تحقیق کلمات کلیدی چیست؟ | نقشه گنج سئو

آنالیز و تحقیق کلمات کلیدی پروسه‌ای است جدانشدنی از سئو و بهینه‌سازی موتورهای جستجو. بدون طی کردن این مرحله، دسترسی به کاربران از طریق سرچ ارگانیک ممکن نخواهد شد. هرچند که در سال‌های اولیه روش‌های بهینه‌سازی، از کلمات کلیدی سوء استفاده و تنها به ساختن صفحاتی که پر کلیدواژه بود، ختم می‌شد. اما همچنان این روند اهمیت دارد و باید صفحاتی را ایجاد کرد که کاربر به واسطه کلیدواژه و رسیدن به پاسخ راهی سایت شما شود. برای یافتن بهترین کلمه کلیدی می‌توان از ابزارهایی مثل keywordtools، keywordpro، kwfinder، kwplaner، google suggestion و سرچ کنسول استفاده کرد.

تحقیق کلمات کلیدی چیست؟ نقشه گنج

تماس با آکادمی سئو پورفیض 

واتس اپ محمد پورفیض
اینستاگرام محمد پورفیض
لینکدین محمد پورفیض
تلگرام محمد پورفیض

یکی از مهم‌ترین بخش‌های سئو کلاه سفید تحقیق کلمات کلیدی است و اگر در صفحات سایت خود درباره چیزی می‌نویسید که هیچ‌کس به‌دنبال آن از سمت گوگل نیست، هیچ ترافیکی دریافت نخواهید کرد. هرچقدر هم که تلاش کنید، به همین علت است که تسلط به تحقیق کلمات کلیدی برای موفقیت در سئو شما بسیار مهم است. البته تنها تحقیق کفایت نمی‌کند، بلکه باید کلماتی را انتخاب کنید که باعث هدر رفت زمان شما نشود و منابع و سرنخ‌های بهتری را برای مخاطبان بسازید.

این کلمات کلیدی هستند که تنها کانال دسترسی به ترافیک ارگانیک را برای شما به وجود می‌آورند.  زمانی‌که به تدوین استراتژی سئو جامع و مؤثر برای به دست آوردن سرچ‌های ارگانیک می‌گردید تحقیق و تارگت کردن کلمات کلیدی مهم فوق‌العاده اهمیت دارد. به‌همین دلیل است که تحقیق کلمه کلیدی نیز باید فرایندی در راستای اهداف سازمان یا شرکت باشد و این یک بخش اساسی از آن است. در ادامه این بخش از مقالات آموزشی آکادمی سئو پورفیض قصد داریم درباره اهمیت کلمه کلیدی و نحوه یافتن آن‌ها و استفاده از ابزارهای مختلف کیوورد ریسرچ صحبت کنیم.

آنچه در ادامه مطلب تحقیق کلمات کلیدی چیست؟ | نقشه گنج سئو خواهید خواند:

  • کلمه کلیدی یا مفهوم کلیدی؟
  • چرا در سئو به دنبال کلمه کلیدی می‌گردیم؟
  • چطور کلمات کلیدی پیدا کنم؟
  • آشنایی با ابزار google trends و اولویت بندی از بین کلمات
  • تحقیق کلمات کلیدی سخت و طاقت فرسا، اما مرگ و زندگی ( اهمیت)
  • کلمات کلیدی طولانی یا long keywords را جدی بگیرید، نرخ تبدیل بیشتر
  • مفهوم کلمه کلیدی مهم تر از کلمه کلیدی
  • کلام آخر

کلمه کلیدی یا مفهوم کلیدی؟

پس از آنکه با مفهوم سئو چیست آشنا می‌شوید، مطمئنا به یکی از مهم‌ترین بخش‌های بهینه‌سازی موتورهای جستجو یعنی تحقیق کلمات کلیدی مواجه خواهید شد. کلمه کلیدی در حقیقت همان عبارت محبوبی است که کاربران در باکس موتورهای جستجو مثل گوگل وارد می‌کنند. متخصص سئو می‌تواند با تحقیق و یافتن این کلمات، آن‌ها را به صورت استراتژیک در محتوای سایت قرار دهد. این پروسه باعث می‌شود تا محتوای آن‌ها در صدر نتایج قرار گیرد.

همچنین می‌توانید بخوانید که در محتوا چند بار از کلمه کلیدی استفاده کنیم؟

مفهوم کلمه کلیدی در حقیقت همان پایه اصلی محتوای صفحات سایت است که آن موضوع سرچ شده توسط کاربر را به بهترین شکل ممکن، توصیف می‌کند. این عبارتی است که قصد دارید در گوگل رتبه‌بندی شود.

کلمه کلیدی یا مفهوم کلیدی؟

چرا در سئو به دنبال کلمه کلیدی می گردیم؟

یکی از مهم‌ترین فرآیندهای بهینه‌سازی موتورهای جستجو، تحقیق کلمات کلیدی است. این اساس بهینه‌سازی سئو است؛ زیرا بهترین شیوه برای دسترسی به ترافیک ارگانیک به شمار می‌رود. زمانیکه مشاور سئو تاکید دارد که بهترین کلمات کلیدی را هدف قرار دهید، بینش ارزشمندی را درباره سوالاتی که کاربران به دنبالش هستند، عرضه می‌کنید. کاربر هم برای رسیدن به پاسخ و دسترسی به خدمات مورد نیاز خود سراغ اینترنت می‌رود؛ بنابراین چه چیزی بهتر از این! که با یافتن همان کلمات کلیدی صفحه بسازید، همان کاربر معمولی را قلاب کنید و آن را مشتری کسب و کار آنلاین خود نمایید.

چرا در سئو به دنبال کلمه کلیدی می گردیم؟

چطور کلمات کلیدی پیدا کنم؟

یکی از حائز اهمیت‌ترین اصول سئو، انتخاب کردن درست  و هدفمند کلمات کلیدی است. این واژه‌ها در حقیقت همان عبارت‌هایی هستند که باعث جذب تعداد زیادی بازدید کننده از طرف موتورهای جستجو و در نهایت دیده شدن سایت شما در صفحه نتایج می‌شوند. توجه داشته باشید که هر چقدر شما در انتخاب کردن درست این واژه‌ها و عبارت‌های کلیدی به مراتب دقت بیشتری خرج دهید، احتمال اینکه موفقیت شوید بیشتر خواهد شد. در ادامه این مطلب قصد داریم شما را با چند روش کارآمد جهت پیدا کردن کلمات کلیدی آشنا کنیم، بنابراین همراهمان باشید.

چطور کلمات کلیدی پیدا کنم؟

جلسه با کارفرما و پرسیدن کلمات مرتبط با کسب و کار

سئو (SEO) و بهینه سازی کردن سایت از جمله اقدامات بسیار حائز اهمیت به حساب می‌آید که به افزایش پیدا کردن فروش شما ‌و هیمنطور‌ بهبود یافتن رتبه سایت‌تان کمک خیلی زیادی می‌کند. با این حال انجام دادن این اقدامات مطمئنا کار هر شخصی نبوده و به شدت نیازمند تخصص و همینطور تجربه است.

از این رو مدیر سئو تصمیم می‌گیرد برای برنامه‌ریزی و در واقع چیدن استراتژی‌ بلند مدت seo وب‌سایت‌ خود از کارفرماها و اشخاص با تجربه سازمان مورد نظر نیز کمک بگیرد.‌ یکی از حوزه‌هایی که بسیار توصیه می‌شود درمورد آن با متخصصین صحبت کنید، تحقیق کلمات کلیدی است، جلسه‌ای با کارفرمایی که قرار استت با او همکاری کنید، بگذارید. درباره کلمات مرتبط با کسب‌ و کارشان از آنها سوال کنید تا به مراتب کلمات کلیدی بهتری را مورد هدف قرار دهید.

جلسه با کارفرما و پرسیدن کلمات مرتبط با کسب و کار

آنالیز رقبا و الگو گرفتن از کلمات کلیدی و نکات مثبتشان

تحلیل کردن رقبا، پروسه ارزیابی نقاط قوت و همینطور نقاط ضعف سایر رقبای فعلی و رقبای بالقوه خود بوده، که این مسئله امکان شناسایی و بررسی کردن فرصت‌ها و البته تهدیدات را برای شخص شما فراهم می‌کند. به زبان ساده‌تر آنالیز کردن رقبا، به پروسه شناسایی کردن رقبای اصلی می‌گویند که طی آن اهداف، سایر نقاط قوت و ضعفی که دارند، روش‌ها و همینطور الگوهای واکنشی آنها نیز مورد بررسی‌ قرار می‌گیرد. در نهایت، رقبایی که نیاز است با آن‌ها وارد یک جنگ مسالمت‌آمیز شوید و همچنین رقبایی که باید به شدت از آن‌ها دوری کرد، برایتان مشخص خواهند شد.

آنالیز رقبا و الگو گرفتن از کلمات کلیدی و نکات مثبتشان

استفاده از ابزارهای تحقیق کلمات کلیدی

برای تحقیق واژه‌های کلیدی ابزارهای بسیار زیاد و گوناگونی وجود دارد که برخی از آنها کاملا رایگان است. همچنین برای استفاده از برخی دیگر نیاز است تا هزینه بپردازید. (مواقعی که بخواهید تحقیق کلمات کلیدی دقیق باشد، نسخه‌های پریمیوم و پولی ابزارهای زیر را می‌توانید خریداری کنید). در ادامه این بخش قصد داریم شما را با برخی از این ابزارها آشنا کنیم.

استفاده از ابزارهای تحقیق کلمات کلیدی

تحقیق کلمات کلیدی با keywordtools

یکی از ابزارهای تحقیق کلمات کلیدی بسیار کارآمد که برای سایت‌های فارسی زبان بسیار مناسب و کاربردی بوده، keywordtools است. در این ابزار، شما می‌توانید زبان فارسی را برای واژه مناسب خود انتخاب کنید. همینطور این ابزار دارای یک نسخه کاملا رایگان نیز بوده، از این رو گاهی نیازی به تهیه کردن نسخه پولی آن وجود نخواهد داشت.

بعد از اینکه واژه مورد نظر خود را در این برنامه وارد کردید و با مشخص کردن زبان و محدوده جغرافیایی می‌توانید کلمات مرتبط، واژه‌های پیشنهاد شده و همینطور سوالاتی در مورد این واژه که از Google  پرسیده می‌شود برای شما نمایش داده خواهد شد. البته در نسخه پولی آن امکاناتی مثل میزان محبوبیت و رقابت کلمات کلیدی نیز نمایش داده می‌شود.

آدرس سایت: keywordtool.io

تحقیق کلمات کلیدی با keywordtools

تحقیق کلمات کلیدی با keywordpro

Keyword Pro از جمله ابزارهای تحقیق واژه‌های کلیدی بوده که توسط سئوکار های بسیاری مورد استفاده قرار می‌گیرد. درواقع Keyword Pro یک ابزار پیشنهاد واژه کلیدی کاملا رایگان در اختیار شما قرار می‌دهد‌‌ و این به کشف کردن جستجوهای مرتبط برای واژه‌های کلیدی و همینطور عبارات گوناگون کمک زیادی می‌کند.

آدرس سایت: keywordpro.net

تحقیق کلمات کلیدی با keywordpro

این ابزار طبق تابع پیشنهاد گوگل بوده و داده‌ها را از سایر کشورهای گوناگون جمع آوری می‌کند و در نهایت نتایج در یک قالب نمای درختی به شما نمایش داده می‌شوند و این مسئله در خوشه بندی کردن واژه‌های کلیدی کمک بزرگی به شما خواهد کرد.

تحقیق کلمات کلیدی با ابزار keywordpro

تحقیق کلمات کلیدی با KWFinder

وب‌سایت KWFinder از جمله ابزارهایی بوده که جهت انتخاب کردن کلمات کلیدی مورد استفاده قرار می‌گیرد. این ابزار اطلاعات بسیار خوبی همراه با جزئیات سودمند را در مورد هر کلیدواژه به شما ارائه می‌دهد؛ از جمله پروسه جستجو، میزان جستجوی ماهانه در دوازده ماه اخیر سال، میانگین هزینه تبلیغات کلیکی Google، میزان رقابت و همینطور دشواری واژه کلیدی.

برای شروع تنها کافی است که واژه‌های مطلوب و همینطور هدف خود را در این ابزار و در کادر مربوطه وارد کرده و در‌ مرحله بعد کشور و زبان هدف را جهت انجام دادن تحقیق واژه کلیدی انتخاب کنید. توجه داشته باشید که ابزار KWFinder نسخه رایگان آن تنها ۱۰ روز قابل استفاده است و برای دسترسی بیشتر باید اشتراک خریداری شود.

آدرس سایت: kwfinder.com

تحقیق کلمات کلیدی با KWFinder

تحقیق کلمات کلیدی با kwplaner

گوگل کیورد پلنر درواقع یکی از بخش‌های ابزار گوگل ادز بوده که جهت تحقیق واژه‌های کلیدی بسیار کاربرد دارد و شما می‌توانید با مورد استفاده قرار دادن این ابزار کاربردی‌ترین، بهترین و همینطور مفیدترین واژه‌های کلیدی را پیدا کنید. همینطور می‌توانید بررسی کنید که کلمه مورد نظرتان در یک ماه دقیقا چقدر سرچ دار‌د و همانطور که می‌دانید این اطلاعات خیلی خیلی ارزشمند هستند.

تحقیق کلمات کلیدی با Google suggestion

گوگل همیشه به دنبال این بوده که مفیدترین و همینطور کاربردی‌ترین نتایج را به کاربران خود نمایش بدهد. از این رو زمانی که یک کاربر، واژه کلیدی مد نظر خود را در نوار جستجوی گوگل سرچ می‌کند، این موتور جستجو یعنی Google suggestion تلاش می‌کند تا واژه‌های کلیدی مرتبط و همینطور پرتکرار مشابه را هم به شخص کاربر پیشنهاد دهد.

تحقیق کلمات کلیدی با Google suggestion

با توجه داشتن به این مسئله که هدف اصلی پیشنهادات گوگل، رساندن اشخاص کاربر به نزدیک‌ترین و همینطور دقیق‌ترین نتیجه بوده، این روش یک راهکار بسیار عالی جهت یافتن واژه‌های کلیدی اصلی و مرتبط محسوب می‌شود‌.

کلیدواژه های پیشنهادی گوگل

تحقیق کلمات کلیدی با گوگل سرچ کنسول

سرچ کنسول جدید گوگل، از جمله ابزارهای کاملا رایگان و همینطور مناسب برای اشخاصی بوده که قصد دارند با سریع‌ترین راه ممکن، واژه‌های‌ کلیدی خود را بر اساس رفتارهای کاربران بررسی کنند. یکی از ویژگی‌های بسیار عالی این ابزار، برخوردار بودن از فیلترهای متعددی برای انتخاب کردن واژه‌های کلیدی در سئو است. شما قادر خواهید بود در قسمت performance فیلترهایی را جهت انتخاب کشور ‌و‌‌ واژه مد نظر خود انتخاب کنید.

تحقیق کلمات کلیدی با گوگل سرچ کنسول

آشنایی با ابزار google trends و اولویت بندی از بین کلمات

گوگل ترندز ابزاری بوده که به شخص شما امکان مقایسه کردن میزان محبوبیت واژه‌های کلیدی را در بخشی به نام موتور جستجوی Google می‌دهد. درواقع این ابزار با برخوردار بودن از ویژگی‌های خاص دیگر به شخص شما این قابلیت را می‌دهد تا به درک بسیار خوبی از بهترین و داغ ترین جستجوهای گوگل در مورد واژه کلیدی مد نظر خود برسید. در حقیقت گوگل ترندز از جمله ابزارهای کاملا رایگان گوگل بوده که همه مدیران وبسایت‌ها قادر خواهند بود آن را مورد استفاده قرار دهند و داده‌های بسیار خوب و کاربردی از آن استخراج کنند.

آدرس سایت: trends.google.com/trends

آشنایی با ابزار google trends و اولویت بندی از بین کلمات

تحقیق کلمات کلیدی سخت و طاقت فرسا، اما مرگ و زندگی ( اهمیت)

تحقیق مناسب و صحیح واژه‌های کلیدی به شدت اهمیت دارد؛ زیرا که تعیین خواهد کرد سایر مخاطبان شما از چه واژه‌هایی استفاده می‌کنند. ما اکثرا با صاحبان تجارتی روبه‌رو می‌شویم که موقع توصیف کردن کالاهای خود از مجموعه‌ای از واژه‌ها استفاده می‌کنند، با اینکه سایر مخاطبان هدف آنها، مجموعه واژه‌های کاملاً متفاوتی را به کار می‌برند. از‌ این رو مشتریان بالقوه به خاطر عدم تطابق در به کارگیری واژه‌ها، نمی‌توانند آن وب‌سایت‌ را بیابند. اگر کارآموز سئو هستید، مطمئنا بارها و بارها این جمله را شنیده‌اید.

کلمات کلیدی طولانی یا long keywords را جدی بگیرید، نرخ تبدیل بیشتر

واژه‌های کلیدی طولانی یا به اصطلاح دم بلند، واژه‌های کلیدی یا عباراتی هستند که در‌ مقایسه با واژه‌های کلیدی کوتاه، به مراتب خاص‌تر و اکثرا طولانی‌تر هستند. واژه‌های کلیدی طولانی ترافیک جستجوی کمتری داشته ولی معمولاً ارزش تبدیل به مراتب بالاتری دارند؛ زیرا که خاص‌تر هستند. از این رو توصیه می‌کنیم که کلمات کلیدی طولانی یا long keywords را جدی بگیرید چون همانگونه که بیان کردیم نرخ تبدیل بیشتری دارند.

کلمات کلیدی طولانی یا long keywords را جدی بگیرید

مفهوم کلمه کلیدی مهم تر از کلمه کلیدی

واژه‌های کلیدی درواقع همان عباراتی هستند که سایر کاربران گوگل آن را در مکانی به نام موتورهای جستجو وارد کرده تا مطلب مورد نظر خود را پیدا کنند. در حقیقت واژه کلیدی همان خواسته و علاقه‌مندی‌ اشخاص کاربر بوده که در موتورهای جستجوی گوگل سرچ می‌شود. همینطور در هر صفحه از یک سایت عنوان و ایده‌ی اصلی آن قادر است واژه کلیدی آن صفحه از سایت به حساب بیاید که سایر کاربران را به یافتن سایت شما در گوگل سوق می‌دهد.

به عنوان مثال یک کاربر قصد دارد نحوه‌ی تعویض کردن لنت ترمز ماشین خود را از طریق اینترنت بیابد، در گوگل شیوه تعویض کردن لنت ماشین را سرچ می‌کند. این کلمات سرچ شده درواقع همان واژه‌های کلیدی به حساب می‌آیند که شما نیاز است در مطلب مربوط به این آموزش آنها را استفاده کنید. بنابراین اگر قصد داشته باشیم که در یک جمله بسیار کوتاه بیان کنیم که معنی کلمه کلیدی چیست؟ می‌توانیم بگوییم همان خواسته‌ی اشخاص کاربر از سایت ما است! امکان دارد این خواسته برای پرسش و همینطور جذب اطلاعات باشد یا جهت خرید کردن و دریافت خدمات. این کلید واژه باید مطابق با الگوریتم های گوگل و نیاز کاربر بهینه شود.

مفهوم کلمه کلیدی مهم تر از کلمه کلیدی

کلام آخر

بی شک تحقیق واژه‌های کلیدی بر روی زندگی حرفه‌ای مارکترها تاثیر بسیار زیادی گذاشته است. از سال‌های اخیر تا کنون راه‌های متفاوتی جهت انجام تحقیق واژه کلیدی بیان شده و در سال‌های آینده و تغییر کردن الگوریتم‌های گوگل مجددا این راه‌ها تغییر خواهند کرد و یکسری ابزارهای جدید و به مراتب قوی‌تر و راه‌های تأثیرگذارتر به میدان می‌آیند. ولی این تغییرات هرگز منجر به حذف شدن این پله از پروسه دیجیتال مارکتینگ نخواهد شد.

سوالات متداول درباره تحقیق کلمات کلیدی

چرا تحقیق کلمات کلیدی مهم است؟

یافتن کلیدواژه‌های مرتبط و سرچ شده توسط کاربر یکی از اصلی‌ترین مراحل سئو و بهینه‌سازی موتورهای جستجو است. در حقیقت صفحات ساخته شده‌ای که بدون وجود کلمات کلیدی اصلی و فرعی مورد نیاز کاربر بهینه نشده باشند، ارزشی ندارند.

چگونه بهترین کلمات کلیدی را بیابیم؟

پروسه کیوورد ریسرچ، فرآیند مهم و بسیار تخصصی است. معمولا بهترین سئوکاران نیز برای تحقیق کلمات کلیدی از ابزارهای مختلف استفاده می‌کنند. مهم‌تر از یافتن کلیدواژه مناسب، تارگت کردن بهترین کلمات است.

بهترین ابزارهای کیوورد ریسرچ کدامند؟

بهترین و معروف‌ترین ابزارهای تحقیق کلمه کلیدی شامل keywordtools، keywordpro، kwfinder، kwplaner، google suggestion و سرچ کنسول است.

آیا همه ابزارهای تحقیق کلمات کلیدی رایگان هستند؟

خیر، برخی ابزارهای تحقیق کلیدواژه هم دسترسی به نسخه رایگان دارند و هم نسخه Pro. در نسخه‌های پولی مثلا keywordtools امکان یافتن میزان رقابت و محبوبیت هر واژه نیز وجود دارد.

این مطلب را به اشتراک بگذارید

سایت‌های دیگر ما

مستر سوییمر آموزش شنا

میتراکانا کتاب سه بعدی

علی والا واردات از چین

3,602 تعداد بازدید

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست