آموزش سئو > سئو چیست > سئو کلاه سیاه

بدون دیدگاه
7,722 تعداد بازدید

سئو کلاه سیاه چیست

سئو کلاه سیاه به نوعی از سئو گفته می‌شود که با هدف فریب دادن ربات‌های گوگل و بهبود رتبه صفحات سایت در نتایج جست و جو در سریع‌ترین زمان ممکن انجام می‌شود. روش‌های Black Hat SEO بسیار پرطرفدار بود و استفاده می‌شد تا اینکه گوگل برای حفظ تجربه کاربری خوب و پاسخ‌دهی به مخاطب در نتایج جست و جو، با توسعه الگوریتم‌هایی جلوی استفاده از تکنیک‌های کلاه سیاه سئو را گرفت و سایت‌هایی که از این روش‌ها استفاده می‌کردند را جریمه کرد. ما در این صفحه از سایت پورفیض دات کام شما را با روش‌های سئو کلاه سیاه که باعث جریمه سایت شما در نتایج جست و جو می‌شود آشنا می‌کنیم. با ما همراه باشید تا روش‌هایی مانند بهینه سازی بیش از حد سایت، آشنایی با الگوریتم‌هایی که برای مقالبه با سئو کلاه سیاه بوجود آمدند، سئو کلاه سیاه در محتوا، کیوورد استافینگ، سئو کلاه سیاه در لینک سازی و… را بررسی کنیم.

سئو کلاه سیاه

تماس با پورفیض دات کام

واتس اپ محمد پورفیض
اینستاگرام محمد پورفیض
لینکدین محمد پورفیض
تلگرام محمد پورفیض

در سئو کلاه سیاه تمرکز بر روی بهبود تجربه کاربری و رفع نیاز کاربر در سایت نیست. در Black Hat SEO تنها تلاش می‌شود با استفاده از تکنیک‌هایی که در تضاد با گوگل است، سایت در کمترین زمان در بهترین جایگاه در نتایج جست و جو قرار گیرد و این کار به هر قیمتی انجام می‌شود.

هر کسب و کار اینترنتی که قصد سئو سایت خود را دارد باید این موضوع را بپذیرد که سئو یک پروسه زمان‌بر است. با این که سئو یک مجرای فروش به صرفه و جذاب است اما خود نساز به زمان، هزینه و صرف انرژی دارد. بسیار دیده می‌شود که سئوکاران کلاه سیاه با وعده‌های عجیب و غریب به کارفرماها قصد بستن قرار داد دارند. وعده‌هایی مانند رسیدن به رتبه بالا در نتایج جست و جو در زمان کم، تعداد ورودی گوگل بسیار بالا با هزینه‌ای بسیار پایین و … .

برای درک مفهوم بهینه سازی سایت و سئو چیست می‌توانید به صفحه مورد نظر مراحعه کنید.

انواع سئو کلاه سیاه

لازم به ذکر است که روش‌های سئو کلاه سیاه تنها به روش‌های غیر متعارف و متضاد با گوگل گفته نمی‌شود. حتی اغراق در روش‌های سئو کلاه سفید نیز می‌تواند نوعی سئو کلاه سیاه باشد. با پورفیض دات کام همراه باشید تا با انواع سئو کلاه سیاه آشنا شوید.

سئو کلاه خاکستری چیست

بهینه سازی بیش از حد سایت

وسواس زیاد در استفاده از تکنیک‌های کلاه سفید سئو و استفاده بیش از اندازه آن‌ها در سایت به گوگل این سیگنال را می‌دهد که سایت مورد نظر برای دیده شدن در نتایج جست و جو در حال سواستفاده از روش‌های درست سئو است. در ادامه به تعدادی از کارهایی که باعث بهینه سازی بیش از اندازه سایت می‌شوند اشاره خواهد شد.

 • استفاده از کلمه کلیدی به تعداد خیلی زیاد در صفحات سایت
 • استفاده بیش از اندازه کلمه کلیدی در متن جایگزین تصویر
 • لینک سازی داخلی به تعداد بسیار زیاد با انکرتکست‌های کوتاه
 • لینک سازی بش از حد برای صفحات اصلی سایت
 • استفاده از متن یا لینک های مخفی در صفحه
 • استفاده بی رویه از کلمات کلیدی در تگ های هدینگ

استفاده از هر یک از روش‌های گفته شده در بالا برای سئو سایت، نوعی اغراق است و به آن سئو کلاه سیاه گفته می‌شود. هدف نهایی ما بهبود تجربه کاربری سایت است و هیچ کدام از روش‌های بالا بهبودی در تجربه کاربری ایجاد نمی‌کنند و برعکس باعث فرار مخاطب از سایت می‌شوند.

آموزش خصوصی سئو

سئو کلاه سیاه در تولید محتوا

محتوای ما زمانی در نتایج جست و جوی گوگل نتیجه خوبی کسب می‌کند که برای کاربر مفید و ارزشمند باشد. اگر در تولید محتوای سایتمان فقط به فکر کسب جایگاه در نتایج جست و جو باشیم مطمئنا نتیجه خوبی حاصل نخواهد شد. الگوریتم‌های گوگل با بروز رسانی های متداوم، هر روز در حال جریمه کردن سایت‌هایی هستند که از تکنیک‌های کلاه سیاه استفاده می‌کنند.

برای آشنایی با الگوریتم های گوگل کلیک کنید

سایت‌های زیادی را می‌توان در سطح اینترنت دید که محتوای خیلی زیادی در آن‌ها تولید شده اما نتایج خوبی در جست و جو ها ندارند و صرفا به مردابی از محتوای بی کیفیت تبدیل شده اند که کسی هم به آن‌ها سر نمی‌زند. این همان اغراق در تکنیک‌های کلاه سفید در تولید محتوا است که بعضی‌ها سعی می‌کنند با استفاده از آن‌ها در نتایج جست و جو بیشتر دیده شوند‌ که شاید در کوتاه مدت هم همین اتفاق رخ دهد، اما در میان مدت سایت مورد جریمه گوگل قرار گرفته و به کلی از نتایج جست و جو حذف می‌شود.

کیورد استافینگ چیست

زمانی که برای کسب رتبه در کلمه کلیدی خاصی تولید محتوا انجام شود و در آن محتوا بارها و بارها در دفعات زیادی از کلمه کلیدی استفاده شود، کیورد استافینگ رخ داده است و الگوریتم‌های گوگل به راحتی این موضوع را فهمیده و صفجه مورد نظر را از نتایج جست و جو حذف می‌کنند. در حال حاضر استفاده از کلمات کلیدی مترادف و عبارت‌های توصیفی به راحتی می‌توانند به شما رد رسیدن به نتایج بالای گوگل کمک کنند. در واقع امروزه در سئو ما به جای سئو کردن یک کلمه کلیدی در محتوا، یک مفهوم کلیدی را سئو می‌کنیم و با استفاده از مترادف‌ها و عبارت‌های توصیفی آن مفهوم را تقویت می‌کنیم. اینگونه هم در آن کلمه کلیدی اصلی رتبه خوبی می‌گیریم و هم در کلمه‌های کلیدی مرتبط آن.

درباره سئو تکنیکال بخوایند

حال که با کیورد استافینگ آشنا شدید، در ادامه با تعدادی از تکنیک‌های سئو کلاه سیاه در تولید محتوا نیز آشنا خواهیر شد.

 • کپی کردن محتوا از سایت‌های دیگر
 • استفاده از تکنیک‌های تولید محتوای اتوماتیک
 • Bait and Switch (در این تکنیک سئو کلاه سیاه کاربر با کلمه کلیدی دیگری جذب می‌شود اما محتوای دیگری به او نمایش داده می‌شود)

 • بازنویسی بی کیفیت از محتوای سایت‌های دیگر
 • تولید محتوای تبلیغاتی و اسپم
 • استفاده از عنوان های نامرتبط فقط به قصد گرفتن رتبه در آن‌ها

سئو کلاه سیاه در لینک سازی

چند سال قبل که الگوریتم‌های گوگل هنوز به اندازه امروز پیشرفته نبودند، مهمترین چیزی که باعث می‌شد یک سایت رتبه خوبی در نتایج جست و جو گوگل کسب کند، تعداد لینک‌های خارجی بود که از سایت‌های مختلف دریافت می‌کرد. در آن زمان لینک سازی خارجی یکی از مهمترین دغدغه‌های سئوکاران به حساب می‌آمد. اما راه‌های سئو کلاه سیاه در لینک سازی چه بودند؟

 • تبادل لینک بین سایت‌ها
 • لینک‌ سازی حلفه‌ای
 • استفاده از مزرعه لینک PBN
 • لینک سازی با استفاده از پست مهمان در تعداد سایت‌های زیاد
 • نظرات اسپم در سایت‎‌ها و لینک سازی در کامنت‌ها
 • خرید بک لینک های بی کیفیت تعداد بالا

گوگل بارها گفته است که سایت شا باید آنقدر قوی باشد که از طرف سایت‌های دیگر به عنوان یک مرجع به شما لینک داده شود. نه به این صورت که با پرداخت هزینه به سایت‌های دیگر و خرید بک ینک از آن‌ها به دنبال کسب جایگاه بالاتر در نتایج گوگل باشید.

گوگل چگونه کار می کند

PBN پدر بزرگ بازنشسته لینک سازی خارجی

ایده PBN یا مزرعه لینک بیشتر از ۲۰ سال قبل در سئو با هدف مجموعه‌ای بسیار بزرگ از سایت‌ها برای لینک دهی به یک سایت خاص داده شد. در آن زمان الگوریتم‌هایی مانند پاندا و پنگوئن وجود نداشتند و گوگل کیفیت لینک‌ها را بررسی نمی‌کرد و تنها به تعداد آن‌ها اکتفا می‌کرد، پس سایت‌های بی کیفیت زیادی با محتوای بی کیفیت و تکراری بوجود آمدند تنها با این هدف که برای کسب رتبه به سایت اصلی لینک دهند. تبادل لینک دو طرفه و تبادل لینک سه طرفه و همچنین تبادل لینک حلقه ای در آن جا شکل گرفت.

به زودی آنقدر سایت‌ها و وبمسترها از این روش‌ها استفاده کردند که فضای اینترنت مملو از سایت‌های بی کیفیت با موضوعات پراکنده و نا مرتبط شد و این باعث آزار کاربران شده بود. گوگل با ارائه الگوریتم‌هایی مانند پاندا و پنگوئن از ادامه پیدا کردن این روش سئو کلاه سیاه جلوگیری کرد.

متخصص سئو چه کاری انجام می‌دهد؟

امروزه تاثیر یک لینک خارجی برای سایت، به موضوع سایت مبدا، کیفیت سایت، مواردی مانند اعتبار دامنه و اسپم اسکور و موضوعاتی از این قبیل مشخص می‌شود. به همین دلیل تشخیص استفاده از PBN که درواقع تعداد زیادی سایت با محتوای بی کیفیت هستند که برای لینک دادن باه سایتی دیگر به وجود می‌آیند برای گوگل کار بسیار راحتی شده است. پس اسفاده از PBN ریسک بسیار زیادی در سئو سایت دارد و به نوعی یک تکنیک سئو کلاه سیاه قدیمی شناخته می‌شود.

رپرتاژ آگهی دلیلی است که سئو ما را به رنگ خاکستری تبدیل می کند

در بالا گفته شد که گوگل با خرید لینک از سایت‌های دیگر به کلی مخالف است و نظرش این است که سایت شما باید انقدر خوب و قوی باشد تا سایت‌های دیگر شما را به عنوان یک مرجع با ارزش معرفی کنند و به شما لینک دهند اما دیده می‌شود که وبمسترها و سئوکارها حتی برای سایت‌های بزرگی مانند دیجیکالا هم در حال حاضر به اسم رپرتاژ آگهی بک لینک می‌خرند. موضوع این است که اگر در خرید رپرتاژ آگهی اغراق نکنید و به درستی و با انکرتکست‌های درست به سایت خود لینک دهید می‌توانید با خرید رپرتاژ آگهی از سایت‎‌های با کیفیت به بهبود رتبه کلمات کلیدی هدف در نتایج جست و جو کمک کنید.

تفاوت اصلی و بزرگ PBN با رپرتاز آگهی، کیفیت لینک سایت مبدا است. یک سایت با کیفیت که به تولید محتوای تالیفی و تخصصی در زمینه کاری خود پرداخته است اگر موضوع مرتبطی با سایت ما داشته باشد می‌تواند لینک با کیفیتی به ما بدهد و جایگاه سایت ما را در نتایج جست و جو بهبود دهد. گرچه گوگل باز هم می‌تواند به راحتی متوجه سایت‌هایی بشود که اقدام به فروش بک لینک می‌کنند اما این سایت‌ها به دلیل محتوای خوب و با کیفیتی که برای مخاطب تولید می‌کنند توسط گوگل جریمه نمی‌شوند (البته در حال حاضر)

کلاهبرداری از انجام و یا آموزش سئو کلاه سیاه

آمار و ارقام جذاب سئو در بالا بردن فروش کسب و کارها باعث شده است کارفرمایانی که از عوارض سئو کلاه سیاه اطلاعی ندارند در پی سئو کلاه سیاه باشند و برای حضور پر رنگ در نتایج جست و جو در مدت زمان کم هزینه‌های هنگفت پرداخت کنند. حال اینکه افرادی با سو استفاده از عدم دانایی بعضی کارفرماها در مورد سئو کلاه سیاه اقدام به بستن قرارداد و استفاده از تکنیک‌های Black Hat SEO می‌کنند و با بالا رفتن رتبه گوگل سایت از مجموعه جدا شده و پی کار خود می‌روند. اما در مدت زمان کمی کارفرما مشاهده می‌کند که سایت از نتایج جست و جو خارج شده است و دیگر فروشی از سئو نصیب کسب و کار نمی‌شود.

گاه هم دیده می‌شود که این تکنیک‌های سئو کلاه سیاه به آماتورهایی که به تازگی اقدام به یادگیری سئو کرده‌اند یاد داده می‌شود. رسیدن به رتبه‌های بالای گوگل در نتایج جست و جو آنقدر جذاب و شیرین است که این مضوع که می‌توانید در مدت زمانی کمتر از حالت معمول به این جایگاه برسید می‌تواند تعداد زیادی را وسوسه کند. اما باید در نظر داشت که سئو یک پروسه زمانبر است که اگر طبق اصول پیش نرود هر لحظه ممکن است که از حضور در نتایج جست و جو کنار گذاشته شویم و کسب و کارمان آسیب جدی ببیند.

الگوریتم‌های گوگل در راستای جلب رضایت کاربر پیوسته در حال بروزرسانی هستند. حال اگر ما سایتی را بسازیم که نیاز کاربر را به خوبی رفع کند و تجربه کاربری خوبی برای او ایجاد شود، خیالمان می‌تواند برای همیشه راحت باشد که گوگل هیچگاه ما را از نتایج جست و جو حذف نخواهد کرد، زیرا سایتمان به خوبی نیاز کاربر را رفع می‌کند و این هدف اصلی گوگل است.

خرید بازدید فیک برای سایت

به هر بازدیدی که توسط هر چیزی به جز یک کاربر واقعی انجام شود بازدید فیک گفته می‌شود. گاهی هم این بازدید توسط یک مخاطب واقعی اما ناراضی (مانند زمانی که کاربر به اجبار به صفحه‌ای دیگر فرستاده می‌شود(تبلیغات پاپ آپ)) انجام می‌شود که به آن هم بازدید فیک گفته می‌شود. امروزه الگوریتم‌های گوگل به راحتی تفاوت بازدید فیک با بازدید واقعی را متوجه می‌شوند. این ترفند هم مانند ترفندهای دیگر سئو کلاه سیاه ممکن است در ابتدا باعث بهبود نتایج جست و جو شود اما به مرور باعث جریمه شدن و حذف سایت از نتایج خواهد شد.

با این حال دیده می‎‌شود که سایت‌هایی اقدام به خرید بازدید فیک برای افزایش رتبه الکسا یا اهدافی دیگر می‌کنند. این کار هیچ تاثیر مثبتی در روند سئو سایت نخواهد داشت و به نوعی یک تکنیک سئو کلاه سیاه به حساب می‌آید. افزایش بازدید سایت از طریق سئو تنها با تولید محتوای با کیفیت انجام می‌شود. محتوایی که آنقدر با کیفیت و قوی باشد تا گوگل برای رفع نیاز کاربر آن را در نتایج جست و جو به کاربر نمایش دهد.

سقوط امپراطوری با سئو کلاه سیاه

فرض کنید یک کسب و کار اینترنتی با فروش محصولات خود در سایت کسب درآمد می‌کند. با انجام تکنیک‌های سئو کلاه سیاه به زودی به رتبه‌های بالاتر در نتایج جست و جو گوگل می‌رسد و فروش آن چند برابر می‌شود. کسب و کار اقدام به استخدام نیرو، تامین محصول به تعداد بالاتر و گسترده‌تر کردن خود می‌کند. طولی نمی‌کشد و الگوریتم‌های گوگل سایت مورد نظر را جریمه و از نتایج جست و جو حذف می‌کنند. کسب و کار می‌ماند و نیروهای استخدام شده به همراه کلی محصول برای فروش اما دیگر بازاری وجود ندارد.

سئو به همان مقدار که می‌تواند برای یک کسب و کار جذاب و شیرین باشد، به همان اندازه نیز می‌تواند خطرناک باشد. استفاده از سئو کلاه سیاه می‌تواند باعث سقوط امپراطوری یک شرکت در بازار فروش باشد پس بهتر است که برای آن زمان، هزینه و توجه بیشتری در نظر گرفته شود.

بهینه سازی بیش از حد سایت

بهینه سازی بیش از حد سایت! اغراق در سئو

این یک موضوع دائمی در بین طراحان سایت، متخصصان و کارشناسان سئو بوده و است. این‌که ما صفحه‌ای بسازیم کاربرپسند باشد یا سئوپسند. بهینه سازی بیش از حد…

برای اطلاع بیشتر کلیک کنید

پنهان کاری در سئو

cloaking یا پنهان کاری در سئو چیست

پنهان کاری یا cloaking در سئو چیست؟ پنهان کاری در سئو روشیست که برای ارائه محتوا یا اطلاعات کاربران، متفاوت از آنچه به خزنده‌های موتورهای جستجو (مانند عنکبوت‌ها…

برای اطلاع بیشتر کلیک کنید

این مطلب را به اشتراک بگذارید

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست