سئو عکس؛ نکات طلایی، مهم و کاربردی برای سئو بهتر تصاویر و محتوا

بهینه‌سازی موتورهای جستجو تنها به نوشتن متن جذاب و طولانی محدود نمی‌شوند؛ زیرا کاربران فضای وب از دیدن صفحه‌ای که تنها با پاراگراف‌های پی در پی پر شده، بیزارند. محتواهای بصری؛ به ویژه عکس برای مخاطبان جذابیت دارد و این موضوع به آن‌ها فرصت تنفس و استراحت می‌دهد. سئو عکس یا همان بهینه سازی تصاویر برای کسب رتبه برتر تاثیر دارد وهمانگونه که محتواهای بصری باید برای کاربر جذابیت داشته باشند، باید توجه موتورهای جستجو را نیز جلب کنند؛ زیرا موتور جستجویی همانند گوگل هوشمندانه عکس‌ها را نیز درک می‌کنند.

سئو عکس؛ نکات طلایی، مهم و کاربردی

تماس با آکادمی سئو پورفیض 

واتس اپ محمد پورفیض
اینستاگرام محمد پورفیض
لینکدین محمد پورفیض
تلگرام محمد پورفیض

یکی از موارد مهم که در سئو سایت و کسب رتبه بالاتر در گوگل اهمیت زیادی دارد، وجود عکس‌ها هستند. فرقی نمی‌کند که شما یک سایت بزرگ یا کوچک دارید، آنچه که مهم است، استفاده از عکس در آن است. در سال ۲۰۱۸ بیش از ۲۰ درصد جستجوهای گوگل در قسمت Google Images بوده است. این نشان می‌دهد که بهینه سازی تصاویر می‌تواند تأثیر زیادی در وب‌سایت داشته باشد.

کاربران با مراجعه به وب‌سایت شما و دیدن تصاویر مناسب، به آن جذب می‌شوند؛ بنابراین استفاده از عکس‌ها در کنار محتوای متنی می‌تواند یک سایت کامل و مفید را به کاربر ارائه دهد. در صورت عدم توجه به اهمیت عکس‌ها، شما یک دارایی ارزشمند در سئو را از دست می‌دهید. این رفتار همانند این است که موتورهای جستجو به شما قند و چایی می‌دهند، اما شما فقط قند را برمی‌دارید. این در حالی است که خوردن قند با چایی لذت آن را دوچندان می‌کند. سئو عکس، مزایای زیادی از جمله تجربه کاربری بهتر، سرعت بارگذاری بیشتر صفحه و فرصتی برای رتبه‌بندی بالاتر، به همراه دارد.

آنچه که در ادامه این مطلب از آکادمی سئو پورفیض خواهید خواند:

 • گوگل تصاویر را می فهمد
 • اهمیت سئو عکس و بررسی سایت cloud.google.com/vision
 • بهترین فرمت های عکس برای سئو سایت
 • نحوه بهینه سازی سایز عکس
 • سخن پایانی

گوگل تصاویر را می فهمد

سؤالی که برای متخصص سئو مطرح می‌شود این است که آیا گوگل تصاویر را می‌فهمد؟ پاسخ بله است. در واقع تفاوتی ندارد که محتوای سایت برای یک بلاگ یا مقاله است، زیرا در هر صورت وجود تصاویر در آن می‌تواند به باعث بهبود رتبه در صفحات نتایج جستجو شود. گوگل تصاویر را می‌خواند، آنها را بررسی می‌کند و سبب تغییر رتبه سایت می‌شود.

سئو عکس اهمیت دارد؛ زیرا گوگل از الگوریتم‌های برتر برای یافتن تصاویر مرتبط با عبارت جستجوی وارد شده توسط کاربر استفاده می‌کند. شاید تصور کنید که تنها الگوریتم پاندا است که همانند سگ نگهبان، حسابی به یونیک بودن محتوای سایت شما توجه دارد؛ اما تجربه ثابت کرده که گوگل عزیز به یونیک و قابل درک بودن تصاویر صفحه نیز اهمیت می‌دهد.  Search By Imageتصویر را تجزیه و تحلیل می‌کند تا متمایزترین رنگ‌ها، نقاط، خطوط و بافت‌های آن را بیابد. این کار گوگل برای تطبیق عکس سایت شما با میلیاردها تصویری است که به پشتیبان گوگل ارسال می‌شود.

از آنجایی که جستجو بر اساس تصاویر دارای هدف متفاوتی نسبت به جستجوی مبتنی بر متن است، نتایج می‌تواند بسیار متفاوت باشد. در واقع نتیجه بیشتر بر شباهت‌های بین تصویر آپلود شده و تصاویری که قبلاً در پایگاه داده Google وجود دارد، متمرکز خواهد شد. این بدان معناست که استراتژی سئو تنها می‌توانند در رتبه‌بندی تصاویر شما برای نتایج جستجو بر اساس محتوای بصری، تأثیر کمی داشته باشند. روش کار آن برای بررسی عکس‌ها در سئو به دو صورت انجام می‌شود.

گوگل تصاویر را می فهمد

جستجوی تصویر بر اساس متن

موتور جستجو سعی می‌کند ابتدا تصاویر را با متن اطراف که با عبارت جستجو مطابقت دارد، شناسایی کند. اگر تصویر با هدف کاربر مطابقت داشته باشد، تصویر در جستجو نمایش داده می‌شود. اگر زمینه بیشتری را به تصاویر اضافه کنید تا به کاربر بفهماند تصویر چه چیزی را نشان می‌دهد، به کسب رتبه بالاتر کمک خواهد کرد. در واقع درصورتی‌که متن برای کاربران قابل درک باشد و بتوانند ارتباط آن را با تصاویر به‌راحتی متوجه شوند، تأثیر بهتری در رتبه‌بندی سایت خواهد گذاشت. برای نتیجه بهتر، لازم است تا اقدامات زیر انجام شود.

جستجوی تصویر بر اساس متن

تصویر متنی و اصلی: برای سئو محتوا و عکس بهتر است تصویری که به محتوا اضافه می‌کنید باید ۱۰۰% با موضوع اصلی ارائه شده در صفحه مرتبط باشد. در واقع اگر محتوای نامناسب به همراه عکس‌های نامرتبط را استفاده کنید، شانس شما برای رتبه‌بندی کاهش پیدا می‌کند.

قرار دادن عکس در جای مناسب: تصاویری که در زیر مهم‌ترین قسمت محتوای شما قرار دارند شانس کمتری برای رتبه بالاتر دارند؛ بنابراین، بهتر است که تصاویر در بالای متون قرار گیرند.

اعتبار سایت: گوگل به سایت‌هایی اهمیت می‌دهد که از اعتبار بالایی برخوردار باشند. سایت‌های معتبر با ارائه مطالب مفید، کاربران بیشتری را جذب می‌کنند. در این صورت عکس‌های به کار رفته در سایت تنها با وجود متن مفید سبب کسب رتبه می‌شود. بنابراین با سئو عکس، دامین اتوریتی یا اعتبار سایت هم بالا می‌رود.

سازگاری با موبایل: کاربران با توجه به افزایش کاربران موبایل، گوگل ابتدا به دنبال ایندکس کردن آن است. تصاویر باید به‌گونه‌ای انتخاب شوند که کاربران گوشی موبایل بتوانند بدون مشکل آن را ببینید. شما در صورتی صاحب یک سایت با موبایل فرندلی خوب هستید که سئو تصاویر را رعایت کرده باشید.

اعتبار سایت

جستجوی عکس معکوس

گوگل از گزینه جستجو بر اساس تصویر برای یافتن تصاویر مشابه که در وب هستند استفاده می‌کند. در این حالت موتور جستجو مرتبط‌ترین عکس‌ها را نمایش می‌دهد. این تکنیک که جستجوی عکس معکوس نامیده می‌شود، یکی از محبوب‌ترین روش‌هایی است که توسط اکثر موتورهای جستجو دیگر نیز مورد استفاده قرار می‌گیرد.

جستجوی عکس معکوس

اهمیت سئو عکس و بررسی سایت cloud.google.com/vision

برای اثبات اینکه گوگل به راحتی عکس‌های قرار داده شده در صفحات متعدد شما را درک می‌کند، ما سایت cloud.google.com/vision را مورد بررسی قرار داده‌ایم. کافی است وارد این سایت شوید و یک عکس را انتخاب کرده و در بخش Try the API، آن را آپلود کنید. پس از اتمام بارگذاری تصویر، در بخش‌های جداگانه همه حالات تصاویر را که عموما لوگو، تکست، برچسب و safe search یا جستجوی امن است را برای شما شرح می‌دهد.

اهمیت سئو عکس و بررسی سایت cloud.google.com/vision

این سایت برای بهینه‌سازی تصاویر از دو نسخه AutoML Vision و Vision API استفاده می‌کند. در نسخه AutoML Vision شما می‌توانید با توجه به سبک مورد نیاز خود، مثلا از نظر اندازه و ابعاد بهینه کنید. در نسخه API، تصویر را می‌توانید آپلود کنید و از طریق سبک‌ها و مدل‌های از پیش ایجاد شده، از جزئی‌ترین نکات مربوط به عکس را در کسری از ثانیه دریافت کنید و در صورت نیاز تغییر دهید.

اهمیت سئو عکس و بررسی سایت cloud.google.com/vision

کاربرانی که به سایت شما مراجعه می‌کنند از یکنواختی متنفرند و در صورت مشاهده آن سریعاً صفحه را ترک خواهند کرد و باونس ریت سایت افزایش می‌یابد. منظور ما از یکنواختی، صرفاً استفاده از متن بدون هیچ تصویر، نمودار، کلیپ، گیف و مواردی از این دست است. برای جلوگیری از چنین شرایطی باید از تصاویر نیز استفاده شود. برای فهم بهتر مطلب فرض کنید که شرکت اپل یک گزارش ۵ ساله در سایت منتشر کرده که فقط به صورت متنی است.

در این حالت از هر ۱۰ کاربر قطعاً ۹ نفر آنها سایت را ترک می‌کنند؛ زیرا بسیاری از افراد علاقه‌ای به بررسی تک‌تک آمارها و تجزیه و تحلیل آنها ندارند. اما اگر این گزارش در قالب یک نمودار ارائه شود، قطعاً در رفتار کاربران تأثیر بیشتری خواهد گذاشت. این موضوع برای همه کاربران گوگل صدق می‌کند. محتوایی که هیچ تصویر مرتبطی نداشته باشد باعث خروج کاربران از آن صفحه می‌شود. البته این بدان معنی نیست که سایت پر از عکس کنید، بلکه باید از تصاویر به صورت بهینه استفاده کرد. به عبارت بهتر، تصاویری که در محتوا اضافه می‌کنید باید برای کاربران و موتورهای جستجو ارزش بیفزایند.

گوگل برای بررسی تصاویر سایت از الگوریتم‌هایی استفاده می‌کند. الگوریتم های گوگل بهترین نتایج را بر اساس ارتباط و اعتبار صفحه پیدا می‌کنند و نمایش می‌دهند. گوگل برای بررسی تصاویر به عواملی مانند زمینه، نام فایل تصویر، تگ‌های جایگزین، عناوین تصویر، توضیحات و عنوان توجه کرده و بررسی می‌کند که عکس مطابق با محتوای متنی باشد.

بهترین فرمت های عکس برای سئو سایت

به مرور زمان توجه کاربران به محتواهای متنی کمتر شده و استفاده از محتواهای تصویری می‌تواند نظر آنها را جلب کند. شاید شما هم این جمله را شنیده باشید که یک عکس ارزش هزار کلمه را دارد. اما نکته حائز اهمیت این است که هر عکسی نمی‌تواند برای سایت مفید باشد. لازم است تا در این مورد به فاکتورهای مختلفی توجه شود. یکی از این موارد، فرمت عکس‌های مورد استفاده در سایت است. برای عکس‌های سئو سایت، چندین فرمت وجود دارد. این فرمت‌ها به‌صورت زیر است:

 • JPEG
 • PNG8
 • PNG24
 • GIF
 • GIF متحرک (فقط فریم اول)
 • BMP
 • WEBP
 • ICO
 • PDF
 • TIFF

بهترین فرمت های عکس برای سئو سایت

ویژگی های هر فرمت عکس برای سئو سایت

هر یک از فرمت‌ها متناسب با اهداف مختلف مورد استفاده قرار می‌گیرند؛ بنابراین اگر قصد دارید تا از تصاویر در محتوای سایت خود استفاده کنید باید مشخص کنید که هدف شما چیست؟

 • WebP: اگر قصد دارید سرعت بارگذاری عکس بالا باشد، فرمت WebP را برای عکس‌های خود انتخاب کنید.
 • PNG: تصاویری با کیفیت بالا با اندازه فایل‌های سنگین تولید می‌کند. فقط برای مواقعی که می‌خواهید تمام جزئیات تصویر را ذخیره کنید، این نوع فرمت پیشنهاد می‌شود.
 • JPG: تصاویری با کیفیت خوب ایجاد می‌کند که از نظر اندازه فایل سنگین نیستند. با این حال، این تصاویر دارای معایبی هستند، به این معنی که برخی از جزئیات تصویر جزئی را برای همیشه از دست خواهید داد.
 • Gif: اگر به دنبال انیمیشن هستید، GIF یک انتخاب ایده‌آل است، زیرا از ۲۵۶ رنگ مختلف که از فضای رنگی ۲۴ بیتی RGB انتخاب شده‌اند، پشتیبانی می‌کند. در حال حاضر، تنها ۲۶.۶ درصد از وب‌سایت‌ها از فرمت‌های GIF استفاده می‌کنند.

JPG بدون شک بهترین فرمت برای سئو عکس سایت است؛ زیرا به شما امکان دانلود و آپلود بدون دردسر تصاویر را می‌دهد. به همین دلیل، این فرمت بیشترین استفاده را دارد. حدود ۷۲.۳٪ از وب‌سایت‌ها از فرمت‌های تصویر JPG استفاده می‌کنند. همچنین اکثر تلفن‌ها تصاویر را به‌عنوان فایل JPG ذخیره می‌کنند. این فرمت به‌ویژه برای سایت‌های فروشگاهی و رسانه‌های اجتماعی بهتر است.

ویژگی های هر فرمت عکس برای سئو سایت

نحوه بهینه سازی سایز عکس

همزمان با استفاده بیشتر سایت‌ها از تصاویر، اهمیت سئو عکس و استفاده درست از آنها بیش از پیش افزایش یافته است. طبق  آمار بیان شده در HTTPARArchivex، در سال ۲۰۲۰ تصاویر ۵۰ درصد از میانگین بایت‌های دانلود شده توسط بازدیدکنندگان وب را تشکیل می‌دادند؛ بنابراین، بهینه سازی تصاویر برای کاهش حجم فایل آنها یک استراتژی کلیدی در کاهش زمان بارگذاری صفحه و بهبود تجربه کاربر است.

بهینه‌سازی‌های ساده، مانند تغییر اندازه تصاویر به‌اندازه واقعی نمایش داده شده در صفحه، یا تبدیل به فرمت تصویر کارآمدتر، می‌تواند منجر به بهبود چشمگیری در افزایش سرعت سایت و قدرت آپلود سریع شود. همچنین برای کاهش حجم عکس و بهینه‌سازی آن از سایت imagecompresor اسفاده کنید. در اینجا ۵ استراتژی کلیدی وجود دارد که می‌توانید از آنها برای بهینه‌سازی فایل‌های تصویری، کاهش زمان بارگذاری صفحه و بهبود تجربه کاربری استفاده کنید.

 1. فرمت فایل مناسب را انتخاب کنید.
 2. سعی کنید از فرمت JPEG استفاده کنید.
 3. فشرده‌سازی به‌منظور کاهش اندازه یک تصویر استفاده شود.
 4. وضوح تصویر را متعادل کنید.
 5. سرور پر سرعتی را برای بارگذاری تصاویر انتخاب کنید.

نحوه بهینه سازی سایز عکس

سخن پایانی

محتوای تصویری یکی از بخش‌های مهم یک صفحه است که امروزه بسیاری از کاربران جذب آن می‌شوند. اما آیا می‌دانستید که باید همانند بهینه‌سازی محتوای متنی، یک استراتژی جداگانه برای سئو عکس نیز در نظر بگیرید. حقیقت این است که موتورهای جستجوی گوگل به خوبی عکس‌ها را درک می‌کنند و یک محتوای عکس‌محور باید دارای تصاویر بهینه شده باشد. تصاویر در سطح وب معمولا با فرمت‌های گوناگونی مورد استفاده قرار می‌گیرند که پرطرفدارترین، فرمت JPEG است؛ زیرا هم حجم کمتری را می‌گیرد و هم به راحتی آپلود و دانلود می‌شود.

سوالات متداول درباره سئو عکس

آیا سئو عکس مهم است؟

بله، امروزه با توجه به اینکه الگوریتم‌های موتورهای جستجو فوق‌العاده هوشمند شده‌اند، بهینه سازی عکس نیز اهمیت دارد.

آیا گوگل عکس‌های صفحه را می‌فهمد؟

بله، موتورهای جستجوی گوگل تصاویر را به دو شیوه یعنی جستجو براساس متن و ترفند جستجوی عکس معکوس می‌یابند و درک می‌کنند.

بهترین فرمت سئو عکس سایت چیست؟

JPEG، بهترین فرمت برای بهینه سازی عکس سایت است. این فرمت به خاطر حجم کم، آپلود و دانلود آسان محبوبیت دارد.

فرمت JPEG برای بهینه سازی عکس چه سایت‌های مناسب است؟

فرمت JPEG، برای سایت‌های فروشگاهی و رسانه‌های اجتماعی ایده‌آل است.

این مطلب را به اشتراک بگذارید

سایت‌های دیگر ما

مستر سوییمر آموزش شنا

میتراکانا کتاب سه بعدی

علی والا واردات از چین

807 تعداد بازدید

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست