الگوریتم می دی (May Day) گوگل چیست؟

الگوریتم می دی (May Day) یک تغییر اساسی در جستجوهای طولانی کاربران ایجاد کرد و توانست با بهبود نتایج رضایت آن‌ها را بیش از پیش جلب کند. هدف May Day algorithm کار روی کلمات کلیدی بلند یا به اصطلاح لانگ تیل بود. گوگل برای تحقق جلب رضایت کاربری صفحات مختلف به ویژه وب‌سایت‌های بزرگ را مورد ارزیابی قرار می‌داد.

الگوریتم می دی (May Day) گوگل چیست؟

تماس با آکادمی سئو پورفیض 

واتس اپ محمد پورفیض
اینستاگرام محمد پورفیض
لینکدین محمد پورفیض
تلگرام محمد پورفیض

نام الگوریتم می دی مخفف یک بروزرسانی جامع و دائمی در رتبه‌بندی گوگل است. این بروزرسانی در بازه زمانی بین بیست و هشت آوریل تا سه مه ۲۰۱۰ در سراسر جهان منتشر شد، به‌همین دلیل است که آن را روز اول ماه مه نامگذاری کرده‌اند.

پیش‌از آنکه این الگوریتم معرفی و انتشار داده شود گوگل در بین سال‌های ۲۰۰۹ تا ۲۰۱۰ بین ۳۰۰ تا ۵۵۰ تغییر در الگوریتم‌های جستجوی ارگانیک کاربران ایجاد کرد. یعنی در حدود کمتر از یک‌سال گوگل برای جلب رضایت و توجه کاربران خود در فضای اینترنت همواره دست به تغییر و بروزرسانی زده است. به‌همین دلیل هم بسیاری از متخصص سئو معروف اغلب توصیه می‌کنند که از یک شیوه برای بهینه‌سازی سایت خود استفاده نکنند، زیرا که فاکتورهای رتبه‌بندی برای این موتور جستجوگر پرطرفدار مداوم درحال تغییر است.

با همه این اوصاف گاهی اوقات آن‌قدر تغییر و بروزرسانی در یک الگوریتم مشهود و قابل‌توجه است، حتی کسانی که زمان زیادی را صرف تمرکز روی الگوریتم‌های گوگل نمی‌کردند نیز متوجه آن شدند. این موضوع دقیقاً درباره الگوریتم می دی گوگل نیز صدق می‌کند.

بنا بر آنچه که مت کاتس کارمند اسبق گوگل اشاره کرده این الگوریتم یک تغییر اساسی در موتورهای جستجوی گوگل به‌شمار می‌رود و به‌دنبال سایت‌هایی با کیفیت بالاتر با تاریخچه جستجوی طولانی‌مدت است. نکته قابل توجه در این‌جا این است که این الگوریتم قرار نیست از بین برود و همچنان روی سایت‌ها و نتایج جستجو اعمال می‌شود. پس‌از اعمال این الگوریتم بسیاری از برندهای معروفی که صفحات محصول بهینه‌سازی‌شده ندارند معمولاً تحت تاثیر قرار می‌گیرند.

حالا با توضیح کوتاهی که درباره آن داده‌ایم به‌آسانی متوجه می‌شویم که این تغییر الگوریتم نیز جزو به روزرسانی‌هایی محسوب می‌شود که برای کاربر و جلب رضایت آن فوق‌العاده مؤثر است، اما برای وبمستران و بهترین سئوکاران نحوه رفتار با آن آزاردهنده و مشکل است. اما حقیقت جالب اینجاست که درک حقیقت و منطق واقعی پشت الگوریتم May Day آسان‌تر از آن چیزی بود که همه انتظار داشتند.

در ادامه این مطلب از آکادمی پور فیض دات کام قصد داریم به ارائه توضیحات بیشتر درباره این الگوریتم از گوگل بپردازیم:

  • الگوریتم می دی (May Day) گوگل چیست و چگونه کار می‌کند؟
  • چه چیزی به روزرسانی الگوریتم May Day را بسیار خاص کرده است؟
  • هدف از به روزرسانی و آپدیت الگوریتم می دی چیست؟
  • به ‌روزرسانی الگوریتم می دی چه تأثیراتی روی سایت‌ها گذاشت؟
  • نحوه سئو سایت برای الگوریتم می دی
  • سخن پایانی

الگوریتم می دی (May Day) گوگل چیست و چگونه کار می‌کند؟

اگر بخواهیم صریحاً به این سوال پاسخ دهیم باید بگوییم که همه تلاش گوگل مبنی‌بر جلب رضایت کاربران از این موتور جستجوگر محبوب است. همواره تلاش می‌کند تا خود را در میان سایر ابزارهای جستجو برتر نگه دارد؛ بنابراین نیازمند جلب توجه و رضایت بیشتر کاربران است.

الگوریتم May Day درحقیقت یک بروزرسانی ویژه برای توجه به کلمات کلیدی به‌اصطلاح Long Keywords یا طولانی است، درحالی‌که عموماً بیشتر سایت‌ها به کلمات کلیدی کوتاه توجه داشتند. بنابر بیانیه‌های گوگل هدف آن‌ها از این بروزرسانی افزایش کیفیت نتایج جستجو بوده‌است، یعنی کاربر چه با کلمه کلیدی کوتاه و چه با کلمه کلیدی بلند بتواند برترین نتایج را در صفحه Serp از آن خود کند.

جالب اینجاست که وب‌سایت‌هایی که فقط روی کلمات کلیدی کوتاه متمرکز بودند؛ به‌ویژه سایت‌هایی که تجارت الکترونیک بزرگ محسوب می‌شوند، پس از اعمال این بروزرسانی بهتر می‌توانند روی این بخش از کلمات خود مانور دهند.

همه تلاش این الگوریتم افزایش کیفیت نتایج جستجو برای کاربران بوده است. یعنی اگر بخواهیم درباره نحوه کارکرد این الگوریتم صحبت کنیم باید بگوییم که علاوه‌بر داشتن صفحاتی که تنها روی کلمات کلیدی کوتاه متمرکز بودند، پس‌از بروزرسانی باید به کلمات کلیدی اصطلاحاً لانگ تیل هستند نیز توجه و از آن‌ها در صفحات خود استفاده کنند.

الگوریتم می دی (May Day) گوگل چیست و چگونه کار می‌کند؟

هدف از به روزرسانی و آپدیت الگوریتم می دی چیست؟

سوالی که ممکن است برای همه به وجود آید که واقعاً هدف از انتشار الگوریتم می دی چه چیزی بود؟! به‌روزرسانی این الگوریتم یا هر الگوریتم دیگر قرار است کیفیت نتایج جستجو را بهبود ببخشد. برای این‌که این اتفاق رقم بخورد کیفیت یک صفحه برای جستجوهای بلند یا چند کلمه‌ای دوباره مورد ارزیابی قرار گرفت. صفحاتی که یا محتوای منحصربه‌فردی ارائه نمی‌دادند یا محتوای آن‌ها فقط به یک موضوع خاص اشاره داشت و برای کاربر مفید نبود، در نتایج جستجوی طولانی حذف می‌شوند یا به‌طور دقیق در پشت نتایج اولیه پنهان خواهند شد.

الگوریتم می دی بیشتر شرکت‌های بزرگ را تحت تاثیر قرار داده و به گفته گوگل نتایج بروزرسانی رضایت‌بخش بوده است. مثلاً سایت‌هایی که محصولات متنوعی را در دسته‌های مختلفی ارائه می‌دهند همانند آمازون. هر محصول دارای توضیحات سازنده است، اما محتوای پویا یا خاص و منحصربه‌فرد ندارد. این سایت دارای تعداد زیادی لینک است، اما اکثر آن‌ها یا به صفحه اصلی یا به صفحات فروش می‌رسند. البته این بروزرسانی نرخ پرش بسیاری از سایت‌ها را افزایش داده بود که یک ویژگی مورد نیاز برای رتبه‌بندی صفحات محسوب می‌شود.

هدف از به روزرسانی و آپدیت الگوریتم می دی چیست؟
هدف از به روزرسانی و آپدیت الگوریتم می دی چیست؟

به روزرسانی الگوریتم می دی چه تأثیراتی روی سایت‌ها گذاشت؟

در نتیجه به‌روزرسانی الگوریتم می دی وب‌سایت‌هایی که روی کلمات کلیدی لانگ تیل کار نکرده بودند با کاهش شدید رتبه و ترافیک روبه‌رو شدند. آن‌ها با ساختن صفحاتی با کلمات کلیدی بلند و ایجاد محتوای بهینه و مفید برای کاربر توانستند کاهش رتبه ناشی از به‌روزرسانی الگوریتم May Day را متوقف کنند. حتی با بهینه‌سازی محتوای صفحات خود و همچنین و در نتیجه کاهش نرخ پرش سایت برخی از رتبه‌های ازدست‌رفته خود را برای جستجوهای بلندتر دوباره به دست آورند.

به روزرسانی الگوریتم می دی چه تأثیراتی روی سایت‌ها گذاشت؟

نحوه سئو سایت برای الگوریتم می دی

اگر با تجزیه و تحلیل صفحات مختلف سایت خود پس از به روزرسانی الگوریتم May Day متوجه شدید که برخی از کلمات کلیدی شما با افت شدید رتبه مواجه شده‌اند، بهتر است الگوهای بهینه‌سازی خود را کمی تغییر دهید. اگر چند یا چندین کلمات کلیدی شما پس از به روزرسانی این الگوریتم ناپدید شده‌اند، در این‌جا ما سه روش متمایز را بیان می‌کنیم که به شما کمک می‌کند تا امتیاز کیفیت جستجوی ارگانیک شما را افزایش دهید و بهبود ببخشید.

  • صفحاتی ایجاد کنید که می‌توانند اعتماد و شایستگی شما را در میان رقبا به مخاطبان اثبات کنند.
  • ایجاد صفحاتی با لینک سازی منظم که عنوان آن‌ها تطابق دقیقی با آدرس اینترنتی و متای هدف شما داشته باشد. از این‌که یک صفحه از سایت خود را با لینک‌های داخلی بیش از حد پر کنید، جلوگیری کرده و به‌جای آن روی لینک‌های مفید و ایجاد صفحات پیوسته و هدفمند برنامه‌ریزی کنید.

مت کاتس معتقد است این یک تغییر الگوریتمی بود که نحوه ارزیابی سئوکارها را تغییر داد تا دریابند که کدام سایت‌ها بهترین تطابق را با جستجوهای طولانی دارند. او همواره توصیه می‌کند که کیفیت سایت خود را به اوج برسانید و مورد ارزیابی قرار دهید.

اگر سایت واقعاً مرتبط‌ترین محتوا را برای جستجوهای طولانی داشته باشد به نتیجه ایده‌آل‌تری خواهد رسید‌. او همواره تاکید دارد که ایجاد محتوای عالی و مطابق با نیاز کاربر بهترین شیوه بهینه‌سازی برای جلوگیری از جریمه الگوریتم May Day است.

  • همچنین می‌توانید از تجزیه‌وتحلیل و گزارش‌های رتبه‌بندی کلمات کلیدی خود نهایت استفاده را ببرید تا ببینید آیا ترافیک به‌طور غیرعادی کاهش یافته‌است یا خیر. هنگامی‌که به این اطلاعات رسیدید شروع به شناسایی صفحات به‌صورت تک به تک کنید. این تغییرات می‌تواند شامل اصلاحات محتوا و ساختار لینک‌های داخلی باشد تا به بازیابی رتبه و در نهایت افزایش ترافیک شما کمک کند. گوگل مداوم تاکید دارد که به‌روزرسانی این الگوریتم بر ترافیک جستجو کلمات کلیدی long Tail تأثیر می‌گذارد.

نحوه سئو سایت برای الگوریتم می دی

سخن پایانی

آنچه که از این مطلب دریافتیم این است که الگوریتم May Day برای بهینه‌سازی نتایج جستجوی کلمات کلیدی بلند ایجاد شده‌است. پس‌از بروزرسانی MayDay سایت‌هایی که به‌خاطر وجود محصولات مختلف صفحات متفاوتی ساخته بودند، اما در آن‌ها محتوای بهینه‌ای قرار نداده بودند مورد جریمه قرار گرفتند.

هرچند که در ابتدا برخی از شرکت‌های بزرگ با افت شدید رتبه در کلمات کلیدی خود روبرو شدند اما با ایجاد محتوای بهینه و ساختن صفحاتی که نیاز کاربر را برطرف می‌کنند توانستند نرخ پرش و از دست دادن رتبه را جبران نمایند.

این مطلب را به اشتراک بگذارید

سایت‌های دیگر ما

مستر سوییمر آموزش شنا

میتراکانا کتاب سه بعدی

اسپیرالی لوله اسپیرال

937 تعداد بازدید

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست