کش چیست و چه کمکی به سئو می کند؟

کش چیست؟ سرعت بارگذاری محتوای سایت برای کاربران بی حوصله گوگل همیشه اهمیت دارد. کش یکی از ابزارهایی است که باعث می‌شود کاربر با یکبار ورود به سایت، همه کدها و محتواهای پشت پرده مثل CSS، کدهای جاوا اسکرپیت و HTML که باعث دیده شدن سایت می‌شود، را یکبار دانلود کند. پس از دانلود، تازه موفق به مشاهده سایت خواهد شد.
حالا در اینجا نقش کش چیست؟! ابزاری است که هر کاربر برای ورود به سایت تنها یکبار نیاز به دانلود همه این کدها دارد. وقتی دفعات بعدی دوباره به آن سایت وارد شود، در مرورگر به طور خودکار ذخیره و به سرعت سایت برای او بارگذاری می‌شود. عموما حافظه کش هر ۱۰ ساعت یکبار بروز رسانی می‌شود. کش سایت توسط سئوکاران معمولا در زمان سئو تکنیکال سایت انجام می‌شود.

کش چیست

تماس با آکادمی سئو پورفیض 

واتس اپ محمد پورفیض
اینستاگرام محمد پورفیض
لینکدین محمد پورفیض
تلگرام محمد پورفیض

در ادامه همراه آکادمی سئو پورفیض شوید تا بدانید کش چیست و چه کمکی به سئو سایت می‌کند.

کش چیست و چگونه باعث بهبود عملکرد سایت می‌شود؟

کش صفحه، در حقیقت یکی دیگر از روش‌هایی است که به بهبود زمان بارگذاری صفحات وب و در انتها به بهینه‌سازی آن برای موتورهای جستجو گوگل کمک می‌کند. زمان بارگذاری سایت جزء فاکتورهای اصلی است که به بهبود تجربه کاربری کمک زیادی خواهد کرد. 

این ابزار که سرعت سایت را بهبود می‌بخشد، می‌تواند از سرنخ‌های ایجاد شده توسط متخصص سئو از بازدیدکنندگان ارگانیک گاهی یک خریدار بسازد. طی تحقیقات متعددی که توسط گوگل درباره تاثیر سرعت سایت روی ترافیک صورت گرفته، کمتر از نیم تفاوت در زمان بارگذاری، می‌تواند حدود ۲۰ درصد از ترافیک را کاهش دهد.

به همین دلیل، گوگل همواره سرعت سایت را یکی از مهم‌ترین عوامل تاثیرگذار در زمان رتبه‌بندی نتایج بیان می‌کند. کش باعث می‌شود تا هر کاربری یکبار برای لود صفحات سایت منتظر بماند. اما باز هم مدیران سایت باید اقداماتی را برای کاهش حجم فایل‌های تصویری و صفحات خود در استراتژی بهینه‌سازی موتورهای جستجو در نظر بگیرند.

خوشبختانه روش‌هایی مثل فشرده‌سازی و کاهش حجم فایل‌ها، بهینه‌سازی فایل‌های HTML، استفاده از دستورالعمل‌های مرتبط با CSS و فایل‌های جاوااسکریپت خارجی می‌توانند به سرعت بارگذاری صفحات سایت‌ها کمک کنند. 

برای درک دقیق‌تر از اینکه سئو چیست کلیک کنید

توضیحاتی درباره کش یا ذخیره صفحه و مزایای آن

کش باعث ذخیره اطلاعات مثل دانلود کدهای HTML در پایگاه داده سایت شما می‌شود تا به جای آنکه کاربر زمان خود را بارگذاری صفحه از دست بدهد، به پیمایش در سایت بپردازد. این حافظه پنهانی زمانی در سایت ایجاد می‌شوند که مرورگرها یک نسخه پشتیبان از صفحه شما را ذخیره می‌کنند که می‌توانند به جای آخرین صفحه نسخه سایت شما به کاربر نشان دهند.

این زمانی مفید است که ارائه آخرین نسخه یک صفحه نیاز دسترسی به اطلاعات پایگاه داده دارد و ممکن است زمان بارگذاری آن بیشتر طول بکشد. وقتی وب‌سایتی مجهز به ابزار کش است، به کاربر در نتایج جستجو این امکان داده می‌شود تا به جای نسخه زنده، نسخه آماده سایت را مشاهده کند.

اگر کاربر نسخه ذخیره شده را انتخاب کند، نسخه‌ای از صفحه به او اطلاع می‌دهد که نسخه جدیدتر صفحه موجود است و شما در حال مشاهده آن صفحه هستید.

یکی از مزایای مهم مشاهده صفحه کش شده برای کاربر، دسترسی سریع به اطلاعات مورد نیاز است. در حقیقت cache صفحه می‌تواند تا ۸۰ درصد از بار اضافی سرور را کاهش دهد. سایت‌هایی که به طور مرتب برای دسترسی و ارائه اطلاعات به کاربر باید ازسرو اصلی و پایگاه داده خود استفاده کند، فوق‌العاده مفید است.

البته یکی از نقاط ضعف آن، عدم مشاهده آخرین نسخه صفحه سایت توسط کاربر است. از طرفی برای سایت‌هایی که فعالیت چندانی ندارند و به طور مداوم اطلاعات جدیدی اضافه نمی‌کنند، یک مزیت برای نشان دادن سریع محتوای سایت به کاربر است.

ذخیره‌سازی صفحه با کش به کاربر اجازه می‌دهد تا همان نسخه را سریع‌تر مشاهده کند. آن هم به دلایلی مثل سرعت پایین اینترنت، صفحه‌ای که به تازگی حذف شده یا اگر صفحه وب مدت زیادی طول می‌کشد تا بارگذاری شود و در دسترس نیست.

بنابراین کش گوگل یک نسخه پشتیبان HTML خام از محتوای یک صفحه است که در طی کراول کردن گرفته می‌شود. اگر به نسخه ذخیره شده سایت خود نگاه کنید، احتمالا شبیه به زمانی است که مرورگرهای گوگل در حال خزیدن در آن هستند. این اتفاق ممکن است به دو دلیل باشد:

  • صفحه وب توسط مرورگر شما ارائه می‌شود، نه جستجوگرهای گوگل. این می‌تواند باعث ایجاد مغایرت با صفحه فعلی سایت شود.
  • جاوا اسکریپت در حافظه پنهان ذخیره نمی‌شود، بنابراین این امکان وجود دارد که قسمت‌هایی از وب‌سایت شما از دسته رفته باشد.

انواع کش یا حافظه پنهان صفحه (Page Caching)

سه روش وجود دارد که برای بهینه‌سازی سرعت و ذخیره صفحات سایت خود از آن‌ها استفاده کرد:

  • حافظه پنهان PHP جایگزین؛ PHP Cache در حقیقت یک چارچوب متن باز (open-source) است که داده‌ها را با استفاده از یک کد PHP میانی ذخیره می‌کند. برای راه‌اندازی چنین حافظه ذخیره‌سازی در سایت خود می‌توانید از برنامه‌نویسان زبان PHP کمک بگیرید.
  • Quickcache؛ نوع دومی از حافظه پنهان برای ذخیره‌سازی صفحات سایت، Quickcache کم‌حجم و سبک است. این نوع کش به جای آنکه کل صفحه پی اچ پی را ذخیره کند، خروجی صفحه را در خود نگه می‌دارد. دریافت این ابزار در سایت آن امکان‌پذیر است و می‌تواند زمان بارگذاری را حدود ۸۰ درصد کاهش داد.
  • WP Super Cache؛ این هم یک نوع افزونه است که برای سایت‌های وردپرسی به راحتی در دسترس است و با دانلود ساده می‌توانند آن را بدون نیاز به برنامه‌نویسی در سایت خود نصب کنند.

استفاده از Page Caching روشی برای افزایش سرعت سایت

با ترکیبی از فشرده‌سازی فایل‌ها، بهینه‌سازی اندازه فایل‌های HTML که به ترتیب ۷۰ و ۳۰ درصد روی سرعت سایت تاثیر دارند، سرعت سایت خود را افزایش دهید. استفاده از برگه‌های CSS و فایل‌های جاوا اسکریپت کم‌حجم نیز به ۵۰ درصد کاهش بارگذاری صفحه کمک می‌کند و سرعت سایت را بهبود می‌بخشد. یکی از مهم‌ترین بخش‌های سئو تکنیکال بهبود سرعت سایت است، بنابراین استفاده از ابزار کشینگ بارگذاری صفحه سایت را بهینه می‌کند و تجربه کاربری را بهبود می‌بخشد.

هر چه سایت نظر کاربران را بیشتر جلب کند، برای گوگل هم و موتورهای جستجو هم دوست‌داشتنی‌تر خواهد بود. 

نحوه کارکرد کش گوگل چگونه است؟

مرورگر گوگل به محض جستجوی کاربر، مقداری محتوا از پایگاه داده سرور درخواست می‌کند. اگر این محتوا و اطلاعات درخواستی در cache مرورگر موجود نباشد، مستقیما از سرور وب‌سایت بازیابی می‌شود. 

حالا تصور کنید که وب‌سایتی به این ابزار ذخیره‌سازی اطلاعات تنظیم شده باشد، مرورگر پایگاه داده را دور می‌زند و محتوا مستقیما از آنجا بارگذاری می‌کند. همین موضوع به سرعت دسترسی کاربر به اطلاعات و نمایش صفحه سایت را بهبود می‌بخشد.

برای فهمیدن اینکه گوگل چگونه کار می‌کند کلیک کنید

توسعه‌دهندگان وب می‌توانند با استفاده از هدرها و تگ‌های عناوین خاص HTTP به ابزارهای ذخیره‌سازی بگویند تا چه مدتی و چه زمانی اطلاعات از منبع مورد نظر کش کنند. کش سرور، به جای هر بار پردازش درخواست کاربر، آن‌ها را ذخیره و در دفعات بعدی نیز به او نشان می‌دهد.

برای مثال وقتی کلماتی را جستجو می‌کنید و در کنار توضیحات متا و تگ عنوان علامت سه نقطه هم قرار داده شده باشد، با کلیک روی آن امکان دسترسی به نسخه cache سایت وجود دارد.

سخن پایانی درباره کش 

یکی از مهم‌ترین فاکتورهایی که روی رتبه‌بندی سایت تاثیر دارد، سرعت بارگذاری آن است. تحقیقات متعدد گوگل نشان می‌دهد که کاربران گوگل به هیچ وجه از وب‌سایت‌های با سرعت لود پایین استقبال نمی‌کنند. 

یعنی اگر سایتی سرعت آن کمتر از نیم ثانیه بهینه‌تر از سایت دیگری باشد، صفحه فعلی را ترک می‌کنند. کش یک ابزار مناسب برای بهینه‌سازی سرعت لود سایت برای کاربر است. این ویژگی همه آنچه را که کاربر برای مشاهده و دسترسی سایت مثل فایل‌های کدهای جاوااسکرپیت و HTML و CSS را یکبار دانلود می‌کند. اگر دوباره کاربر مراجعه کند، سرعت لود فوق‌العاده سریع‌تر خواهد شد. امیدوارم با خواندن این مقاله متوجه شده باشید که کش چیست و چگونه به سئو سایت کمک می‌کند.

این مطلب را به اشتراک بگذارید

سایت‌های دیگر ما

مستر سوییمر آموزش شنا

میتراکانا کتاب سه بعدی

علی والا واردات از چین

857 تعداد بازدید

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست