نیم فاصله در سئو چه تأثیری دارد؟ خزنده های گوگل نیم فاصله را درک می کنند؟

چه سایت خبری داشته باشید، چه یک مجله پزشکی یا سایتی که خدمات متنوع ارائه می‌دهید، همه یک هدف واحد را دنبال کنید. نوشتن محتوای مفید برای کاربر و جلب رضایت او و در انتها ایجاد یک مشتری دائمی است. نیم فاصله یکی از علائم نگارشی در زبان فارسی است که رعایت یا عدم به کارگیری آن برای بسیاری پرسش‌برانگیز است. استفاده از نیم فاصله در تولید محتوا برای نگارش مطلبی زیبا، خوانا و مخاطب‌پسند اهمیت دارد، اما تاثیر آن روی سئو کاملا غیرمستقیم و با توجه به رضایت کاربری تعیین می‌شود. در ادامه این صفحه اکادمی سئو پور فیض با تاثیر نیم فاصله در تولید محتوا سایت آشنا خواهیم شد.

نیم فاصله در تولید محتوا چه تأثیری بر سئو دارد؟

تماس با آکادمی سئو پورفیض 

واتس اپ محمد پورفیض
اینستاگرام محمد پورفیض
لینکدین محمد پورفیض
تلگرام محمد پورفیض

چند سالی است که در حوزه تولید محتوا و سئو با یک سوال پرتکرار یعنی تاثیر نیم فاصله بر سئو محتوا و مخاطب مواجه می‌شویم، اما حقیقتاً نیم فاصله چیست و چه تأثیری روی نوشتار ما دارد.

نیم فاصله تنها مختص به زبان فارسی نیست و در زبان‌های دیگر مثل زبان عربی نیز از این شکل از علائم نگارشی استفاده می‌شود. گاهی برخی تصور می‌کنند که گوگل با توجه به اینکه انسان نیست و یک ربات است، شاید این علامت نگارشی مهم در زبان فارسی را درک نکند، اما ماجرا این است که در طی مطالعه آخرین آپدیت هسته گوگل متوجه شدیم که این الگوریتم‌های به ظاهر ربات، حسابی پیشرفت کرده‌اند.

ما در ادامه این مطلب از آکادمی سئو پورفیض قصد داریم درباره تاثیر نیم فاصله در تولید محتوا و سئو صحبت کنیم. آنچه که در ادامه این مطلب خواهید خواند شامل موارد زیر هستند:

  • نیم فاصله در وردپرس چگونه است
  • نیم فاصله دقیقا چیست و چه تاثیری روی محتوا دارد؟
  • آیا ربات های گوگل نیم فاصله را درک می کنند؟
  • دلایل استفاده از نیم فاصله در تولید محتوا چیست؟
  • تاثیر نیم فاصله در سئو چیست؟
  • در چه جاهایی بهتر است از نیم فاصله استفاده نکنیم؟
  • سخن پایانی

نیم فاصله در وردپرس چگونه است

یکی از راه‌های استفاده از نیم فاصله در وردپرس استفاده همزمان از کلیدهای Ctrl + Shift + 2 است. همچنین در بعضی از سیستم‌ها با فشردن همزمان کلیدها Shift + Spacebar نیم فاصله ایجاد می‌شود. اما راه اول بیشتر استفاده می‌شود. همچنین برای ایجاد نیم فاصله در وردپرس، می‌توانید از افزونه‌های وردپرسی ایرانی که برای نیم فاصله ایجاد شده‌اند استفاده کنید که البته به دلیل داشتن باگ‌های زیاد، این کار پیشنهاد نمی‌شود.

نیم فاصله دقیقا چیست و چه تاثیری روی محتوا دارد؟

ما در زبان فارسی برای نوشتن یک کلمه و ایجاد فاصله با کلمه بعدی از Space استفاده می‌کنیم. اسپیس در حقیقت یک فاصله و جدایی بین دو کلمه ایجاد می‌کند. حالا در زبان فارسی دو نوع فاصله در بین کلمات و واژه‌ها وجود دارد. یک نوع فاصله حقیقی که به آن فاصله بیرون از کلمه نیز گفته می‌شود و نوع دیگر فاصله مجازی یا همان نیم‌فاصله است.

فاصله بیرون از کلمه در حقیقت همان اسپیس و یک فاصله حقیقی میان دو کلمه برای جداسازی واژه‌ها است‌. معمولاً هم نشان‌دهنده جداسازی بین کلمات است. در مقابل نیم فاصله نوعی فاصله مجازی بین دو کلمه و واژه است که به تنهایی معنای درستی ندارند.

برای مثال کلمه می + روم را می‌توان به سه شکل متفاوت نوشت:

  • می روم ( می space روم؛ این یک فاصله حقیقی است)
  • میروم (‌ نوشتن دو واژه می و روم به شکل سرهم و پیوسته)
  • می‌روم ( نوشتن کلمه می با فعل روم با نیم‌فاصله)

حالا می‌رسیم به تاثیر نیم فاصله در تولید محتوا! نوشتن نیم فاصله در محتوای متنی فارسی می‌تواند تاثیر متفاوتی داشته باشد، مثلاً به زیباتر و خواناتر شدن فعل و کلمه کمک می‌کند. از نظر بصری به محتوا، جذابیت و زیبایی می‌بخشد و گاهی هم برای خوانندگان سختگیری که به رعایت علائم نگارشی در تولید محتوا و زیبایی ظاهری متن اهمیت می‌دهند، باعث جلب رضایت آن‌ها می‌شود.

با توجه به اینکه الگوریتم های گوگل هم همواره به‌دنبال جلب رضایت کاربری هستند رعایت نیم فاصله در محتوا و زیبا شدن ظاهر متن به آن‌ها کمک می‌کند تا بتوانند محتوای جذابتری نگارش کنند و هم این‌که رضایت کاربران بیشتری را جلب کنند. زمانی‌که از نیم فاصله در محتواهای خود استفاده می‌کنید باید این نکته مهم را هم در نظر بگیرید که گاهی عدم استفاده از آن ممکن است موجب تغییر در معنای کلمه شود. به‌همین دلیل هم استفاده از نیم فاصله بهتر از عدم استفاده از آن است.

نیم فاصله دقیقا چیست و چه تاثیری روی محتوا دارد؟

آیا ربات های گوگل نیم فاصله را درک می کنند؟

در چند سال اخیر اگر از کارشناس سئو سوال می‌شد که ربات‌های گوگل درکی از علائم نگارشی در زبان‌های مختلف مثلاً فارسی دارد یا خیر؟! مطمئنا آن‌ها پاسخ می‌دادند خیر، اما در طی پیشرفت‌هایی که در ربات‌های گوگل صورت گرفته و با توجه به الگوریتم برت و هوشمند شدن آن، می‌توان بیان کرد که امروزه ربات‌ها نیز به درک بیشتری از علائم نگارشی مثل نیم‌فاصله رسیده‌اند.

نکته مهم اینجاست که شما به‌عنوان یک سئوکار نباید توانایی‌های گوگل را در درک بهتر واژگان در زبان‌های مختلف دست کم بگیرید. مثلاً در زبان ژاپنی یا تایلندی نمونه‌هایی از کلمات بدون فاصله وجود دارد و زمانیکه این کلمات را در گوگل ترنسلیت وارد می‌کنید، پاسخ‌هایی با توجه به گرایش‌های زبان آن‌ها دریافت می‌کنند. آن‌قدر گوگل درحال هوشمند کردن الگوریتم‌های خود است که با توجه به علائم نگارشی در زبان‌های مختلف عمل می‌کند. بنابراین اگر بخواهیم درباره این‌که ربات‌های گوگل این نیم فاصله را درک می‌کنند یا خیر یک پاسخ دقیق و جامعی بدهیم، باید مطرح کنیم که بله. ربات‌های گوگل مبحث نیم فاصله را در کلمات فارسی درک می‌کنند.

آیا ربات های گوگل درکی از نیم فاصله دارند؟

دلایل استفاده از نیم فاصله در تولید محتوا چیست؟

ما درباره تاثیر استفاده از نیم فاصله در تولید محتوا و سئو صحبت می‌کنیم. مهم‌ترین نکته‌ای که باید در نظر داشته باشید این است که ما در حال تولید محتواهایی برای جذب کاربران فارسی زبان هستیم؛ بنابراین باید محتوای ما مطابق با گرایش‌های زبان فارسی تألیف شده باشد. دلیل آن‌هم این است که نوشتن محتوایی مطابق با اصول زبان فارسی به جلب بیشتر مخاطب و درک بهتر آن مطلب کمک می‌کند.

از طرفی هم باید این نکته را در نظر بگیرید که استفاده از نیم فاصله در مطالب فارسی در بعضی از کلمات آن واجب است؛ زیرا هم باعث خوانایی بیشتر و بهتر آن می‌شود و هم این‌که از نظر ساختاری به متن زیبای بصری بیشتری می‌بخشد؛ بنابراین نباید این موضوع را نیز فراموش کنید که رعایت اصول نگارشی مثل نیم فاصله برای برخی از مخاطبان فارسی زبان مهم است و اهمیت دارد.

گاهی هم حساسیت بسیاری روی این مطلب دارند، به‌ویژه اگر زمینه فعالیت سایت شما در حوزه اخبار، مجله پزشکی یا ادبیات باشد. عدم رعایت نیم فاصله ممکن است روی رضایت کاربری و قضاوت آن‌ها درباره سایت شما تاثیر مخرب بگذارد. با توجه به این‌که الگوریتم‌ها هم به شیوه‌ای ساختاربندی شده‌اند که با حساسیت بالایی سیگنال‌های مرتبط با جلب رضایت کاربر را در سریع‌ترین حالت ممکن دریافت می‌کنند، این موضوع می‌تواند روی سئو سایت شما تاثیر منفی بگذارد.

دلایل استفاده از نیم فاصله در تولید محتوا چیست؟

تاثیر نیم فاصله در سئو چیست؟

سوالی که معمولاً برای همه از جمله یک متخصص سئو هم ممکن است پیش آید، تاثیر نیم فاصله در سئو است. برای رسیدن به پاسخ جامع به این سوال پیشنهاد می‌کنیم هم‌اکنون در گوگل ترنسلیت وارد شوید و یکی از کلمات مثل آن‌ها را بدون نیم فاصله وارد کنید و در انتها پس از این تست  متوجه خواهید شد که گوگل به شما کلمات مشابه را نیز پیشنهاد می‌دهد. استفاده از نیم فاصله روی تولید محتوا از نظر بصری تاثیر دارد، اما روی سئو سایت تاثیر مستقیم نمی‌گذارد. تاثیر آن در جایی نمایان می‌شود که مبحث تجربه کاربری و رضایت آن‌ها به میان می‌آید.

همه این‌ها ارتباط مستقیمی با رفتار کاربر در هنگام سرچ دارد؛ بنابراین اگر شما جزو افرادی هستید که فکر می‌کنید با استفاده از نیم فاصله فرصت رتبه‌گیری در جایگاه نتایج برتر در رتبه‌بندی کلمات کلیدی را از دست می‌دهید و تا حد زیادی به سایت خود آسیب می‌زنید، باید بگوییم که سخت در اشتباه هستید؛ زیرا ربات‌های گوگل به اندازه‌ای هوشمند شده‌اند که حتی وارد کردن کلمات کلیدی با نیم فاصله را نیز درک می‌کنند. به همین علت ما پیشنهاد می‌کنیم که برای نوشتن محتواهای فارسی خود و تا حد امکان کلماتی که بدون نیم فاصله هم زیبایی ظاهری خود را از دست می‌دهد و هم این‌که بی‌معنی می‌شوند، استفاده کنید.

تاثیر نیم فاصله در سئو چیست؟

در چه جاهایی بهتر است از نیم فاصله استفاده نکنیم؟

یک محتوای متنی معمولا از عناوین مختلفی تشکیل می‌شود. درست است که استفاده از نیم فاصله در محتوا می‌تواند به زیبایی بصری آن کمک کند، اما در برخی از جاها مثل عناوین مختلف محتوا از اچ یک تا حتی اچ ۶  و تگ عنوان و تگ توضیحات بهتر است که از نیم فاصله چه در قالب کلمه کلیدی و چه در قالب فعل و سایر بخش‌های جمله استفاده نکنید.

در چه جاهایی بهتر است از نیم فاصله استفاده نکنیم؟

سخن پایانی

هدف ما از تولید محتوا چیست؟ همه کسانی که کسب‌وکار خود را از حالت سنتی خارج می‌کنند و سراغ وب‌سایت می‌روند، آن‌ها به دنبال دستیابی به مشتریان بیشتر از طریق سرچ ارگانیک کلمات کلیدی هستند. حالا ما در این‌جا سعی کردیم درباره تاثیر نیم فاصله در تولید محتوا و سئو صحبت کنیم، اگر بخواهیم واضح به این سوال پاسخ دهیم باید بگوییم هدف ما از تولید جلب رضایت و توجه کاربر است. از طرفی الگوریتم‌ها و ربات‌های گوگل هم همواره به‌دنبال دریافت سیگنال‌های مثبت مبنی‌بر جلب رضایت کاربر هستند، بنابراین استفاده از نیم فاصله تاثیر مستقیمی روی سئو سایت شما نمی‌گذرد اما از آنجایی که صحبت از رضایت کاربری به میان می‌آید ممکن است از آن منظر روی سئو و بهینه‌سازی سایت شما تاثیر بگذارد.

برحسب تجربه به شما پیشنهاد می‌کنیم که برای داشتن صفحاتی با مطالب ساختار مناسب، بهتر است که علائم نگارشی مثل نیم فاصله را در آن رعایت کنید زیرا هم باعث خواناتر شدن مطالب شما می‌شوند و هم اینکه یک زیبایی بصری متفاوتی به مطالب شما می‌بخشند.

سوالات متداول درباره نیم فاصله در تولید محتوا

آیا از نیم فاصله در تولید محتوا استفاده کنیم؟

بله. برای نوشتن مطالب مفید و درعین‌حال خوانا و روان که معنی دو کلمه در کنار هم تغییر نیابد بهتر است که از نیم فاصله استفاده شود.

چند نوع فاصله در زبان فارسی داریم؟

دو نوع فاصله در تولید محتوا و زبان فارسی داریم. فاصله حقیقی که همان یک Space است و تیم فاصله یا فاصله مجازی.

آیا عدم استفاده از نیم فاصله روی س و سایت تاثیر دارد؟

رعایت نیم فاصله در تولید محتوا و سئو، می‌تواند به ایجاد تجربه کاربری بهتر کمک کند. با توجه به این‌که با رضایت کاربران در ارتباط است، می‌تواند به‌صورت غیرمستقیم روی سئو سایت تأثیر بگذارد.

استفاده از نیم فاصله در چه نوع کلماتی بیشتر پیشنهاد می‌شود؟

بهتر است در کلماتی که که دو بخش آن‌ها بدون قرارگیری در کنار هم بی‌معنی می‌شود، از نیم فاصله استفاده کنید. مثلاً کلمه آن‌ها بدون نیم فاصله معنی خاصی ندارد، اما در کنار هم با استفاده از فاصله مجازی معنا می‌یابند.

این مطلب را به اشتراک بگذارید

سایت‌های دیگر ما

مستر سوییمر آموزش شنا

میتراکانا کتاب سه بعدی

اسپیرالی لوله اسپیرال

876 تعداد بازدید

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست