الگوریتم Page Layout یا صفحه بندی | راحت تر کردن کاربر در صفحه محتوا

گوگل با انتشار الگوریتم Page Layout یعنی بلافاصله پس از الگوریتم پاندا در سال ۲۰۱۲ هدف خود را از کسب بهترین تجربه کاربری، جامه عمل پوشاند. با بروزرسانی این الگوریتم وب‌سایت‌هایی که تبلیغات ثابتی در بالای صفحه داشتند و دسترسی به محتوا را برای کاربر دشوار می‌کردند را وادار به تغییر طراحی کرد.
این تبلیغات ریز و درشت بالای صفحه کاربران را مجبور می‌کرد که بیشتر اسکرول کنند تا شاید به محتوا دسترسی پیدا کنند. پیش از بروزرسانی الگوریتم صفحه بندی، برخی از سایت‌ها شبیه به اتاقی بودند که از در و دیوار آن تابلوهای تبلیغاتی حجیم و رنگارنگ آویزان بود که نه تنها جذابیت نداشتند، بلکه باعث سردرگمی کاربران می‌شدند.

الگوریتم Page Layout

تماس با آکادمی سئو پورفیض 

واتس اپ محمد پورفیض
اینستاگرام محمد پورفیض
لینکدین محمد پورفیض
تلگرام محمد پورفیض

اگر جزء افرادی هستید که نظم و ترتیب در فضای وب فوق‎العاده برای شما اهمیت دارد، حتما از مواجه شدن با مجموعه‌ای از پاپ‌آپ‌ها و بنرهای تبلیغاتی، رنج می‌برید. گاهی آنقدر تعداد این بنرها زیاد و از نظر سایز بزرگ بودند که کل صفحه را اشغال می‌کردند که اصلا فراموش می‎کردم برای چه موضوعی به سایت مراجعه کردم.

زمانی هم که کاربرانی همانند من نتوانند به راحتی به محتوای مورد نیاز دسترسی پیدا کنند، سایت را ترک و شاید هم هرگز سراغ آن نروند.  از آنجا که گوگل هدف نهایی خود را ایجاد تجربه کاربری بدون نقص اعلام می‎کند، با تعدد شکایات کاربران از این نوع سایت‎ها، باز هم دنبال راه چاره‌ای گشت و در میان الگوریتم های گوگل، الگوریتم Page Layout یا صفحه بندی را منتشر کرد.

همانگونه که از نامش پیداست این الگوریتم به طراحی ظاهری و صفحه ‎آرایی سایت توجه دارد. با انتشار آن دیگر کاربران گوگل مثل من یا شما، درگیر محتواهای تبلغاتی نمی‌شویم. پیش از این محتواهای اصلی چنین سایت‌هایی زیر آوار تبلیغات دفن می‌شدند و امکان دسترسی آسان به آن‌ها وجود نداشت. 

حالا در ادامه آکادمی سئو پورفیض دات کام قصد دارم اطلاعات مفصل‌تری از الگوریتم پیج لایوت که دسترسی کاربر به محتوا را آسان‌تر کرده در اختیارتان قرار دهم.

الگوریتم Page Layout چیست

گوگل با انتشار الگوریتم Page Layout یعنی بلافاصله پس از الگوریتم پاندا در سال ۲۰۱۲ هدف خود را از کسب بهترین تجربه کاربری، جامه عمل پوشاند. با بروزرسانی الگوریتم پیج لایوت وب‌سایت‌هایی که تبلیغات ثابتی در بالای صفحه داشتند و دسترسی به محتوا را برای کاربر دشوار می‌کردند را وادار به تغییر طراحی کرد.

این تبلیغات ریز و درشت بالای صفحه کاربران را مجبور می‌کرد که بیشتر اسکرول کنند تا شاید به محتوا دسترسی پیدا کنند. پیش از بروزرسانی الگوریتم صفحه بندی، برخی از سایت‌ها شبیه به اتاقی بودند که از در و دیوار آن تابلوهای تبلیغاتی حجیم و رنگارنگ آویزان بود که نه تنها جذابیت نداشتند، بلکه باعث سردرگمی کاربران می‌شدند.

جالب است بدانید که گوگل پیش از بروزرسانی اعلام کرده بود کمتر از یک درصد سایت‌ها تحت تاثیر قرار می‌گیرند. بعدها مشخص شد که تعداد بی‌شماری از سایت‌ها به تاثیر از بروزرسانی الگوریتم Page Layout برای جلب رضایت کاربر، طراحی سایت خود را تغییر دهند. البته طبق آنچه که در سایت searchenginejournal بیان شده، این الگوریتم شامل پاپ ‎آپ‌ها و تبلیغات ویدئویی نمی‌شود.

معمولا زمانی که گوگل یک خانه تکانی راه می‌اندازد و الگوریتم جدیدی را بروزرسانی می‎کند، چشمان تیزبین جامعه بهترین سئوکاران به دنبال تجزیه و تحلیل آن می‌رود. جامعه SEO، کاملا واضح الگوریتم صفحه بندی را جریمه برای وب‌سایت‌هایی که تبلیغات بیش از اندازه در بالای صفحه خود داشتند، تعبیر کردند. برخی راهنمایی‌های گوگل نیز به این نظریه نزدیک است:

گوگل در ژانویه ۲۰۱۲ در پی اعلام الگوریتم صفحه‌آرایی بیان کرد کاربران به جای پیمایش و اسکرول به پایین صفحه و پشت سر گذاشتن تبلیغات متعدد، مایلند که سریعا محتوا را ببینند. خود را جای مخاطب قرار دهید، روی سایتی کلیک کنید که در بالای و ابتدای صفحه محتوای زیای برای مشاهده ندارد و تنها بنر تبلغاتی بزرگی در آنجا خودنمایی می‌کند. ممکن است در آینده چنین سایت‌هایی تجربه کاربری خوبی نداشته باشند.

این بیانیه تاکید زیادی روی تبلیغات دارد و با این مقدمه شروع شده است که:

«ما شکایاتی از کاربران دریافت کرده‌ایم مبنی بر اینکه روی سایت‌هایی کلیک می‌کنند و یافتن محتوای واقعی برای آن‎ها مشکل است و از این تجربه رضایت ندارند»

مقدار معمولی تبلیغات مشکلی ندارد

بلافاصله پس از بیانیه بالا، گوگل تصدیق می‌کند که از نظر الگوریتم Page Layout، مقدار نرمال تبلیغات خوب است و مشکلی ندارد. آن‌ها همچنین بیان کردند که نمایش تبلیغات در بالای سایت یک روش مرسوم است و اغلب هم روی عملکرد سایت از نظر درآمدی تاثیر می‌گذارند.

این تغییر الگوریتم روی سایت‌هایی که تبلیغات نرمالی در بالای صفحه دارند، تاثیر نمی‌گذارد. اما سایت‌هایی که زیاده‌روی کرده‌اند و دسترسی به محتوای اصلی سایت را برای کاربر دشوار می‌کنند، تحت تاثیر قرار می‌دهد. گوگل در اینجا اعلام می‌کند که تبلیغات عادی در بالای صفحه خوب است و به کسب درآمد نیز کمک می‌کند.

به روز رسانی های الگوریتم Page Layout

در ادامه مجموعه‌ای از به روز رسانی های الگوریتم صفحه بندی و تغییرات آن را به مرور آورده‌ام:

۱. ۱۹ ژانویه ۲۰۱۲؛ راه ‎اندازی الگوریتم Page Layout

گوگل در ۱۹ ژانویه سال ۲۰۱۲ الگوریتم Page Layout را تحت عنوان Top Heavy معرفی می‌شود، پس از بروزرسانی بسیاری از سایت‌هایی که تبلیغات زیادی در بالای صفحه داشتند، تحت تاثیر قرار دارد.

۲. ۹ اکتبر ۲۰۱۲؛ دومین به روزرسانی

مت کاتز، رئیس بخش اسپم گوگل در توییتر اعلام کرد که الگوریتم صفحه‌آرایی به روز شده است. در این آپدیت کمتر از یک درصد (۰.۷) از جستجوهای انگلیسی را تحت تاثیر قرار داد. نکته مهم این است که در طی این بروزرسانی، به وب‌سایت‌هایی که با انتشار اولیه این الگوریتم آسیب دیده بودند، فرصت بازیابی احتمالی داد.

۳. ۶ فوریه ۲۰۱۴؛ بازخوانی الگوریتم طرح‌بندی صفحه

گوگل در ۶ فوریه ۲۰۱۴ به‌روزرسانی Page Layout Algorithm را منتشر کرد. کاتز به تأثیری که این به‌روزرسانی روی وب‌سایت‌ها خواهد داشت، اشاره نکرد. در حالی که به‌روزرسانی بود، به نظر می‌رسید که گوگل به سادگی الگوریتم را دوباره اجرا و فهرست آن را به‌روزرسانی کرد.

۴. ۱ نوامبر ۲۰۱۶، الگوریتم خودکار

جان مولر از گوگل در یک Hangout وب مستر گوگل در ۴۸ دقیقه اعلام کرد: این بروزرسانی تقریبا خودکار است و به صورت اتوماتیک آپدیت می‌شود. این فرآیندی است که وقتی آن صفحات را تغییر می‌دهید، لازم نیست منتظر بروزرسانی دستی از طرف گوگل باشید، زیرا به صورت خودکار اعمال می‌شود.

پس از اظهار نظر مولر، کاملا واضح بود که گوگل تغییرات ایجاد شده در صفحات وب‌سایت شما را بررسی می‌کند و پس از مرور، رتبه‌بندی را به طور خودکار تنظیم می‌کند.

گری ایلیس، یکی از کارمندان گوگل در سال ۲۰۱۷ اعلام کرد که الگوریتم Page Layout هنوز یک معامله بزرگ و مهم است.

الگوریتم Page Layout چه سایت هایی را تحت تاثیر قرار می دهد

در طی چهار تغییر و بروزرسانی در الگوریتم صفحه‌بندی ممکن است تغییرات قابل توجهی به نظر برسد، اما کمتر از یک درصد از سایت‌ها تحت تاثیر هر یک از به‌روزرسانی‌ها قرار گرفتند. همه این آپدیت‌ها روی سایت‌هایی تاثیر گذاشته بود که بیش از اندازه معمول، تبلیغات زیادی در بالای صفحات سایت خود قرار داده بودند. 

همه آن‌هایی که تجربه کاربری ضعیفی ایجاد کرده، برای سایت آن‌ها مفید است که روی طراحی سایت خود تجدید نظر کنند. ممکن است برخی به عنوان صاحب یک کسب و کار برای رسیدن به سودآوری بیشتر تبلیغات بیشتری را در صدر صفحه خود قرار دهند، اما گاهی این تبلیغات موجب می‌شود که کاربر محتوای مفید سایت را از دست بدهد.

برخی از اعضای مجموعه WebmasterWorld اثراتی از بروزرسانی این الگوریتم مشاهده کرده بودند. یکی از اعضای این مجموعه اشاره کرد که با اولین بروزرسانی در ۷ فوریه ۲۰۱۲ ترافیک سایت ۴۰ درصد کاهش یافت. یکی دیگر از اعضای وبمسترورد اشاره کرد که حدود دو سال زمان برد تا اثرات اولین آپدیت این الگوریتم بازیابی شود.

حقیقت ماجرا این است اگر کاربران احساس کنند که تبلیغات مستقیما برای جلب توجه آن‌ها قرار داده شده، نمی‌خواهند از آن سایت بازدید کنند. آن‌ها ناامید می‌شوند، زیرا باید زمان زیادی را برای یافتن اطلاعات مورد نیاز خود در این سایت اختصاص دهند. معمولا وب‌سایت‌های محبوب، تبلیغات خود را در پایین صفحه قرار می‌دهند. 

نحوه رفع جریمه الگوریتم Page Layout 

معمولا پس از بروزرسانی یک الگوریتم جدید در گوگل، ممکن است همه وب‌مستران با این چالش روبه‌رو شوند که همه استراتژی‌های سئو ساختاریافته، واقعی و امتحان شده است. پس چرا باز هم با یک بروزسانی الگوریتم دچار جریمه می‌شویم؟!

در حالی که کمتر از یک درصد سایت‌ها تحت تاثیر الگوریتم صفحه بندی قرار گرفته بودند، اگر شما جزء آن گروه باشید باید چه کاری انجام دهید. برای بازیابی درست و رفع جریمه این الگوریتم در ادامه مباحثی را مطرح کردیم.

اول از همه باید از وضوح نمایش صفحات سایت خود برای مخاطبان مطمئن شوید، یعنی اطلاعات و محتوای اصلی سایت به راحتی در معرض دید کاربران قرار می‌گیرد. برای مثال یک کاربر در موبایل خود فضای متفاوتی را در بالای صفحه سایت می‌بیند تا در لپ تاپ.

قبل از حذف تبلیغات مفید می‌توانید آن را در افزونه رایگان Screen Resolution Tester Chrome مور بررسی قرار دهید. اگر به خاطر نمایش تبلیغات زیاد در بالای صفحه سایت خود توسط الگوریتم پیج لایوت جریمه شدید، پس از تغییر طراحی باید منتظر باشید تا ربات و خزنده‌های گوگل دوباره سایت شما را بررسی کنند.

نحوه سئو سایت با الگوریتم Page Layout

روبه‌رو شدن با تغییر الگوریتم گوگل مانند بروزرسانی صفحه‌بندی، برای برخی از سایت‌ها ممکن است مانند ایجاد تغییرات دائمی در طراحی وب باشد. شاید این الگوریتم در بدو اجرا کاملا خشن به نظر می‌رسد، اما پیام گوگل در اینجا کاملا واضح بود؛ آن‌ها برای تجربه کاربری ارزش زیادی قائل هستند.

یکی از روش‌های بهینه‌سازی و سئوی سایت مطابق با الگوریتم Page Layout این است که از وضوح نمایش محتوای سایت در صفحه موبایل مطمئن شوید. یعنی باید وضوح نمایش تصاویر و محتوا بین ۵ تا ۶ برابر بیشتر از دسکتاپ باشد.

به هر حال بهینه‌سازی باید یک تجربه کاربری عالی در موبایل و دسکتاپ ایجاد کند. حقیقت این است که گوگل الگوریتم صفحه‌آرایی را برای کاربر راه‎اندازی کرده نه مدیر وب‌سایت. 

سخن پایانی درباره الگوریتم پیج لایوت

در میان حیات وحش گوگل، الگوریتم Page Layout یا صفحه بندی بر تغییر طراحی سایت‌های تمرکز دارد که تبلیغات آن‌ها در بالای صفحه بیشتر از محتوای اصلی نمایش داده می‌شود. این یک الگوریتم ترسناک نیست و در اولین بروزرسانی هم کمتر از یک درصد سایت‌ها تحت تاثیر تغییرات آن قرار گرفتند.

 این احتمال وجود دارد که سایت شما مطابق با استانداردهای صفحه‌بندی به روز شده باشد. چنین سایت‌هایی با تغییر طراحی و قرار دادن تبلیغات نرمال می‌توانند خزنده‌های گوگل را برای رتبه‌بندی مجدد به صفحات سایت خود بکشانند.

این مطلب را به اشتراک بگذارید

سایت‌های دیگر ما

مستر سوییمر آموزش شنا

میتراکانا کتاب سه بعدی

اسپیرالی لوله اسپیرال

1,043 تعداد بازدید

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست