الگوریتم گوگل سندباکس Google Sandbox | آزمون صبر گوگل

الگوریتم Google Sandbox یکی از الگوریتم‌های پنهان گوگل است که از آن برای موقعیت دادن به وب‌سایت‌های جدید استفاده می‌کند. درواقع الگوریتم سندباکس به هدف جدا کردن سایت‌های واقعی از سایت‌های اسپم که به هدف سئو کلاه سیاه ساخته می‌شوند به وجود آمد که در ابتدا از کیفیت و محتوای سایت مطمئن شود و سپس به صفحات آن رتبه دهد.
برخی از متخصصان سئو این دوره را بین ۴ تا ۶ ماه بیان می‌کنند، اگر هم در این مدت عملکرد سایت شما توجه گوگل را جلب نکند، ممکن است این دوره افزایش یابد. همچنین با فعالیت با کیفیت و ایجاد ترافیک واقعی با استفاده از تبلیغاتی مانند گوگل ادز و تبلیغات بنری و همچنین استفاده از راهکارهایی مانند رپرتاژ آگهی با کیفیت می‌تواند زمان بیرون آمدن از گوگل سندباکس را تا دو ماه هم پایین آورد.

الگوریتم سندباکس گوگل

تماس با آکادمی سئو پورفیض 

واتس اپ محمد پورفیض
اینستاگرام محمد پورفیض
لینکدین محمد پورفیض
تلگرام محمد پورفیض

در همین ابتدا از بابت همراهی شما با آکادمی سئو پورفیض سپاس‌ گذاری می‌کنم. میان الگوریتم‌های گوگل برخی شهرت بیشتری داشتند و جامعه سئوکارها بیشتر نام‌شان را شنیده‌اند. در این بین، الگوریتم گوگل سند باکس نیز ایجاد شده و گویا علنا، روی موتورهای جستجو اعمال نمی‌شود، اما الگوریتم سندباکس در نتایج SERP (صفحه نتایج جست و جو) حقیقت دیگری را نشان می‌دهد.

موتورهای جستجوی گوگل و جعبه جادویی آن را همانند یک دریای عظیم تصور کنید که در هر ثانیه و دقیقه یک وب‌سایت جدید به فهرست آن اضافه می‌شود.  خب حالا خود را جای این خزنده‌های گوگل بگذارید که باید بهترین نتیجه را در کسری از ثانیه به کاربران نشان دهد، مسلما دامنه‌هایی را لایق می‌داند که هم قدمت بیشتری دارند و هم اینکه توانسته‌اند اعتماد او را جلب کنند.

الگوریتم سند باکس معمولا روی وب‌سایت‌های جدید که زمان کوتاهی از ایجاد آن‌ها می‌گذرد، اعمال می‌شوند. فردی تصمیم می‌گیرد که یک وب‌سایت راه‌اندازی کند و مدتی هم روی سئوی آن به خوبی کار می‌کند، اما در روزهای اول متوجه می‌شود که اصلا در نتایج گوگل حضور ندارد. این یعنی همان الگوریتم گوگل سند باکس که هنوز به محتواهای سایت شما اعتماد نکرده و آن را در معرض حضور کاربران قرار نمی‌دهد.

اگر کمی در برقراری ارتباط با دیگران سخت‌گیر باشید، مطمئنا این فرآیند گوگل را کاملا منطقی خواهید دید، زیرا مرورگرهای آن با توجه به الگوریتم پاندا و الگوریتم پنگوئن و مهم‌تر از همه رضایت کاربری سیگنال دریافت می‌کنند. دلیل آن را هم باید به حداقل ۲۰ سال پیش برگردید و سایت‌هایی جویا شوید که با لینک‌‌سازی‌های اسپم توانسته بودند، گوگل را فریب دهند.

بنابراین برای رسیدن به همه این فاکتورها، گوگل صبوری و آزمایش را برای سایت‌های نوپا انتخاب می‌کند تا بتواند آن‌ها را از سایت‌های اسپم که به هدف سئو کلاه سیاه ساخته می‌شوند جدا کند.

الگوریتم سندباکس گوگل چیست

الگوریتم Google Sandbox یکی از الگوریتم‌های پنهان گوگل است که از آن برای موقعیت دادن به وب‌سایت‌های جدید استفاده می‌کند. این الگوریتم، نخستین بار در سال ۲۰۰۴ مورد توجه سئوکاران قرار گرفت و مدیران وب‌سایت‎های جدید که همواره جویای جایگاه خود در صفحه نتایج بودند، ردی از سایت خود نمی‌دیدند.

مسلما تعجب آن‌ها را بر می‌انگیخت و از خود می‌پرسیدند ما که روی سئوی سایت هم به خوبی کار کرده‌ایم، پس چه اتفاقی افتاده که اصلا حضور نداریم. همه این‌ها زیر سر الگوریتم گوگل سند باکس است و همانند فیلتری برای وب‌سایت‌های تازه عمل می‌کند.

حتی یک وب‌سایت دارای محتوای خوب است و گویا نیازهای کاربر را هم برطرف می‌کند، اما باز هم در روزها و حتی ماه‌های اول، در چند صفحه اول گوگل که هیچ، گاهی هم اصلا وجود ندارد.

زیاد نگران نشوید، جناب گوگل به اتفاق مرورگرهای خود به این نتیجه رسیده‌اند که باید فعلا در یک مکان جداگانه به نام الگوریتم Sandbox قرار دهند. دوره زمانی که یک وب‌سایت جدید در سندباکس قرار می‌گیرد ممکن است برای هر دامنه متفاوت باشد. برخی از متخصصان سئو این دوره را بین ۴ تا ۶ ماه بیان می‌کنند، اگر هم در این مدت عملکرد سایت شما توجه گوگل را جلب نکند، ممکن است این دوره افزایش یابد.

آشنایی با وظایف متخصص سئو

الگوریتم سندباکس گوگل یک فرصت است نه یک محدودیت

این الگوریتم که معنای لفظی آن جعبه شنی است به خاطر وجود سایت‌هایی که از لینک‌های اسپم و محتواهای تکراری استفاده می‌کردند، راه‌اندازی شده بود. هدف اصلی گوگل از دور خارج کردن سایت‌هایی بود که پیش از الگوریتم پنگوئن و پاندا، با لینک‌سازی اسپم، محتواهای تکراری و بی‌کیفیت که تنها روی کلمه کلیدی خاصی تمرکز داشتند و در صفحه اول گوگل ظاهر می‌شدند.

چنین سایت‌هایی با این ترفندها در صدر نتایج قرار می‌گرفتند و میزان نارضایتی کاربران از مرورگرهای گوگل را افزایش می‌دادند. حالا گوگل با راه‌اندازی الگوریتم Sandbox قصد داشت که این وب‌سایت‌ها را شناسایی کند. نکته مهمی که در اینجا وجود دارد این است که امروز همه سایت‌های نوپا، چه آن‌هایی که از لینک‌های اسپم رتبه گرفته‌اند چه آن‌هایی که کاملا ارگانیک ایجاد شده‌اند، ممکن است در گوگل سندباکس قرار گیرند.

بنابراین جعبه شنی گوگل، الگوریتمی است که برای سایت‌های نوپا که تولید محتوای با کیفیت و لینک‌سازی‌ طبیعی را استراتژی بهینه‌سازی سایت خود قرار داده‌اند، فرصت محسوب می‌شود.

یک مثال ملموس دراین باره مطرح می‌کنم تا درک الگوریتم سندباکس گوگل آسان‌تر شود. تصور کنید در یک مجموعه‌ای مشغول به فعالیت هستید و مدیر مجموعه هر ۶ ماه یکبار گزارش ارزیابی عملکرد از شما بخواهد. اگر شما به ‌عنوان کارمند مجموعه وظایف خود را به درستی انجام داده باشید، هیچ نگرانی از فرآیند رصد و ارزیابی نخواهید داشت. 

قرارگیری در سندباکس گوگل هم می‌تواند چنین مصداقی را در ذهن شما تداعی کند. اگر سایت شما استراتژی بهینه‌سازی مفید و مطابق با فاکتورهای آن در طول دوره‌ای که در این به اصطلاح برزخ قرار می‌گیرد را در پیش گرفته باشید، پس جای نگرانی وجود ندارد. دیر یا زود گوگل عزیز و محترم به سایت شما اعتماد می‌کند و در صفحه نتایج رتبه خواهید گرفت.

چگونه گوگل سندباکس خارج شویم

برای آنکه موفق به دریافت ترافیک ارگانیک شوید، زمان نیاز دارید. ماندن یک سایت در عالم برزخ الگوریتم گوگل سند باکس، ممکن است تقریبا ۴ تا ۶ و گاهی هم ۸ ماه زمان ببرد. با این حال می‌توان طول این دوره کاهش داد و ترافیک ارگانیک کسب کرد. طبق مستنداتی که در سایت رسمی ahrefs بیان شده، انجام فعالیت‌های زیر می‌تواند طول دوره را کاهش دهد:

  • مطمین شوید که سایت شما ایندکس شده است: کافیست که نام سایت خود را در گوگل جستجو یا دامنه خود را در نوار سرچ وارد کنید. این اولین کاری است که باید انجام دهید، اگر در نتایج دیده نشدید باید دست به کار شوید. سایت مپ را راه‌اندازی کنید.
  • ترافیک کاربران را افزایش دهید: به‌عنوان یک وب‌مستر یا مدیر سایت خود باید از روش‌های بهینه‌سازی مفید استفاده کنید و ترافیک بیاورید. دریافت ترافیک ارگانیک بهترین و سریع‌ترین شیوه برای خروج از Google sandbox محسوب می‌شود. روش‌هایی مانند تبلیغات گوگل ادز، تبلیغات بنری (یکتانت) و… می‌تواند در افزایش ترافیک واقعی سایت شما بسیار موثر باشد.
  • سوشال سیگنال ایجاد کنید: یکی دیگر از روش‌هایی که هم انجام آن آسان است و هم به خروج از بزرخ سند باکس کمک می‌کند، فعالیت مستمر در شبکه‌های اجتماعی است. یک اکانت مخصوص و به نام برند خود در شبکه‌های اجتماعی ایجاد و با تولید محتوای با کیفیت و تبلیغات هدفمند، متوانید برندسازی خوبی داشته باشید.
  • استفاده از رپرتاژ آگهی: رپرتاژ آگهی به عنوان یک روش سئو کلاه خاکستری می‌تواند در خارج شدن از الگوریتم گوگل سند باکس به شما کمک موثری کند.

همه فعالیت‌های وب‌سایت را به رسانه‌‌های اجتماعی پیوند دهید و مخاطبان را از وجود برند خود آگاه کنید. با این ترفند گوگل به صفحه شما اعتبار می‌دهد.

  • برای سایت اعتبار (آتوریتی) بسازید: وقتی یک سایت جدید منتشر می‌شود، گوگل نمی‌داند که سایت یا محتوای آن چقدر اعتبار دارد. برای ایجاد اعتبار باید محتواهای مفید تولید کنید، بک‌لینک‌های معتبر از سمت سایت‌های برتر دریافت و از لینک‌های داخلی و منشن‌ها استفاده کنید. که بهترین آن‌ها همان رپرتاژ آگهی است.
  • کلمات کلیدی بلند (long tail) با رقابت کم را تارگت کنید، به‌ویژه برای شروع صفحات اصلی خود را با این نوع کیووردها بهینه کنید. 
  • در طول این مدت بهتر است که بیش از حد روی سئوی خارج از سایت متمرکز نشوید، زیرا ممکن است نتیجه عکس دریافت کنید. یعنی زمان ماندن سایت در گوگل سندباکس افزایش یابد.

سایت ما تا چه زمانی در الگوریتم سند باکس قرار می گیرد – خروج از الگوریتم سندباکس چقدر طول می کشد

این سوال مهمیست که بیشتر مدیران سایت‌های جدید با آن مواجه می‌شوند. طبق تجربه وب‌مستران این دوره معمولا بین ۴ تا ۸ ماه زمان می‌برد. اما باز هم زمان دقیقی برای ماندن یک سایت در جعبه شنی گوگل وجود ندارد. اما ممکن است در سایت‌های بی کیفیت این زمان به یک سال هم برسد. همچنین می‌توان با استفاده از تکنیک‌‌هایی که در بالا آورده شد زمان سندباکس را تا ۲ یا ۳ ماه هم پایین آورد.

 جالب اینجاست که برخی از مدیران بازرایابی دیجیتال همانند اریک ساکس (Eric Sachs ) مدیر عامل گروه ساکس اعتقاد دارد که اگر  حتی Google sandbox هم وجود نداشته باشد، سایت تازه همانند نوزاد تازه متولد شده‌ایست که کسی از او مشاوره نمی‌گیرد. 

دقیقا یک وب‌سایت جدید چیزی نیست که گوگل به آسانی آن را معتبر بداند. همچنین او بیان می‌کند که وب‌سایت‌های جدید به راحتی فهرست‌بندی یا ایندکس می‌شوند، اما به سختی رتبه می‌گیرند. ادوارد استورم (Edward Sturm)، مدیر بازاریابی اتر نیز بیان می‌کند که همه دامنه‌های جدید پیش از آنکه به ترافیک ارگانیک در نتایج گوگل دست یابند، یک دوره اثبات را تجربه می‌کنند. 

او معتقد است که برای این دوره زمان مشخصی تعیین نشده است، اما هر چقدر روند بهینه‌سازی مثل تولید محتوا، سوشال سیگنال‌ها، لینک‌سازی مفید و ترافیک ارگانیک بیشتر شود، دامنه سایت جدید زودتر از جعبه شنی گوکل رها می‌شود. 

چگونه بفهمیم از سندباکس خارج شده ایم

تاکنون که این مطلب را مطالعه کرده‌اید، ممکن است از خود بپرسید که چگونه متوجه شویم سایت جدید ما از الگوریتم گوگل سند باکس خارج شده؟! اولین راه‌حل این است که سراغ گوگل سرچ کنسول بروید و میزان بازدید سایت را حداقل در چند ماه گذشته مقایسه کنید.

برای مثال اگر سیر صعودی را در نمودار سرچ کنسول مشاهده کردید، حسابی خوشحال شوید و بدانید که ترافیک سایت شما در حال افزایش است. همچنین می‌توانید کلمات کلیدی اصلی کسب‌وکار خود را به‌صورت دستی سرچ کنید و موقعیت آن‌ها را مورد بررسی قرار دهید.

نکته پایانی الگوریتم سندباکس

Google sandbox یک الگوریتم بد به نظر برسد، اما اینطور نیست. گاهی قرارگیری سایت جدید در جعبه شنی گوگل به صورت آزمایشی می‌تواند به نفع شما شود، زیرا کمک می‌کند که برای خارج شدن از آن روی جنبه‌هایی تمرکز کنید که به دامنه اعتبار می‌بخشد و رتبه‌های بالاتری به دست آورید.

این مطلب را به اشتراک بگذارید

سایت‌های دیگر ما

مستر سوییمر آموزش شنا

میتراکانا کتاب سه بعدی

علی والا واردات از چین

1,931 تعداد بازدید

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست