عنوان سئو یا متا تایتل چیست؟

تگ تایتل یا عنوان سئو متن کوتاهی است که در صفحه جست‌و‌جو به کاربر نشان داده می‌شود و به عنوان ویترین صفحات سایت شما عمل می‌کند. هرچه تایتل شما مرتبط و جذاب‌تر باشد می‌توانید کلیک بیشتری بگیرید و ورودی‌های ارگانیک سایت خود را بیشتر کنید. از مهم بودن تایتل در حد می‌توان گفت که اگر شما همه مراحل سئو را به خوبی انجام دهید اما صفحات شما متا تایتل جذابی نداشته باشند، به نتیجه دخواه خود نخواهید رسید. در ادامه در آکادمی سئو پورفیض به اینکه تگ متا تایتل چیست و چگونه عنوان‌های جذاب برای صفحاتمان بنویسیم خواهیم پرداخت.

متا تایتل چیست

تماس با آکادمی سئو پورفیض 

واتس اپ محمد پورفیض
اینستاگرام محمد پورفیض
لینکدین محمد پورفیض
تلگرام محمد پورفیض

وب‌سایت و سئو زوجی عالی، افسانه‌ای و جدایی ناپذیرند. دقیقا مثل رومئو و ژولیت یا شیرین و فرهاد! یعنی هیچ فرقی نمی‌کند عنوان تجارت و وب‌سایت شما چه چیزی است، در هر حالت سئو به شما کمک می‌کند تا قادر شوید به مخاطبان مورد نظر خود در سطح اینترنت دست پیدا کنید. در ادامه به عنوان سئو یا متا تایتل پرداخته خواهد شد.

این سئو مانند آشی است که می‌توان آن را با انواع حبوبات و ادویه‌های مختلف پخت. اما در این مطلب قصد داریم تنها یکی از حائز اهمیت‌ترین فاکتورها را مورد بررسی قرار دهیم و آن هم سئو متا تایتل است. شاید سئو تایتل که نخود هر آش را با اسم‌های دیگری هم‌چون Meta Title، برچسب عنوان یا تگ عنوان و نام‌های مشابه دیگری نیز بشناسید ولی همه‌ی آن‌ها درکل یک چیز هستند. 

برای درک دقیق‌تر اینکه سئو چیست کلیک کنید

موضوعی دلفریب که توسط شما انتخاب می‌شود تا در صفحه نتایج جستجو به مراجعه‌کنندگان نمایش داده شود! کاملا مانند موضوع یک فیلم یا یک کتاب که موجب تحریک مخاطب برای خرید می‌شود. به نظرتان بسیار ساده به نظر می‌رسد؟ ای کاش همان طور بود که فکر می‌کنید! اکنون اینکه چگونه بعضی از عنوان‌ها تا این حد جذاب و قشنگ می‌شوند و ترافیک بسیار بالایی را به سمت وب‌سایت روانه می‌کنند را در ادامه مطلب عنوان سئو یا متا تایتل با ما بخوانید:

تگ متا تایتل در سئو تکنیکال و تولید محتوا اهمیت زیادی دارد. در ادامه همراه آکادمی سئو پورفیض شوید، موضوعاتی که قرار است درباره آن‌ها توضیح دهیم:

 • تگ تایتل سئو چیست؟
 • چرا title meta سئو اهمیت زیادی دارد؟
 • مرورگرهای وب و شبکه‌های اجتماعی 
 • برچسب عنوان یا متا تایتل در کدام قسمت سایت من قرار دارد؟
 • چگونه meta title یا برچسب عنوان سئویی عالی بنویسیم؟

تگ متا تایتل چیست؟

هر صفحه‌ای که ما در وب‌سایت به وجود می‌آوریم به نوعی فرزند ما محسوب می‌شود. همان‌گونه که قادر نیستیم فرزند خود را بدون اسم در جامعه به حال خود رها کنیم، یک صفحه را نیز نمی‌توانیم به حال خود بگذاریم. تگ عنوان در واقع یک قطعه از کد متا در هدر سایت است که محتوای صفحه را هم برای موتورهای جستجو و هم برای کاربران شفاف و روشن می‌کند. در حقیقت نخستین چیزی که توسط موتورهای جستجو از صفحات وب شما دریافت می‌شود همین عنوان سئو یا متا تایتل است.

از طرف دیگر هنگامی که کاربرها در صفحات جستجو (SERP) برای اولین بار به وب‌سایت شما برمی‌خورند، نخستین چیزی که توجه آن‌ها را به خود جلب می‌کند، تگ عنوان و همین‌طور متا توضیحات یا متا دیسکریپشن است است. از این رو قابل درک است که چرا این دو از همچین اهیمت بالایی برخوردار هستند. 

توجه داشته باشید که متا تگ تایتل کاملا با H1 یا عنوان دیداری صفحه شما فرق می‌کند. برچسب‌های عنوان (از H1 تا H6) عنوان‌هایی محسوب می‌شوند که صفحه وب شما به راحتی قابل مشاهده هستند. ‌شما طبق آن‌ها عنوان مطلب و همچنین عنوان پاراگراف‌ها را در وبسایت مشخص می‌کنید. ولی تگ تایتل در حقیقت تبلیغاتی است که برای صفحه وب در نتایج جستجو نوشته می‌شود. 

اگر صفحه شما یک مقاله یا یک محتوای وبلاگ باشد، باید عنوان H1 تیتر مقاله شما قرار بگیرد و اگر صفحه شما غیر از آن است عنوان‌هایی مانند «کالاهای ما» ، «تماس با ما» و غیره باید قرار بگیرند. لازم به ذکر است که در سئو اهمیت تگ تایتل بالاتر از عنوان‌ H1 است.

به این مثال توجه کنید:

من یک صفحه وب را با عنوان H1 «چگونه استراتژی سئو بی نقص تدوین کنیم؟» ایجاد کرده و برای اینکه مراجعه کنندگان در نتایج جستجو متوجه این امر شوند که در این مقاله درمورد چه مطالبی صحبت شده، سئو تایتل را به این شکل می‌نویسم: «نحوه تدوین استراتژی سئو | روش‌ها – ابزارها – پنج قانون طلایی »

چرا meta title در سئو اهمیت زیادی دارد؟

تگ تایتل سئو اهمیت زیادی دارد. ولی برای اینکه به صورت دقیق بدانید که اهیمت آن در چه چیزی است به موارد گفته شده در زیر توجه کنید:

 • سیگنال رتبه‌بندی

تا امروز حدود دویست سیگنال شناسایی شده است که همه آن‌ها به الگوریتم‌های Google کمک می‌کنند تا بهترین و ارزشمندترین وب‌سایت‌ها را جهت رتبه‌بندی مشخص کنند. یکی از حائز اهمیت‌ترین سیگنال‌های محتوا و همین طور سئوی داخلی، تگ تایتل سئویی است. 

این تگ، شناسایی محتوای وب‌سایت شما را برای Google به مراتب ساده‌تر می‌کند و این اجازه را می‌دهد تا گوگل ارتباط میان صفحات را پیدا کند. از این رو سئوی داخلی وب‌سایت برای گوگل بسیار واضح‌تر می‌شود و در صورتی که خوب کار کرده باشید، مطمئنا شانس بالایی جهت رتبه گرفتن در اختیار شما قرار خواهد گرفت. 

 • نتایج موتور جستجو

همان‌گونه که در بالا اشاره کردیم، عنوان صفحه شما در نتایج موتور جستجو نمایش داده می‌شود. تگ تایتل نخستین و مشخص‌ترین متن در یک نتیجه جستجو است و نقش بسیار مهمی در اینکه فردی بر روی نتیجه کلیک کند یا خیر دارد. 

مقصود شما از انجام تمام فعالیت‌های سئو دریافت ترافیک و همین‌طور بازدید بیشتر و بیشتر است. تگ تایتل نقش بزرگی در قانع کردن کاربران جهت کلیک کردن بر روی وب‌سایت شما ایفا می‌کند. حتی شاید بهتر است بگوییم که اصلی‌ترین عامل جهت گرفتن کلیک است.  

نمایش متا تایتل در مرورگرهای وب و شبکه‌های اجتماعی 

برچسب عنوان شما به غیر از نتایج جستجو در دو مکان مهم دیگر نیز نمایش داده می‌شود. نخستین آن‌ها، هنگامی که شما لینک صفحه وب را در شبکه‌های اجتماعی منتشر کرده و به اشتراک می‌گذارید. دومین آن‌ها، در تب‌های بالای مرورگرهای وب نمایش داده می‌شود. 

به این معنی که کاربران تنها با کلیک کردن بر روی لینک صفحه و همین‌طور باز کردن آن در مرورگر وب در قسمت بالای تب یک عنوان سئو یا متا تایتل را مشاهده می‌کنند. البته که در خود صفحه وب عنوان H1 برای آن‌ها نمایش داده می‌شود. 

به طور کلی نوشتن یک عنوان سئو یا متا تایتل خوب که هم یک وجهه تبلیغاتی عالی داشته و هم به اندازه کافی جذاب باشد، اهمیت زیادی دارد. در قسمت بعدی چگونگی ممکن شدن این امر را مورد بررسی قرار خواهیم داد.  

برچسب عنوان یا meta title در کدام قسمت سایت من قرار دارد؟

اگر وب‌سایت وردپرسی دارید شما قادر هستید افزونه Yoast را به آن اضافه کنید و در بخش SEO title D یا عنوان سئو، عنوان مورد نظر خود را وارد کنید. 

درصورتی که از وردپرس استفاده نمی‌کنید به صورت عمومی قادر هستید صفحه وب مورد نظر خود را در ادیتور باز کرده و از قسمت ‘Page SEO’ بر روی گزینه ‘Advanced’  ضربه بزنید و ‘Meta Title’ را انتخاب کنید. 

اگر قصد ندارید از ادیتور وارد شوید، می‌توانید افزونه MOZ را به کروم یا chrome بیفزایید. شما هر وب‌سایت و همین‌طور صفحه‌ای را که باز کنید، قادر هستید با ابزار MOZ، تگ عنوان و متا توضیحات آن را مشاهده کنید.

چگونه title meta سئو شده عالی بنویسیم؟

اکنون به قسمت جذاب ماجرا رسیده‌ایم. در این بخش از مطلب چهار نکته جهت نوشتن یک عنوان سئو یا متا تایتل خوب را به شما معرفی می‌کنیم:

 • تحقیق کنید

جهت نوشتن یک متا تایتل عالی باید در ابتدا یک کلمه کلیدی خوب بیابید. منظور از کلمه کلیدی خوب عبارت ۲ تا ۵ کلمه‌ای است که مراجعه کنندگان هنگام جستجو درباره مطلب شما در موتور جستجو گوگل سرچ می‌کنند. 

جهت یافت بهترین کلمات کلیدی نیاز است خود را به جای مخاطب خود بگذارید. به این فکر کنید که کاربران در موتورهای جستجو برای چه نیازی چطور چیزی را سرچ می‌کنند. در مرحله بعد لیست مورد نظر خود را در ابزاری به نام Google Trends با همدیگر مقایسه نمایید.  

 • کلمات کلیدی را اول متا تایتل بیاورید

خزنده‌های گوگل نیز مانند ما عادت دارند که نتایج به زبان انگلیسی را از سمت چپ به راست و همین طور نتایج به زبان فارسی را از سمت راست به سمت چپ بخوانند. به همین خاطر هرچه کلمه کلیدی انتخاب شده توسط شما به شروع عنوان محتوا نزدیک‌تر باشد از لحاظ سئو کار بسیار عاقلانه‌‌‌تری انجام شده است.

 • قالب صحیح تایتل را انتخاب کنید

برچسب عنوان صفحه شما نیاز است شامل یک‌سری موارد حائز اهمیت باشد. برخی از مهم‌ترین چیزهایی که شما می‌توانید ذکر کنید عبارت‌اند از، نام وب‌سایت یا نام برند، کلمه کلیدی انتخاب شده توسط شما و اطلاعاتی که مراجعه کنندگان به دنبال آن هستند. 

 • متا تایل را برای انسان‌ها بنویسید و نه ربات‌های گوگل!

بله درست است. در همین چند خط پیش به شما گفتیم که کلمات کلیدی را در عنوان خود وارد کنید تا این‌گونه برای خزنده‌ها بهترو مناسب‌تر شود. 

ولی حواستان به این باشد که مخاطبین اصلی شما کسانی شبیه به خود شما هستند. هرگز در گنجاندن کلمات کلیدی در Title Tag افراط به خرج ندهید، حتی اگر با این کار توجه خزنده‌ها را به خود جلب کنید، کاربران خود را به مرور زمان از دست خواهید داد.  

 • طول عنوان سئو را کنترل و از ایموجی‌ها استفاده کنید

درست است که گوگل تنها تا سقف هفتاد کاراکتر را به meta title اختصاص داده است، ولی این دلیل نمی‌شود که ما از تمام آن استفاده کرده و هفتاد کاراکتر را برای آن در نظر بگیریم. گاهی اوقات طول یک‌سری کاراکترها بیشتر است، حتی اگر شما تعداد را رعایت کرده باشید ممکن است بازهم در نمایش کامل و مناسب آن اختلالاتی ایجاد شود. 

توصیه می‌شود که meta title خود را بین ۵۵ تا ۶۰ کاراکتر بنویسید. اگر فکر می‌کنید این تعداد کاراکتر برای شما کم است، پیشنهاد می‌کنیم که حروف اضافه و همین‌طور بخش‌های غیر ضروری جمله را پاک کنید.

می‌توانید به جای آن‌ها کلمات را با استفاده از علائمی هم‌چون + به هم وصل کنید. افزونه SEO mofo می‌تواند جهت سنجیدن تایتل تگ و همین‌طور متا توضیحات برای مبتدیان بسیار مفید باشد. استفاده از ایموجی‌ها نیز  به جذب بیشتر مخاطب و کلیک کمک کند. 

امیدوارم با خواندن این مقاله از سایت آکادمی سئو پورفیض به صورت دقیق متوجه شده باشید که عنوان سئو یا متا تایتل چیست.

این مطلب را به اشتراک بگذارید

سایت‌های دیگر ما

مستر سوییمر آموزش شنا

میتراکانا کتاب سه بعدی

علی والا واردات از چین

1,373 تعداد بازدید

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست