لوکال سئو یا سئو محلی چیست؟ نحوه برنده شدن در local seo

اگر می‌خواهید به‌صورت آنلاین برای مشتریان بیشتر قابل مشاهده باشید، باید روی بهینه‌سازی موتور جست‌وجو و سئو محلی خود کار کنید. معمولاً بیشتر کاربران در سطح اینترنت به‌دنبال خدمات در نزدیکی خود هستند و بهبود جستجو می‌تواند رونق کسب و کارهای کوچک و بزرگ محلی کمک کند. ماموریت گوگل ارائه بهترین پاسخ به جستجوکنندگان است، به همین دلیل اجرای Local Seo مناسب می‌تواند منجربه ایجاد مشتریان واقعی شود.

سئو محلی چیست؟

تماس با آکادمی سئو پورفیض 

واتس اپ محمد پورفیض
اینستاگرام محمد پورفیض
لینکدین محمد پورفیض
تلگرام محمد پورفیض

یکی از مهم‌ترین بخش‌های سئو کلاه سفید توجه کردن گوگل به کسب‌وکارهای محلی است، به‌همین دلیل هم توجه خاصی به وب‌سایت‌هایی دارد که این بخش از روند بهینه‌سازی خود را گسترش داده‌اند.

سئو محلی یکی از روش‌هایی است که به بیشتر نشان دادن و راحت‌تر دیده شدن در نتایج گوگل زمانی‌که افراد به دریافت خدمات در منطقه خود هستند، کمک می‌کند. یک روش و استراتژی بهینه‌سازی موتورهای جستجو است که به کسب‌وکارهای داخلی کمک می‌کند تا در نتایج جستجوی محلی در گوگل بیشتر دیده شوند. هر کسب‌وکاری که دارای موقعیت فیزیکی است یا به یک منطقه جغرافیایی خاصی ارتباط دارد و خدمات ارائه می‌دهد، می‌تواند از این روش بهینه‌سازی بهره‌مند شود. برای درک دقیق‌تر از اینکه سئو چیست کلیک کنید.

اگر هر کلمه کلیدی مهم مرتبط با کسب‌وکار خود را در گوگل جستجو می‌کنید و نقشه‌ای با ۳ فهرست در زیر آن ظاهر می‌شود که اصطلاحاً به‌عنوان نقشه نیز شناخته می‌شود، سئو محلی می‌تواند به رشد آن کسب‌وکار کمک کند. برای درک بهتر این نوع شیوه بهینه‌سازی در ادامه این مطلب از آکادمی سئو پور فیض قصد داریم درباره مباحث زیر اطلاعات مفیدی را در اختیار شما قرار دهیم:

 • سئو محلی چگونه کار می‌کند؟
 • اسلایدر محلی گوگل چیست؟
 • تحریم قاتل اسلایدر گوگل در ایران
 • باکس جست و جوی محلی چیست
 • نحوه انجام سئو محلی
 • اشتباهات سئو محلی
 • سخن پایانی

سئو محلی چگونه کار می‌کند؟

این یک تکنیک بازاریابی است که به کسب‌وکارهای محلی کمک می‌کند تا سرنخ‌های خود را در نتایج جستجوی محلی گوگل بهبود ببخشند. این معمولاً توسط مشاغلی انجام می‌شود که می‌خواهند به راحتی توسط مشتریان و مصرف‌کنندگان در منطقه و محدوده خود به‌صورت آنلاین پیدا شوند. الگوریتم کبوتر نیز یکی از عوامل موثر در ایجاد local seo محسوب می‌شود.

اگر به‌دنبال فروش محصولات یا خدمات خود به مصرف‌کنندگان واقع در یک شهر هستید یا به زبان ساده‌تر قصد دارید مخاطبان هدف خود را در محدوده جغرافیایی یا شهر خاص خود به دست آورید، روش بهینه‌سازی محلی فوق‌العاده به شما کمک خواهد کرد. برای انجام این سبک سئو شما باید مجموعه‌ای از اقدامات را انجام دهید که هدف آن تنها افزایش دیده شدن شما در جستجوی محلی است که بهترین راهکارهای عملی عبارت‌اند:

 • ثبت کسب و کار در گوگل مپ
 • شهرت خود را مدیریت کنید
 • پس‌از آن روی بهینه‌سازی وب‌سایت خود کار کنید و لینک‌سازی محلی ایده‌آلی را در پیش بگیرید و همچنین از لینک‌های اسپم نیز دوری کنید

اگر همه این کارها به‌درستی انجام شود، این نوع سئو به کسب‌وکار محلی کمک می‌کند تا در جستجوهای داخلی و محدود به شهر و جغرافیای خاصی در نتایج ارگانیک به به‌صورت بومی‌سازی شده ظاهر شوند.

سئو محلی چگونه کار می کند؟

اسلایدر محلی گوگل چیست؟

حتما تاکنون بارها برای شما پیش آمده که در سطح اینترنت درحال جستجوی خدمات خاصی در نزدیکی منطقه خود هستید. معمولا در این مواقع اولین صحنه‌ای که روبرو می‌شوید نمایش تعدادی تصاویر در بالای نتایج جستجوی گوگل است، به این کادر نمایش داده شده در بالای نتایج، اسلایدر محلی گفته می‌شود.

با توجه به این‌که اسلایدر سئو در بالای نتایج جستجو به شکلی متمایز از سایر نتایج نمایش داده می‌شود، ممکن است روی توجه کاربر بیشتر تاثیر بگذارد. درنتیجه این اتفاق یعنی رسیدن به نرخ کلیک بیشتر رخ می‌دهد.

در گذشته معمولاً برای اضافه کردن مکان کسب و کار به جستجو لازم بود که حتما این حتما به‌صورت دستی انجام و لوکیشن مورد نظر در گوگل ثبت شود، اما امروز دیگر نیازی به ثبت مکان نیست. زیرا الگوریتم های گوگل به گونه‌ای هوشمندانه عمل می‌کنند که با توجه به سبک و ساختار جستجوی کاربران نتایج محلی نزدیک به موقعیت جغرافیایی را به او نمایش می‌دهند. معمولاً برای شروع یک سئو محلی بهتر است که سایت در گوگل مپ ثبت شود، اگر سایتی در نقشه‌ی گوگل ثبت نشود معمولاً شانس زیادی برای دیده شدن در نتایج محلی گوگل نخواهد داشت.

اسلایدر محلی گوگل چیست؟

تحریم قاتل اسلایدر گوگل در ایران

همانگونه که در پاراگراف قبلی نیز اشاره کردیم یکی از روش‌های سئو محلی استفاده از شیوه ثبت کسب‌وکار در گوگل و نمایش آن در اسلایدر محلی است، اما طبق آماری که در سال ۱۴۰۰ منتشر شد برخی از سرویس‌ها و خدمات گوگل برای کاربران ایرانی از سوی گوگل متوقف شده است.

تا جایی‌که گوگل حتی برای آنکه کاربران ایرانی که از VPN برای دسترسی به اسلایدر محلی استفاده می‌کردند را شناسایی می‌کند. معمولاً کاربران ایرانی از این طریق با استفاده از یوتیوب یا اسپاتیفای سعی می‌کردند که از سرویس‌های اسلایدر گوگل نیز استفاده کنند. یکی از دلایل بیشتر کارشناسان برای تحریم اسلایدر گوگل برای ایرانیان درآمدی بود که از طریق تبلیغات بدست می‌آورند.

زمانی‌که بیشتر کاربران ایرانی برای استفاده از سرویس‌ها و خدمات گوگل از طریق VPN وارد می‌شدند، به‌طور نامحسوسی موقعیت جغرافیایی آن‌ها نامعتبر نشان داده می‌شد‌. این موضوع باعث می‌شد تا گوگل با اختلاف درآمدزایی و حتی ضرر زیان چشمگیری مواحه شود. بر این اساس گوگل تصمیم گرفت که آی پی‌هاب ایرانی را با توجه به موقعیت جغرافیایی آن‌ها تحریم کند.

جالب است بدانید که گوگل از این طریق میلیون‌ها دلار در ایران درآمد دارد؛ زیرا بسیاری از اپلیکیشن‌ها و کسب‌وکارها و سرویس‌های داخلی؛ حتی اپ‌های مخصوص حمل‌ونقل روی سرویس‌های گوگل توسعه‌یافته‌اند. درصورتی‌که این تحریم‌ها ادامه پیدا کند، ممکن است کاربران ایرانی برای نصب برخی اپلیکیشن‌ها با مشکلاتی مواجه شوند.

تحریم قاتل اسلایدر گوگل در ایران

باکس جست و جوی محلی چیست

یک شیوه سنتی برای نمایش نتایج جستجوی کاربران به‌صورت محلی باکس جستجوی محلی است. معمولاً در این شیوه تمامی کسب‌وکارهایی که در همان محدوده و منطقه قرار دارند به نمایش گذاشته می‌شوند.

معمولاً این باکس محلی به‌طور معمول بعد از نمایش داده شدن ۳ لینک ابتدایی در اختیار کاربران قرار داده می‌شود. رتبه‌بندی سایت‌های موجود به‌صورت رتبه‌بندی در باکس‌های جستجوی محلی عمدتاً به ۱۵۰ فاکتور متغیر و حتی ناشناخته بستگی دارد.

باکس جست و جوی محلی چیست

نحوه انجام سئو محلی

با توجه به ایکه حدود ۹۰ درصد از کاربران به‌دنبال دریافت خدمات در اطراف خود هستند استفاده از شیوه سئو محلی به بهتر دیده شدن، جذب ترافیک ارگانیک و مشتریان بسیار کمک‌کننده خواهد بود. حالا شاید این سوال برای شما مطرح شود که برای انجام سئو محلی باید چه کارهایی انجام دهید.

ایجاد یک حساب گوگل مای بیزینس و بهینه‌سازی فهرست که به نمایه کسب‌وکار شما شهرت دارد، شاید مؤثرترین راه برای رتبه‌بندی بالاتر در نقشه‌های گوگل و همچنین دیده شدن بیشتر در نتایج جستجوی محلی است.

برای این‌که بتوانید یک پروفایل حرفه‌ای برای کسب‌وکار خود بسازید باید یک حساب گوگل داشته باشید. همه اطلاعات به نمایه کسب‌وکار شما اضافه می‌شود که روی نتایج جستجوی محلی گوگل تأثیر می‌گذارد. با توجه به این‌که گوشی‌های هوشمند بخش مهمی از زندگی روزمره افراد هستند طبیعی است که بسیاری برای دسترسی به اطلاعات و مشاغل محلی نیز از تلفن‌های همراه خود استفاده کنند.

به‌همین دلیل بهتر است که سایت خود را به‌گونه‌ای بهینه‌سازی کنید که برای نمایش در صفحه تلفن همراه نیز مناسب باشد. یک وب‌سایت سازگار با موبایل ایجاد کنید تا بازدیدکنندگان تلفن همراه نیز در هنگام پیمایش در صفحه گوگل اطلاعات مورد نیاز خود را به‌راحتی بیابند.

یکی از روش‌های توسعه سئوی محلی، جمع‌آوری نظرات مشتریان است. طبق مطالعه‌ای که توسط وب‌سایت معتبر ماز صورت گرفته سیگنال‌هایی که از سمت نظرات دریافت می‌شود، نیز نقش مهم و حیاتی در جستجوی محلی و رتبه‌بندی سایت شما ایفا می‌کنند.

بنابراین با داشتن نقدهای معتبر فراوان به‌ویژه نظرات مثبت، علاوه‌بر افزایش شهرت به دیده شدن بیشتر سایت شما نیز کمک کند. روی لینک سازی مفید نیز برنامه‌ریزی کنید و طبق آنچه که در ماز گفته شده سیگنال‌های لینک معتبر و دارای دامنه قوی یکی از مهم‌ترین عواملی هستند که بر رتبه شما در جستجوی محلی و برجسته شدن در نتایج برتر تأثیر می‌گذارند. بنابراین درست همانند سئو داخلی، سئو محلی نیز برای تقویت پروفایل شما نیازی به لینک بیلدینگ دارد. با این حال دامنه‌های پیوند داده‌ شده باید بیشتر به مکان هدف شما نیز ارتباط داشته باشند.

از سازگاری و درست نشان داده مشخصات کسب و کار محلی خود مثل آدرس، شماره تلفن در نتایج جستجوی محلی نیز مطمئن شوید. این بدان معناست که اطلاعات شما باید در شبکه‌های اجتماعی معتبر باشد. علاوه‌بر آن به اجرای نقشه‌های موتور جستجوگر همانند بینگ نیز فکر کنید و روی برنامه‌هایی تمرکز کنید که دارای اعتبار دامنه بالاتری نسبت به فهرست‌های کوچک‌تر هستند. علاوه‌بر این مطمئن شوید که مشخصات کسب‌وکار شما در همه پلتفرم‌ها سازگار هستند.

از شبکه‌های اجتماعی نیز استفاده کنید؛ شبکه‌های اجتماعی ممکن است در درجه اول به‌عنوان منبعی برای رسیدن به بازاریابی شناخته شوند، اما مزایایی بسیاری دارند. مثل این‌که می‌توانید در آن‌جا انتظارات مخاطبان هدف خود را بیابید. یک استراتژی محتوای محلی قوی برای این نیازها برای مطابقت با آن‌هو را ایجاد کنید. علاوه‌برآن حتی ممکن است بتوانید کلمات کلیدی بلند و طولانی را برای بهینه‌سازی استراتژی محتوایی خود بیابید.

نحوه انجام سئو محلی

اشتباهات سئو محلی

از جمله مهم‌ترین اشتباهات رایج در سئو محلی که عمدتاً بیشتر کسب‌وکارها مرتکب می‌شوند شامل موارد زیر هستند:

 • تارگت کردن کلمات کلیدی غیرمحلی
 • عدم بررسی نیازهای مخاطبان هدف محلی
 • قرار دادن آدرس و دیتاهای اشتباه از کسب‌وکار
 • بدون قرار دادن هیچ پروفایل دایرکتوری معروف
 • عدم نمایش فهرست کسب‌وکار من در گوگل نادیده‌گرفتن نظرات منفی
 • توجه نداشتن به لینک سازی
 • بهینه‌سازی نشدن وب‌سایت برای موبایل
 • ایجاد محتوای با کیفیت پایین در وب‌سایت ایجاد لیست‌های تکراری
 • عدم قرار دادن اطلاعات تماس
 • بهینه‌سازی ضعیف تصاویر
 • پرکردن بخش کسب‌وکار من با کلمات کلیدی
 • محتوای وبلاگ بهینه‌سازی نشده
 • سئو تکنیکال ضعیف

اشتباهات سئو محلی

سخن پایانی

در این مقاله سعی کردیم درباره اهمیت سئو محلی و نقش آن برای کسب‌وکارهایی که محدود به منطقه جغرافیایی خاصی هستند، صحبت کنیم. این روش کمک می‌کند تا کاربرانی که معمولاً به صورت محلی جستجو می‌کنند، بتوانند بهترین کسب‌وکارهای نزدیک خود را در کوتاه‌ترین زمان ممکن بیابند.

بهینه‌سازی محلی کمک می‌کند تا کسب‌وکارهای نزدیک و در اطراف مخاطب به راحتی قابل رؤیت و در دسترس باشند. با آشنایی با اشتباهات رایج در سئو محلی اکنون دیگر می‌توانید یک استراتژی حرفه‌ای را برای بخش local seo خود در پیش بگیرید.

سوالات متداول درباره سئو محلی

سئو محلی چیست و چه کاری انجام می‌دهد؟

شیوه Local Seo یک روش بهینه‌سازی برای بهتر و بیشتر دیده شدن کسب‌وکارهای محلی است.

آیا Local Seo مهم است؟

بله، امروزه حدود ۹۰ درصد از مخاطبان موتورهای جستجو به دنبال یافتن خدمات کسب و کارهای نزدیک خود هستند. به همین خاطر اجرای استراتژی بهینه‌سازی محلی فوق‌العاده اهمیت دارد.

آیا تولید محتوای بهینه روی Local Seo تاثیر دارد؟

بله، اغلب اوقات افرادی که به دنبال رونق کسب و کار خود با اجرای سئو محلی هستند، تصور می‌کنند که نیازی به تولید محتوای بهینه روی سایت تود ندارند. برای رسیدن به صدر نتایج جستجوی محلی، تولید محتوای بهینه سایت نیز تاثیر به سزایی دارد.

اشتباهات رایج در Local Seo چیست؟

عدم توجه به لینک‌سازی، قرار ندادن آدرس صحیح در اکانت گوگل بیزینس و ریسپانسیو نبودن در صفحه موبایل برخی از اشتباهات رایج در Local Seo هستند.

این مطلب را به اشتراک بگذارید

سایت‌های دیگر ما

مستر سوییمر آموزش شنا

میتراکانا کتاب سه بعدی

اسپیرالی لوله اسپیرال

2,368 تعداد بازدید

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست