الگوریتم Top Heavy گوگل چیست؟

الگوریتم Top Heavy که به الگوریتم page layout گوگل نیز شهرت دارد. این الگوریتم ایجاد شده تا با سایت‌هایی که بخش‌های هدر و بالایی صفحه خود را مملو از تبلیغات کرده و کاربر را برای رسیدن به پاسخ و اطلاعات مجبور به اسکرول زیاد می‎‌کنند، مقابله می‌کند. برخی از سایت‌ها برای رسیدن به ترافیک بیشتر و افزایش ماندگاری کاربر در سایت خود، کاربر را با تبلیغات گسترده سرگرم کرده و گاهی هم برای یافتن اطلاعات مورد نیاز باید چندین دقیقه در صفحه زمان بگذارند.

الگوریتم Top Heavy گوگل چیست؟

تماس با آکادمی سئو پورفیض 

واتس اپ محمد پورفیض
اینستاگرام محمد پورفیض
لینکدین محمد پورفیض
تلگرام محمد پورفیض

الگوریتم Top Heavy برای مقابله با سایت‌هایی به وجود آمد که حسابی در بالای صفحه اصلی خود با ایجاد تبلیغات اضافی جولان می‌دادند. معمولاً کاربران کم‌حوصله اینترنت و فضای آنلاین زمانی‌که بر روی سایتی از صفحه نتایج گوگل کلیک می‌کنند، انتظار دارند پاسخ سوالات خود را در کمترین زمان ممکن بیابند. این ممکن است یک درخواست واضحی باشد، زیرا به‌همین دلیل است که همه کاربران به سراغ گوگل می‌روند؛ اما گاهی اوقات با صفحه‌ای در گوگل مواجه می‌شوند که تبلیغات زیادی اجازه نمی‌دهند محتوایی را که در ابتدا برای آن وارد صفحه شده‌اند را بیابند.

این موضوع را می‌توان با مثالی کاملاً واضح مشخص کرد، تصور کنید که شما روی نقشه یک شهر یک منطقه خاص را مدنظر قرار داده‌اید و با توجه به آن راهی آن مکان شده‌اید؛ حالا در میانه راه با مسائل مختلفی روبه‌رو می‌شوید با موضوعاتی که حواس شما را از یافتن مکان اصلی پرت می‌کنند.

دقیقاً الگوریتم Top Heavy به وجود آمد تا با سایت‌هایی مبارزه کند که بالای صفحات خود را از تبلیغات پر می‌کنند و کاربر را به آن جواب اصلی که به دنبالش بود، نمی‌رسانند. یعنی این الگوریتم همواره سعی دارد تا آنچه که در نتایج سرچ گوگل نمایش داده می‌شود، همان پاسخ را در کوتاه‌ترین زمان ممکن به کاربر برساند نه این‌که با دیدن تبلیغات متعدد زمان آن‌ها را ساعت‌ها برای رسیدن به پاسخ اصلی بگیرد.

در ادامه این مطلب از آکادمی پور فیض قصد داریم بیشتر درباره الگوریتم Top Heavy صحبت کنیم. موضوعاتی که قرار است در ادامه به بیانشان بپردازیم عبارت‌اند از:

  • الگوریتم Top Heavy چیست و چگونه کار می‌کند؟
  • چرا الگوریتم صفحه‌بندی ایجاد شد؟
  • به‌روزرسانی الگوریتم page layout چه تأثیری روی سایت‌ها داشت؟
  • نحوه بهینه‌سازی سایت پس‌از به‌روزرسانی الگوریتم Top Heavy
  • نتیجه پایانی

الگوریتم Top Heavy چیست و چگونه کار می‌کند؟

آنچه که باعث شد تا گوگل روی ایجاد الگوریتم Top Heavy تمرکز کند، صفحاتی با تبلیغات بیش‌ازحد در بالای صفحه بودند. هدف اصلی این الگوریتم مبارزه با صفحاتی بود که با کشاندن کاربر از طریق صفحه Serp به سایت آن‌ها را با تبلیغات بمباران می‌کردند.

تبلیغات در بالای صفحه به اندازه‌ای است که کاربر بدون پیمایش در صفحه نمی‌تواند به محتوای مورد نیاز خود دسترسی پیدا کند. این‌موضوع باعث نارضایتی کاربران و شاکی شدن آن‌ها از مرورگر شده بود و اغلب آن‌ها ذکر می‌کردند آن‌قدر در بالای صفحه یک سایت تبلیغات دیده می‌شد که به‌طورکلی دسترسی به محتوا و اطلاعات مورد نیاز دشوار می‌شود. آن‌ها باید به پایین صفحه اسکرول کنند تا اطلاعاتی که در وهله اول به آن نیاز داشتند را به دست آورند.

برای آشنایی با دیگر الگوریتم های گوگل کلیک کنید

کاملاً بدیهی است که این یک تجربه کاربری بسیار خسته‌کننده برای جست‌وجوگران محسوب می‌شود. گوگل می‌خواهد دسترسی به اطلاعات را تا حد امکان آسان کند. ارائه اطلاعات دقیق، مرتبط و موشکافانه چیزی است که گوگل را از سایر موتورهای جستجو متمایز می‌کند، وقتی کاربر به سایتی با تبلیغات بسیار زیاد هدایت می‌شود، گوگل نه‌تنها از هدف اصلی خود که کسب رضایت کاربری است اصلا کوتاه نمی‌آید، بلکه خود سایت نیز از نظر الگوریتم‌ها و موتور جستجو یک صفحه اسپم و غیر قابل اعتماد به‌نظر می‌رسد.

الگوریتم Top Heavy چیست و چگونه کار می‌کند؟

چرا الگوریتم page layout ایجاد شد؟

با انتشار الگوریتم page layout به خزنده‌های گوگل کمک زیادی شد تا سایت‌هایی که تبلیغات زیادی ارائه می‌دادند را از نتایج برتر صفحه Serp دور نگه دارند. منطقی است که این صفحات و سایت‌هایی با تبلیغات سنگین رتبه‌بندی نمی‌شوند تا زمانی که تجربه‌ی کاربری بهتری ارائه ندهند.

حالا که با این الگوریتم آشنا شدید، ممکن است به این موضوع فکر کنید که سایتی دارید و اجرای تبلیغات کم در بالای صفحه بسیار طبیعی و هوشمندانه به‌نظر می‌رسد. این حق مسلم شماست، اما بهتر است که میزان تبلیغات کاملاً طبیعی باشد.

گوگل یک پلتفرم به نام ADsense دارد که تبلیغاتی را در سایت شما اجرا می‌کند و تنها مخاطبان خاص و ویژه را هدف قرار می‌دهد. از آنجایی که تبلیغات معمولاً در بالای صفحه قرار دارند بازدیدکنندگان می‌توانند آن‌ها را ببینند، روی آن‌ها کلیک کنند و در این فرآیند سایت شما نیز درآمد کسب کند.

اما با همه این اوصاف این دقیقاً همان رفتاری است که الگوریتم Top Heavy گوگل آن را جریمه می‌کند. دلیل آن‌هم این است که وقتی کاربران به محتوای مورد نظرشان سخت دسترسی پیدا می‌کنند، برای او مورد پسند نیست، هنگامی‌که آن‌ها مجبور شوند به‌خاطر تبلیغات گذشته اسکرول کنند زمان خود را از دست بدهند، احتمالاً سایت شما را ترک خواهند کرد.

زمانی هم که سایت شما را ترک کنند، نرخ پرش سایت افزایش می‌یابد و این از نظر خزنده‌های گوگل یک سیگنال منفی بر عدم رضایت کاربر از سایت شماست. چه از این پلتفرم یا نوع دیگری استفاده کنید، باید اطمینان داشته باشید که تبلیغات شما آن‌قدر در بالای صفحات سایت شما متمرکز نیستند که کاربران را از دیدن آسان محتوای اصلی باز نگه دارند.

آنچه که از رفتار این الگوریتم مشهود است این به‌روزرسانی تقریباً روی تبلیغات ثابت دائمی متمرکز است. اگر تبلیغاتی دارید که در نوار کناری صفحات سایتتان اجرا می‌شود، یا اگر تبلیغ شما به شکل پاپ‌آپ است که به‌راحتی می‌توانید روی آن کلیک کنید، نباید نگرانی از بابت این به‌روزرسانی داشته باشید.

چرا الگوریتم page layout ایجاد شد؟

به‌روزرسانی الگوریتم page layout چه تأثیری روی سایت‌ها داشت؟

زمانی‌که گوگل شکایت‌هایی از کاربران دریافت می‌کرد مبنی‌بر این‌که روی نتیجه کلیک می‌کنند، اما به محتوای واقعی دسترسی نمی‌یابند.این الگوریتم روی سایت‌هایی که معمولاً تمرکزشان بر روی تبلیغ در بالای صفحه بود تأثیر زیادی گذاشت. مثلاً اگر شما سایتی دارید که تعدادی تبلیغات تاریخ گذشته در بالای صفحه به‌صورت مستمر قرار داده شده است و در چند وقت اخیر با تجزیه‌وتحلیل بررسی گزارش ابزارهایی مثل گوگل سرچ کنسول به این نتیجه رسیده‌اید که رتبه شما افت پیدا کرده است، می‌توانید علت آن را از به‌روزرسانی الگوریتم بدانید.

نکته جالب توجه اینجاست که این الگوریتم روی سایت‌های فارسی زبان تاکنون تاثیر خاصی نداشته است. ما هم‌اکنون سایت‌هایی را در نتایج نخست گوگل می‌بینیم که به میزان قابل توجهی تبلیغات سنگین و زیادی را در بالای صفحه خود ایجاد کرده‌اند.

به‌روزرسانی الگوریتم page layout چه تأثیری روی سایت‌ها داشت؟

نحوه بهینه‌سازی سایت پس‌از به‌روزرسانی الگوریتم Top Heavy

ممکن است شما در طی انتشار این الگوریتم متوجه شوید که برخی از کلمات کلیدی و صفحات شما با افت شدیدی مواجه شده‌اند و حالا امکان دارد با خود فکر کنید که برای این‌که رضایت کاربری و رضایت الگوریتم page layout را جلب کنیم باید چه کارهایی انجام دهیم. در ادامه ما چندین روش مناسب برای بهینه‌سازی سایت پس از اعمال به‌روزرسانی الگوریتم Top Heavy را بیان کرده‌ایم:

میزان تبلیغات بالای صفحه خود را کاهش دهید

یکی از ساده‌ترین روش‌های بهینه‌سازی سایت پس‌از به‌روزرسانی الگوریتم page layout حذف همه تبلیغاتی است که در بالای صفحات خود قرار داده‌اید. کاربران برای دیدن تبلیغات شما به این صفحه مراجعه نمی‌کنند، آن‌ها برای پاسخ در قالب محتوای خوبی که منتشر کرده‌اید، می‌آیند. به‌همین دلیل است که گوگل آن‌ها را به سمت سایت شما هدایت می‌کند.

نسبت تبلیغات در مقابل محتوای سایت خود را بررسی کنید

با ابزارهایی مثل گوگل آنالیتیکس می‌توانید بررسی کنید که آیا تبلیغات صفحات شما بیشتر است یا محتوا؟! شما در این‌جا، می‌توانید انتخاب کنید که کدام تبلیغات را حذف و کدام را نگه دارید. این کار را برای تمام صفحات خود انجام دهید. اگر می‌بینید که تبلیغات زیادی دارید و محتوای کافی در هنگام بارگیری آن صفحه شما وجود ندارد، بهتر است برخی از تبلیغات را حذف کنید و روی ایجاد محتوای بهینه متناسب با نیاز کاربران متمرکز شوید.

نحوه بهینه‌سازی سایت پس‌از به‌روزرسانی الگوریتم Top Heavy

نتیجه پایانی

در این مطلب سعی کردیم درباره الگوریتم Top Heavy صحبت کنیم و هدف از بروزرسانی آن را توسط گوگل شرح دهیم. این الگوریتم به وجود آمد تا از ایجاد صفحاتی که با تبلیغات بی‌شماری احاطه می‌شوند، جلوگیری کند. نکته مهم اینجاست که بازیابی و به دست آوردن رتبه مجدد پس‌از آپدیت این الگوریتم گوگل خیلی هم دشوار نیست، به‌محض این‌که تبلیغات بیش‌از حد بالای صفحه حذف شود و گوگل مجدداً سایت شما را بخزد، مطمئنا شاهد افزایش رتبه خود خواهید بود.

نکته اصلی این است که گوگل معمولاً بهترین نتایج را به جست‌وجوگران خود ارائه می‌دهد و با به‌روزرسانی این الگوریتم، هدف آن پیشی گرفتن صفحات فاقد تبلیغات با محتوای ارزشمند است از صفحات با تبلیغات زیاد است. تبلیغات بالای صفحه خود را در یک میزان متناسب نگه دارید و هیچ نگرانی درباره آن نداشته باشید. اگر یک متخصص یا مشاور سئو هستید نسبت به الگوریتم Top Heavy دقت کافی را داشته باشید.

این مطلب را به اشتراک بگذارید

سایت‌های دیگر ما

مستر سوییمر آموزش شنا

میتراکانا کتاب سه بعدی

اسپیرالی لوله اسپیرال

941 تعداد بازدید

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست