تیم سئو شامل چه نفراتی می شود؟

معمولا در شرکت‌ها و استارتاپ‌های بزرگ ما نام گروه و تیم سئو را می‌شنویم. این تیم از افرادی چون مدیر سئو، مشاور، متخصص و کارآموز سئو تشکیل شده‌اند. هر کدام از این اعضا وظایف متفاوتی دارند، اما هدف همه آن‌ها مشترک و آن هم پیشبرد اهداف کسب و کار است. زمانی بهینه‌سازی موتورهای جستجو برای یک شرکت به نتایج دلخواه خواهد رسید که همه اعضای تیم با استراتژی مناسب و در یک راستا قدم بردارند.

تیم سئو شامل چه نفراتی می شود؟

تماس با آکادمی سئو پورفیض 

واتس اپ محمد پورفیض
اینستاگرام محمد پورفیض
لینکدین محمد پورفیض
تلگرام محمد پورفیض

بهینه‌سازی موتورهای جستجو بخش مهمی از استراتژی دیجیتال مارکتینگ هر شرکتی است، بنابراین این اصلاً غیر معمول نیست که مدیران کسب‌وکار و پس‌از مدتی به این فکر کنند که زمان آن رسیده که تیم سئو به سازمان خود اضافه کنند، یا یک تیم منحصربه‌فرد برای خود بسازند. با رشد کسب‌وکارها تمایل زیادی به انجام بازاریابی اینترنتی و آن هم به صورت داخلی و درون سازمانی وجود دارد. بیش‌از ۹۰ درصد از برندهای مطرح دنیا برای توسعه بهینه‌سازی موتورهای جستجوی خود از تیم سئو داخلی استفاده می‌کنند. اما نکته مهم اینجاست که واقعاً اعضای تیم سه و شامل چه افرادی می‌شود و چه کسانی این تیم را تشکیل می‌دهند. در ادامه این مطلب از آکادمی سئو پورفیض قصد داریم درباره همه این موارد صحبت کنیم.

عناوینی که در ادامه قرار است در صفحه تیم سئو بخوانید:

  • مدیر سئو (مسئول توسعه و آموزش)
  • مشاور سئو (بررسی و توسعه سئو سایت)
  • متخصص سئو (مسئول مراحل اجرایی)
  • کارآموز سئو (یادگیری و اجرا)
  • اعضای تیم سئو چگونه کار می‌کنند؟
  • جمع‌بندی

مدیر سئو (مسئول توسعه و آموزش)

یکی از اعضای اصلی تیم سئو، مدیر سئو است که این نقشه معمولاً نیاز به ترکیبی از مهارت‌های فنی و مدیریت دارد. مدیریت سئو اغلب به طراحی استراتژی کمک می‌کند و درعین‌حال روی کارهای سایر اعضای تیم نیز نظارت دارد. او ممکن است با آژانس‌ها و شرکت‌های مختلفی کار کند.

از نظر اجرایی او بیشتر نظارت دارد، یعنی مراحل اجرای بهینه‌سازی موتورهای جستجو به عهده او نیست، او بیشتر روی این‌که چگونه یک سایت توسعه پیدا کند و این‌که به سایر اعضای تیم نیز آموزش دهد، متمرکز است. در نهایت او فردی است که با مدیر کسب‌وکار وارد مذاکره می‌شود، گزارش عملکرد ارائه می‌دهد و روی کارهای انجام شده توسط سایر اعضای تیم نیز باید تجزیه‌وتحلیل ارائه دهد و با استفاده از مستندات روند توسه سایت را برای کارفرما توضیح دهد. برای آشنایی با وظایف کارشناس سئو کلیک کنید.

مدیر سئو (مسئول توسعه و آموزش)

مشاور سئو (مسئول بررسی و توسعه سایت)

دومین اعضای تیم سئو مشاور سئو است، او مسئول بررسی و توسعه سایت است. او باید بتواند استراتژی بچیند، تیم محتوایی را هدایت کند و در نهایت روندهایی که باعث ایجاد و افزایش ترافیک ارگانیک سایت می‌شود را به به‌صورت گزارش در اختیار سایر اعضای تیم قرار دهد. برای درک دقیق‌تر از اینکه سئو چیست کلیک کنید.

برای مثال پس‌از مدیریت سئو ممکن است در برخی از شرکت‌های دیجیتال مارکتینگ مشاوره سئو برای آگاهی بیشتر از این‌که صاحبان کسب‌وکار چه چیزی می‌خواهند و هدفشان از بهینه‌سازی موتورهای جستجو روی چه کلماتی است، جلسه ترتیب می‌دهند.

در این جلسه پس‌از مشخص شدن اهداف مدیران کسب‌وکار شروع به چیدن استراتژی مورد نیاز برای توسعه سایت می‌کند. پس‌از چیدن استراتژی ممکن است نیاز باشد که برنامه را به بخش مدیریت ارائه دهد و با هماهنگی او وارد مرحله بعدی شوند.

مشاوران سئو همانند مدیریت نیاز به مهارت‌هایی مثل تحقیق کلمات کلیدی، آنالیز و تحقیق کلمات کلیدی، بررسی رقبا، کار با ابزارهای سئوسنج و نیاز به آشنایی با انواع شبکه‌های اجتماعی دارد. حواستان باشد که مشاوران سئو نیز هنوز به مرحله اجرا نمی‌رسند، یعنی کار آن‌ها بیشتر بررسی و ارائه روندهایی برای توسعه سایت است.

اگر شما دارنده یک کسب‌وکار اینترنتی هستید زمانی‌که قصد استخدام مشاور سئو را دارید باید با این نکته آشنایی داشته باشید که آن‌ها روی این که همه کارهای سایت را انجام دهند، وقت نمی‌گذارند. آن‌ها همانگونه که از نامشان پیداست مشاور هستند و در زمینه بهینه‌سازی موتورهای جستجو با توجه به رقبا و میزان بودجه و فعالیت شما برای توسعه سایت راهکارها و ایده‌های جدیدی ارائه می‌دهند.

مشاور سئو (مسئول بررسی و توسعه سایت)

متخصص سئو (مسئول مراحل اجرایی)

به یکی از جذاب‌ترین قسمت‌های تیم سئو رسیدیم. متخصص سئو شخصی است که مسئولیت اجرای همه استراتژی‌هایی ارائه داده شده توسط مشاور و مدیر سئو را دارد. او همه آنچه را که توسط این دو فرد تایید و ارائه می‌شود را باید با همکاری سایر اعضای تیم مثل محتوا شبکه‌های اجتماعی و لینک سازی خارجی به مرحله اجرا در آورد.

نقش و سمت متخصص سئو را کسی می‌تواند برعهده بگیرد که دانش قوی در این زمینه داشته باشد. این شامل مثلاً تجربه در نوشتن توضیحات متا و آشنایی کامل با الگوریتم های گوگل و تغییرات آن‌ها، امکان توسعه و ادغام استراتژی‌های بازاریابی محتوایی جزو کارهای مهمی است که باید انجام دهد.

متخصص سئو (مسئول مراحل اجرایی)

کارآموز سئو (یادگیری و اجرا)

آخرین عضو تیم سئو معمولاً افراد کارآموز هستند که در مرحله یادگیری و اجرا قرار دارند. آن‌ها ممکن است توسط مدیر سئو یا حتی مشاور آموزش دریافت کنند. یک کارآموز سئو در ایران ممکن است حقوق دریافتی چندانی نداشته باشد، اما با کار کردن در کنار سایر اعضای تیم می‌تواند روند بهینه‌سازی موتورهای جستجو را یاد بگیرد، پس از آن به مرحله اجرا درآورد.

از مزیت‌های کارآموز سئو بودن این است که افراد می‌توانند بدون این‌که چالش استخدام شدن در شرکت‌های دیجیتال مارکتینگ را داشته باشند. به این دلیل که رزومه ندارند می‌توانند با کارآموزی تجربه به دست آورند و یاد بگیرند که چگونه می‌توانند آموزه‌های خود را درباره بهینه‌سازی موتورهای جستجو به مرحله اجرا درآورند.

کارآموز SEO به متخصصان سئو برای طراحی کارهای روزانه‌ای که باید روی وب‌سایت انجام شود و حتی رسانه‌های اجتماعی کمک می‌کند. او این فرصت را خواهد داشت که به درک کاملی از شیوه بازاریابی آنلاین مثل تولید محتوا و حتی تبلیغات خارج از سایت را برسد.

کارآموزان سئو به‌راحتی می‌توانند در طی یک برنامه ساختار یافته با اجرای همه فرآیندها در حین یادگیری روی حوزه‌های مختلف مثل تحقیق کلمات کلیدی، سئوی معنایی، سئو درون صفحه، سئو تکنیکال و سئو خارج از صفحه و حتی اجرای انواع اسکیما را آموزش ببینند و یاد بگیرند.

کارآموز سئو (یادگیری و اجرا)

اعضای تیم سئو چگونه کار می‌کنند؟

در ابتدا فوق‌العاده اهمیت دارد درک کنیم که کار سئو و بهینه‌سازی موتورهای جستجو کاملاً یک کار تیمی است. این به هیچ‌وجه قابل قبول نیست که یک فرد به‌تنهایی می‌تواند همه کارها را انجام دهد. تیم سئو متشکل از افرادی است که هر کدام با توجه به مهارت خود در یک گروه جمع می‌شوند و توانایی‌های خلاقانه و فنی خود را گرد هم می‌آورند.

برای مثال تولیدکنندگان محتوا نقش مهمی در سئو دارند و معمولاً با سرعت متفاوتی کار می‌کنند. آن‌ها نیاز به فضایی متفاوت برای کشف، خلاقیت و افزایش توانایی‌های خود دارند. بسیاری از شرکت‌ها در نهایت این تیم را در کنار بخش فناوری اطلاعات اختصاص می‌دهند یا اصطلاحاً آن را یک تیم جداگانه به‌عنوان بخشی از دیجیتال مارکتینگ معرفی می‌کنند.

توجه داشته باشید که هر ساختاری هم برای اعضای تیم سئو خود انتخاب کنید. آن‌ها باید در جریان تصمیم‌های مهم تجاری شما به‌ویژه کارهایی که مربوط به راه‌اندازی وب‌سایت و معرفی محصول شما باشد، قرار بگیرند. به این ترتیب اعضای تیم شما می‌توانند استراتژی‌های جدید و به‌روز دنیا را توسعه داده و تطبیق دهند. نتایج به دست آمده را مورد بررسی و آنالیز قرار دهند تا در مسیر دستیابی به اهداف مهم سئو شرکت قدم بردارد.

اعضای تیم سئو چگونه کار می کنند؟

جمع‌بندی

اعضای تیم سئو متشکل از افراد مختلفی است که توانایی‌ها و مهارت‌های متفاوتی دارند. اما به‌صورت کلی اعضای این تیم را مدیر سئو، مشاور سئو، متخصص سئو و کارآموز سئو تشکیل می‌دهد. بخش مدیریت سئو همانگونه که از نامش پیداست بیشتر روی تحلیل و مدیریت انجام کارها نظارت دارد مسئول توسعه و آموزش است. برای آشنایی با وظایف سئوکار کلیک کنید.

مشاوره سئو روی ایجاد استراتژی و توسعه سایت بیشتر متمرکز است و متخصص سئو بخش اجرایی همه فرایندهایی که توسط مدیریت و مشاور در یک راستا قرار می‌گیرند را به‌عهده دارد. کارآموز سئو نیز فردی است که در مرحله یادگیری و اجرا است، یعنی آنچه را که سایر اعضای تیم به او آموزش داده می‌شود در این مرحله به‌صورت عملی نیز روی سایت پیاده می‌کند.

سوالات متداول درباره تیم سئو

اعضای تیم سئو را چه کسانی تشکیل می‌دهند؟

اعصای تیم سئو به ترتیب از مدیریت، مشاور، متخصص و کارآموز سئو تشکیل می‌شود.

گروه سئو در کنار کدام تیم‌های شرکت قرار می‌گیرند؟

تیم و گروه سئو در برخی از شرکت‌ها با تیم توسعه‌دهنده وب‌سایت و به عنوان بخشی از دیجیتال مارکتینگ فعالیت می‌کنند.

اعضای تیم سئو چگونه کار می‌کنند؟

هر کدام از افراد گروه سئو با توجه به خلاقیت و مهارتی که دارند یک بخش از کارهای بهینه‌سازی موتورهای جستجو را به عهده می‌گیرند.

وظایف کارآموز سئو چیست؟

یادگیری و اجرای آموخته‌های خود جهت اجرا روی وب‌سایت و توسعه عملکرد آن، جزو وظایف یک کارآموز سئو است.

این مطلب را به اشتراک بگذارید

سایت‌های دیگر ما

مستر سوییمر آموزش شنا

میتراکانا کتاب سه بعدی

علی والا واردات از چین

3,915 تعداد بازدید

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست