تولید محتوا چیست؟ چگونه تولید محتوای سایت را انجام دهیم؟

تولید محتوا در واقع اطلاعاتی است که ما می‌خواهیم به خواننده انتقال دهیم و تنها انتقال این اطلاعات به کاربر مورد نظر نیست، این محتوا را باید به گونه‌ای بیان کنیم که برای خواننده جذاب باشد و او را درگیر کرده و خواهان دنبال کردن مطلب مورد نظر باشد. یکی از اساسی ترین مسایل مربوط به هر کسب و کار اینترنتی است که باید با برنامه‌ای مشخص در این زمینه فعالیت کنیم. محتوا می‌تواند متن، تصاویر (اینفوگرافیک‌ها)، پادکست (فایل‌های صوتی) و ویدیو و همچنین محتوای موبایلی باشد. اما ما در این صفحه به شما تولید محتوای سایت را آموزش خواهیم داد.

تولید محتوا چیست؟

تماس با آکادمی سئو پورفیض 

واتس اپ محمد پورفیض
اینستاگرام محمد پورفیض
لینکدین محمد پورفیض
تلگرام محمد پورفیض

بهتر است بدانید محتوا همان چیزی است که همه روز با آن سر و کار داریم. متن‌های یک سایت، کلیپ‌های خنده‌دار، عکس و توضیحات محصول که در اینستاگرام می‌بینیم،  پادکست که موقع برگشتن از دانشگاه در تاکسی گوش می‌دهیم.

ویدیوهای آموزشی در آپارات یا یوتیوب که تماشا می‌کنیم، کتاب‌های دیجیتال که در موبایل یا کامپیوتر می‌خوانیم وهمین مقاله‌ای که در حال حاضر پیش رو دارید، همه محتوا حساب می‌شوند. به هر چیزی که برای انسان قابل درک باشد و در بستر کانال‌ها و گروه‌های دیجیتال یا غیر دیجیتال قابل نشر هستند، تولید محتوا می‌گویند.

تولید محتوا در واقع اطلاعاتی است که ما می‌خواهیم به خواننده انتقال دهیم و تنها انتقال این اطلاعات به کاربر مورد نظر نیست، این محتوا را باید به گونه‌ای بیان کنیم که برای خواننده جذاب باشد و او را درگیر کرده و خواهان دنبال کردن مطلب مورد نظر باشد.

یکی از اساسی ترین مسایل مربوط به هر کسب و کار اینترنتی است که باید با برنامه‌ای مشخص در اینزمینه فعالیت کنیم. محتوا می‌تواند متن، تصاویر (اینفوگرافیک‌ها)، پادکست (فایل‌های صوتی) و ویدیو و همچنین محتوای موبایلی باشد.

Content Marketing یعنی اینکه محتوایی تولید کنیم تا مورد نظر کاربر یا بازدیدکننده باشد و از آن رضایت داشته باشد. با تولید یک محتوای مناسب می‌توانیم کاربر را به سمت خرید محصول، استفاده از خدمات یا هدف مورد نظر سایت، سوق دهیم. آنچه که در ادامه این مطلب از آکادمی سئو پورفیض قصد داریم درباره آن‌ها بحث کنیم، شامل موارد زیر هستند:

 • ساختار محتوای سایت
 • گوگل چگونه محتوا را آنالیز می‌کند؟
 • کلمات lsi چی هستند و چگونه در تولید محتوا به ما کمک می کنند
 • جایگزین شدن مفهوم کلیدی به جای کلمه کلیدی
 • کیوورد استافینگ چیست و چرا مرگبار است؟
 • تاثیر عکس در سئو محتوا
 • نحوه استفاده از تگ های H در تولید محتوا
 • نحوه نوشتن مقدمه در تولید محتوا
 • جزیره های محتوایی بسازید
 • لینک سازی داخلی و خارجی در محتوا
 • نحوه استفاده از دسته بندی و برچسب ها در تولید محتوا
 • تاثیر نگارش محتوا بر سئو
 • بهینه سازی عنوان سئو و متن متادیسکریپشن | دروازه محتوا
 • نحوه توزیع محتوا
 • نحوه تولید محتوا محصول برای فروشگاه اینترنتی
 • بروزرسانی محتوای قدیمی
 • اهمیت کپی رایتینگ در تولید محتوا
 • نتیجه‌گیری

ساختار محتوای سایت

ساختار سایت بخش کاربردی از استراتژی سئو شما است. ساختار سایت (Site Structure) به معنای دسته‌بندی و گروه‌بندی کردن محتوای سایت و نحوه ارتباط بین آن‌هاست. به بیان ساده‌تر ساختار سایت مشخص می‌کند که محتوای سایت ما چگونه با هم لینک شده‌اند و به چه شکلی به کاربران و همچنین موتورهای جستجوگر گوگل نمایش داده می‌شوند.
یک ساختار سایت بهینه از طرفی به کاربران کمک می‌کند تا به راحتی صفحات مدنظرشان را پیدا کنند و ارتباط بین محتوای مختلف را تشخیص دهند. از منظر دیگر باعث می‌شود موتور‌های جستجوگر گوگل سایت شما را بشناسند و نحوه چیدمان محتوای سایت را درک کنند و رتبه بهتری در نتایج سرچ گوگل داشته باشند. لازم به ذکر است که به طور معمول مدیر سئو بر روی روند تولید محتوا نظارت دارد.

این موضوع در حقیقت همان سئو سایت شما محسوب می‌شود. ساختار سایت هم برای کاربر و خواننده اهمیت دارد و هم برای رتبه گیری در گوگل. اگر سایت شما یک ساختار منظم نداشته باشد، کاربر و خوانندگان نمی‌توانند آنچه را که می‌خواهند پیدا کنند. موتور‌های جستجوگر گوگل سایت شما را پیدا نمی‌کنند، در حقیقت سئو سایت شما رتبه پایین‌تری خواهد گرفت.

ساختار محتوای سایت

گوگل چگونه محتوا را آنالیز می کند؟

گوگل همانند یک هوش مصنوعی به راحتی می‌تواند کیفیت محتوای یک سایت را مورد ارزیابی قرار دهد. سوال اینجاست، چگونه گوگل کیفیت محتواها را آنالیز و آنها را رتبه‌بندی می‌کند؟ کارشناس سئو ها سال‌ها برای پیدا کردن قوانین گوگل تلاش کردند و با ارزیابی‌های متعدد توانستند برخی از معیارهای گوگل را شناسایی کنند.

بعضی از این عوامل عبارتند از:

۱-میزان مشارکت داخل سایت

۲- تعداد کل بازدید کنندگان از صفحه
۴- زمان باقی ماندن کاربران در صفحه
۵- نظرات کاربران در بخش نظر سنجی سایت
۶- کیفیت بک لینک ها
۷- میزان و کیفیت لینک‌های دریافت شده
۸- تعداد و کیفیت لینک‌های خروجی
۹- ایندکس شدن محتوا
۱۰- میزان کلیک صفحات
برخی از مواردی هستند که گوگل با استفاده از آن‌ها کیفیت محتوای تولید شده صفحه سایت را مورد بررسی قرار می‌دهد.

گوگل چگونه محتوا را آنالیز می کند؟

کلمات lsi چی هستند و چگونه در تولید محتوا به ما کمک می کنند

در گذشته معیارموتورهای جستجو محتوای صفحات بر اساس تکرار کلمه کلیدی بود. هرچه کلمه کلیدی در یک صفحه بیشتر تکرار می‌شد، سئوی بهتری داشت و در رتبه بالاتری از سرچ گوگل قرار می‌گرفت. اما این روش خوبی برای تشخیص محتوای ارزشمند و مفید نبود تا اینکه مفهومی به نام چگالی کلمه کلیدی مطرح شد. منظور از چگالی کلمه کلیدی این است که نباید بیش از حد مجاز در مطلب استفاده شود.

کلمات کلیدی LSI مرتبط با مفهومی هستند که موتورهای جستجوگر گوگل از‌ آن‌ها برای فهم عمیق تولید محتوای یک صفحه سایت استفاده می‌کنند.

در یک تولید محتوا طولانی گاهی لازم است به مفهوم کلمه کلیدی اصلی چندین باراشاره کرد. کلمات LSI در این زمینه به ما کمک می‌کند، اکثر کلمات کلیدی LSI کلماتی هستند که ارتباط نزدیکی با کلمه کلیدی اصلی موضوع سایت مورد نظر دارند. در واقع lsi محتوای شما را برای موتورهای جستجوگر گوگل بهتر تعریف می‌کند و رتبه بالاتری را به سایت شما می‌دهد. این کلمات کلیدی هستند که به محتوای مطلب شما مفهوم می‌بخشند.

کلمات lsi چی هستند و چگونه در تولید محتوا به ما کمک می کنند

جایگزین شدن مفهوم کلیدی به جای کلمه کلیدی

مفهوم کلمه کلیدی اهمیت بیشتری برای موتورهای جستجوگر دارد. در گذشته، گوگل محتوای صفحه شما را بررسی می‌کرد تا ببیند چه مفهومی بیشتر از کلمات دیگر تکرار شده و همان عبارت را به عنوان کلمه کلیدی هدف و موضوع صفحه شما انتخاب می‌نمود. به بیان دیگر ۱۰۰ درصد تمرکز ربات‌های جستجو گوگل بر روی محتوای صفحه و کلمات کلیدی سایت شما بود. سوال اینجاست، وقتی ربات جستجوگر وارد صفحه سایت میشود چه بخش‌هایی را مورد بررسی و ارزیابی قرار میدهد.

 • عنوان صفحه
 • آدرس صفحه
 • متن جایگزین تصاویر
 • توضیحات متا
 • تگ‌های عنوان از اچ ۱ تا اچ ۶

همچنان موتورهای جستجوگر گوگل توجه ویژه‌ای به این بخش‌ها و کلمات به کار رفته در آن دارند، ولی با دقت بیشتری نسبت به گذشته محتوای سایت شما را ارزیابی می‌کنند.

مفهوم کلیدی به جای کلمه کلیدی

کیوورد استافینگ چیست و چرا مرگبار است؟

کیوورد استافینگ یکی از روش‌‌های سئوی کلاه سیاه برای تولید محتوا است که با استاندارد‌های سئو همخوانی ندارد. محتوای سایت شما باید آموزنده، ارزشمند و سودمند باشد، اما هنگامی که مطالب سایت شما از کلمه کلیدی هدف پر می‌شود، محقق شدن چنین اهدافی غیرممکن می‌‌شود.

استفاده ازکیوورد استافینگ تجربه مناسبی را برای کاربران فراهم نمیکندو باعث میشود خواننده از خواندن مطالب حاضر و آتی سایت خودداری کند.وبانس ریت (Bounce Rate) یا نرخ پرش شما افزایش پیدا میابد. یکی دیگر از علت‌های مرگبار برای تولید محتوا، با استفاده از کیوورد استافینگ در قانون موتور‌های جستجوگر گوگل و نحوه برخورد آن‌‌ها با چنین تاکتیک‌‌هایی است. زیرا ربات جستجو استفاده از این روش را ممنوع کرده و سایت‌ها را جریمه می‌‌کنند.

علت مرگبار بودن و سمی بودن استفاده از کیوود استافینگ به صورت خلاصه:

 • ریزش کاربران سایت
 • افت رتبه و جایگاه سایت در صفحه نتایج

کیوورد استافینگ چیست و چرا مرگبار است؟

تاثیر عکس در سئو محتوا

از زمانی که کاربر وارد سایت میشود تصمیم بر ماندن و ادامه دادن یا خارج شدن از سایت برای او همواره وجود دارد، تصاویر مناسب میتواند این را به نفع سایت شما تمام کند. همانگونه که سئوی متن محتوا را انجام میدهیم، باید بهینه سازی را برای عکس‌های سایت نیز انجام دهیم. منظور از سئو تصاویر، رعایت اصول و استانداردهای بهینه‌سازی است که باعث رتبه گرفتن و دیده شدن تصاویر در نتایج جستجوی تصویری و نیز موجب بهبود رتبه سایت در صفحه نتایج می‌شود.

به بیان ساده سئو عکس یعنی این که محتوای تصویری سایت شما باید برای کاربران و موتورهای جستجوگر گوگل بهینه‌سازی شود. محتوای عکس مزایای زیادی مانند تجربه کاربری بهتر، زمان بارگذاری سریع‌تر و شانس رتبه‌بندی بهتر را ایجاد می‌کند.

علاوه بر تولید محتوای مناسب و نیز استفاده ار ابزارهای سئو محتوا سایت، عکس‌های با کیفیت نیز در سئومحتوا تاثیر به سزایی دارد. عکس در سئو محتوا توضیح یک مفهوم و یا بیان کردن یک نکته را برای نویسنده و کاربر سایت آسان‌تر می‌کنند.

تاثیر عکس در سئو محتوا

نحوه استفاده از تگ های H در تولید محتوا

تگ‌های هدینگ تگ‌های عنوان در زبان HTML هستند. متنی که در میان یک تگ باز و بسته H قرار بگیرد، به یک عنوان تبدیل می‌شود. مانند همین جمله‌ای که در چند خط بالا با فونتی بزرگتر از متن عادی مشاهده می‌کنید. در واقع کلماتی که در هدینگ استفاده می‌شوند به نوعی می‌تواند کلمات کلیدی سئو سایت باشد.

تگ‌های هدینگ یکی از مهمترین عوامل در بهینه‌سازی هر صفحه از سایت شما هستند که ربات گوگل می‌تواند به راحتی این کلمات را با جستجو کاربر تطبیق داده و در نتیجه رتبه سایت بهبود یابد. ربات‌های موتور جستجوگر گوگل برای اینکه کلمه کلیدی هر صفحه را متوجه شوند، اول از همه تگ h1 آن را بررسی می‌کنند. تگ اچ ۱ عنوان صفحه است که در بالاترین بخش سایت قرار می‌گیرد.

نحوه استفاده از تگ های اچ در تولید محتوا

نحوه نوشتن مقدمه در تولید محتوا

اولین بخش در تولید محتوا، مقدمه یا همان لید است. لید نقش مهمی در جذب مخاطب به محتوای ارائه شده دارد، همان چند خط ابتدایی محتوای متنی، اگر جالب باشند کاری می‌کنند که کاربر تا انتها آن را دنبال کند. اگر مقدمه محتوا نتواند تاثیرگذاری لازم را نداشته باشد، احتمالاً کاربر از ادامه دادن صرف نظر می‌کند و از سایت خارج می‌شود.

نحوه نوشتن مقدمه در تولید محتوا همان قدر که دشوار است، اهمیت بالایی دارد. با این حال تکنیک‌هایی وجود دارند که با استفاده از آنها می‌توان نوشتن مقدمه را آسان‌تر کرد. این تکنیک‌ها به تاثیرگذاری بیشتر مقدمه نیز کمک می‌کنند .در ادامه به اختصار برخی از این تکنیک‌ها را بیان می‌کنیم:

 • مهم بودن پاراگراف اول مقدمه.
 • در مقدمه سوالاتی مربوط به موضوع محتوا باید مطرح شود.
 • مقدمه نباید طولانی باشد.
 • در مقدمه می‌توان از مسائل مشترک بین کاربر و نویسنده سخن گفت.
 • نوشتن تیتر و اندیشیدن درباره آن.
 • آخرین پارگراف مقدمه اهمیت زیادی دارد.

نحوه نوشتن مقدمه در تولید محتوا

جزیره های محتوایی بسازید

رویکرد سئو و تولید محتوا شامل انتخاب کلمات کلیدی مناسب و اختصاص دادن هر کلمه به صفحه هدف ماست که می‌تواند شامل صفحه مقاله، فروشگاهی و یا صفحه فرود باشد.

۹ تکنیک لازم برای ساخت جزیره های محتوایی:

 • ساخت جزیره‌ی محتوایی مرتبط با موضوع اصلی مقاله برای عنوان‌های خود در بیلبورد محتوایی. 
 • برای جلوگیری از جریمه شدن توسط گوگل و خستگی کاربر، بایستی در هر جزیره‌ی محتوایی خود به اندازه از کلمات کلیدی استفاده کنید.
 • کلمه کلیدی ما می‌تواند در h2 قرار بگیرد، هر جزیره محتوایی دارای تگ h2 است و اهمیت جزیره محتوایی با محتوای آن در ارتباط است.
 • مهم‌ترین بخش در جزایر محتوایی تصاویر هستند، زیرا حجم زیادی از اطلاعات را به مخاطب سایت منتقل کنند.
 • استفاده از alt تصویر از کلمه کلیدی و کلمات جایگزین، در زمان لود نشدن تصویر.
 • داشتن شانس بیشتر برای نمایش تصاویر در ابعاد استاندارد (۱*۱)، (۳*۴)، (۹*۱۶) .
 • استفاده از تصاویر وبسایت از JPGبا حجم و کیفیت مناسب.
 • کاهش حجم تصاویر برای افزایش لود صفحات.
 • استفاده از علائم نگارشی مثل ویرگول، ویرگول نقطه و دو نقطه.

جزیره های محتوایی بسازید

لینک سازی داخلی و خارجی در محتوا

لینک سازی داخلی و خارجی در محتوا می‌تواند به بهینه‌سازی سایت برای موتورهای جستجوگر کمک شایانی کند. سئوی On Page با لینک سازی داخلی و سئوی خارجی با لینک سازی خارجی می‌توانند مسیر رو به رشدی داشته باشند. لینک داخلی به لینکی می‌گویند که یک صفحه از وبسایت شما را به صفحه دیگری از صفحات سایت خودتان ارجاع می‌دهد.

لینک‌سازی داخلی است که از داخل سایت به دیگر صفحات سایت لینک داده می‌شود. با این کار بخشی از اعتبار صفحه اول به صفحه دوم انتقال داده شده و کاربران را برای ارجاع به صفحه دوم ترغیب می‌کند. لینک سازی خارجی به طور خلاصه یعنی سایت‌های دیگر به سایت ما لینک بدهند. لینک سازی خارجی سایت را به دو دسته ارجاعات و بک لینک‌ها تقسیم می‌کنیم.

وقتی شما در قسمتی از تولید محتوای صفحه خود لینکی برای ارجاع به سایتی دیگر قرار می‌دهید، از لینک سازی خارجی استفاده کرده‌اید. مواقعی دیگر سایت‌ها لینک خاصی از صفحات شما را در محتوای خود قرار دهند، باز هم لینک سازی خارجی انجام شده، که به آن بک لینک نیز می‌گویند.

لینک سازی داخلی و خارجی در محتوا

نحوه استفاده از دسته بندی و برچسب ها در تولید محتوا

نحوه استفاده از دسته بندی و برچسب‌ها در تولید محتوا به این صورت است که در سایت می‌توان آن‌ها را ارزیابی کرد. از قسمت اضافه کردن دسته تازه، یک دسته‌بندی جدید رابا آدرس می‌توانید وارد کنید. هر دسته‌بندی می‌تواند دارای زیر دسته باشد. اگر کتگوری جدید دارای یک دسته بالاتر باشد، نام آن در این قسمت وارد می‌شود. مثلاً می‌توان دسته‌بندی سئو (دسته مادر)، دارای دو زیردسته سئوی داخلی و سئوی خارجی باشد، درج توضیح دسته و سپس، زدن دکمه اضافه کردن، این دسته جدید را به سایت افزود.

افزودن تگ‌ها شبیه دسته‌ها بوده و تنها کافی است برای وارد شدن به صفحه تگ‌ها از همان قسمت نوشته‌ها، این بار زیرمنو برچسب‌ها را انتخاب کنید. بقیه مراحل همان بوده اما توجه شود که برچسب‌ها دارای زیردسته نبوده زیرمجموعه ندارند. بعد از افزودن دسته‌بندی و برچسب‌های مورد نیاز، در تولید محتوا جدید سایت، از منوی کناری پنل وردپرس می‌توان دسته‌بندی اصلی نوشته و برچسب‌های آن را به انتخاب اضافه کرد.

نحوه استفاده از دسته بندی و برچسب ها در تولید محتوا

تاثیر نگارش محتوا بر سئو

خوانا بودن و نگارش صحیح یک محتوا می‌تواند تاثیر مثبتی روی بهبود عملکرد سایت دارد. مخاطبین به تمام جزییات یک سایت توجه می‌کنند. زمانیکه از علائم نگارش به درستی در محتوای متنی سایت استفاده شود، محتوای روان و ساده‌ای برای کاربر نمایش داده می‌شود.

در چنین مواقعی مخاطب تا پایان مطالعه محتوای متنی در سایت شما باقی می‌ماند و با افزایش ماندگاری مخاطب موتور‌های جستجوگر به شما امتیاز بیشتری خواهند داد. در این صورت رتبه بالاتری هم کسب خواهید کرد. برای رشد و بهبود سایت خود باید به تمام این نکات نگارشی برای خوانایی بهتر محتوا توجه کنید.

گوگل، داشتن متنی بدون اشتباهات گرامری و املایی را نمی‌تواند عامل مثبتی در کسب رتبه بداند. بسیاری از متخصصین گوگل اعلام کرده‌اند که گرامر یک عامل رتبه‌بندی نیست و حداقل می‌توان آن را یک سیگنال در نظر گرفت.

البته نباید این مطلب را نادیده گرفت، اگر کلمه‌ای در صفحه دارای اهمیت حیاتی برای سرچ و آن کلمه با غلط املایی همراه باشد، در این صورت رتبه صفحه ممکن است تحت تأثیر قرار گیرد. سایت‌های معتبر دارای گرامر و دیکته بهتری در محتواهای سایت خود هستند.

تاثیر نگارش محتوا بر سئو

بهینه سازی عنوان سئو و متن متادیسکریپشن | دروازه محتوا

بهینه سازی متا دیسکریپشن شامل نکات زیادی می‌شود. رعایت این نکات می‌تواند میزان بازدید سایت شما را افزایش دهد. به این نکات توجه کنید:

 1. قرار دادن کلید واژه اصلی ابتدای آن و استفاده حداکثری دوبار. از کلمه کلیدی اصلی در توضیحات متا بیش از اندازه استفاده نکنید. با این کار توسط گوگل جریمه خواهید شد.
 2. توجه کنید جمله‌ای بسازید که بین چهار یا پنج کلمه کلیدی در آن قرار گرفته باشد. منظور از کلمه کلیدی به صورت مترادف و مشابه است.
 3. اشتباه بودن کپی کردن بخشی از متن در متا دیسکریپشن، یا کپی کردن پاراگراف اول. موتورهای جستجوی گوگل آن را به عنوان محتوای تکراری می‌بینند و برای سئو سایت شما مضر هستند.
 4. عنوان سئو را تحت هیچ شرایطی عینا در متا دیسکریپشن قرار ندهید و آن را تغیر بدهید. گوگل آن را محتوای تکراری به حساب می‌آورد.
 5. استفاده از صفات جذاب در متا دیسکریپشن. صفاتی مانند بهترین، تخفیف، ارزان‌ترین، آسان‌ترین، طلایی، می‌تواند به افزایش رتبه سایت شما کمک کند.
 6. تکراری نبودن متا دیسکریپشن. میان متا تگ پست‌ها و برگه‌ها به این مسئله توجه کنید.
 7. استفاده حداکثری تا ١۶٠ کاراکتر برای توضیحات متا. بیش از این تعداد کاراکتر در نتایج گوگل دیده نمی‌شود.

بهینه سازی عنوان سئو و متن متادیسکریپشن

نحوه توزیع محتوا

نحوه توزیع درست محتوا، جلوگیری از ریختن قیمه‌ها در ماست‌ها است! بنابراین ایجاد محتوای شما باید با توجه نوع کسب و کار و مخاطبان باشد. مثلا برخی از سایت‌ها مثل آپارات محتوای ویدئویی عملکرد بهتری خواهد داشت. برای آنکه محتوای خود را در لینکدین توزیع کنیم، نمی‌توان آن را بدون هیچ کم و کاستی در اینستاگرام هم قرار داد.

در حقیقت، بهتر است متناسب با شبکه توزیع و رفتاری که مخاطبان در آن دارند، محتواهای مناسب را برای توزیع گزینش کنیم.

 • توزیع محتوا، پخش کردن محتوا در بسترهای متفاوت است.
 • رساندن محتوای درست به کاربر درست در بستر مناسب است.
 • با مشخص کردن کانال‌های توزیع محتوا در استراتژی محتوا از بی‌نظمی یا سردرگمی‌های آینده جلوگیری می‌شود.
 • اولویت برای نحوه توزیع محتوا به معنی کم یا زیاد بودن کیفیت محتواهای متفاوت نیست، بلکه اهمیت محتوا در نظر گرفته می‌شود.

نحوه توزیع محتوا

نحوه تولید محتوا محصول برای فروشگاه اینترنتی

فروشگاه اینترنتی یک وب‌سایت است که کالاها یا خدماتی را جهت فروش به کاربران خود عرضه و ارائه می‌نماید. نحوه تولید محتوا محصول برای فروشگاه اینترنتی از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. استفاده از روش‌های مختلف محتوا در معرفی محصولات یا خدماتی که ارائه می‌شود، تأثیرگذار است.

این محتواها شامل عکس، متن، تحلیل و بررسی، نقد یا در مواردی فیلم یا ویدئو باشد. تمام مواردی که کاربران برای آشنایی و آگاهی نیاز دارند را نیز در اختیار آنها قرار می‌دهد. شناخت داشتن از نحوه تولید محتوای سایت فروشگاهی باعث شده مشتریان بیشتری ترغیب شوند و در نهایت خرید کنند.

در تولید محتوای سایت فروشگاه اینترنتی باید به تمام موارد گفته شده توجه کرد:

 • به‌روز و جدید بودن محتوای تولید شده
 • بررسی همه ابعاد مورد نظر کالا یا خدمات
 • به اشتراک گذاشتن نظرات و رضایت‌مندی دیگر مشتریان
 • استفاده از عکس‌های با کیفیت و جذاب
 • پاسخ به تمام سؤالات احتمالی
 • انتخاب عنوان جذاب برای تولید محتوای سایت فروشگاه اینترنتی
 • داشتن توضیحات شفاف و کافی در مورد محصولات و خدمات در درون محتوای ایجاد شده

همه این موارد به ایجاد اطمینان، اعتماد، آگاهی و انگیزه در مشتریان، بسیار کمک می‌کند.

نحوه تولید محتوا محصول برای فروشگاه اینترنتی

بروزرسانی محتوای قدیمی

بروزرسانی محتوای قدیمی یکی از مواردی است که موتور‌های جستجوگر گوگل به آن اهمیت می‌دهند. آپدیت محتوای قدیمی سایت کمک زیادی به افزایش بازدید آن می‌کند. اگر تعداد بازدیدکننده‌های سایت شما در یک ماه از حدود ۵هزار نفر کمتر باشد، بهتر است محتوای قدیمی سایت را به روز کنید.

انواع شیوه‌های آن:

 • انتخاب پربازدیدترین محتوا
 • انتخاب بر اساس کلمات کلیدی
 • انتخاب بر اساس زمان انتشار
 • محتواهایی با ترافیک بالا اما تبدیل کم
 • محتواهایی با ترافیک کم اما تبدیل بالا

برای به روز کردن محتوای خود باید موارد زیر رامورد توجه قرار دهید:

 • یافتن کلمات کلیدی مربوط به محتوا
 • بررسی هدف کاربران از جستجوی محتوا
 • بروز کردن عنوان و محتوا
 • اضافه کردن قسمت‌های جدید به محتوا
 • لینک سازی داخلی و لینک سازی خارجی (شبکه‌های اجتماعی)
 • بک لینک سازی
 • استفاده از نظرات کاربران
 • بررسی محتوا از نظر املایی و نگارشی
 • استفاده کردن از عکس، ویدیو، پادکست
 • طول محتوا

بروزرسانی محتوای قدیمی

اهمیت کپی رایتینگ در تولید محتوا

به طور خلاصه معنی کپی رایتینگ را می‌توان نوشتن و رعایت اصول آن به صورت دقیق، جهت تشویق به خرید بیان کرد. نمونه‌هایی از کپی رایتینگ در تبلیغات چاپی، آنلاین و حتی تبلیغات تلویزیون و رادیو دیده می‌شود.

کپی رایتینگ در تولید محتوا نیز وجود دارد. تولیدکنندگان محتوا باید بدانند که هدف هر نوشته خواه قسمتی از یک تبلیغ باشد یا یک محتوا، انتقال اطلاعات در مورد یک محصول یا خدمات به مشتریان است. در این صورت تولید محتوا  باید با هدف بازاریابی غیرمستقیم در ذهن مشتریان ایجاد شود و حاوی پیام‌هایی در مورد برند مورد هدف باشد.

در موضوعی که ممکن است برای مخاطبان سرگرم‌کننده یا مفید باشد، محتوا باید این تصور را ایجاد کند که افراد پشت این برند، در حوزه مرتبط با موضوع متخصص هستند. در تولید محتوا برندسازی در آن به خوبی انجام شود، اما نیازی به اضافه کردن مواردی که منجر به فروش می‌شود، نیست. عموما یک متخصص سئو با کپی رایتینگ آشنا است، اما این تخصص اصلی یک سئوکار نیست.

اهمیت کپی رایتینگ در تولید محتوا

نتیجه گیری

تولید محتوا برای یک سایت عمومی یا سایت‌های فروشگاهی بسیار مهم و ارزشمند است. نحوه نگارش، استفاده از لینک‌های داخلی و خارجی، عکس، تصاویر و ویدئوهای جذاب با حجم کم، بر این محتوا تاثیرگذار است و باعث جذب کاربر و در نهایت بالا رفتن رتبه سایت می‌شود.

سوالات متداول درباره تولید محتوا

تولید محتوا سایت چیست؟

تولید محتوا سایت اطلاعاتی است که ما می‌خواهیم به خواننده انتقال دهیم و تنها انتقال این اطلاعات به کاربر مورد نظر نیست، این محتوا را باید به گونه‌ای بیان کنیم که برای خواننده جذاب باشد و او را درگیر کرده و خواهان دنبال کردن مطلب مورد نظر باشد. تولید محتوا با کیفیت در سایت باعث رتبه گرفتن صفحات ما و در نهایت سئو می‌شود.

کلمات lsi چه فرقی با کلمات مترادف دارد؟

مترادف کلمه یعنی هم معنی یا حداقل نزدیک به معنای آن کلمه، اما کلمات کلیدی LSI مرتبط با مفهومی است که موتورهای جستجوگر گوگل از‌ آن‌ها برای فهم عمیق تولید محتوای یک صفحه سایت استفاده می‌کنند.

در مقدمه محتوا چه سوالاتی باید مطرح شود؟

در مقدمه محتوای تولید شده باید سوالاتی مربوط به موضوع محتوا باید مطرح بشود

کدام قسمت محتوا بیشترین اطلاعات را به کاربر منتقل میکند؟

به جز محتوای متنی با کیفیت و ویدیو، تصاویر با حجم کم، جزو بخش‌هایی است که بیشترین اطلاعات را به کاربر منتقل می‌کنند.

علت سمی بودن استفاده از کیوود استافینگ برای سئو چیست؟

کیوورد استافینگ در تولید محتوا منجر به ریزش کاربران سایت می‌شود و توسط گوگل نیز جریمه خواهید شد.

DMCA-چیست

DMCA چیست | نحوه گزارش محتوای کپی شده به گوگل

در گذشته بسیاری از محتوانویسان برای نوشتن مطالب سایت خود از محتواهای کپی به همراه تعداد زیاد کلمات کلیدی استفاده می‌کردند و البته نتایج خوبی را نیز کسب…

برای اطلاع بیشتر کلیک کنید

لینک های خارجی مقاله فالو باشند یا نوفالو؟

لینک های خارجی مقاله فالو باشند یا نوفالو؟

یکی از مهم‌ترین بخش‌های رتبه‌بندی سایت، لینک‌سازی است. ایجاد لینک های فالو یا نوفالو در مقاله جزو سوالات برخی کارشناسان سئو است که ما در اینجا به تفصیل…

برای اطلاع بیشتر کلیک کنید

در یک محتوا چند لینک باشد بهتر است؟

در یک محتوا چند لینک باشد بهتر است؟

سوالی که برای افراد متعددی در زمینه سئو صفحات مختلف وب‌سایت پیش می‌آید این است که در یک محتوا چند لینک باشد، بهتر است. همانگونه که ما نمی‌توانیم…

برای اطلاع بیشتر کلیک کنید

محتوا بهتر است چند کلمه باشد

محتوا بهتر است چند کلمه باشد

محتوا یکی از مهم‌ترین بخش‌های بهینه‌سازی سایت برای موتورهای جستجو است. نوشتن محتوای مرتبط، جذاب و در عین حال سئو فرندلی از ارکان اصلی آن به شمار می‌رود…

برای اطلاع بیشتر کلیک کنید

آدرس صفحه انگلیسی باشد یا فارسی؟

آدرس صفحه انگلیسی باشد یا فارسی؟

آیا آدرس صفحه انگلیسی باشد یا فارسی؟! کدام بهتر است؟! این سوالی است که ذهن افراد متعددی را مشغول کرده است. آدرس یا همان url صفحه یکی از…

برای اطلاع بیشتر کلیک کنید

محتوای سئو شده چیست و چه کاری انجام می‌دهد؟

سئو محتوا چیست؟

در این مقاله سعی داریم تا درباره سئو محتوا و اهمیت آن بحث کنیم. آنچه که درباره بهینه‌سازی محتوای صفحات سایت اهمیت دارد این است که هم برای…

برای اطلاع بیشتر کلیک کنید

چند مقاله در ماه بنویسیم؟

چند مقاله در ماه بنویسیم؟

یک سوال متداول که برای بیشتر دیجیتال مارکترها پیش می‌آید، این که چند مقاله در ماه بنویسیم؟! پاسخ به این سوال کاملا نسبی است و بستگی به موضوع…

برای اطلاع بیشتر کلیک کنید

این مطلب را به اشتراک بگذارید

سایت‌های دیگر ما

مستر سوییمر آموزش شنا

میتراکانا کتاب سه بعدی

علی والا واردات از چین

3,729 تعداد بازدید

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست