Breadcrumbs چیست و چه کاربردی دارد؟

Breadcrumbs یک مسیر متنی کوچک است که اغلب در بالای صفحه قرار دارد. این مسیر متنی کوچک به کاربر نشان می‌دهد در کجای سایت قرار دارد که به آن نویگیشن یا Breadcrumbs (خرده نان) می‌گویند؟ این به اصطلاح خرده‌نان‌ها در سایت به کاربران کمک می‌کنند تا زمانی که به یک صفحه‌ای رسیدند که به آن علاقه‌ای ندارند، بتوانند به راحتی مسیر بازگشت را در پیش بگیرند. جالب است بدانید که این یک ویژگی منحصربه فرد تنها برای سایت‌ها نیست، بلکه پیش از این مایکروسافت در ویندوز ویستا آن را مطرح کرده بود. در ادامه این صفحه از آکادامی سئو پورفیض به تاثیر بردکراب بر سئو سایت می‌پردازیم.

بردکرامب چیست

تماس با آکادمی سئو پورفیض 

واتس اپ محمد پورفیض
اینستاگرام محمد پورفیض
لینکدین محمد پورفیض
تلگرام محمد پورفیض

Breadcrumbs چیست و چرا در سئو مهم است؟ مطمئنا برای همه ما پیش آمده که به یک پارک برویم و در تلاش برای یافتن راه خروج، گم شویم. ما نا امیدانه به اطراف خود نگاهی می‌اندازیم، هنگامی که رهگذری را دیدیم از او می‌پرسیم که ما کجای پارک هستیم.  رهگذر نقشه‌ای را نشان می‌دهد که به ما می‌گوید کجای پارک قرار داریم. هنگامی که متوجه شدیم، ورودی و خروجی را با توجه به موقعیت خود پیدا می‌کنیم. وحشت و نگرانی از بین می‌رود و به راحتی از پارک خارج می‌شویم. برد کراب همین کار را برای ما در سایت انجام می‌دهد. در ادامه قصد داریم آن را به صورت گسترده‌ مورد بررسی قرار دهیم. 

استفاده از بردکراب به سئو تکنیکال سایت کمک بزرگی می‌کند و شما را برای سئو سایت‌تان یک قدم به جلو می‌برد.

Breadcrumbs و اهمیت آن برای سئو

Breadcrumbs یک مسیر متنی کوچک است که اغلب در بالای صفحه قرار دارد. این مسیر متنی کوچک به کاربر نشان می‌دهد در کجای سایت قرار دارد. اما به نظر شما چرا به این نویگیشن Breadcrumbs (خرده نان) می‌گویند؟ 

وقتی هانسل و گرتل به جنگل رفتند، هانسل تکه‌های نان را روی زمین انداخت تا اگر گم شدند با دنبال کردن آن تکه نان‌ها راه خانه را پیدا کنند. این ویژگی نیز نقش آن تکه نان‌ها را برای سایت بازی می‌کنند. در نهایت هم الگوی آنهایی شدند که این روزها سروکار زیادی با وب سایت‌ها دارند.

بردکرامب یا به اصطلاح خرده‌نان‌ها در سایت به کاربران کمک می‌کنند تا زمانی که به یک صفحه‌ای رسیدند که به آن علاقه‌ای ندارند (یا برای اینکه بدانند در کجا هستند)، بتوانند به راحتی مسیر بازگشت را در پیش بگیرند. جالب است بدانید که این یک ویژگی منحصربه فرد تنها برای سایت‌ها نیست، بلکه پیش از این مایکروسافت در ویندوز ویستا آن را مطرح کرده بود.

نکته مهم اینجاست که گوگل هم اعلام کرده که این ویژگی آدرس اینترنتی موجود در نتایج جستجوی خود را با نام سایت و مسیر نویگیشن برد کرامب، جایگزین می‌کند. در حال حاضر برای دستگاه‌های تلفن همراه عرضه می‌شود.

 گوگل معتقد است که استفاده از ویژگی‌های واقعی وب‌سایت باعث بهبود قابلیت استفاده از آن خواهد شود و لینک‌های ایجاد شده توسط برد کراب ها دقیقا به کاربر می‌گویند که با کلیک روی نتیجه جستجو به کدام صفحه خواهند شد. 

یک متخصص سئو می‌تواند از نشانه‌گذاری‌های برد کرامب برای برقراری ارتباط موثر با نتایج جستجو استفاده کنند. این یک راه اضافیست تا به کاربر نشان داده شود که دقیقا یک وب‌سایت درباره چیست و دقیقا چه خدماتی ارائه می‌دهند.

Breadcrumbs در نتایج جستجو 

یکی از مزیت‌های برد کرامب ها این است که در نتایج جستجوی گوگل نیز ظاهر می‌شوند. معمولا ما وقتی موردی را در اینترنت جستجو می‌کنیم نتایجی پیش روی ما قرار می‌گیرد، اگر در آن‌ها داده‌هایی وجود داشته باشد تا به چیزی که ما به دنبالش هستیم نزدیک‌تر باشد، روی آن کلیک کرده و وارد صفحه می‌شویم.

خرده‌نان‌ها سرنخ‌های بیشتری را در اختیار کاربر قرار می‌دهند، یعنی هرچه مسیرهای نویگیشن یک سایت بیشتر باشد و کاربر بتواند راحت‌تر به چیزی که می‌خواهد دسترسی یابد، ماندگاری او بیشتر می‌شود. در غیر این صورت به راحتی آب خوردن، همانگونه که از نتایج جستجو وارد صفحه شده، به همان راحتی از سایت خارج می‌شود.

اگر برای سئو سایت از افزونه‌ای مثل یواست استفاده کنید (برای درک دقیق اینکه سئو سایت چیست کلیک کنید)، فرم صحیح داده‌های ساختاریافته را به کمک آن می‌توانید به سایت خود اضافه کرده تا از این مزیت بهره ببرید. این ویژگی در نتایج جستجو یک دید کلی از محل قرارگیری صفحه در سایت شما را به کاربران می‌دهد.

Yoast SEO به طور خودکار داده‌های ساختاریافته لازم را در قالب JSON-LD برای شما اضافه می‌کند. کافی است تغییرات را در تنظیمات ایجاد و خطوط مربوطه را در کد منبع خود مشاهده کنید. اگرچه، بسته به موضوع خود، ممکن است لازم باشد بخشی از کد را نیز به موضوع خود اضافه کنید.

به صورت اختیاری، می‌توانید از بلاک جداگانه برای افزودن سریع آن بر روی پست‌ها یا صفحات جداگانه استفاده کنید. می‌توانید بلوک Yoast brrad crumps را در کتابخانه بلوک وردپرس بیابید. 

انواع Breadcrumbs

شاید متوجه شده باشید که انواع مختلفی از آن وجود دارد. سه مورد از رایج‌ترین آنها را در زیر برای شما آورده‌ایم:

Breadcrumbs مبتنی بر مکان یا سلسله مراتب

این رایج‌ترین نوع آن است و به شما می‌گوید که در ساختار یک سایت کجا هستید و چند مرحله برای بازگشت به صفحه اصلی پیش رو دارید. چیزی شبیه صفحه اصلی > وبلاگ > دسته > نام پست. این نوع به کاربر می‌گوید که چگونه از صفحه‌ای که در آن هستید به صفحه‌ای وسیع‌تر و بزرگ‌تر بروید.

برای مثال فردی به دنبال کفش کوهنوردی است و در نتایج جستجو سایتی را می‌یابد و وارد آن می‌شود. حالا این کاربر کفش‌های این صفحه را دوست ندارد و مایل است که گزینه‌های دیگر را هم بررسی کند. چگونه؟

ویژگی برد کرامبی که مبتنی بر مکان و سلسله مراتب ساخته شده است، همینجا مشخص می‌شود و این فرد می‌تواند به دسته‌بندی اصلی کفش مردانه یا زنانه و پس از آن هم به بخش کفش کوهنوردی دسترسی یابد.

Breadcrumbs مبتنی بر ویژگی

برد کرامب مبتنی بر ویژگی معمولاً زمانی دیده می‌شود که کاربر به دنبال یک سایت فروشگاهی همانند دیجی کالا باشد. معمولا بیشتر از این مورد برای بیان ویژگی‌های محصول در صفحات دسته‌بندی استفاده می‌شود. در این موراد کاربر می‌تواند ویژگی‌هایی را برای فیلتر کردن نتایج جستجو انتخاب کند. برای مثال: صفحه اصلی > دسته محصول > جنسیت > اندازه > رنگ.

برای شرکت در آموزش خصوصی سئو آکادمی پورفیض کلیک کنید

Breadcrumbs مبتنی بر تاریخ

برد کرامب مبتنی بر تاریخ مطابق با کاری که شما در سایت انجام داده‌اید، تنظیم می‌شود و نقش دکمه بازگشت به مرورگر را بازی می‌کند. این مورد معمولا زمانی مفید است که کاربر پس از اعمال چندین فیلتر به صفحه دسته و پس از آن هم به صفحه محصول رسیده باشد.

شما می‌توانید آن را به عنوان جایگزینی برای تاریخچه اینترنت خود در نظر بگیرید، ساختار آن چیزی شبیه به صفحه اصلی > صفحه قبلی > صفحه قبلی > صفحه قبلی > صفحه فعلی باشد.

مزایای استفاده از Breadcrumbs چیست؟

چندین مزیت برای استفاده از این اشاره سرنخ‌های کوچک مفید در سایت شما وجود دارد.

  1. گوگل آن‌ها را دوست دارد

علاوه بر بازدیدکنندگان شما، گوگل نیز برد کرامب را دوست دارد. Breadcrumbsها راه دیگری را به گوگل می‌دهند تا بفهمد ساختار وب سایت شما چگونه است. 

اما همان‌طور که قبلاً توضیح داده شد، ممکن است Google از آنها در نتایج جستجوی واقعی نیز استفاده کند که نتیجه شما را برای کاربران بسیار جذاب‌تر می‌کند. اضافه کردن این مزیت باعث می‌شود تا هم کاربر و هم گوگل راحت‌تر بتوانند شما را بیابند.

  1. تجربه خوبی برای کاربران شما رقم می‌زنند

معمولا همه از گم شدن بیزارند. هنگامی که همه ما با یک مکان جدید مواجه می‌شویم، اغلب در جستجوی اشیاء یا نشانه‌های قابل تشخیص به اطراف نگاه می‌کنیم. این امر در مورد وب سایت‌ها نیز صادق است و شما باید بازدیدکنندگان را راضی نگه دارید.

برد کرامب می‌تواند تجربه خوبی را برای کاربران شما رقم بزنند، زیرا آن‌ها فوراً راه خروج را به مردم نشان می‌دهند. به طوری که حتی نیازی به کلیک بر روی دکمه بازگشت هم نیست!

  1. نرخ پرش را کاهش می‌دهند

به ندرت کسی با جستجو کردن وارد صفحه اصلی سایت می‌شود و ممکن است در ابتدا وارد بخش متفاوتی از سایت شما شود. این بدان معناست که هر بخشی از سایت می‌تواند یک نقطه ورود باشد.

اگر صفحه انتخابی نیازهای افراد را برآورده نمی‌کند، باید راهی برای هدایت این بازدیدکنندگان به قسمت‌های دیگر سایت خود بیابید. Breadcrumbs می‌‌تواند نرخ پرش را کاهش دهد؛ زیرا شما به بازدیدکنندگان یک راه جایگزین برای مرور سایت خود ارائه می‌دهید. 

نحوه اضافه کردن Breadcrumbs

راه‌های مختلفی برای اضافه کردن این ویژگی جذاب به سایت شما وجود دارد. در مرحله اول، اگر سیستم محتوایی شما وردپرس است، می‌توانید از افزونه‌های متعدد یا Yoast SEO استفاده کنید. اگر از یک CMS متفاوت مثل جوملا استفاده کنید، فرآیند نیز متفاوت خواهد بود. 

همچنین این امکان وجود دارد که سرنخ‌های برد کرامب را به صورت دستی با کدنویسی به سایت خود اضافه کنید. اگر می‌خواهید در نتایج گوگل نیز نمایش داده شوند، باید از داده‌های ساختاریافته به‌گونه‌ای باشند که گوگل به راحتی متوجه آن‌ها شود.

Yoast SEO دارای پشتیبانی از Breadcrumbs داخلی است

 افزونه یواست یک راه آسان برای افزودن سرنخ‌های برد کرامب به سایت وردپرس شما ارائه می‌دهد. برخی از تم‌ها با پشتیبانی کامل از آن ارائه می‌شوند.

در این صورت، فقط باید این ویژگی را روشن کرده و آن را به روشی که دوست دارید تنظیم کنید. در صورتی که طرح زمینه شما هنوز از Breadcrumbsها پشتیبانی نمی‌کند، باید کد زیر را در جایی که می‌خواهید ظاهر شوند به طرح زمینه خود اضافه کنید:

این کد را اغلب می‌توان در داخل فایل‌های single.php یا page.php، درست بالای عنوان صفحه قرار داد. برخی از تم‌ها آن را در انتهای فایل header.php قرار می‌دهند. 

اضافه کردن آن به functions.php ایده خوبی نیست؛ زیرا ممکن است مشکلاتی ایجاد کند. پس از افزودن کد، می‌توانید به تنظیمات پیشرفته Yoast SEO بروید و پشتیبانی برد کرامب را روشن کنید. همچنین می‌‌توانید ظاهر ساختار آن را کنترل کرده که چگونه به نظر می‌رسد و از چه پیشوندهایی استفاده شود. 

Breadcrumbs با بلاک وردپرس

اگر CMS شما وردپرس باشد، به راحتی می‌توانید با یک بلاک برای هرکدام از پست‌ها و مطالب خود بردکرامب جداگانه اضافه کنید. برای افزودن یک بلوک، به سادگی نماد بزرگ + را بزنید. سپس، بلوک Yoast SEO Breadcrumbs را با وارد کردن نام در نوار جستجو یا با اسکرول کردن به بخش Yoast پیدا کنید. 

از طرف دیگر، می‌توانید به سادگی برد کرامب را در یک پاراگراف خالی تایپ کنید. اکنون یک مسیر و سرنخ از طریق بلوک Yoast SEO اضافه شده است.   

چه زمانی نباید از برد کرامب استفاده کرد؟

در بیشتر مواقع استفاده از آن، بدون ضرر است، اما یک هشدار درباره آن وجود دارد. اگر شما وب‌سایتی با چند صفحه محدود دارید، بهتر است که از آن استفاده نکنید؛ زیرا باعث سردرگمی کاربر می‌شوید. این باور هم وجود دارد که تنها زمانی از سرنخ‌های آن استفاده کنید که ساختار سایت به هم ریخته شده باشد.

برد کرامب در گوگل سرچ کنسول

بردکرامب آنقدر مهم و کاربردی است که در بخش Enhancements گوگل سرچ کنسول بخشی به اسم Brradcrumps آمده است تا شما سلامت بردکراب‌های سایت خود را چک کنید. اما این قسمت زمانی بوجود خواهد آمد که شما بردکرامب را در سایت خود ایجاد کرده باشید.

برد کرامب در گوگل سرچ کنسول
برد کرامب در گوگل سرچ کنسول

سخن پایانی 

با وجود استفاده از Breadcrumbs، هانسل و گرتل همچنان در جنگل گم شدند. اجازه ندهید این اتفاق برای بازدیدکنندگان شما نیز بیفتد! 

این ویژگی یک مسیر مستقیم و سرراست برای بازدیدکنندگان فراهم می‌کند تا در سایت شما حرکت کنند و فوراً متوجه شوند که ساختار سایت شما چگونه کار می‌کند. به همین دلیل هم گوگل آنها را دوست دارد؛ زیرا تجربه کاربری را بهبود می‌بخشد. بنابراین در صورت امکان از سئو یواست استفاده کنید تا بتوانید به راحتی این ویژگی را به سایت خود اضافه کنید. امیدواریم که با این مقاله متوجه شده باشید که بردکراب چیست

این مطلب را به اشتراک بگذارید

سایت‌های دیگر ما

مستر سوییمر آموزش شنا

میتراکانا کتاب سه بعدی

علی والا واردات از چین

1,022 تعداد بازدید

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست