الگوریتم تازگی محتوا | Freshness Algorithm محتوای همیشه سبز

الگوریتم تازگی محتوا یا الگوریتم Freshness همان‌طور که از نام آن مشخص است یک الگوریتم رتبه‌بندی بوده که در ژوئن ۲۰۱۰ عرضه شد. زمانی که گوگل در تاریخ ۳ نوامبر ۲۰۱۱ الگوریتم تازگی محتوا را معرفی کرد بر ۳۵ درصد نتایج جستجو تأثیر گذاشت و توجه جامعه سئوکاران و محتوانویسان زیادی را به خود جلب کرد. نام الگوریتم تازگی محتوا از اعلامیه رسمی وبلاگ جستجوی داخلی Google گرفته شده است. تولید محتوا روزانه در حال افزایش بود و گوگل تصمیم گرفت برای رتبه‌بندی آنها از الگوریتم تازگی محتوا استفاده کند . بر اساس این الگوریتم محتواهایی که اخیرا منتشر شده‌اند رتبه بهتری کسب می‌کنند. در ادامه با پورفیض دات کام همراه باشید تا بیشتر با محتوای همیشه سبز آشنا شوید.

الگوریتم Freshness

تماس با آکادمی سئو پورفیض 

واتس اپ محمد پورفیض
اینستاگرام محمد پورفیض
لینکدین محمد پورفیض
تلگرام محمد پورفیض

هدف اصلی این به‌روزرسانی‌های محتوا تأکید بر تازگی محتوای سایت‌ها با الگوریتم تازگی محتوا به دلیل اهمیت آنها در حوزه‌های خبری، رویدادها، سیاست، اقتصاد و.. است که کاربران انتظار دارند اطلاعات جدیدی دریافت کنند. مثلاً قیمت امروز خودرو بیشتر از قیمت آن در هفته گذشته برای کاربران اهمیت دارد. یا به عنوان مثال اخباری درباره اتفاقی که در چند سال پیش رخ داده است و دیگر برای کسی جذابیتی ندارد، هرچقدر هم که در گذشته رتبه خوبی در کلماتی خاص داشته و دارای بازدید بالایی بوده است، دیگر دلیلی ندارد که هنوز در رتبه‌های بالای نتایج جست و جو باشد.

برای آشنایی بیشتر با سئو می‌توانید صفحه سئو چیست ساست پورفیض دات کام را مطالعه کنید.

الگوریتم تازگی محتوا چیست؟

گوگل اغلب، الگوریتم‌هایی را با هدف بهبود نتایج جستجوی ارگانیک کاربر منتشر می‌کند. الگوریتم Freshness منتشر شده توسط گوگل این شرایط را برای کاربران فراهم می‌کند تا بدون نیاز به حذف مطالب قدیمی، محتواهای جدید و به‌روز در دسترس آنان قرار دهد. بسیاری از اطلاعات و مطالب با تاریخ انتشارشان مثل قیمت گوشی همراه، نرخ ارز، نتایج یک مسابقه و … برای کاربران در تاریخی خاص ارزش دارند، بنابراین باید محتوا پاسخگوی نیاز آنان در زمان مورد نیاز باشد.

برای آشنایی با دیگر الگوریتم های گوگل کلیک کنید

الگوریتم تازگی محتوا گوگل محتواهای به‌روز و مرتبط را به کاربران نشان می‌دهد، با این کار صفحات قدیمی‌تر که رتبه بالاتری داشتند، رتبه آن‌ها کاهش می‌یافت

 الگوریتم Freshness به دو صورت تازگی محتواها را بررسی می‌کند:

 • تازگی محتوا در هر صفحه وب‌سایت
 • تازگی محتوا در کل سایت

چه چیزی تعیین می‌کند که محتوای یک وب‌سایت مطابق با الگوریتم Freshness است؟

یکی از روش‌هایی که گوگل برای تعیین تازگی یک محتوا استفاده می‌کند الگوریتم Quality Deserves Freshness (QDF) است. هدف اصلی آن تشخیص نیاز کاربر به زمان انتشار اطلاعات است. الگوریتم QDF زمانی عمل می‌کند که یک موضوع با مخاطبان زیادی وجود داشته و جستجوی آن افزایش یابد.

برای تشخیص نیاز کاربر به مطالب Freshness گوگل اقدامات زیر را انجام می‌دهد:

 • جستجو در اخبار گوگل
 • جستجو در وبلاگ‌ها

برای آشنایی با سئو تکنیکال کلیک کنید

چرا گوگل تازگی محتوا را دوست دارد؟

به‌روزرسانی Freshness یکی از الگوریتم‌های مورد علاقه گوگل است، زیرا به طور کاملاً منطقی و با روشی آسان برای تغییر نتایج جست و جو در صفحه SERP استفاده می‌کند. با استفاده از الگوریتم Freshness محتواهای سایت بر اساس زمان انتشار آنها رتبه‌بندی می‌شود.

این الگوریتم باعث می‌شود که محتواهای جدیدتر در دسترس کاربران قرار گیرد و رتبه آنها بهبود و بازدیدکنندگان سایت افزایش یابند. با این الگوریتم جذاب مطالب جدیدتری که بیشتر مورد استفاده کاربران هستند در صدر نتایج جستجو قرار می‌گیرند. گوگل علاوه بر زمان محتوا به کمیت محتواهای منتشر شده نیز توجه دارد، یعنی نسبت تعداد کلمات محتوا بر کیفیت آن در این الگوریتم اثر دارد.  

همه چیز درباره سئو کلاه خاکستری

چطور با الگوریتم تازگی محتوا رتبه صفحات سایت را افزایش دهیم؟

الگوریتم Google Freshness برای افزایش رتبه سایت بسیار مهم است، پس برای اینکه رتبه وب‌سایت خود را ارتقا دهیم لازم است که به این الگوریتم توجه کنیم. بهینه‌سازی سایت برای Google Freshness بسیار ساده است و می‌توانید کارهای زیر را انجام دهید:

 • محتواهای سایت خود را به‌روزرسانی کنید

محتوای سایت را بررسی کرده و نسبت به محتواهای قبل مقایسه کنید. موضوعاتی که در گذشته بازدید بیشتری داشته‌اند را شناسایی کرده و به‌روزرسانی محتوای سایت را بر این ‌اساس انجام دهید. با این روش می‌توانید ترافیک سایت خود را باتوجه‌به الگوریتم تازگی محتوا افزایش دهید.

رتبه صفحات محتواهای قدیمی‌تر در سایت ممکن است پس از مدتی افت کنند. برای حل این مشکل می‌توانید از لینک‌های منابع جدید در سایت خود استفاده کنید تا از این طریق گوگل را متوجه به‌روزرسانی سایت خودکرده و رتبه سایت بهبود یابد. همچنین می‌توانید با بررسی کلمات کلیدی که بیشتر مورد توجه هستند و بازدید بیشتری دارند در محتوای خود به کار ببرید.

 • اشتراک‌گذاری محتوای سایت در شبکه‌های اجتماعی

شبکه‌های اجتماعی محیطی است که کاربران زیادی از آن استفاده می‌کنند و تعامل سایت با شبکه‌های اجتماعی رتبه آن را ارتقاء می‌دهد. در سئو از ایجاد تعامل بین شبکه اجتماعی و سایت به عنوان سوشیال سیگنال یاد می‌شود.

 • از انواع محتوا در سایت خود استفاده کنید

اضافه کردن پادکست، ویدئو، واقعیت مجازی و عکس انواع محتوایی هستند که می‌توان از آن‌ها در جهت بهینه‌سازی سایت و تازگی محتوا استفاده کرد. این کار تنوع محتوای بیشتری در سایت شما ایجاد کرده و ترافیک آن را افزایش می‌دهد.  همچنین با استفاده از انواع محتوا، کاربر تعامل بیشتری با صفحات سایت شما ایجاد می‌کنند.

 • محتوای همیشه سبز را به سایت خود اضافه کنید

محتوای همیشه سبز باعث بهینه‌سازی سایت مطابق با الگوریتم تازگی محتوا می‌شود. محتواهای همیشه سبز شامل مطالبی هستند که در طی زمان ارزش خود را از دست نمی‌دهند و تازگی خود را حفظ می‌کنند. مثلاً تاریخچه رایانه‌ها یا بیوگرافی مشاهیر از محتواهای همیشه سبز هستند. چنین محتوایی ماه‌ها یا حتی سال‌ها می‌توانند رتبه خود را در نتایج جست و جو گوگل حفظ کنند.

همه چیز درباره سئو کلاه سیاه

رعایت مواردی که می‌توانند سایت شما را مطابق با Freshness Algorithm بهینه کند

 • زمان محتوای خود را به‌روز نگه‌دارید.
 • مطالب جدید را در سایت خود منتشر کنید.
 • تغییر تاریخ انتشار باید با رعایت قوانین سئو انجام شود.
 • اگر گوگل تشخیص دهد که شما در حال فریب‌دادن آن هستید سایت شما را جریمه و این باعث کاهش رتبه سایت شما خواهد شد.
 • زمانی که تاریخ انتشار محتوا را تغییر می‌دهید، مطالب جدیدی هم به آن اضافه کنید.
 • مطمئن شوید که Google این تغییرات را تشخیص داده و رتبه سایت را ارتقاء می‌دهد.

چرا الگوریتم تازگی محتوا گاهی باعث افت رتبه سایت می‌شود

بسیاری از افراد تصور می‌کنند که محتواهای همیشه سبز با رتبه بالا نیاز به به‌روزرسانی ندارند، اما اگر در آنها به‌روزرسانی انجام نشود رتبه سایت کم خواهد شد. حتی بهترین، معتبرترین و آموزنده‌ترین محتوای همیشه سبز نیز نیاز به آپدیت دارد.

یکی از چالش‌های متخصصین سئو این است که ماندن در نتایج بالای گوگل از رساندن سایت به آن‌جا سخت تر است.

گاهی اوقات محتوای یک سایت با وجود عملکرد خوب در طی زمان دچار افت رتبه می‌شود که می‌تواند دلایل مختلفی داشته باشد که در ادامه به آن پرداخته شده است:

 • سایت رقیب محتوای کامل‌تری نسبت به محتوای سایت شما منتشر کرده است.
 • کاربران روی محتوایی که اخیراً منتشر شده است بیشتر از محتوای شما کلیک می‌کنند.

با اقدامات زیر می‌توانید از افت رتبه سایت خود جلوگیری کنید:

 • به‌روزرسانی محتوا
 • توضیحات مفصل‌تر و افزایش تعداد کلمات

بروزرسانی‌های الگوریتم Freshness

گوگل برای افزایش رتبه سایت‌هایی که اخیراً موضوعات مرتبطی با تقاضای بیشتر کاربران از الگوریتم Freshness استفاده می‌کند. 

به‌روزرسانی منظم رویدادهای اخیر

زمانی که رویداد مهمی در فضای اینترنت اتفاق میفتد مثلاً برگزاری یک برنامه زنده توسط یک شرکت بزرگ که طرفداران زیادی دارد که می‌خواهند به اطلاعات آن دسترسی داشته باشند؛ بنابراین الگوریتم Freshness موضوعات پرمخاطب را شناسایی کرده و با بهبود رتبه جستجوی آن را برای کاربران آسان‌تر می‌کند.

رویدادهای تکرارشونده

فهرست کردن رویدادهای که هرساله اتفاق میفتند ممکن است دشوار به نظر برسد، اما Google تمام تلاش خود را می‌کند تا اطلاعات موردنیاز جستجوگران را در اختیار آنها بگذارد. الگوریتم Freshness روی رویدادهای که هرساله تکرار می‌شوند تأثیر گذاشته و رتبه آنها را افزایش می‌دهد. 

به‌روزرسانی‌های مکرر

یکی دیگر از دلایلی که گوگل به‌ الگوریتم تازگی محتوا علاقه دارد رویدادهایی است که روزانه اتفاق میفتند و کاربران در جستجوی نتایج آن هستندمثلاً یک بازی فوتبال امروز و بازی دیگری دیروز انجام شده و کاربران باهدف دیدن نتایج بازی امروز در گوگل جستجو می‌کنند، گوگل نیز با افزایش رتبه این سایت‌ها با محتوای جدید دسترسی آن را بهبود می‌بخشد.

برداشت های غلط درباره الگوریتم تازگی محتوا 

 1. مدیران سایت اغلب فکر می‌کنند که به‌روزرسانی محتوای منتشر شده از قبل یک دردسر است و ارزش ندارد. آنها ممکن است ترجیح دهند به‌جای آن مطالب جدیدی در سایت خود منتشر کنند. اما این تصور اشتباهی است که درمورد الگوریتم تازگی محتوا وجود دارد، بلکه با به‌روزرسانی محتوای قدیمی می‌توان رتبه آن را ارتقا داد.

به‌جای انتشار محتوای جدید و کسب رتبه در موتورهای جست‌وجو، تغییرات محتواهای قدیم و بهبود رتبه از این طریق آسان‌تر است. دلایل زیر نشان می‌دهد که چرا به‌روزرسانی محتوای قدیمی حائز اهمیت است:

  • گوگل باتوجه‌ به تاریخ محتوای شما رتبه آن را تعیین می‌کند. کاربران اصولاً روی محتواهای جدید بیشتر کلیک می‌کنند و این باعث افزایش ترافیک سایت شما خواهد شد.
  • از آنجایی‌که به‌روزرسانی محتوای قدیمی آسان‌تر و سریع‌تر انجام می‌شود گاهی نسبت به انتشار یک محتوای جدید تأثیر بیشتری در بهبود رتبه سایت شما دارد.
  • هنگامی که چندین محتوا را در سایت خود به‌روز می‌کنید، باعث رشد بیشتر سایت شما شده و رتبه آن را ارتقاء می‌دهد.
 • گوگل تشخیص می‌دهد که لازم نیست همه محتواهای سایت تازه و به طور مرتب به‌روز شوند.
 • یکی از نکات کلیدی درباره محتوای قدیمی این است که اگر محتوا کلمات کلیدی زیادی داشته باشد که کاربران درمورد آن زیاد جست‌وجو می‌کنند، گوگل محتوای شما را بررسی کرده و به آن رتبه می‌دهد. از این طریق سایت شما ارتقاء یافته و کسب ‌و کارتان رونق بیشتری می‌گیرد. 
 1. برخی افراد تصور می‌کنند که بهینه‌سازی سایت برای الگوریتم Freshness نیاز به تغییر مداوم کلمات کلیدی محتوا دارد. این تصور هم اشتباه است، چرا که گوگل در این رابطه می‌گوید برخی از محتواها نیاز به به‌روزرسانی ندارند.
 2. در مورد الگوریتم تازگی محتوا تصور اشتباهی وجود دارد و گفته می‌شود که محتوای همیشه سبز نیاز به بروزرسانی منظم ندارد. در حالی‌که بروزرسانی منظم و ایجاد محتوای جدید حتی در محتوای همیشه سبز باعث کسب نتایج بهتری در رتبه‌بندی سایت می‌شوند. ایجاد تعادل نیز بین انتشار محتوای جدید و به‌روزرسانی محتوای سبز از سیاست‌های بهبود رتبه در سئو محسوب می‌شود.

این مطلب را به اشتراک بگذارید

سایت‌های دیگر ما

مستر سوییمر آموزش شنا

میتراکانا کتاب سه بعدی

اسپیرالی لوله اسپیرال

1,526 تعداد بازدید

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست