الگوریتم موبایل فرست ایندکس Mobile First Index | اول موبایل

دقیقا در سال ۲۰۱۶ بود که گوگل اعلام کرد میزان ورود کاربران به صفحه مرورگر از موبایل بیشتر از دسکتاپ است. در آن زمان هیچ شاخص جداگانه‌ای برای نحوه نمایش صفحات سایت‌ها در نسخه موبایل وجود نداشت، یعنی کاربر همان صفحه را در موبایل مشاهده می‌کرد یا محتواها به‌خوبی نمایش داده نمی‌شد یا بخشی از محتوا حذف می‌شد. این برای گوگل که همیشه به‌دنبال جلب رضایت کاربران است، نوعی ضعف محسوب می‌شد. به همین خاطر اقدام به راه‌اندازی الگوریتم Mobile First Index کرد، یعنی برای گوگل اول نسخه موبایل سایت‌ها را در اولویت قرار داد.

الگوریتم موبایل فرست ایندکس

تماس با آکادمی سئو پورفیض 

واتس اپ محمد پورفیض
اینستاگرام محمد پورفیض
لینکدین محمد پورفیض
تلگرام محمد پورفیض

از همین ابتدای مطلب با تاکید فراوان اشاره می‌کنم، ما در عصری زندگی می‌کنیم که تکنولوژی لحظه‌ای پیشرفت می‌کند. میزان استفاده از موبایل را نسبت به ۵ یا ۶ سال پیش مقایسه کنید، امروزه بیشتر کارهای روزمره از پیگیری امور کاری تا تحقیق درباره هر موضوعی را با موبایل انجام می‌دهیم. در میان الگوریتم‌های گوگل، الگوریتم موبایل فرست ایندکس درست زمانی راه‌اندازی شد که گوگل این تغییرات ناگهانی و میزان ورود کاربران به مرورگر گوگل را رصد کرد.

مسلما انتظار دارید، این صفحه که در آن قرار است بیشتر درباره الگوریتم Mobile First Index صحبت کنم، همه محتواهای آن همانند صفحه دسکتاپ منظم و مرتب نمایش داده شود. دقیقا الگوریتم Mobile First Index هم به نظم و ترتیب و در دسترس بودن همه محتواها به کاربر در نسخه موبایل اهمیت می‌دهد. برای آشنایی بیشتر با الگوریتم موبایل فرست ایندکس با آکادمی سئو پورفیض همراه باشید شوید.

اگر می‌خواهید سئو را به صورت کامل درک کنید پیشنهاد می‌شود بر روی سئو چیست کلیک کنید و صفحه مورد نظر را بخوانید.

الگوریتم Mobile First Index چیست

دقیقا در سال ۲۰۱۶ بود که گوگل اعلام کرد میزان ورود کاربران به صفحه مرورگر از موبایل بیشتر از دسکتاپ است. در آن زمان هیچ شاخص جداگانه‌ای برای نحوه نمایش صفحات سایت‌ها در نسخه موبایل وجود نداشت، یعنی کاربر همان صفحه را در موبایل مشاهده می‌کرد یا محتواها به‌خوبی نمایش داده نمی‌شد یا بخشی از محتوا حذف می‌شد. این برای گوگل که همیشه به‌دنبال جلب رضایت کاربران است، نوعی ضعف محسوب می‌شد. به همین خاطر اقدام به راه‌اندازی الگوریتم Mobile First Index کرد، یعنی برای گوگل اول نسخه موبایل سایت‌ها را در اولویت قرار داد.

گوگل با معرفی الگوریتم Mobile First Index وب‌سایت‌ها را مجبور کرد که صفحات خود را برای نمایش روی موبایل هم بهینه‌سازی کنند. بلافاصله پس از انتشار الگوریتم موبایل فرست ایندکس، URL نسخه موبایل فرندلی سایت نیز ایندکس می‌شود. اگر وب‌سایت شما نشانی‌های اینترنتی تلفن همراه و دسکتاپ جداگانه دارد، گوگل URL تلفن همراه را به کاربران تلفن همراه و URL دسکتاپ را به کاربران دسک‌تاپ نشان می‌دهد.

در حقیقت این الگوریتم، سیستم خزنده‌های گوگل ویژه نسخه موبایل است، یعنی ارتباطی با نسخه دستکتاپ ندارد. به زبان ساده، روش جدیدی است که گوگل برای تجزیه و تحلیل یک وب‌سایت در نظر گرفته است.

از چه زمانی الگوریتم Mobile First Index راه‌اندازی شد؟

الگوریتم موبایل فرست ایندکس رسما در تاریخ ۴ نوامبر ۲۰۱۶ اعلام و در ۲۶ مارس ۲۰۱۸ راه‌اندازی شد. اکنون بسیاری از وب‌سایت‌ها برای الگوریتم Mobile First Index بهینه‌سازی شده‌اند، اما هنوز هم برخی به موبایل فرست ایندکس بی‌توجه هستند. گوگل در همان ابتدا اعلام کرد که برورزسانی این الگوریتم را به‌ صورت تدریجی اعمال می‌کند تا وب‌سایت‌ها افت رتبه شدیدی را تجربه نکنند.

الگوریتم موبایل فرست ایندکس چه سایت‌هایی را تحت تاثیر قرار می‌دهد؟

در ابتدا باید گفت که با استفاده از الگوریتم Mobile First Index خزنده‌ های گوگل ابتدا به نسخه دسکتاپ سایت بی‌توجهی می کنند و نسخه موبایل سایت را بررسی و ایندکس می‌کنند.

  • سایت‌هایی که صفحات آن‌ها ریسپانسیو یا واکنش‌گرا هستند.
  • سایت‌هایی که نسخه موبایل و دسکتاپ یکسانی دارند.
  • وب‌سایت‌هایی که برای موبایل و دسکتاپ آدرس متفاوتی دارند.
  • وب‌سایت‌هایی که داینامیک سروینگ هستند و منحصرا برای دسکتاپ طراحی شده‌اند. نحوه نمایش کدهای html در نسخه موبایل با توجه به الگوریتم Mobile First Index تغییر می‌کند.

راهکارهای استفاده از الگوریتم موبایل فرست ایندکس برای سئو سایت

اگرچه بسیاری از مدیران سایت‌ها و وب‌مستران اعتقاد دارند که تاثیر الگوریتم فرست ایدکس بر روی رتبه‌بندی نهایی صفحات بسیار ناچیز است، اما باز هم به بهینه‌سازی سایت برای موبایل نیز توصیه می‌شود. در اینجا راهکارهایی را بیان کرده‌ام که می‌تواند برای سئو سایت مفید واقع شود. البته لازم به ذکر است که بر خلاف این عقاید الگوریتم Mobile First Index تاثیر بسیار زیادی بر روی سئو سایت دارد.

اطمینان از نمایش صحیح محتواهای مهم در همه نسخه‌های سایت

اگر وب‌سایت شما برای نسخه‌های مختلف مانند دسکتاپ، موبایل و تبلت به‌خوبی بهینه شده باشد، محتواهای مهم آن باید در همه ورژن‌ها نمایش داده می‌شوند. برای مثال داده‌های ساختار یافته، لینک‌های داخلی، عکس‌ها و ویدیوها نیز باید در نسخه موبایل صفحه سایت نیز وجود داشته باشند.

گوگل همواره تاکید می‌کند که اگر به بهترین شیوه هم نسخه موبایل سایت شما ایندکس شده باشد، اگر محتوای کمتری به نسبت صفحه دسکتاپ داشته باشید، مقداری از ترافیک را از دست خواهید داد. 

مجوز دسترسی به Googlebot برای ارائه محتواهای شما

گوگل توصیه می‌کند که از متا تگ‌ها در نسخه‌های موبایل سایت خود استفاده کنید و از بارگزاری مطالبی که نیاز به تعامل با کاربر دارد، خودداری کنید. به گوگل بوت اجازه دهید که بتواند منابع شما را مرور کند. 

داده‌های ساختار یافته را بررسی کنید

برای آنکه سایت شما فاکتورهای الگوریتم Mobile First Index را راضی نگه دارد، نیاز است که داده‌های ساختار یافته سایت خود را مورد بررسی قرار دهید. داده‌ها که شامل URLها و محتواهای سایت است باید در نسخه موبایل و دسکتاپ صحیح و یکسان باشند.

بهبود سرعت سایت در موبایل

یکی از مهم‌ترین دلایلی که باعث افزایش نرخ پرش سایت می‌شود، سرعت پایین لود شدن صفحات است. قبل از الگوریتم فرست موبایل ایندکس مهم تلقی می‌شد، اما با راه‌اندازی آن اهمیت سرعت سایت چندین برابر شد. یعنی در الگوریتم Mobile First Index توسط گوگل ابتدا سرعت سایت در نسخه موبایل بررسی می‌شود و به صفحه مورد نظر رتبه داده می‌شود.

لازم به ذکر است که ریسپانسیو بودن سایت و بالا بردن سرعت سایت نیز مربوط به سئو تکنیکال می‌شود.

خطاهای نسخه موبایل سایت را جدی بگیرید

همانند سایر فرآیندهای بهینه‌سازی، ایجاد یک سایت با عملکرد خوب در نسخه موبایل همه ماجرا نیست. شما باید مرتبا به گوگل سرچ کنسول سر بزنید تا در صورت مشاهده خطاهایی در موبایل آن‌ها را برطرف کنید.

چرا نسخه موبایل سایت برای گوگل مهم تر است

پاسخ این سوال ساده است، زیرا درصد کاربران موبایل گوگل بیشتر از دسکتاپ است. امروزه نزدیک به ۵۶ درصد از کاربران و جستجوگرهای گوگل از موبایل هستند و در مقابل تنها ۴۴ درصد از طریق دسکتاپ به گوگل مراجعه می‌کنند. گوگل همیشه تجربه کاربری را در اولویت قرار می‌دهد. به همین دلیل الگوریتم موبایل فرست ایندکس ایجاد شد تا نظر کاربران موبایل را جلب و صفحات وب‌سایت را ارتقا بخشد.

تا همین اواخر، فهرست گوگل بر اساس بازدید وب‌سایت از رایانه رومیزی بود. اما در مواجه با تغییر عادات سرچ کاربران اینترنت که اکنون ترجیح می‌دهند از موبایل برای جستجوهای خود استفاده کنند، گوگل نیز تصمیم گرفت که عمدتاً از فهرست موبایل برای صفحات نتایج موتورهای جستجو (SERP)  استفاده کند.

با آگاهی به اینکه در حال حاضر موبایل اصلی‌ترین دستگاه‌های مورد استفاده برای دسترسی به اینترنت در سراسر جهان هستند، جای تعجب نیست که گوگل تصمیم گرفته این به روزرسانی جدید را به عنوان الگوریتم موبایل فرست ایندکس معرفی کند. 

۵ نکته مهمی که باید درباره الگوریتم Mobile-First بدانید

نکته‌ای که باید جامعه بهترین سئو سئوکاران به خوبی آن را درک کنند، بهینه‌سازی سایت برای نمایش در موبایل است. آگاهی از چند واقعیت کلیدی و تاثیر مستقیم آن بر روی سرچ‌های ارگانیک از موبایل می‌تواند به ارتقا رتبه سایت‌های مختلف کمک کند.

  1. می‌توانید بررسی کنید که آیا سایت شما روی Mobile-First Indexing است یا خیر؛ در حالیکه امروزه بیشتر سایت‌ها به این ویژگی مجهز هستند، اما باز هم بهتر است که اطمینان یابید. اگر پیش از این به فرست موبایل پیوسته باشید، احتمالا یک اعلان از سمت گوگل سرچ کنسول مشاهده کرده‌اید.
  2. امکان بازگشت از نمایه فرست موبایل وجود ندارد؛ وقتی از همان سایت خود را به فهرست فرست موبایل اضافه کرده‌اید، باید بدانید که دیگر راه برگشتی وجود ندارد. این بدین معناست که در همان ابتدا و در زمان طراحی و توسعه سایت باید محتوا و نحوه نمایش آن را برای کاربران موبایل هم بهینه کنید.
  3. تنها یک شاخص دارد؛ یکی از تصورات اشتباهی که به‌محض انتشار الگوریتم فرست موبایل ایندکس در سال ۲۰۱۶ وجود داشت این بود که گوگل دو نوع ایندکس دارد. یکی برای موبایل و یکی هم برای دسکتاپ. در حال حاضر گوگل تنها نسخه دسکتاپ را برای رتبه بندی بررسی می‌کند.
  4. امکان تست موبایل فرندلی بودن سایت نیز وجود دارد؛ گوگل این امکان را برای مدیران وب‌سایت‌های فراهم کرده که بتوانند آنلاین و در زمان کوتاهی موبایل فرندلی بودن سایت خود را رصد کنند. مهم است بدانید که گوگل چگونه صفحات سایت شما را در موبایل مرور کرده است.
  5. وب‌سایت باید تجربه کاربری یکسانی در موبایل و دسکتاپ ارائه دهد؛ باید محتوای سایت در صفحه دسکتاپ و موبایل یکسان نشان داده شود. اگر اینگونه نیست نیاز به‌روزرسانی نمایه دارد.

Mobile First Design یا موبایل فرست دیزاین آینده الگوریتم موبایل فرست ایندکس

با توجه به اینکه بیش از ۵۰ درصد ترافیک سایت‌ها از موبایل گزارش داده می‌شود، بسیاری معتقدند که اینترنت در حال تبدیل شدن به یک بازار موبایلی است. دیجیتال مارکترها باور دارند که در آینده‌ای نه چندان دور گوگل با بروزرسانی الگوریتم Mobile First Design، تنها به بهینه‌سازی سایت در موبایل اکتفا نمی‌کند، بلکه از نظر طراحی ظاهری نیز باید کاربرپسند باشد.

موبایل فرست دیزاین نیز با هدف بهبود تجربه کاربری بهتر در موبایل و تبلت شروع می‌شود. این رویکرد قرار است به نحوی اعمال شود که همه انتظارات مورد جستجو شده کاربر را در صفحه موبایل پاسخ دهد. کاربران همیشه اول هستند و باید سایت به‌گونه طراحی شود که به کاربر کمک کند سریع‌تر به جواب برسد. 

Mobile First Design، معمولا شامل اولویت‌بندی سلسله مراتب محتوا، حذف ویژگی‌های گرافیکی بزرگ سایت و سرعت بارگذاری صفحات در نسخه موبایل است. برای مثال عکس‌های بزرگ که برای دسکتاپ طراحی شده‌اند، در موبایل به خوبی نمایش داده نمی‌شوند.  سرعت لود محتوا و دسترسی به صفحات اصلی که برای آن‌ها کال تواکشن قرار داده شده و مهم‌تر از همه نرخ پرش سایت در نسخه موبایل سایت نیز ممکن است در کنار طراحی ظاهری و کاربری مهم تلقی شود.

الگوریتم موبایل فرست دیزاین مستقیما به سراغ تحلیل و رصد نسخه موبایل می‌رود و براساس سیگنال‌هایی که از ویژگی‌های ظاهری سایت دریافت می‌شود، صفحات را رتبه‌بندی می‌کند. مهم است بدانید که این الگوریتم هنوز به مرحله اجرا نرسیده است.

این مطلب را به اشتراک بگذارید

سایت‌های دیگر ما

مستر سوییمر آموزش شنا

میتراکانا کتاب سه بعدی

علی والا واردات از چین

1,462 تعداد بازدید

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست