آپدیت الگوریتم helpful content گوگل چیست؟

آپدیت الگوریتم helpful content یکی دیگر از بروزرسانی‌های جدید موتورهای جستجوی گوگل است که برای محتواهای اول که ارزش افزوده و پاسخی جامع برای نیازهای کاربران دارند منتشر شده است. جستجوی گوگل همیشه برای ارتباط بهتر افراد با اطلاعات مفید عمل می‌کند. برای این منظور به‌روزرسانی محتوای مفید بخشی از تلاش گسترده این موتور جستجو است که مردم به محتوای مفید و کامل‌تری دسترسی داشته باشند. با انتشار این الگوریتم، گوگل به صاحبان سایت و صنعت سئو ثابت کرد که محتوا همچنان در حال پادشاهی است.

آپدیت helpful content گوگل چیست؟

تماس با آکادمی سئو پورفیض 

واتس اپ محمد پورفیض
اینستاگرام محمد پورفیض
لینکدین محمد پورفیض
تلگرام محمد پورفیض

و بازهم رسیده‌ایم به محتوا، جزئی جدانشدنی از گوگل. اخیراً یک آپدیت جدید به الگوریتم های گوگل اضافه شده ‌است، آن هم آپدیت الگوریتم helpful content یا محتوای مفید است. مسلماً گوگل با انتشار همه این الگوریتم‌هایی که محتوا را قرار می‌دهند، قصد دارد به کاربر و به متخصص سئو نشان دهد که که چقدر تولید محتوای مفید و کاربر پسند و متناسب با نیازهای آن‌ها و برای او اهمیت دارد. در ادامه این مقاله از آکادمی پورفیص قصد داریم درباره آپدیت helpful content صحبت کنیم شرح مطالبی که قرار است به بیان آن‌ها بپردازیم شامل موارد زیر هستند:

  • نحوه عملکرد الگوریتم helpful content گوگل
  • ۷ نکته طلایی و مهم درباره نحوه سئو برای آپدیت helpful content گوگل
  • سخن پایانی

نحوه عملکرد الگوریتم helpful content گوگل

در ۲۵ آگوست ۲۰۲۲ گوگل بروزرسانی الگوریتم محتوای مفید یا همان helpful content را آغاز کرد. از هفته‌ها قبل این مرورگر در صفحه رسمی بروزرسانی رتبه‌بندی جستجوی خود انتشار آپدیت جدید را خبر داده بود. هفته‌های قبل‌از آن گوگل اعلام کرده بود که بروزرسانی در راه است و راه‌های زیادی برای تعیین این‌که آیا محتوای شما واجد شرایط اولین انتخاب مردم است یا خیر پیشنهاد کرده بود. این بروزرسانی سیگنال جدیدی را در سراسر سایت معرفی می‌کند. سیستم‌های گوگل به‌طور خودکار محتوا را شناسایی می‌کنند که به‌نظر می‌رسد ارزش کمی دارد یا ارزش افزوده‌ی آن بسیار ناچیز است یا به‌طور ویژه برای کسانی که جستجو می‌کنند مفید نیست.

نحوه عملکرد الگوریتم محتوای مفید گوگل

نحوه عملکرد آپدیت helpful content به چه صورت است

هر محتوایی نه‌تنها محتوای غیرمفید در سایت‌هایی که به‌طور کلی دارای مقادیر نسبتاً بالایی از محتواهای هرز و بی‌فایده هستند، آپدیت helpful content با فرض این‌که محتوای دیگری در جایی از وب‌سایت خود دارند که از نظر کیفیتی بهتر است، آن‌ها را شناسایی کرده و به کاربر نمایش می‌دهند. به‌همین دلیل حذف محتوای غیرمفید می‌تواند به رتبه‌بندی محتوای محتواهای دیگر سایت کمک کندسوالی که معمولاً در این مواقع افراد می‌پرسند این است که اگر محتوای غیرمفید را از سایت حذف کند، چقدر زمان می‌برد تا عملکرد آن بهتر شود؟

سایت‌هایی که با بروزرسانی helpful content شناسایی می‌شوند ممکن است سیگنال اعمال‌شده روی آن‌ها در طی چند ماه هم تاثیر خود را روی رتبه‌بندی صفحات بگذارد. معمولاً مرورگرهای بخش رتبه‌بندی روی فاکتورهایی ایجاد شده‌اند که به طور خودکار اجرا می‌شوند. بر طبق آنچه که در سایت گوگل بیان شده این بروزرسانی به‌طور مداوم اجرا خواهد شد و به آن اجازه می‌دهد تا سایت‌های نوپا و سایت‌های قدیمی را نظارت کند. از آنجایی که مشخص شود محتوای غیرمفید در درازمدت و دوباره منتشر نشده است، طبقه‌بندی دیگر اعمال نخواهد شد.

این فرآیند طبقه‌بندی با استفاده از یک نوع و مدل ماشین یادگیری به‌صورت خودکار است. این اقدامی به‌صورت دستی یا یک نوع ایجاد هرزنامه نیست، در عوض این تنها یک سیگنال جدید در کنار سایر الگوریتم های گوگل برای رتبه‌بندی و ارزیابی محتوای موجود در سایت است. این الگوریتم برخی از محتوای اول را در سایت‌هایی که به‌عنوان محتوای غیرمفید طبقه‌بندی شده‌اند، اما همچنان می‌توانند رتبه خوبی داشته باشند سیگنال‌های دیگری در کنار آن تعبیه شده که می‌توانند این سبک محتواها را درک کنند.

سیگنال نیز وزن خاصی دارد، سایت‌هایی که محتوای غیرمفید زیادی دارند، ممکن است روی آن‌ها بیشتر تاثیر بگذارد. در هر صورت برای کسب موفقیت بهتر، مطمئن شوید که محتواهای غیرمفید را از سایت خود حذف کرده‌اید و همچنین بر طبق دستورالعمل‌های گوگل محتوا تولید می‌کنید. این بروزرسانی در زمان شروع بسیاری از سرچ‌های انگلیسی را بیشتر تحت تاثیر قرار می‌دهد. آن‌ها قصد دارند در آینده به زبان‌های دیگر نیز این الگوریتم را گسترش دهند. با توجه به بیانیه گوگل در ماه‌های آینده نیز همچنان به اصلاح نحوه تشخیص محتوای غیرمفید توسط سیگنال‌های طبقه‌بندی کننده ادامه می‌دهند و تلاش‌های بیشتری را برای پاداش دادن به محتوای اول و البته بهینه سایت‌ها در پیش می‌گیرد.

۷ نکته طلایی و مهم درباره نحوه سئو برای آپدیت helpful content گوگل

برای آنکه بتوانید سایت خود را مطابق با الگوریتم محتوای مفید گوگل هماهنگ کنید، در زیر نکات ۷ نکته طلایی و مهم را او که از وب‌سایت معتبر searchenginejournal استخراج کرده‌ایم را برای شما قرار برای شما آورده‌ایم:

۷ نکته طلایی و مهم درباره نحوه سئو برای آپدیت helpful content گوگل

۱. از موضوع اصلی محتوا خیلی دور نشوید

آیا محتوای شما ارتباطی به کسب‌وکار شما دارد یا خیر؟ اگر مخاطبان مستقیماً به شما مراجعه و محتوای شما مفید باشد، از سایت شما خارج نخواهند شد. با این توصیه، گوگل ممکن است سعی کند به مردم بگوید که به حوزه تخصصی خود پایبند باشید. ایجاد محتوا برای موتورهای جستجو گاهی می‌تواند به‌معنای انتشار مقاله‌های خارج از جایگاه و هدف اصلی کار شما باشد.

فرض کنید یک وب‌سایت دستور غذا دارید و مقالات متعددی در ارتباط با مراقبت از پوست در سایت خود قرار دهید. حالا چه اتفاقی می‌افتد مطمئنا مخاطبی که به قصد دریافت دستور غذا به سایت شما مراجعه می‌کند از محتوای سایت شما راضی نخواهد بود؛ زیرا پاسخ سوال‌های خود را در سایت شما دریافت نخواهد کرد.

گوگل برای درک اهداف مخاطب پیشنهاد می‌کند سؤالات مرتبط زیر را از خود بپرسید:

  • آیا محتوا در درجه اول برای جذب افراد از طریق موتورهای جستجو نوشته شده یا برای پاسخ به سوالات انسان‌ها؟
  • آیا صرفاً به این دلیل می‌نویسید که مرسوم هستند؟ یا برای مخاطبان فعلی خود تا در مورد آن‌ها اطلاعاتی در اختیارشان قرار دهید؟
  • آیا تصمیم گرفتید بدون این‌که تخصص واقعی داشته باشید، به برخی از حوزه‌های خاص وارد شوید و از آن طریق ترافیک دریافت کنید؟!

۲. بهترین تجربه را نشان دهید

آیا محتوای منتشر شده در سایت شما کاملاً واضح درباره دانش و تخصص شما به کاربر ارائه می‌دهد؟! با این توصیه گوگل به مردم می‌گوید در مورد چیزی که شخصا تجربه نکرده‌اید، ننویسید. ایجاد محتوا برای موتورهای جستجو ابتدا می‌تواند شامل نوشتن درباره‌ی محصولات و خدماتی باشد که از آن استفاده نکرده‌اید، این نوع مقالات معمولاً با لینک‌های وابسته همراه هستند که برای نویسنده پورسانت در نظر گرفته می‌شود. زمانی‌که قصد دارید محتوایی درباره محصول یا تخصص خود بنویسید بهتر است که به سراغ افراد متخصص در آن حوزه بروید.

۳. موضوعات مختلف را در یک سایت ترکیب نکنید

آیا سایت شما روی یک هدف و موضوع خاصی تمرکز دارد؟! با این سوال گوگل و به طبع آن انتشار الگوریتم helpful content به این نکته اشاره می‌کند که وبسایت‌ها باید جایگاه مشخص و ویژه‌ای داشته باشند. یک وب‌سایت نمی‌تواند برای همه مردم همه نوع خدمات را ارائه دهد و همه‌چیز باشد. این نه‌تنها برای بازدیدکنندگان مفید نیست، بلکه برای موتورهای جستجو که سعی در درک سایت دارند نیز کاملاً گیج‌کننده خواهد بود. سایت خود را حول یک موضوع خاصی بسازید. در صورت تمایل به ایجاد محتوا درباره موضوعات مختلف همیشه می‌توانید چندین وب‌سایت ایجاد کنید. علاوه بر این گوگل پیشنهاد می‌کند که این سؤال فوق‌العاده مهم و مرتبط را از خود بپرسید:

  • آیا محتوای زیادی در موضوعات مختلف تولید می‌کنید به این امید که برخی از آن‌ها در نتایج جستجو جزو برترین‌ها بوده و عملکرد خوبی داشته باشند؟

۴. به سوالات کاربران و جستجو کنندگان پاسخ دهد

این جزو نکاتی است که همیشه گوگل به آن اشاره کرده است. آیا پس‌از خواندن محتوای شما، کسی یا کاربری احساس می‌کند که به اندازه‌ کافی درباره موضوع مورد نظر یاد گرفته یا به هدف خود رسیده است؟! با این توصیه نیز گوگل به شما می‌گوید محتوا زمانی مفید است که به افراد چیزی یاد بدهد و به آن‌ها کمک کند یک کار را انجام دهند. ایجاد محتوا اغلب برای موتورهای جستجو می‌تواند شامل نوشتن مطالب زیادی بدون گفتن چیزی ارزشمند باشد. زمانی‌که قصد نوشتن محتوا برای افراد دارید باید به آن‌ها کمک کنید تا پاسخ به سوالات خود را دریابند یا نگرانی‌هایی که باعث شده در وهله اول سراغ سایت شما بروند را حل کنند.

به‌همین دلیل گوگل پیشنهاد می‌دهد سؤالات مرتبط زیر را از خود بپرسید:

  • آیا محتوای شما به خوانندگان این احساس را انتقال می‌دهد که برای دریافت اطلاعات بهتر از منابع دیگر نیاز به جستجوی مجدد ندارند؟
  • آیا برای تعداد کلمات خاصی می‌نویسید؛ زیرا شنیده‌اید یا خوانده‌اید که گوگل تعداد کلمات مشخص‌شده‌ای را ترجیح می‌دهد که باید اشاره کنیم این‌طور نیست.

۵. از احساس و تجربه کلی خواننده غافل نشوید

آیا کسی که محتوای شما را می‌خواند تجربه‌ی رضایت‌بخشی از آن خواهد داشت؟! با این توصیه نیز گوگل به کارشناسان و متخصصان محتوا یادآوری می‌کند که به تجربه کلی خواندن یک مطلب برای کاربر نیز فکر کند. این امکان وجود دارد که همه معیارهای فوق را برآورده کنید، اما هنوز یک تجربه رضایت‌بخش را به او ارائه ندهید. برای مثال زمانی‌که شما یک وب‌سایت مبتنی بر ارائه محصول داشته باشید، نوشتن یک محتوا توسط فرد متخصص کمک‌کننده است اما وقتی که شامل عکس و ویدئو نباشد، امکان دارد رضایت کاربر را جلب نکند. خواسته‌ها و نیازهای جستجوکنندگان را برآورده کنید، آن‌ها را بدون پاسخ نگذارید تا مجبور شوند به دنبال مطالب دیگری بروند.

۶. به سوالاتی که پاسخ معتبری ندارد پاسخ ندهید

با انتشار الگوریتم helpful content یا محتوای مفید گوگل توصیه می‌کند که محتوای شما نباید به سؤالی پاسخ دهد که در واقع هیچ پاسخی برای آن وجود ندارد. مثلاً زمانی‌که یک محصول، فیلم یا برنامه تلویزیونی تاریخ انتشار آن هنوز تأیید نشده است. اگر درمورد چیزی می‌نویسید که شایعه یا بدون نتیجه است برای خواننده نیز روشن کنید که این پاسخ قطعی نیست و زمان دقیقی برای آن مطرح نشده است. علاوه‌بر رعایت نکات مرتبط با الگوریتم بروزرسانی محتوای مفید این فرصت خوبی برای ایجاد و حفظ اعتماد خواننده به شماست.

۷. همواره دستورالعمل‌های گوگل را با سایر بروزرسانی‌های اصلی دنبال کنید

گوگل نیز با این توصیه یعنی یادآوری این‌که راهنمایی‌های آن‌ها را برای بروزرسانی‌های اصلی و برای بررسی محصول در نظر دارید یا خیر به شما پیشنهاد می‌دهد که ایجاد محتوای مفید را جدی بگیرید. اگر قبلاً توصیه‌های گوگل را برای بروزرسانی‌های اصلی و صفحات بررسی محصول خود دنبال می‌کردید به‌احتمال زیاد در موقعیت خوبی برای بهره‌مندی از آپدیت الگوریتم helpful content گوگل قرار گرفته‌اید.

سخن پایانی

آپدیت الگوریتم helpful content که در ۲۴ آگوست ۲۰۲۲ منتشر شد، برای ارزیابی بهتر محتواهای سایت جهت اطمینان از این‌که محتوای منتشر شده در صفحات مختلف به نیازهای کاربران توجه دارد یا خیر. به سوالات کاربران پاسخ می‌دهد یا خیر ایجاد شده است. این بروزرسانی روی جستجوهای انگلیسی در سراسر جهان بیشترین تاثیر را می‌گذارد و در آینده نیز قرار است به سایر زبان‌ها گسترش یابد و این تنها محتوای مفیدی نخواهد بود که به‌روزرسانی منتشرشده توسط گوگل است، زیرا گوگل صراحتاً در بیانیه خود اعلام می‌کند که به‌طور مستمر تلاش‌های خود را برای شناسایی محتواهای غیرمفید و هرز در وب‌سایت های مختلف بیشتر و بیشتر خواهد کرد.

با توجه به بیانیه‌های گوگل این‌گونه برآورد می‌شود که تاثیر آپدیت الگوریتم محتوای مفید، اشاره‌ای به او پنالتی شدن سایت ندارد، اما به‌نظر می‌رسد که این بروزرسانی برای سایت‌هایی که تحت تأثیر آن قرار می‌گیرند جریمه محسوب می‌شود. نحوه بازیابی از جریمه آپدیت الگوریتم helpful content این لست که به محتواهای سایت خود توجه کنید و همواره برای بروزرسانی آن برنامه‌ریزی داشته باشید.

سوالات متداول درباره الگوریتم helpful content

آپدیت الگوریتم helpful content چیست؟

الگوریتم محتوای مفید یکی از جدیدترین بروزرسانی‌های گوگل است که در ۲۴ آگوست ۲۰۲۲ توسط گوگل انتشار یافته است.

الگوریتم محتوای مفید روی چه چیزهایی از سایت توجه دارد؟

الگوریتم محتوای مفید دقیقاً به ایجاد محتواهای ارزشمند، تخصصی و کاملاً مرتبط با نیاز کاربر اشاره دارد.

آیا آپدیت الگوریتم helpful content پنالتی سایت را پنالتی می‌کند؟

خیر. آپدیت الگوریتم محتوای مفید زمانی‌که روی برخی از سایت‌ها تاثیر بگذارد، نوعی جریمه محسوب می‌شود.

برای بازگشت از جریمه الگوریتم محتوای مفید چه باید کرد؟

نحوه بازگشت از جریمه آپدیت الگوریتم helpful content این است که به محتواهای سایت خود توجه کنید و مداوم آن‌ها را بروزرسانی نمایید.

این مطلب را به اشتراک بگذارید

سایت‌های دیگر ما

مستر سوییمر آموزش شنا

میتراکانا کتاب سه بعدی

اسپیرالی لوله اسپیرال

1,310 تعداد بازدید

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست