بدون دیدگاه
1,892 تعداد بازدید

همه چیز درباره انواع اسکیما schema یا استراکچر دیتا

اسکیما یا استراکچر دیتا داده‌ های ساختار یافته‌ای هستند که به درک گوگل از محتوای صفحه شما کمک می‌کنند و هنگامی که گوگل از محتوای شما درک بیشتری داشته باشد، رتبه بهتری در نتایج جست و جو خواهید داشت. همچنین استفاده از انواع اسکیما می‌تواند صفحات سایت شما را در صفحه نتایج جست و جو از رقبا متمایز کند و نرخ کلیک شما را بالا برده و در نهایت منجر به افزایش رتبه سئو شود. در ادامه با انواع استراکچر دیتا و تاثیر آن‌ها در سئو آشنا خواهیم شد.

اسکیما چیست

تماس با پورفیض دات کام

واتس اپ محمد پورفیض
اینستاگرام محمد پورفیض
لینکدین محمد پورفیض
تلگرام محمد پورفیض
تفاوت اسکیما و ریچ اسنیپت

اسکیما با ریچ اسنیپت چه تفاوتی دارد؟

اسکیما marckup دقیقاً یعنی کدهایی که ما به‌عنوان وب مستر به صفحات سایت خود اضافه می‌کنیم و به گوگل و موتورهای جستجو راه را نشان می‌دهیم. ما با…

برای اطلاع بیشتر کلیک کنید

اسکیما مقالات

اسکیما مقالات چیست؟

با توجه به این‌که محتواهای زیادی در سطح اینترنت وجود دارد، گوگل داده‌های ساختار یافته مقالات را برای صفحه‌های اخبار، وبلاگ و خبرهای ورزشی معرفی کرد تا محتوای…

برای اطلاع بیشتر کلیک کنید

اسکیما Event یا اسکیما رویداد

اسکیمای ایونت یا رویداد چیست و چه کاربردی دارد

تصور کنید که وب‌سایتی دارید و می‌خواهید در آینده‌ای نه‌چندان دور یک رویداد حرفه‌ای برگزار کنید. مسلماً شما هم دوست دارید همانند بسیاری از رقبای خود رویدادهای شما…

برای اطلاع بیشتر کلیک کنید

اسکیما محصول Product Structured Data

اسکیمای محصولات و سیستم پیشنهاد 

اما درباره لینک‌های در نتایج موتور جستجو که ممکن است دارای تصاویر، نظرات و قیمت‌گذاری باشند، چطور؟ این محتوا اسکیمای محصولات و سیستم پیشنهاد نامیده می‌شود و باید…

برای اطلاع بیشتر کلیک کنید

اسکیما کسب و کارهای محلی LocalBusiness Schema

اسکیمای کسب و کارهای محلی چیست؟

ایجاد نشانه گذاری LocalBusiness برای یک کسب‌وکار با مکان واحد یک کار نسبتا آسان است. باید از قالب مناسب استفاده و ویژگی‌های لازم را ویرایش یا اضافه کنید.…

برای اطلاع بیشتر کلیک کنید

اسکیما سازمانی organizational schema

اسکیمای سازمانی چیست (Organization Schema)

اسکیما سازمانی یا organizational schema یک کارت نموداراطلاعات است که در بلوک سمت راست که در صفحه نتایج موتور جستجو قرار دارد، اساساً قطعه پیشرفته organization یا یک…

برای اطلاع بیشتر کلیک کنید

اسکیما افراد

درباره اسکیمای افراد یا person چه می‌دانید؟ 

استراکچر دیتاهای فرد یا همان اسکیما افراد بر روی اشخاص خاصی تمرکز کرده‌اند. مثلا، طرح واره مربوط به شما برای دوستتان امکان دارد شامل اطلاعات و توضیحاتی درباره…

برای اطلاع بیشتر کلیک کنید

اسکیما یا استراکچر دیتا قسمتی از سئو تکنیکال است که به درک گوگل از محتوای صفحه شما کمک زیادی می‌کند. هنگامی که یک محتوای عالی در وب‌سایت خود قرار می‌دهید، مطمئنا نمی‌خواهید آن را پنهان کنید. حتی دوست دارید که آن محتوا به همه بازدیدکنندگان سایت شما نشان داده شود. جذب ترافیک به وب‌سایت شما با داشتن رتبه بالا در صفحه نتایج موتورهای جستجو، نقش مهمی در نشان دادن محتوا به بازدیدکنندگان ایفا می‌کند. 

اگر افراد نتوانند وب‌سایت شما را به راحتی پیدا کنند، مطمئنا بر روی وب‌سایت شخص دیگری کلیک می‌کنند. اینجاست که شما با تلاش‌های سئوی خود (برای درک دقیق‌تر از اینکه سئو چیست کلیک کنید)، از این‌کار جلوگیری می‌کنید. به بیان ساده، شما باید اطمینان حاصل کنید که موتورهای جستجو محتوای شما را به‌طور دقیق و کاملا درست تشخیص می‌دهند. شما باید به زبانی که آنها برای بررسی محتوای سایت شما استفاده می‌کنند صحبت کنید، منظور هم محتوای متنی و هم بصری است.

برای این کار شما می‌توانید اسکیما یا نشانه‌گذاری محتوا را به وب‌سایت خود اضافه کنید. اسکیما داده‌های ساختاریافته به صورت کد هستند که می‌توانند موتورهای جستجو را در درک صفحات و عناصر محتوای شما راهنمایی کنند. آیا این به نظر دشوار است؟ نگران نباشید؛ در ادامه بیشتر در مورد اینکه اسکیما یا استراکچر دیتا چیست و چگونه می‌توانید از آن برای افزایش نتایج SEO خود استفاده کنید، صبحت می‌کنیم! 

در ادامه مطلب از آکادمی محمد پور فیض به بیان مطالب زیر می‌پردازیم:

  • اسکیما یا استراکچر دیتا چیست؟ 
  • فرهنگ لغت
  • چرا باید از داده‌های ساختار یافته استفاده کنم؟
  • مزایای اسکیما یا استراکچر دیتا 
  • سخن پایانی درباره اسکیما یا زبان نشانه گذاری

اسکیما یا استراکچر دیتا چیست؟ 

اسکیما به عنوان داده‌های ساختار یافته شناخته می‌شود، این داده‌های ساختار یافته درواقع زبانی است که موتور جستجو گوگل برای خواندن و درک محتوای صفحات شما از آن استفاده می‌کنند. منظور ما از زبان، کد‌ها هستند که به موتورهای جستجو کمک می‌کنند تا محتوای صفحات وب‌سایت شما را مشخص و دسته بندی کنند.  

اگرچه موتورهای جستجو ابزارهای بسیار قدرتمندی هستند که از الگوریتم‌های پیشرفته استفاده می‌کنند (برای آشنایی بیشتر با الگوریتم های گوگل در سئو کلیک کنید)، اما همچنان برای خواندن، شناسایی و همین‌طور دسته بندی محتوا به کمک نیاز دارند. چرا؟ زیرا موتورهای جستجو توانایی‌های بصری و شهودی مشابهی با انسان‌ها ندارند. آنها نمی‌توانند تصویری را ببینند، بلکه باید آن را بخوانند. 

اگر در صفحه‌ای فهرستی از مواد و مقادیر یک غذا را بخوانید، طبیعتاً متوجه خواهید شد که یک دستور غذا است، اما یک موتور جستجو توانایی تشخیص آن را ندارد. با اعمال اسکیما در محتوای خود، به موتور جستجو Google کمک می‌کنید تا مفهوم صفحات شما را بیشتر درک کنند و درواقع متوجه شوند که آن موارد و مقادیر برای یک دستور غذا هستند. 

برای درک بیشتر استراکچر دیتا بگذارید یک مثال برای شما بزنیم:

آنچه ما به عنوان انسان می‌بینیم، شامل تصاویر و محتواهای متنی است و آنچه که موتورهای جستجو مانند گوگل می‌بینند، کدها هستند.

داده‌های ساختاریافته یا همان Schema ها راهی برای استانداردسازی اطلاعات یک صفحه وب‌سایت فراهم می‌کنند. هر دیتایی که شما از طریق کدنویسی در وب‌سایت خود قرار می‌دهید، نشانه‌ای بر آن اعمال شده و درواقع آن کد موجب می‌شود یک محتوا در وب‌سایت شما قابل مشاهده باشد. 

به عنوان مثال در وب‌سایت‌هایی که وردپرسی نیستند و از طریق کدنویسی بالا آماده‌اند، آن کدها هستند که باعث می‌شوند شما یک تصویر، بنر تبلیغاتی یا یک محتوای بصری مشاهده کنید. این یک قالب استاندارد شده برای ارائه سرنخ‌های صریح در مورد یک صفحه و طبقه‌بندی محتوای آن است.

در مثال بالا، سرنخ‌های صریح عبارتند از دستور غذا، مواد تشکیل دهنده، زمان آماده‌سازی و کالری. به‌طور خلاصه، استراکچر دیتا کدی است به شکل داده‌های ساختاریافته که معنای صفحه، عناصر و نحوه دیدن کاربران را به ابزار جستجو منتقل می‌کند، البته به زبانی که موتور جستجو توانایی فهم آن را دارند. اجازه دهید برای شما یک مثال بزنیم، اسکیما هم‌چون عینکی عمل می‌کند که موجب بهتر دیدن موتورهای جستجو می‌شود. 

فرهنگ لغت اسکیما

اصطلاحات زیادی برای اسکیما وجود دارد! بیایید روی چهار مورد زیر تمرکز کنیم که تعریف آنها بسیار مهم است:

  1. نشانه‌گذاری محتوا: کدهای مورد استفاده موتورهای جستجو برای درک و طبقه‌بندی محتوای صفحه.
  2. تعریف داده‌های ساختاریافته: یک قالب استاندارد برای ارائه اطلاعات در مورد یک صفحه و طبقه‌بندی محتوای آن.
  3. نتایج جستجو: نتایجی است که در موتور جستجو قرار داده شده و شامل عنوان، URL و توضیحات متا است.
  4. نتایج غنی: نتایج غنی در صفحه نتایج موتور جستجو (SERP) ظاهر می‌شوند، اما موتورهای جستجو اطلاعات مربوطه را از داده‌های ساختار یافته صفحه استخراج می‌کنند تا بتوانند محتوای مناسب را به کاربر نمایش دهند. همچنین می‌توان به آن‌ها به‌عنوان قطعه‌های غنی یا کارت‌های غنی نیز اشاره کرد، اما عبارت ترجیحی گوگل نتایج غنی است.

چرا باید از داده‌های ساختار یافته استفاده کنیم؟ 

اکنون که با اسکیما یا استراکچر دیتا آشنا شدیم بیایید بررسی کنیم که چرا باید آن را مورد استفاده قرار دهیم؟ به زبان ساده، موتورهای جستجو از وب‌سایت‌ها یا صفحاتی که داده‌های ساختاریافته به آنها اضافه شده است، قدردانی می‌کنند. به خاطر این داده‌ها، موتور جستجو زمان بسیار کمتری را به درک معنای صفحه شما و محتوای آن اختصاص می‌دهد. 

اگر متخصص سئو داده‌های ساختاریافته در صفحات را مورد استفاده قرار دهد، علاوه بر اینکه به موتور جستجو در فهم محتوای صفحات کمک می‌کند، با ارائه سرنخ‌های صریح، به موتورهای جستجو کمک می‌کند تا صفحاتی را در SERP به عنوان نتایج غنی نشان دهد.

نتایج غنی را به‌عنوان داده‌های استخراج شده‌ای در نظر بگیرید که موتور جستجو از داده‌های ساختاریافته آن‌ها را برای کاربران استخراج می‌کند تا به آنها کمک کند آنچه را که به دنبال آن هستند به راحتی و با سرعت بالا پیدا کنند. 

با اعمال داده‌های ساختار یافته در صفحات خود، کاربران می‌توانند در یک نگاه جزئیات اضافی درباره صفحه را ببینند. منظور از جزئیات اضافی قسمت بررسی‌ها، رویدادها یا پیشنهادات وب‌سایت شما است. این‌گونه می‌توانند آگاهانه تصمیم بگیرند که آیا می‌خواهند روی صفحه کلیک کنند یا خیر. 

به این ترتیب می‌توانید نرخ پرش خود را کاهش داده و زمان بازدید از صفحه را افزایش دهید؛ زیرا کاربران قبل از ورود به صفحه می‌دانند که محتوای وب‌سایت شما چیست و می‌دانند که آیا محتوا برای آن‌ها مناسب بوده یا مناسب نیست.

به لطف این جزئیات اضافی که ارائه می‌دهید، ممکن است یک کاربر تمایل بیشتری به کلیک روی صفحه‌ای با نتایج غنی داشته باشد تا روی صفحه‌ای با نتایج جستجوی ساده.  اگر به موتور جستجو کمک کنید تا معنای صفحه شما را درک کند، می‌تواند با رتبه‌بندی بهتر و ویژگی‌های نتایج جستجوی بهتر مانند سبک و اندازه نمایش به شما پاداش‌های خوبی دهد. 

البته توجه داشته باشید، موتور جستجو گوگل تنها به این خاطر که صفحات شما دارای استراکچر دیتا است رتبه یک را به شما نمی‌دهد، بلکه محتوای سایت شما هم‌چنان حرف اول را می‌زند. اما در افزایش رتبه سئو صفحه شما تاثیر زیادی دارد.

از این رو با افزودن اسکیما به صفحات خود، به موتور جستجو گوگل کمک می‌کنید تا محتوای ‌شما را بهتر درک کنند. هدف نهایی این است که کاربر با یافتن نتایج مرتبط در زمانی کوتاه، از سرچ خود تجربه خوبی به‌دست بیاورد.

مزایای اسکیما یا استراکچر دیتا

آیا می‌خواهید نمونه‌ای از تفاوت اضافه کردن اسکیما یا استراکچر دیتا به صفحه خود را ببینید؟ بیایید بگوییم که یک کاربر می‌خواهد چند کوکی بپزد، اما نه کوکی عادی؛ بلکه می‌خواهد آن‌ها وگان و کم کالری باشند. آن‌ها از گوگل دستور پخت خواسته‌اند. به این ترتیب صفحات به عنوان نتایح غنی نمایش داده می‌شوند. علاوه بر دستور پخت، آن‌ها همچنین می‌توانند بررسی‌های دستور پخت، مواد اولیه، زمان پخت و سایر جنبه‌ها را مشاهده کنند. 

شما در وب‌سایت خود نیازهای کاربران را پوشش داده‌اید (وگان و کالری کم)، و اکنون ممکن است به بررسی‌ها، تعداد مواد مورد نیاز یا زمان لازم برای پخت کوکی‌ها موارد بیشتری را در صفحه قرار دهید. 

تبریک، موتور جستجو از اطلاعات صریح شما (داده‌های ساختاریافته) در صفحه شما قدردانی کرده و با نشان دادن یک نتیجه سریع و دقیق به جستجوگر به شما پاداش می‌دهد.  موتور جستجو به اعمال داده‌ های ساختار یافته شما در صفحه در عمل به شما پاداش داده و ویژگی‌های نتایج جستجوی بهتری مانند سبک و اندازه نمایش را به شما ارائه می‌دهد.

این نتایج در رتبه یک قرار می‌گیرند و دارای یک صفحه نمایش زیباتر و بزرگتر با یک تصویر هستند که توجه بیشتری را به خود جلب و از این رو ممکن است ترافیک بیشتری را برای وب‌سایت شما ایجاد کنند.

سخن پایانی درباره اسکیما یا زبان نشانه گذاری

اگر تا امروز از استراکچر دیتا استفاده نکرده‌اید، نیاز است بگوییم که خیلی از مفاهیم قرار گرفته در وب‌سایت شما متاسفانه برای موتورهای جستجو، اصلا درک نشده‌اند. مطمئنا با قابل درک‌تر کردن محتوای وب‌سایت خود برای موتورهای جستجو، قادر خواهید بود نتایج بسیار بهتری را مشاهده کنید. لازم به ذکر است که استفاده از اسکیما برای سایت یکی از تکنیک‌های سئو کلاه سیاه به حساب نمی‌آید.

این امر کاملا صحیح است که هوش مصنوعی قرار گرفته در موتورهای جستجو، به صورت روزانه درحال پیشرفته‌تر شدن و آپدیت شدن است، اما بازهم توانایی درک محتوای سایت شما را به صورت کامل و دقیق ندارد. شما با مورد استفاده قرار دادن داده‌ های ساختار یافته قادر خواهید بود هدف وب‌سایت خود را به سادگی برای موتورهای جستجو تعیین کنید.

[/vc_column]

این مطلب را به اشتراک بگذارید

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست