محتوا بهتر است چند کلمه باشد

محتوا یکی از مهم‌ترین بخش‌های بهینه‌سازی سایت برای موتورهای جستجو است. نوشتن محتوای مرتبط، جذاب و در عین حال سئو فرندلی از ارکان اصلی آن به شمار می‌رود و مداوم با به روزرسانی الگوریتم های گوگل، فاکتورهای مورد تایید بودن آن تغییر می‌کند. سوالی که برای افرادی بی‌شماری از جمله متخصص سئو ها پیش می‌آید این است که معمولا محتوا بهتر است چند کلمه باشد. به زبان ساده تعداد کلمات برای هر کسب و کاری با توجه مخاطبان هدف آن متفاوت است. در ادامه به تعداد کلمات محتوا و این که یک مقاله باید چند کلمه باشد خواهیم پرداخت.

محتوا بهتر است چند کلمه باشد

تماس با آکادمی سئو پورفیض 

واتس اپ محمد پورفیض
اینستاگرام محمد پورفیض
لینکدین محمد پورفیض
تلگرام محمد پورفیض

گاهی یک محتوای ۸۰۰ کلمه‌ای می‌تواند مخاطب هدف آن فروشگاه اینترنتی یا کسب و کار آنلاین را جذب و به سوالات او پاسخ دهد. اما گاهی هم ممکن است برای برخی از کسب و کارهای آنلاین هم نیاز به تعداد کلمات بیشتری باشد تا مخاطب پاسخ همه سوالات خود را دریابد. نباید از این موضوع نیز غافل شویم که گاهی نوشتن محتوای جامع و گسترده، دیده وسیع‌تری نیز به کاربر می‌دهد و به او کمک می‌کند تا به درک عمیق‌تری از خدمات سایت برسد. در ادامه به تعداد کلمات تولید محتوا و این که یک مقاله باید چند کلمه باشد خواهیم پرداخت.

نوشتن یک محتوای عالی و کاربردی، کار چندان سختی هم نیست؛ اگر شما همه کتاب‌ها و مقاله‌های حوزه وب را مطالعه کنید، به خوبی متوجه خواهید شد که تعداد کلمات محتوا، به درک سه موضوعی که در ادامه به آن‌ها اشاره می‌کنیم، خلاصه خواهد شد. به طور خلاصه این تعداد کلمات محتوا نیست که ترافیک ارگانیک سایت شما را افزایش می‌دهند، بلکه هر نوع محتوایی که کاربر را جلب، او را برای انجام کاری متقاعد و در انتها به ماندن در سایت ترغیب کند، اهمیت دارد.

ما در ادامه این مطلب از آکادمی سئو پور فیض قصد داریم تا درباره تعداد کلمات محتوا برای صفحات مختلف وب‌سایت مباحث زیر را مطرح کنیم:

 • ۴ نکته اصلی پیش از تعیین تعداد کلمات محتوا وب‌سایت
 • آیا تعداد کلمات محتوا، یک عامل رتبه بندی است؟
 • داستان محتوای طولانی و تمایل به قرارگیری در صدر نتایج
 • چگونه تعداد کلمات مناسب را برای محتوای خود تعیین کنید
 • نتیجه‌گیری

۴ نکته اصلی پیش از تعیین تعداد کلمات محتوا وبسایت

پیش از آنکه شروع به نوشتن محتوا کنید، بهتر است که با سه اصل اساسی برای تعیین اینکه چند کاراکتر برای صفحه خود بنوسید، آشنا شوید. این ۳ نکته به شما برای درک بهتر موضوع کمک خواهد کرد:

4 نکته اصلی پیش از تعیین تعداد کلمات محتوا وبسایت

قابل فهم بودن محتوا در کمتر از ۴ ثانیه

با هر حوزه کاری که در حال مطالعه این مطلب هستید، باید به شما یادآوری کنیم که مخاطب هدف کسب و کار شما باید در کمتر از ۴ ثانیه محتوای سایت شما را درک کند. هدف ما خواندن نیست، بلکه درک کردن است. حالا چگونه می‌تواند در این زمان کوتاه به درک درستی برسد؟! با نوشتن عناوین جذاب و چشمگیر، قرار دادن برچسب‌های مشخص و پیمایش آسان. این دقیقا بخشی از انتظاراتی است که خوانندگان از محتوای صفحات شما دارند. قرار هم نیست که دست به کارهای عجیب و غریب بزنید، تنها باید هوشمندانه عمل کنید.

قابل فهم بودن محتوا در کمتر از 4 ثانیه

جملات کوتاه؛ اما مفید

نوشتن برای وب، چه تعداد کلمات محتوای شما زیاد باشد و چه کم، نیاز به ظرافت و دقت دارد. بهتر است تعداد جملات پاراگراف‌ها به اندازه و مختصر باشند. هر چقدر با کوتاه‌تر و مفیدتر باشند، خوانش آن نیز برای خواننده آسان‌تر خواهد بود.

تالیف محتوای قانع کننده

یکی از اصول مهم که ارتباط غیر مستقیمی با تعداد کلمات محتوا وب‌سایت دارد، این است که مقالات خود را بدون قانع نمودن رها نکنید. محتوایی مفید است که در انتها بتواند کاربر را متقاعد به انجام کاری کند و او را به پاسخ دقیقی برساند. مخاطب امروزی از بودن در حاله‌ای از ابهام استقبال نمی‌کنند و تمایلی به دنبال کردن چنین صفحاتی ندارند.

 رقبا را از خاطر نبرید

برای آنکه مشخص کنید، دقیقا تعداد کلمات محتوا شما چقدر باشد، باید سری به صفحات سایت رقبا هم بزنید. در اینجا تنها مبحث رتبه‌بندی مطرح نیست، بلکه صفحاتی بازدید بیشتری را تجربه خواهند کرد که ارزش افزوده بیشتری را برای مخاطبان هدف سایت خود ایجاد کنند. مثلا رقیب حول محور یک موضوع و با تارگت کردن کلمه کلیدی خاص، حسابی توضیح داده و مخاطب را هم قانع ساخته، مسلما محتوای شما نیز باید پربارتر باشد تا بتواند نظر کاربر را جلب کند. برای آشنایی بیشتر با اینکه سئو چیست کلیک کنید.

آیا تعداد کلمات محتوا، یک عامل رتبه بندی است؟

جان مولر که زمانی یکی از کارمندان گوگل بود، صراحتا بیان کرد که کاراکترهای محتوا عامل رتبه‌بندی نیست. او همچنین اعلام کرد که اضافه کردن محتوای بی کیفیت و اصطلاحا کورکورانه به صفحه، رتبه برتری به آن نخواهد داد. این الگوریتم‌های هوشمند به جای تعداد کاراکتر به دنبال ارتباط با ماهیت سایت و کلمات سرچ شده کاربر و کیفیت محتوا هستند.

آیا تعداد کلمات محتوا، یک عامل رتبه بندی است؟

داستان محتوای طولانی و تمایل به قرارگیری در صدر نتایج

علیرغم اینکه بسیاری از افراد همانند جان مولر تاثیر تعداد کاراکتر موجود در یک صفحه را به عنوان عامل رتبه‌بندی تایید نمی‌کنند، اما ابزارهایی وجود دارد که نشان می‌دهند موتورهای جستجوگر همانند گوگل تعداد کلمات کلیدی را بیشتری را پیشنهاد می‌کنند. چند دلیل اصلی که ابزارهایی مانند یواست و Clearscope استفاده از کلمات بیشتر را توصیه می‌کنند و تاثیر غیر مستقیم روی رتبه‌بندی صفحات می‌بخشند:

 • تحلیل رقبا و تاثیر نوشتن محتوای طولانی؛ اما با کیفیت
 • تالیف محتوای طولانی‌تر به الگوریتم‌های موتور جستجو کمک می‌‌کنند تا محتوای وب‌سایت شما را راحت‌تر و بهتر درک کنند.
 • شناخته شدن به عنوان یک مرجع محتوایی. زمانیکه سایت شما محتواها و مقالات جامع در سطح وب انتشار دهد می‌توانند لقب مرجع را از آن خود کنند. از طرفی امکان رتبه‌بندی روی کلمات کلیدی لانگ تیل در محتواهای بلند بیشتر است.

داستان محتوای طولانی و تمایل به قرارگیری در صدر نتایج

چگونه تعداد کلمات مناسب را برای محتوای خود تعیین کنید

به هر حال ما می‌دانیم که شما به دنبال راهکار هستید و مایلید که از استانداردهای تعیین تعداد کلمات محتوا در صفحات وب خود با خبر شوید. اما باید صادقانه بیان کنیم که هیچ نوع قاعده و قانونی برای تعداد کلمات مناسب برای یک موضوع و صفحه از وب تعریف نشده است. در مقابل شما می‌توانید به عملکرد محتواهای قبلی خود، کلمات کلیدی و رقبا تعیین کنید که محتوا چقدر باشد، بهتر است؟!

 • استراتژی تحقیق کلمات کلیدی را جدی‌تر از همیشه دنبال کنید. این کلمات کلیدی هستند که می‌توانند به ایجاد ایده محتوایی سایت شما کمک کنند.
 • رقبا را بررسی کنید. داستان اینجاست که تحت هر عنوانی شما رقبایی دارید که همیشه به دنبال پیشی گرفتن از سایت شما هستند. چه بهتر که شما سر از کارهای‌شان در بیاورید و اصلا نگاه کنید که آن‌ها برای محتوا و موضوعات با کلمات کلیدی حوزه شما چند کاراکتر در نظر گرفته‌اند. مهم‌تر اینکه روی چه عناوینی مانور داده‌اند.
 • اینتنت و هدف کاربر را فراموش نکنید. در نهایت هر تعداد کلمه محتوا هم بنویسید، حواستان باشد که برای اهداف کاربر نوشته‌اید. بنابراین از خواسته‌ها کاربر، غافل نشوید. هر چیزی که محتوا را برای کاربر جذاب و مفید می‌کند را در متن مقاله یا صفحات فرود یا وبلاگ خود قرار دهید. مطمئن باشید چیزی را از دست نخواهید داد.
 • عملکرد سئو محتوا سایت را مورد بررسی قرار دهید. مثلا صفحاتی که توانسته‌اند رتبه بهتری به دست آورند را آنالیز کنید، ببینید در آن‌ها چه مواردی را رعایت کرده‌اید. اگر محتواهای قدیمی دارید که به موارد خاصی اشاره نکرده و اطلاعاتی هم در اختیار کاربر قرار نداده‌اید، روی آپدیت آن‌ها تمرکز کنید.

چگونه تعداد کلمات مناسب را برای محتوای خود تعیین کنید

نتیجه‌گیری

آنچه که در این مقاله توجه ما را جلب کرد این بود که تعداد کلمات محتوا جزو عامل رتبه‌بندی محسوب نمی‌شوند. شما باید درک کنید که مخاطب شما چه چیزی نیاز دارد و به دنبال چه اطلاعات و خدماتی است؟! برای کلمات کلیدی که قرار است محتوا بنویسید، به بهترین شکل ممکن نیازهای مخاطب را برطرف کند. ایجاد محتوای طولانی‌تر به موتورهای جستجو در درک بهتر صفحات کمک خواهد کرد.

سوالات متداول درباره تعداد کلمات محتوا

تعداد کلمات محتوا بهتر است چند کاراکتر باشد؟

هیچ قاعده و قانون خاصی از منظر بهینه‌سازی موتورهای جستجوی گوگل برای تعداد کلمات محتوا صفحه وجود ندارد.

آیا تعداد کاراکتر محتوا یک عامل رتبه‌بندی است؟

خیر. تعداد کلمات قرار داده شده در یک محتوا جزو عوامل رتبه‌بندی محتوا نیست. اگرچه در برخی از تحقیقات صورت گرفته توسط سایت ahrefs منتشر شده، موتورهای جستجو تمایل بیشتری به رتبه‌بندی محتوای طولانی دارند.

عوامل تعیین کننده در تعداد کاراکترهای محتوا چیست؟

از جمله عوامل مهم برای چگونگی تعیین تعداد کلمات محتوای متنی مورد نیاز کاربر، بررسی رقبا، عملکرد محتوای سایت در گذشته و داشتن استراتژی تحقیق کلمه کلیدی مناسب.

آیا صرفا محتواهای طولانی رتبه خوبی در موتورهای جستجو دریافت می‌کنند؟

خیر. محتوا باید در درجه اول با کیفیت باشد و به سوالات کاربر پاسخ دهد. همه جوانب و نیازهای کاربر را در نظر بگیرد.

این مطلب را به اشتراک بگذارید

سایت‌های دیگر ما

مستر سوییمر آموزش شنا

میتراکانا کتاب سه بعدی

علی والا واردات از چین

651 تعداد بازدید

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست