الگوریتم دزد دریایی pirate | پلیس دزدهای محتوا

گوگل مدام الگوریتم‌های خود را به‌روزرسانی می‌کند تا به کاربران محتوای باکیفیت برساند. یکی از این به روز رسانی‌های الگوریتم گوگل، دزدان دریایی نام دارد. این الگوریتم محتوای وب سایتی را هدف قرار داده و شناسایی می‌کند که قانون حق نسخه‌برداری یا DMCA را نقض می‌کند.
این به روز رسانی الگوریتم در آگوست ۲۰۱۲ انجام شد. بر اساس این به روز رسانی، گوگل هر وب سایتی را که تشخیص دهد از دزدی دریایی به هر شکلی حمایت کرده است، جریمه می‌کند. 

الگوریتم دزد دریایی

تماس با آکادمی سئو پورفیض 

واتس اپ محمد پورفیض
اینستاگرام محمد پورفیض
لینکدین محمد پورفیض
تلگرام محمد پورفیض

باز هم با یک مطلب دیگر از آکادمی سئو پورفیض قصد دارم درباره الگوریتم دزد دریایی یا همان Pirate Algorithm صحبت کنم. من این امکان را در نظر می‌گیرم که شما با دیدن دزد دریایی تصور می‌کنید که نقشه گنجی دارید و می‌خواهید به جزیره‌ای در دوردست‌ها سفر کنید و از آن خود کنید.

اما کمی از تصور خود فاصله بگیرید، در اینجا خبری از گنج نیست. الگوریتم دزد دریایی جناب گوگل برای دفاع از قانون کپی رایت و عدم استفاده از محتوای یک سایت بدون کسب اجازه از آن منتشر شده است. 

تا پیش از اینکه الگوریتم Pirate پلیس دزدهای محتوا، به خاطر وجود محتواهایی که حق نسخه‌برداری را رعایت نمی‌کردند، در نتایج SERP (صفحه نتایج جست و جو گوگل) غوغایی به پا بود. یعنی بسیاری از سایت‌ها با دزدیدن محتواهای با کیفیت صدر نتایج را از آن خود می‌کردند و هیچ قانونی هم نبود که آن‌ها را جریمه کند.

برای آشنایی با همه الگوریتم های گوگل کلیک کنید

اکنون، هنگامی که می‌خواهیم یک فیلم، سریال و یا هر چیز دیگری را که دزدی دریایی است تماشا کنیم، موتورهای جستجو به کمک ما می‌آیند. گوگل بسیار مراقب است که محتوای دزدی را ارائه ندهد و اینجاست که نقش این الگوریتم مشخص می‌شود. اما قبل از پرداختن به جزئیات، اجازه دهید ابتدا بفهمیم الگوریتم دزد دریایی چیست.

 الگوریتم دزد دریایی چیست

گوگل مدام الگوریتم‌های خود را به‌روزرسانی می‌کند تا به کاربران محتوای باکیفیت برساند. یکی از این به روز رسانی‌های الگوریتم گوگل، دزدان دریایی نام دارد. این الگوریتم محتوای وب سایتی را هدف قرار داده و شناسایی می‌کند که قانون حق نسخه‌برداری یا DMCA را نقض می‌کند.

این به روز رسانی الگوریتم در آگوست ۲۰۱۲ انجام شد. بر اساس این به روز رسانی، گوگل هر وب سایتی را که تشخیص دهد از دزدی دریایی به هر شکلی حمایت کرده است، جریمه می‌کند. 

الگوریتم دزد دریایی چگونه دزدان محتوا را جریمه می کند 

الگوریتم دزدان دریایی گوگل به گونه ای کار می‌کند که رتبه بندی وب سایت‌هایی را که مشخص شده است DMCA را نقض کرده‌اند، پایین می‌آورد. در ابتدا به این وب سایت‌ها اطلاعیه داده می‌شود، اگر هیچ اقدامی نکنند گوگل دست به کار می‌شود و آن‌ها را جریمه می‌کند. 

این جریمه، نزول سایت از صدر نتایج گوگل به پایین است. این کار قطعاً ضربه بزرگی به وب سایت‌های مختلفی که تحت تأثیر قرار می‌گیرند، وارد می‌کند. 

هدف نهایی هر وب سایت در دنیای وب، قرار گرفتن در صدر نتایج گوگل است. به همین دلیل چنین تاکید و اهمیتی به سئو داده می‌شود، سئو ترافیک ارگانیک ایجاد می‌کند. وقتی گوگل یک وب سایت غیرقانونی پیدا می‌کند، حتی اگر رتبه صفحه آن بسیار بالا باشد، رتبه وب سایت را کاهش می‌دهد یا حتی آن را به طور کامل مسدود می‌کند. 

تقویت قانون DMCA چیست

به‌روزرسانی الگوریتم دزدان دریایی DMCA را تقویت کرد. نام دیگر آپدیت Pirate، DMCA است. DMCA توسط رئیس جمهور سابق بیل کلینتون در اکتبر ۱۹۹۸ به اجرا درآمد و به قانون تبدیل شد. بر اساس این قانون، تولید و توزیع هر چیزی که توسط مدیریت حقوق دیجیتال محافظت می‌شود، جرم محسوب می‌شود. بنابراین طبیعی است که وقتی الگوریتم گوگل Pirate را به روز و راه اندازی کرد، این قانون تقویت شد.

راه اندازی سرویس DMCA گوگل

نتایج به روز رسانی و راه اندازی این الگوریتم عظیم بود. اکنون می‌خواهیم ببینیم که چگونه الگوریتم دزدان دریایی گوگل، بر دنیای وب تأثیر گذاشت.

  1. وب سایت‌هایی را که گزارش نقض حق نسخه‌برداری داشتند جریمه کرد: این یکی از رایج‌ترین کارهای الگوریتم دزدان دریایی بود. زمانی که گوگل این به روز رسانی الگوریتم را راه اندازی کرد، دو هدف بسیار ساده را در سر داشت. یکی یافتن وب‌سایت‌هایی بود که بیش از یک مورد نقض حق نسخه‌برداری داشتند و دومی کاهش رتبه‌بندی صفحه‌ آن‌ها بود.

این امر منجر به کاهش قابل توجه ترافیک این وب سایت‌ها شد. برخی از سایت‌ها بیش از ۹۶ درصد از ترافیک ارگانیک را که از موتورهای جستجو گرفته بودند، از دست دادند. این ضرر خیلی بزرگ بود!

  • با وجود اینکه گوگل با موفقیت رتبه صفحه بسیاری از وب سایت‌ها را پایین آورد، نتوانست دزدی دریایی را به طور کامل مهار کند: سایت‌های کوچک‌تری وجود دارند که محتوای غیرقانونی را می‌فروشند و تحت الگوریتم Google یا درخواست‌های حذف DMCA قرار نمی‌گیرد. در واقع، آن‌ها همچنان به فعالیت خود ادامه داده و کسب‌وکار خود را به خوبی پیش می‌برند. از آنجایی سایت‌های بزرگ متحمل ضرر شده‌اند، سایت‌های کوچک‌تر کاملاً درحال سود بردن از دزدی دریایی هستند.
  • راه اندازی الگوریتم Pirate تا حد زیادی به نفع صنعت سرگرمی و هنرمندان سختکوش بوده است: سال‌هاست که دزدی دریایی یکی از دغدغه‌های واقعی کل دنیای سرگرمی و همه هنرمندان بود. دزدی دریایی، چندین دهه پیش زمانی که محتوا به صورت آنلاین در دسترس قرار گرفت، آغاز شد. 

بنابراین قدمت الگوریتم دزدی دریایی تقریباً به قدمت خود اینترنت است. هنگامی که کاربران محتوا را از طریق دزدی دریایی تماشا می‌کنند، منجر به از دست دادن درآمد برای افرادی می‌شوند که واقعاً برای ساخت آن فیلم تلاش کرده بودند. وقتی گوگل با این الگوریتم توانست دزدی دریایی را تا حدی مهار کند، هنرمندان و مجریان توانستند یک نفس راحت بکشند. 

گزارش محتوای دزدی به گوگل

گوگل برای حذف یک صفحه از فهرست خود، به اسناد معتبر نیاز دارد. با راه اندازی الگوریتم دزدان دریایی، گوگل تنها قادر است رتبه بندی صفحات وب سایت‌های خاصی را به عنوان جریمه کاهش دهد، اما نمی‌تواند آنها را به طور کامل از اینترنت حذف کند. البته، اگر Google یک اخطار معتبر نقض حق نسخه‌برداری دریافت کند، می‌تواند کل وب سایت را حذف کند

این موضوع به مالک قانونی بستگی دارد که آیا از گوگل می‌خواهد که وب سایت خاصی را حذف کند یا خیر. گوگل این درخواست‌های حذف را بسیار جدی می‌گیرد.  گوگل تنها زمانی می‌تواند یک صفحه وب را از فهرست خود حذف نماید که درخواست حذف آن را دریافت کند. سیستم خود گوگل به این درخواست‌ها به صورت خودکار رسیدگی می‌کند. 

بیش از یک میلیون درخواست حذف روزانه به Google ارسال می‌شود و جالب اینجاست که گوگل به همه آن‌ها رسیدگی می‌کند.

بروز رسانی های الگوریتم دزد دریایی 

تصور کنید که شما یک ویدئو یا برنامه را طراحی کرده‌اید. مطمئنا به ازای هربار بارگیری آن توسط یک کاربر مبلغی دریافت می‌کنید. اکنون تصور کنید که همان ویدئو یا برنامه به به‌طور رایگان روی یک وب‌سایت قرار بگیرد، مطمئنا درآمد شما به مراتب کاهش پیدا می‌کند. 

بنابراین باید هرچه سریع‌تر وبسایت شخص سارق از دسترس افراد خارج شود. گوگل با راه‌اندازی و سپس آپدیت و تقویت الگوریتم دزد دریایی ایمنی کاربران گوگل و همچنین وب سایت‌هایی را که برای ایجاد و ارائه برنامه‌ها‌ و ویدئوها زحمت زیادی می‌کشند، تضمین کرده است. 

اما نتایج آپدیت الگوریتم دزد دریایی دقیقا چیست؟ اعمال این الگوریتم دو نتیجه بسیار مهم داشت که در این مطلب آن‌ها را برای شما شرح دادیم، یک تقویت قانون DMCA و دوم جریمه سایت‌های خاطی و ناقض DMCA بود.

راهکارهای مقابله با دزدان محتوا

دزدان دریایی فقط در افسانه‌ها یا دریاها وجود ندارند. بلکه آنها در دنیای دیجیتال نیز حضور یافته و به دنبال سرقت محتوا و به اشتراک‌گذاری آن با دیگران هستند. این دزدی به هر شکلی اتفاق می‌افتد، از دسترسی به محتوای تلویزیونی گرفته تا نرم‌افزار‌ها. اگر به دلیل دزدی دیجیتالی پول زیادی از دست می‌دهید، در ادامه برخی از اساسی ترین و مؤثرترین راه‌ها برای رسیدگی به آن‌ را برای شما قرار دادیم:

  1. به مخاطبان خود آموزش دهید

از آنجایی که دزدی دریایی به یک هنجار تبدیل شده است، خیلی‌ها متوجه نمی‌شوند که این کار غیرقانونی است. به همین دلیل، یکی از مهم‌ترین و مؤثرترین گام‌ها برای محافظت از کسب‌وکارتان در برابر دزدی‌های دیجیتال، آموزش همه چیز به مخاطبان است. 

روش‌های بسیاری برای انجام این کار وجود دارد. به عنوان مثال، اگر میزبان یک برنامه تلویزیونی هستید، می‌توانید در بخشی از برنامه به کاربران یادآوری کنید که دزدی دریایی اشتباهی است که می‌تواند منجر به عواقب شدید شود. گاهی ممکن است به از دست دادن وب‌سایت نیز ختم شود.

  1. از خدمات ضد دزدی دریایی استفاده کنید

خدمات متعدد بسیاری وجود دارد که شما می‌توانید از آنها جهت مبارزه با دزدی دریایی استفاده کنید. هدف این خدمات معمولاً ایجاد اختلال در دسترسی به محتواست. برخی از آن‌ها حتی می‌توانند تشخیص دهند که دقیقاً چه کسی محتوا را سرقت کرده است!      

اقدامات بعدی معمولاً به شما بستگی دارد. شما می‌توانید با استفاده از تبلیغات به مخاطبان خود دسترسی به محتوای قانونی بدهید یا می‌توانید اطلاعات وب‌سایت سارق را به مجریان قانون بدهید. 

در بسیاری از موارد، شما می‌خواهید از گزینه دوم اجتناب کنید، زیرا زمان و تلاش زیادی را صرف می‌کند. بهترین راه این است که ابتدا محتوا را از وب‌سایت سارق حذف و سپس مخاطبان خود را تشویق کنید تا محتوای قانونی را انتخاب کنند!

  1. دسترسی به محتوای قانونی را آسان کنید

یکی از مواردی که افراد را برای انتخاب محتوای غیرقانونی تحریک می‌کند دسترسی آسان به آن است و متاسفانه دسترسی به محتوای قانونی شما برای آن‌ها سخت و هزینه‌بردار است. صرف نظر از کاری که انجام می‌دهید، دریافت محتوای مورد نظر خود را تا حد امکان برای مخاطبان خود آسان کنید. به این ترتیب، آن‌ها دلیلی برای مراجعه به محتواهای غیر قانونی ندارند. 

بدانید که مبارزه با دزدی دریایی آسان نیست. در واقع، ممکن است گاهی مقابله با آن غیر ممکن باشد! با این حال، دزدی دریایی منجر به خسارات سنگینی برای شما می‌شود. نکاتی را که در بالا به اشتراک گذاشته‌ایم دنبال کنید تا مطمئن شوید که مخاطبان شما کمتر به محتوای غیرقانونی و بیشتر به شما که محتوا را به صورت قانونی ارائه می‌دهید، متکی هستند. 

سخن پایانی درباره الگوریتم pirate

گوگل دائماً به تغییر و به روز رسانی الگوریتم‌های خود ادامه می‌دهد. گوگل به وب سایت‌هایی که هیچ کار غیرقانونی انجام نمی‌دهند و از دستورالعمل‌های Google Webmaster پیروی می‌کنند تا محتوای خود را منتشر کنند، پاداش می‌دهد.

با این حال، گوگل وب سایت‌ها یا وبلاگ‌هایی را که قوانین را نقض می‌کنند به شدت مجازات می‌کند. به همین دلیل است که الگوریتم‌هایی مانند الگوریتم پاندا، الگوریتم پنگوئن و الگوریتم کبوتر به روزرسانی می‌شوند. 

پس از دانستن همه چیز در مورد به روز رسانی الگوریتم دزد دریایی گوگل، اکنون می‌دانیم که گوگل هنوز در حذف کامل یا مقابله با دزدی دریایی درمانده است. با این وجود، خوشبختانه برای مقابله با آن و نقض حق نسخه‌برداری روزانه در حال تلاش برای پیشرفت است.

این مطلب را به اشتراک بگذارید

سایت‌های دیگر ما

مستر سوییمر آموزش شنا

میتراکانا کتاب سه بعدی

اسپیرالی لوله اسپیرال

1,232 تعداد بازدید

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست