الگوریتم فرد چیست | الگوریتم Fred برای مبارزه با تبلیغات زیاد

به‌روزرسانی الگوریتم فرد ، تلاشی از سوی گوگل بود که سایت‌های با کیفیت پایین و دارای محتوای ضعیف را از SERP (صفحه نتایج جست و جو) خارج کند. سایت‎‌هایی که تنها با امواجی از تبلیغات می‌توانستند در سرچ‌های کاربران ظاهر شوند. این سایت‌ها از محتوامحور بودن خزنده‌های گوگل سوء استفاده می‌کردند و با قرار دادن محتواهای تبلیغاتی و سئوی کلاه‌ سیاه نتایج برتر از آن خود می‎کردند که در حال حاضر الگوریتم Fred جلوی این طور سایت‌ها را می‌گیرد.
هرچند که الگوریتم پنگوئن برای مبارزه با لینک‌های اسپم و الگوریتم پاندا سایت‌هایی که محتوای بی‌کیفیت داشتند را دنبال می‌کرد، اما گویا بازهم برای گوگل کفایت نمی‎کرد. به عقیده بسیاری الگوریتم Fred تکمیل کننده جنگجوی مهربان و جنگجوی باهوش است.

الگوریتم فرد

تماس با آکادمی سئو پورفیض 

واتس اپ محمد پورفیض
اینستاگرام محمد پورفیض
لینکدین محمد پورفیض
تلگرام محمد پورفیض

شاید شما نیز همانند ما در هشتم مارس ۲۰۱۷ که مصادف بود با بیستم بهمن سال ۱۳۹۵، پشت میز کاری خود نشسته و روز کاری جدید را شروع می‌کردید. مسلما به عنوان یک سئوکار یا مدیر سایت، اخبار روز مرتبط با گوگل باید برای شما مهم باشد. احتمالا اگر عادت به رصد رتبه و موقعیت کلمات کلیدی اصلی خود دارید، امکان دارد که با کاهش رتبه شدیدی مواجه شوید. درست متوجه شده‌اید، باز هم گوگل برای آنکه خانه تکانی کند و سایت‌های خاطی را از دور خارج کند، الگوریتم جدیدی را به اسم الگوریتم Fred یا همان الگوریتم فرد بروزرسانی کرد. 

الگوریتم فرد که آمد، دیگر کار سئوکارهای کلاه سیاه به پایان رسید. اگر بخواهم صمیمانه ‎تر در این باره با شما صحبت کنم باید بگویم که گوگل حسابی موتورهای جستجوی خود را هوشمند و آگاه کرده بود که به همین آسانی نمی‌توانستند آن را دور بزنند.

الگوریتم Ferd، یکی از الگوریتم های جدید گوگل است که باز هم هدف بهبود تجربه کاربری و تقویت موتورهای جستجو را دنبال می‌کند. البته باید یادآور شوم که این الگوریتم نبود، در حقیقت یک بروزرسانی اساسی در هسته گوگل بود که به محض اعمال آن، حدود ۹۰ درصد از سایت‌هایی که با سئوی کلاه سیاه بالا آمده بودند، با افت شدید رتبه مواجه شوند.

تا پایان این مطلب از آکادمی سئو پورفیض همراهی‌مان کنید تا بیشتر با ماهیت الگوریتم فرد آشنا شوید.

الگوریتم Fred چیست؟

به‌روزرسانی الگوریتم فرد، تلاشی از سوی گوگل بود که سایت‌های با کیفیت پایین و دارای محتوای ضعیف را از SERP (صفحه نتایج جست و جو) خارج کند. سایت‎‌هایی که تنها با امواجی از تبلیغات می‌توانستند در سرچ‌های کاربران ظاهر شوند. این سایت‌ها از محتوامحور بودن خزنده‌های گوگل سوء استفاده می‌کردند (گوگل چگونه کار می کند؟) و با قرار دادن محتواهای تبلیغاتی و سئوی کلاه‌ سیاه نتایج برتر از آن خود می‎کردند.

هرچند که الگوریتم پنگوئن برای مبارزه با لینک‌های اسپم و الگوریتم پاندا سایت‌هایی که محتوای بی‌کیفیت داشتند را دنبال می‌کرد، اما گویا بازهم برای گوگل کفایت نمی‎کرد. به عقیده بسیاری الگوریتم Fred تکمیل کننده جنگجوی مهربان و جنگجوی باهوش است.

جالب است بدانید که این الگوریتم با E-A-T که مرتبط است و به تجربه، اعتبار و حقیقی بودن دامنه اهمیت می‌دهد. پس از بروزرسانی Fred، سایت‌‎ها به خاطر موارد زیر تحت تاثیر قرار گرفته بودند:

 • تبلیغات زیاد
 • محتوای بی کیفیت 
 • لینک‌سازی ضعیف
 • لینک‌های وابسته تهاجمی
 • تبلیغات فریبنده (یعنی تبلیغاتی که به صورت محتوا ظاهر می‌شوند.)
 • محتوای تکمیلی نامتناسب

هدف از الگوریتم فرد چیست

در حالی که همیشه برای وب‌مستران و همه فعالان در این عرصه دشوار است که دقیقا هدف گوگل از انتشار الگوریتم جدید را بیابند. اینکه در پشت پرده چه کاری انجام می‌دهند، اما عواقب ناشی از آن پس از اعلام به‌روزرسانی جدید، معمولا ایده‎های خوبی از آنچه گوگل دنبال می‎کند را به دست آن‌ها می‌دهد.

هدف اصلی الگوریتم فرد، بررسی کیفیت سایت‌ها است. به طور خاص و ویژه، از نظر گوگل تاکتیک‎‌های تهاجمی درآمدزایی که توسط برخی سایت‌های استفاده می‌شود، تاثیر منفی بر تجربه کاربران است.

پس از بررسی‌های مداوم بهترین سئوکاران پس از آپدیت فرد، بسیاری به این نتیجه رسیدند که بیشتر سایت‌هایی صدمه دیدند که کسب درآمد را به تجربه کاربر ترجیح می‌دادند. با تحلیل و بررسی‌‎های انجام گرفته توسط بری شوارتز روی ۱۰۰ وب‌سایت تحت تاثیر به‎روزرسانی فرد، دریافت که بیشتر سایت‎های مورد مطالعه، محتوامحور بودند و تبلیغات تهاجمی داشتند.

کاملا بدیهی است که این معیارها می‌توانند روی میلیون‎ها وب‌سایت اعمال شوند، اما به این معنا نیست که همه آن‎ها به خاطر الگوریتم Fred گوگل از بین رفتند. شواهد به خوبی نشان می‌دهد که گوگل برای تجربه کاربری فوق‎العاده ارزش قائل است و سایت‎هایی که هدف‌شان تنها رسیدن به درآمد از راه‎های مختلف بود را با کاهش رتبه تنبیه کرد.

به‌ویژه آن سایت‌هایی که تبلیغات بسیار سنگین، محتواهای بی کیفیت و به طور مشکوک مفیدی، ارائه می‌دادند. شوارتز در گزارش‌های بعدی خود اعلام کرد که بعضی از سایت‎‌ها با حذف کردن آگهی‌های تبلیغاتی از صفحات خود، توانستند دوباره ترافیک را افزایش دهند.

به روزرسانی Fred چه سایت هایی را هدف قرار می‌دهد؟

الگوریتم Fred، وب‌سایت‌هایی با علائم و نشانه‌های زیر را نشانه گرفته بود:

 • روی کسب درآمد تهاجمی متمرکز بودند.
 • تبلیغات گمراه کننده یا فریبنده نمایش می‌دادند.
 • نمایش تبلیغات دروغین که تنها کاربر را به کلیک وادار می‌کند.
 • صفحاتی که با لینک‎های وابسته، تبلیغات و محتوای کم ارزش اشباع شوند.
 • انتشار وبلاگ‌هایی که هر طیفی از موضوعات را به خاطر رتبه‎ بندی سئو می‌کردند.
 • سایت‌هایی که کاربران از آن‌ها شاکی بودند و تجربه کاربری خوبی نداشتند.
 • عدم سازگاری با موبایل یا اصطلا وب‌سایت‌های ریسپانسیو نشده.
 • ارائه محتواهای بی کیفیت و قرار دادن آگهی‎های تبلیغاتی

اساسا، آنچه که الگوریتم Fred گوگل می‌خواهد به سایت‌ها بگوید این است که استفاده از شیوه‌های مشکوکی که منبع مشخصی ندارند و هدف خود را تنها کسب درآمد قرار دهند، سرکوب خواهند شد. اگر هم از همان ابتدا، سایت خود را حول این ویژگی‌های مشکوک طراحی کرده‌اید، گام‌های ساده‌ای وجود دارد که بیشتر وب‌مستران از آن‌ها برای جلوگیری از جریمه شدن توسط موتورهای جستجو استفاده می‌کنند.

چگونه بفهمیم که سایت تحت تاثیر بروزرسانی الگوریتم فرد قرار گرفته است؟

زمانی که با افت رتبه در کلمات کلیدی مختص کسب و کار خود روبه‎رو شوید، باید به یک بروزرسانی الگوریتم گوگل شک کنید. اگر افت ناگهانی و غیرقابل توجیهی را در رتبه‌بندی تجربه کرده‌اید، به احتمال زیاد توسط به‌روزرسانی الگوریتم جریمه شده‌اید.

بهترین راه مقابله با جریمه، فعال بودن است، شاید تعیین ریشه مشکل باشد، اما باز هم راهکارها و روش‌هایی وجود دارد که می‌تواند باعث بهبود رتبه سایت شود. در نهایت هم تاثیرات مربوط به الگوریتم را کاهش می‌دهد.

راهکار های سئو سایت با الگوریتم فرد

هرچند که گوگل فرد، وب‌سایت‌هایی را که آشکارا روی کسب درآمد تهاجمی متمرکز هستند را جریمه می‎کند، در مقابل به سایت‌هایی که اطلاعات مفید و تجربه کاربری عالی ارائه می‎کنند، پاداش می‎دهد. در اینجا راهکار های سئو سایت با الگوریتم Fred را آورده‌ایم:

 • نشانه‌های واضحی از سایت خود ارائه دهید، اینکه سایت شما دقیقا چیست و چه خدماتی ارائه می‌دهد.
 • همه چیز در سایت شما باید هدف مشخصی داشته باشد.
 • از داده‌های قدرتمند با منابع معتبر، برچسب‎‌ها، کلیدواژه‌های مرتبط با تولید محتوای هدفمند ایده‌آل استفاده کنید تا هدف شما را کاملا واضح شرح داده شود.
 • طراحی سایت خود را بررسی کنید و خود را جای مخاطب قرار دهید، آیا سایت شما تجربه کاربری خوبی می‎دهد؟!
 • تبلیغات مفید هستند، اما به اندازه. یعنی باید میزان و جایگاه تبلیغات را در صفحات سایت خود به درستی انتخاب کنید.
 • مداوم و هر چند وقت یکبار طبق دستورالعمل‌ها، سایت خود را مورد ارزیابی و بررسی قرار دهید تا نتایج عملکرد آن را در نظر بگیرید.
 • یک تقویم یادآوری ترتیب دهید و هر چند وقت یکبار محتواها و صفحات فرود، تبلیغات و طرح‌بندی سایت خود را مورد بررسی قرار دهید.

به طور کلی این‌ها روش‌های مفیدی هستند که به بهینه‌سازی سایت شما کمک می‎کند، حتی اگر افت رتبه به خاطر بروزرسانی الگوریتم فرد هم نداشته باشید. به خاطر بسپارید که وب‌سایت شما باید از سه معیار ساده که در زیر اشاره شده، پیروی کند:

 • محتوای با کیفیت و کمیت بالا
 • اعتبار سایت (برندینگ و مشهور بودن سایت می‎تواند توجه خزنده‌های گوگل را جلب کند)
 • ایجاد یک تجربه کاربری عالی و بهینه (اینکه دقیقا کاربر شما چه چیزی را می‌خواهد ببیند)

با تبلیغات اصولی و درست از گزند الگوریتم فرد در امان بمانید

همیشه برای رسیدن به بازدید و در نهایت درآمد بیشتر، کسب وکارها نیاز به تبلیغات دارند. اگر سایت فعالی دارید، می‌توانید در وبلاگ یا هر صفحه آن از تبلیغات استفاده کنید، تجربه ثابت کرده که در پیش گرفتن استراتژی تبلیغاتی بهینه نه تنها موجب جریمه شدن سایت توسط الگوریتم‌های گوگل نمی‌شود، بلکه به افزایش ترافیک نیز کمک می‌کند. 

برای مثال می‌توانید از کمپین‌های رپورتاژ آگهی یک استراتژی تبلیغاتی مفید خارج از صفحه را ترتیب دهید. در این صورت الگوریتم فرد را هم راضی نگه خواهید داشت و به اینکه هدف شما تنها کسب درآمد است، مشکوک نمی‌شود.

سخن پایانی درباره الگوریتم Fred

گوگل برای آنکه مداوم وجود خود را به وب‌مستران نشان دهد و تا جای ممکن از تبلیغات کلیکی بهره‌مند شود، همواره سعی بر جلب نظر کاربران دارد. الگوریتم Fred با وب‌سایت‎هایی مقابله می‎کند که هدف آن‎ها به وضوح کسب درآمد نشان می‎دهند و اصلا توجهی به تجربه کاربری ندارند.

شیوه‎هایی مثل مشخص شدن هدف هر سایت، تولید محتواهای با کیفیت و پس از آن هم استفاده بهینه از تبلیغات می‎تواند از جریمه سایت‎ها توسط این الگوریتم جلوگیری کند.

این مطلب را به اشتراک بگذارید

سایت‌های دیگر ما

مستر سوییمر آموزش شنا

میتراکانا کتاب سه بعدی

علی والا واردات از چین

1,005 تعداد بازدید

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست