الگوریتم کافئین گوگل | الگوریتم Caffeine یک سیستم ایندکس و کراول سایت جدید

الگوریتم Caffeine اولین بار در آگوست ۲۰۰۹ معرفی شد، الگوریتم کافئین زیرساخت نمایه‌سازی وب جدید است که برای ارائه نتایج سریع‎تر و تازه‌تر طراحی شده است. این الگوریتم Google را قادر می‌سازد تا صفحات وب بیشتری را فهرست کند. 
ابتدا گوگل پیش‌نمایش توسعه‌دهنده ایندکس جدید را برای جمع‌آوری بازخورد از وب‌مسترها و کاربران قدرتمند باز کرد. پس از مدتی آزمایش، کافئین در یک مرکز داده منتشر شد. اکنون این زیرساخت در تمام ویژگی‌های جستجوی Google، استاندارد است. 

الگوریتم کافئین

تماس با آکادمی سئو پورفیض 

واتس اپ محمد پورفیض
اینستاگرام محمد پورفیض
لینکدین محمد پورفیض
تلگرام محمد پورفیض

مرورگر گوگل برای آنکه همچنان بهترین و برترین نتایج را به کاربران نشان دهد، نیاز داشتند که سیستم‎های کراولر خود را بهبود ببخشد. الگوریتم کافئین را یکی از بزرگ‌ترین بروزرسانی‌ها در زیرساخت‌های موتورهای جستجو گوگل بود. این الگوریتم طراحی نتایج را نیز به گونه‌ای متفاوت تغییر داده که هنوز هم قابل مشاهده است.

ایده راه‌اندازی این الگوریتم زمانی مطرح شد که میلیون‌ها سایت‌های فرعی به فهرست گوگل اضافه شده بودند. به همین دلیل برای بهبود عملکرد موتورهای جستجو و سیستم ایندکس صفحات، الگوریتم Caffeine را ایجاد کردند. 

گوگل بیان می‌کند که با این الگوریتم، اطلاعات تازه و جدیدتری نسبت به قبل یافت در معرض دید کاربران قرار می‌گیرد. در ادامه این مطلب از دسته بندی الگوریتم های گوگل در آکادمی سئو پورفیض بیشتر درباره الگوریتم کافئین صحبت می‌کنیم.

الگوریتم کافئین چیست

الگوریتم Caffeine اولین بار در آگوست ۲۰۰۹ معرفی شد، الگوریتم کافئین زیرساخت نمایه‌سازی وب جدید است که برای ارائه نتایج سریع‎تر و تازه‌تر طراحی شده است. این الگوریتم Google را قادر می‌سازد تا صفحات وب بیشتری را فهرست کند. 

ابتدا گوگل پیش‌نمایش توسعه‌دهنده ایندکس جدید را برای جمع‌آوری بازخورد از وب‌مسترها و کاربران قدرتمند باز کرد. پس از مدتی آزمایش، کافئین در یک مرکز داده منتشر شد. اکنون این زیرساخت در تمام ویژگی‌های جستجوی Google، استاندارد است. 

فواید الگوریتم کافئین چیست؟

سیستم نمایه سازی Caffeine Algorithm صفحات جدید را سریع‌تر از سیستم قبلی ایندکس می‌کند، این به معنای نمایه‌سازی بهتر نتایج جستجوی مرتبط است. 

موتور جستجو گوگل قادر است اطلاعات جالب را بسیار سریع‌تر از قبل جستجو کند و در نتیجه مطالب منتشر شده در اینترنت زودتر در فهرست ظاهر می‌شود. لازم به ذکر است که کافئین گوگل هیچ تاثیر مستقیمی بر رتبه‌بندی صفحات در فهرست ندارد.

اهداف الگوریتم Caffeine

مطمئناً گوگل هنوز تمام اطلاعات مربوط به این الگوریتم را فاش نکرده است. اگرچه، ایندکس جدید روی چندین سرور آزمایشی منتشر شده و تعدادی از کارمندان Google نیز در مورد این شاخص صحبت کردند. عوامل زیر ممکن است نقش زیادی در شاخص کافئین گوگل داشته باشند:

  • سرعت وب سایت: یک وب سایت با بارگذاری کند، ممکن است رتبه بالایی کسب نکند.
  • لینک‌های شکسته: وب سایت‌‌ها حاوی تعداد زیادی لینک شکسته هستند. این ممکن است تأثیر مضری بر موقعیت آنها در نتایج جستجوی Google داشته باشد.
  • کیفیت کلی وب سایت شما: کافئین گوگل به احتمال زیاد به کیفیت کلی وب سایت شما نگاه دقیق‌تری می‌کند. کمیت مهم نیست بلکه آنچه برای گوگل اهیمت دارد، کیفیت است. 

این بدان معناست که وب‌سایت‌ها به احتمال زیاد به محتوای بهینه‌سازی شده خوب، طراحی وب‌سایت برتر با ناوبری واضح، نرخ پرش پایین، لینک‌های ورودی خوب و غیره نیاز دارند. میزان نشانک‌های اجتماعی نیز ممکن است نقش افزایشی داشته باشد.

عواملی مانند سابقه وب‌سایت، قدمت و اقتدار آن نیز در ایندکس جدید نقش دارند. با این حال، نتیجه عوامل مختلف در رتبه بندی تغییر خواهد کرد.

مهم ترین اهداف الگوریتم کافئین

هر الگوریتمی که از سوی گوگل بروزرسانی و ایجاد می‌شود، اهداف خاصی را دنبال می‎کند. مهم‌ترین این الگوریتم شامل موارد زیر هستند:

افزایش سرعت:

با اهمیت‌ترین آن که گوگل در این الگوریتم به دنبال دارد، افزایش سرعت است که با ارائه آن به این هدف نائل شد. سرعت بارگذاری شدن نتایج جستجوی شما در مقایسه با قبل دو برابر شده و به صورت کلی می‌توان گفت بازده و ‌نتیجه کلی گوگل بیشتر شده است. 

اما لازم است بگوییم که هدف اصلی از این الگوریتم فقط بالا بردن سرعت بارگذاری نتایج نیست. گوگل با به کارگیری الگوریتم کافئین این قصد را دارد که سرعت پیدا شدن صفحات تازه را دو برابر کند و آن‌ها را با سرعت هرچه سریع‌تر به index خود بیفزاید.

افزایش اندازه:

هر مقدار که تعداد صفحات index شده بالا‌تر برود، نتایج مطلوب‌تری نیز از این صفحات برگزیده می‌شود و در نتایج جستجو به نمایش در می‌آید. گوگل کافئین حجم و اندازه index گوگل را بزرگ‌تر کرده و در برخی از جستجوها تعداد نتایج جستجو‌ها را هم ۵۰ درصد بیشتر می‌کند. در صورتی که از نظر حجمی گوگل را با بینگ مایکروسافت مقایسه نماییم، بینگ دارای میزان index بزرگتری است.

ایجاد ارتباط میان جستجو و نتایج:

مقایسه کردن حجم و سرعت index کافئین با سیستم پیشین گوگل کار آسانی است. اما اصلی‌ترین هدف‌، بالا بردن ارتباط میان نتایج جستجوی گوگل و عبارت جستجو شده توسط کاربران است. در حقیقت همین پارامتر است که باعث ایجاد تفاوت بیشتری می‌شود.

در واقع کافئین در هر ثانیه تعداد بسیار زیادی صفحه (صدها هزار) را در فهرست مربوط به خودش بروزرسانی کرده و برای کاربران خود فراهم می‎کند. 

از سمتی دیگر، وبمستر‌های سایت‏‌ها‎ و وبلاگ هم این توانایی را خواهند داشت تا به صورت زنده و پویا در نتایج جستجو صفحه‌شان را به نمایش بگذارند. هم کاربران و هم تولیدکنندگان محتوا از این امتیازات بهره‌مند می‌شوند و قادر هستند از این قابلیت‌ها بهره بگیرند.

مقدار کارکرد کافئین به میزانی است که می‎شود درون یک پایگاه داده، چیزی حدود ۱۰۰ میلیون گیگابایت داده و اطلاعات را ذخیره نمود و چیزی تا حدود ۱۰۰ هزار گیگابایت اطلاعات را روزانه به آن اضافه کرد. نگهداری و حفظ این مقدار بالا از داده فقط و فقط از عهده کافئین بر می‌آید.

شرکت گوگل، الگوریتم Caffeine را با الهام گرفتن از ذهن انسان طراحی کرده و ساخته است. این الگوریتم به خاطر سرعت بسیار بالایش این اجازه را به موتور جستجو می‎دهد تا سرچ‌ها را در مقیاس بزرگتر بر عهده گیرد. 

در حقیقت با گسترش پیدا کردن اطلاعات که در شبکه جهانی وب وجود دارند، وجود یک الگوریتم این چنینی ضروری است. هدف اصلی گوگل از به راه انداختن الگوریتم کافئین، حمایت کردن از محتوای سایت‏‎‌ها است.

چگونه می‌ توان صفحات وب را با شاخص الگوریتم کافئین گوگل تنظیم کرد؟

اگرچه به‌روزرسانی کافئین هنوز به طور کامل منتشر نشده است، عوامل زیادی وجود دارد که می‌توان برای افزایش شانس یک وب‌سایت برای کسب رتبه خوب در فهرست کافئین گوگل انجام داد:

  • تمام عناصر هرزنامه را از صفحات وب حذف کنید. هر چیزی که ممکن است به عنوان هرزنامه در نظر گرفته شود، می‌تواند تأثیر مضری بر رتبه‌بندی صفحات وب داشته باشد. به عنوان مثال، متنی که دارای همان رنگ پس‌زمینه، پنهان‌سازی و پیوند خودکار است.
  • طراحی وب سایت و ناوبری را بررسی کنید. وب سایت باید حس و ظاهر حرفه‌ای داشته باشد. منو باید ساده باشد و صفحات وب باید به راحتی توسط خزنده‌های موتورهای جستجو پیدا شوند.
  • از وب سایت‌های شبکه‌های اجتماعی لینک دریافت کنید. لینک‌های صفحات اجتماعی در حال حاضر نقش مهمی در الگوریتم بازی می‌کنند و ممکن است این نقش در ایندکس جدید تقویت شود.
  • لینک‌ها را بررسی و اطمینان حاصل کنید که هیچ لینکی به وب سایت‌هایی که شبیه هرزنامه هستند وجود نداشته باشد. بسیار خوب است که بر روی لینک‌های با کیفیت تمرکز کنید.

با پیروی از نکات فوق، وب سایت‌ها در موقعیت بهتری قرار خواهند گرفت.

الگوریتم کافئین گوگل چگونه کار می‌کند

G-bot مجموعه‌ای از صفحات وب را (حدود ۱۰ درصد از وب را) هر شب می‌خزد و آن‌ها را فهرست‌بندی می‌کند و محتوا و اطلاعات اضافی در مورد آن‌ها را استخراج می‌کند. مانند لنگر، متن‌های بک لینک‌های دریافتی و دیگر مراجع را تعیین می‌کند که صفحه با چه موضوعاتی مرتبط است. سپس صفحات پردازش شده در صف قرار می‌گیرند تا به فهرست اضافه شوند. 

آنها باید منتظر بمانند تا کل قسمت کامل شود و در نتایج جستجو در دسترس قرار گیرند. با استفاده از کافئین، گوگل اکنون قادر است هر صفحه وب را به طور جداگانه بخزد و پردازش کند و در عرض چند ثانیه پس از کشف، آن را در فهرست زنده ساده کند.

چگونه رتبه بندی الگوریتم Caffeine گوگل خود را بررسی کنیم

احتمالاً از خود می‌پرسید که رتبه وب سایت شما در گوگل جدید چگونه است. از آنجایی که کافئین استاندارد گوگل است، اکنون می‌توانید به سادگی به جستجوی کلمات کلیدی خود در google.com بروید یا Rank Tracker را فعال و رتبه‌های خود را به طور خودکار بررسی کنید.

به هر حال نباید هیچ تغییر قابل توجهی ایجاد شود زیرا کافئین یک به روز رسانی نمایه سازی است، نه یک رتبه‌بندی. این الگوریتم  هیچ تغییری در نحوه رتبه‌بندی وب سایت‌ها توسط گوگل ایجاد نمی‌کند.

 با این حال، گوگل را قادر می‌سازد تا سیگنال‌های با کیفیت و دارای ارتباط بیشتر را جمع‌آوری کند که می‌توانند در الگوریتم رتبه بندی استفاده شوند. 

یکی از این موارد، توانایی تعیین ارتباط یک سایت یا صفحه با چندین کشور در مقابل فقط یک کشور است که اکنون وجود دارد.

چه سایت‌هایی بیشتر تحت تاثیر الگوریتم کافئین قرار گرفتند

پاسخی که شرکت گوگل به افرادی که سایت داشتند و بر این عقیده بودند که به خاطر الگوریتم کافئین دچار افت شده‌اند این بود که “هیچ سایتی بعد از راه‌اندازی الگوریتم کافئین به افت رتبه دچار نشد” و ادعا داشت که این سایت‌ها حتما مشکلات سئو داشتند و ایرادشان بخاطر سئو بوده است. 

می‌توان گفت که راه حل رفع این افت، این است که در قدم اول مطالبی تولید و انتشار داده شود که ارزش‌ها و أصول سئو در آنها کاملا رعایت شده باشد. چنین مطالبی این‌ امکان را خواهند داشت که ایندکس شوند و رتبه‌ای عالی کسب کنند.

اگر می‌خواهید به صورت کامل بدانید که سئو چیست کلیک کنید

تاثیر الگوریتم Caffeine بر روی کاربران

زمانی که کاربران یک عبارت یا کلمه را جستجو می‌کنند، طبیعتا این انتظار را دارند که با سرعتی بالا، مطلب و محتوایی مرتبط با موضوعی که سرچ کرده‌اند، مشاهده کنند. پس نتیجه می‌گیریم در  صورتی که هر یک از این اصول، یعنی ارتباط و سرعت رعایت نشده باشند، کاربران دلسرد می‌شوند و با مرور زمان تعداد مخاطبین آن موتور جستجو افت شدیدی می‌کند. 

بنابراین این سیستم تازه را قبل از هر چیز، باید نوعی مزیت و برتری برای گوگل در مقایسه با دیگر رقیبانش مثل یاهو، بینگ و… در نظر گرفت. به این دلیل که با به راه انداختن آن موفق شد تاثیر مهمی روی پیشرفت صفحات SERP داشته باشد و به این ترتیب، با مرور زمان کم‌کم محبوبیت بیشتری نزد مخاطبانش پیدا کند.

سخن پایانی درباره الگوریتم کافئین

این سیستم را تحولی عظیم و بزرگ می‌دانیم، زیرا که در حقیقت جانشینی برای سیستم ایندکس قبلی بود تا نتایجی بهتر در صفحات جستجو برای کاربران نمایش داده شود. این الگوریتم تاثیری واضح و مستقیم بر رتبه‌بندی سایت‌ها ندارد. 

به همین دلیل نیازی نیست که نگران پنالتی شدن سایت‌تان توسط الگوریتم کافئین باشید. تنها موضوعی که بهتر است روی آن تمرکز کنید تولید و منتشر کردن محتوای اصولی و سئو شده است.

این مطلب را به اشتراک بگذارید

سایت‌های دیگر ما

مستر سوییمر آموزش شنا

میتراکانا کتاب سه بعدی

علی والا واردات از چین

978 تعداد بازدید

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست