترین از اینکه سئو چیست کلیک کنید.

همه چیز در این عصر در حال هوشمند شدن است؛ بنابراین تعجبی ندارد که گوگل بخواهد درک خود را از زبان طبیعی انسان با توجه به نحوه پرسش یا صحبت افراد بهبود ببخشد. در حقیقت در بدیجیتال مارکتینگ و سئو این بدان معنی است که تمرکز باید بر روی توسعه محتوای باکیفیت باشد؛ این تضمین می‌کند که مخاطبان دقیقاً آنچه را که نیاز دارند از وب‌سایت شما دریافت خواهند کرد، صرف‌نظر از این‌که چگونه درخواست خود را بیان می‌کنند.

نحوه سئو سایت با توجه به الگوریتم SMITH باز هم به این نکته مهم توجه دارد که سایت شما باید دارای محتوای باکیفیت و مطابق با نیاز کاربر باشد. بنابراین باید بهینه‌سازی سایت خود را روی ایجاد محتوای با کیفیت متمرکز کنید.

کلام آخر

الگوریتم SMITH که ادامه‌دهنده راه برت است روی توسعه‌ی درک بهتر زبان طبیعی انسان تمرکز دارد. با توجه به این الگوریتم نتایج جستجوی صوتی کاربران نیز بهبود داده می‌شود. معمولاً جست‌وجوگران که از کلمات و جملات بلند استفاده می‌کنند، می‌توانند نتیجه مناسبی را در صفحه گوگل دریافت کنند. همان‌طور که در بالا نیز اشاره کردیم گوگل به‌خوبی این را درک کرده است که با توجه به هوشمند شدن عصر جدید باید روی درک بهتر زبان انسان نیز کار کند.

هرچند مقالاتی در سال ۲۰۲۰ منتشر شد مبنی بر اینکه قرار است روی موتورهای جستجوی گوگل تاثیر بگذارد، اما هنوز از سمت گوگل بیانیه‌ای قطعی مبنی‌بر انتشار و اعمال آن مطرح نشده است. به‌همین دلیل هم ما به‌یقین نمی‌توانیم بیان کنیم که این الگوریتم در حال حاضر روی خزنده‌های گوگل تاثیر گذاشته‌است یا خیر؟! اما هر چه که باشد به بهبود رضایت کاربری فوق‌العاده اهمیت می‌دهد.

این مطلب را به اشتراک بگذارید

سایت‌های دیگر ما

مستر سوییمر آموزش شنا

میتراکانا کتاب سه بعدی

علی والا واردات از چین

1,251 تعداد بازدید

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست