اسکیما ویدئو چیست؟ نکات کلیدی درباره آن

اسکیما ویدیو یکی از انواع اسکیما است که جذابیت دیده شدن سایت شما در نتایج جست و جو را چند برابر می‌کند. اگر شما سایتی دارید که داخل آن محتوای ویدیویی قرار می‌دهید، بهترین راه برای بیشتر دیده شدن محتوای شما در گوگل، استفاده از استراکچردیتا ویدیو است. در ادامه این صفحه داز آکادمی پور فیض درباره اسکیمای ویدیو و نحوه استفاده از آن به صورت کامل صحبت شده است.

اسکیما ویدیو

تماس با آکادمی سئو پورفیض 

واتس اپ محمد پورفیض
اینستاگرام محمد پورفیض
لینکدین محمد پورفیض
تلگرام محمد پورفیض

هرچند که بیش‌از پنج سال است که گوگل، بینگ و یاهو از اسکیما ویدئو پشتیبانی می‌کنند، اما هنوز هم بسیاری از شرکت‌ها از مزایای آن آگاه نیستند. هرچند که این مایه ناراحتی است. استفاده از استراکچردیتا روی صفحه یکی از بهترین و قوی‌ترین راه‌هایی است که برای کمک به موتورهای جستجو در درک بهتر جزئیات سایت و در نهایت بهبود سئو، می‌توانید ارائه دهید.

مهم‌ترین دلیلی که ما می‌توانیم برای استفاده از استراکچردیتا مطرح کنیم این است که موتورهای جستجو می‌توانند نتایج مرتبط‌تری را ارائه دهند. به این دلیل که نشانه‌گذاری اسکیما ویدئو می‌تواند اطلاعات بسیار بیشتری در مورد محتوای یک صفحه یا یک ویدئوی ایجادشده به موتورهای جستجو بدهد.

به زبان ساده هر نوع اسکیمایی که ما در سایت خود قرار می‌دهیم، به نوعی نشانه‌گذاری کرده‌ایم برای موتورهای جستجوی گوگل که راحت‌تر بتوانند سایت و محتوای ما را پیدا کنند.

یکی از دلایل مهم ما برای استفاده از استراکچردیتای ویدئو این است که معمولاً اغلب سایت‌ها از استفاده آن غافل هستند، این می‌تواند یک نقطه قوت برای شما باشد تا سریع‌تر به نتیجه دلخواه برسید. یعنی هر چقدر نشانه‌های بیشتری در اختیار موتورهای جستجوی گوگل قرار دهید، راحت‌تر می‌توانید نظر مخاطب را جلب کنید. اما آنچه که ما در این مطلب از آکادمی پور فیض قرار است بیان کنیم نحوه پیاده‌سازی آن و دلایل ما برای اجرای آن در سایت شماست.

باید این نکته مهم را به‌خاطر بسپارید که اگر در پیاده‌سازی آن در وب‌سایت خود خبره نباشید و به‌درستی اجرا نکنید، ممکن است نتیجه خوبی به دست نیاورید. یعنی نه‌تنها رتبه خوبی به دست نمی‌آورید، بلکه از چشم موتورهای جستجو و خزنده‌های گوگل نیز دور بمانید.

آنچه که قرار است در ادامه مطلب به آن بپردازیم شامل موارد زیر هستند:

  • اهمیت استفاده از اسکیما ویدئو و تفاوت‌هایی که ایجاد می‌کند
  • ویژگی‌های مورد نیاز برای ایجاد استراکچردیتای ویدئو
  • موارد توصیه‌شده برای ایجاد اسکیما ویدئو
  • بهینه‌سازی سایت با اجرای نشانه‌گذاری ویدئو
  • نمونه‌ای از اسکیما ویدئو
  • نکات کلیدی درباره اسکیما ویدئو
  • سخن پایانی

اهمیت استفاده از اسکیما ویدئو و تفاوت‌هایی که ایجاد می‌کند

درواقع اجرای اسکیما، نقطه عطف بزرگی برای موتورهای جستجو محسوب می‌شد. کافی است بگوییم که با آن صاحبان سایت می‌توانند محتوای خود را به‌معنای واقعی به روشی غنی‌تر و واضح‌تر برای موتورهای جستجو شرح دهند، بنابراین با ارائه نتایج مرتبط‌تر آن‌ها کمک بزرگی به خزنده‌های گوگل می‌کنند.

آیا اسکیما برد کرامبز را به یاد دارید؟ همانگونه که از نامش پیداست یک نوع نشانه‌گذاری است که در حقیقت به گوگل سرنخ ارائه می‌دهد. حالا شما قرار است دقیقاً همان سرنخ را با اسکیما ویدئو برای گوگل ایجاد کنید. یعنی یک سرنخ در اختیار گوگل از نوع محتوای ویدئویی قرار دهید و به او بگویید که کسب‌وکار ما، خدمات ما، و اصلا سایت ما درباره چه چیزی است؟!

این حقیقت را به‌هیچ‌وجه فراموش نکنید، بدون نشانه‌گذاری ویدئو موتورهای جستجو ممکن است تنها سایت شما را از تگ تایتل، متا دیسکریپشن و تصاویر کوچک بیابند.

این دقیقاً همان موردی است که می‌تواند شما را از رقبایتان حسابی جلوتر ببرد. شما با استفاده از آن به موتورهای جستجو درباره محتوای یک صفحه وب که حاوی ویدئو است، می‌گویید. یعنی آدرس و نشانی دقیق‌تری در اختیار او قرار داده‌اید.

شما با استفاده از این نشانه‌گذاری می‌توانید به آن خزنده‌های محترم گوگل درباره مدت‌زمان ویدئو بگویید، چه کسی آن را ایجاد کرده و ساخته‌است. چه کسی در آن نقش‌آفرینی کرده، چه کسی صاحب حق نسخه برداشتن از آن است و حتی یک پی‌نوشت با هدف سئو سایت خود در آن قرار دهید.

ویژگی‌های مورد نیاز برای ایجاد استراکچردیتای ویدئو

ایجاد یک استراکچردیتای ویدئو موفق همانند آشپزی است. همانگونه که برای پختن یک غذا نیاز به مواد خاصی نیاز دارید(برای آشنایی با اسکیمای آشپزی کلیک کنید)، برای ایجاد این اسکیما باید به مواردی که در زیر اشاره می‌کنیم، دسترسی داشته باشید.

مواردی که لازمه کار شما در اسکیما ویدیو هستند

مواردی که بدون رعایت آن‌ها در اسکیما ویدیو به نتیجه دلخواه نخواهید رسید:

نام: عنوانی که قرار است برای ویدئوی خود استفاده کنید، این درحقیقت همان نام محتوای شماست. فرض کنید که شما از یک کلمه کلیدی فوق‌العاده قوی استفاده کرده‌اید، بنابراین عالی است که این برچسب را در این‌جا تنها برای اهداف بهینه‌سازی و تقویت آن قرار دهید.

توضیحات: شما باید حداقل ۱۶۰ کاراکتر درباره ویدئوی خود توضیح دهید همانند تگ تایتل، متا دیسکریپشن. شما باید نشان دهید که در این ویدئو قرار است درباره چه چیزی صحبت شود؟ آیا آموزنده است یا یک ویدئوی خبری است؟!

نشانی اینترنتی یا همان URL کوچک‌شده: باید به شما یادآوری کنیم که قدرت یک تصویر کوچک جذاب را در نتایج گوگل دست‌کم نگیرید. شما باید از فریم‌های ویدئویی استفاده کنید که امکان قرار دادن آدرس صفحه شما نیز در آن وجود داشته باشد.

مدت‌زمان: برای هر مخاطبی دیدن مدت‌زمان یک ویدئو اهمیت دارد؛ به‌ویژه در زمانه‌ای که همه مشغله کاری زیادی دارند. درواقع شما با این کار به مخاطبان متفاوت خود احترام گذاشته‌اید. برخی از افراد ممکن است تصمیم بگیرند که یک ویدئوی کوتاه‌تر را نگاه کنند، به‌همین دلیل است که این برچسب برای موتورهای جستجو بسیار مفید خواهد بود.

رونوشت: ازآنجایی‌که معمولاً توضیحات بسیار کوتاه است و می‌تواند در مدیران سایت اضطراب ایجاد کند. در مقابل آن رونوشت این امکان را برای سئوکاران فراهم کرده تا جزئیات بیشتری را بدون نگرانی از محدودیت کاراکترها ارائه دهند.

اگر برای افزودن این بخش حسابی زمان بگذارید، می‌تواند کمک بزرگی به سئو تکنیکال سایت شما و رتبه‌بندی صفحات ویدئویی شما کند.

موارد توصیه شده برای اسکیما ویدئو

علاوه‌بر پنج موردی که در بالا اشاره کردیم، برای افزودن اسکیما ویدیو در صفحات خاص ممکن است برچسب‌های زیر نیز برای شما مفید باشند. برچسب‌هایی مثل:

content url: نشانی اینترنتی فایل واقعی ویدئو.

Embed url: زمانی‌که از این ویژگی استفاده می‌کنید یعنی به محل میزبانی ویدئو اشاره دارید و به موتور جستجو در یافتن سریع‌تر آدرس کمک می‌کنید.

UploadDate: زمانی‌که برای اولین‌بار این ویدئو منتشر شد را نیز می‌توانید در این اسکیما اضافه کنید. این می‌تواند به کاربران کمک کند تا تشخیص دهند که آیا محتوای شما همچنان مرتبط است یا خیر و اطلاعات مفیدی درباره موضوع مورد نظر آن‌ها در اختیارشان قرار می‌دهد یا نه؟!

Expires: برچسب بعدی که در اسکیما ویدئو معمولاً استفاده از آن توصیه می‌شود، تاریخ انقضا یا منقضی شدن یک ویدئو است. تاریخی را تعیین می‌کنید که دیگر ویدئوی شما در دسترس نباشد. این زمانی می‌تواند مفید باشد که بدانید ویدئوهای منتشرشده شما تنها در یک بازه زمانی خاص مفید هستند.

بهینه‌سازی سایت با اجرای استراکچردیتا ویدئو

حالا که متوجه شدید تگ‌های زیادی برای اجرای استراکچردیتا ویدئو در سایت وجود دارد، می‌توانید از آن‌ها به‌صورت بهینه بهره‌مند شوید. اما بیایید بررسی کنیم که چگونه می‌توانید از آن‌ها به نفع خودتان و سئو سایت خود استفاده کنید.

جای نگرانی وجود ندارد؛ زیرا انجام آن آسان است. باید نشانه‌گذاری را به کد html صفحات ویدیویی خود اضافه کنید. اگر از این بابت نگران هستید که ممکن است کاربران سایت شما این کد را ببینند، باید بگوییم که کاربران قادر به دیدن آن نخواهند بود و صفحات شما به همان شکل قبل به آن‌ها نشان داده می‌شود.

کاری که شما انجام می‌دهید، تنها اضافه کردن یک نقشه راه برای موتورهای جستجو جهت خزیدن بهتر است. با این اطلاعات آن موتورهای جستجو صفحات ویدئویی شما را سریع‌تر ایندکس می‌کنند و آن‌ها را به روشی بهتر و پیشرفته‌تر در صفحه نتایج نشان می‌دهند.

نمونه‌ای از اسکیما ویدئو

ما در این‌جا مثالی از این‌که یک صفحه با کد html نشانه‌گذاری ویدئویی چگونه به‌نظر می‌رسد را برای شما مطرح کرده‌ایم:

<div itemprop=”video” itemscope itemtype=”http://schema.org/VideoObject”>

<h2>Video: <span itemprop=”name”>Title</span></h2>

<meta itemprop=”duration” content=”T1M33S” />

<meta itemprop=”thumbnailUrl” content=”thumbnail.jpg” />

<meta itemprop=”contentURL” content=”http://www.example.com/video123.flv” />

<meta itemprop=”embedURL” content=”http://www.example.com/videoplayer.swf?video=123″ />

<meta itemprop=”uploadDate” content=”2017-23-05T08:00:00+08:00″ />

<meta itemprop=”height” content=”400″ />

<meta itemprop=”width” content=”400″ />

<object …>

<param …>

<embed type=”application/x-shockwave-flash” …>

</object>

<span itemprop=”description”>Video description</span>

نکات کلیدی درباره اسکیما ویدئو

همانگونه که در پاراگراف قبلی قرار دادن تگ‌های مناسب در کد html را دیدید و متوجه شدید که چقدر آسان است، بااین‌حال اگر می‌خواهید تا حد امکان کارها بهتر و سریع‌تر پیش رود، توصیه‌های خاصی وجود دارد که باید به‌خاطر داشته باشید:

  1.  مطمئن شوید که نشانه‌گذاری طرح ویدئویی شما بدون اجرای کدهای جاوا اسکریپت یا فلش هم برای موتورهای جستجو قابل‌مشاهده و در دسترس هستند. برای آزمایش این‌مورد خاص از یک مرورگر متنی استفاده کنید یا قبل ازین که آن را در مرورگر معمولی خود تست کنید، هر دو مورد را به‌صورت دستی غیرفعال کنید.
  2.  مطمئن شوید که از یک عبارت کلیدی مرتبط در سراسر اسکیما ویدئو صفحه خود استفاده کرده‌اید. از آن عبارت در عنوان، توضیحات و رونوشت صفحه ویدئو استفاده کنید. تنها دراین‌صورت می‌توانید مطمئن شوید که ویدئوی شما به‌راحتی مخاطب موردنظر خود را پیدا می‌کند و در معرص دیدگان قرار می‌گیرد.
  3.  حالا که استراکچردیتای ویدئو را اعمال کرده‌اید، با استفاده از ابزار تست داده‌های ساختار یافته گوگل آن را بررسی کنید. تنها راهی که می‌توانید اطمینان یابید تا ویدئوهای شما همان‌طور که در نظر داشتید در صفحه نتایج گوگل نمایش داده می‌شود، بررسی و تنظیم آن‌ها توسط خودتان است.

سخن پایانی

ما در این مطلب درباره اسکیما ویدئو صحبت کردیم و متوجه شدیم همانند سایر داده‌های ساختار یافته مثل اسکیما مقالات یا اسکیما اشخاص از بخش‌ها و ویژگی‌های خاصی برخوردار می‌باشد. البته این نکته مهم را فراموش نکنید که یکی از نکات کلیدی که ما در این مطلب متوجه شدیم، تاثیر نشانه‌گذاری ویدئو روی سئو سایت است.

این‌موضوع نه‌تنها باعث منظم‌تر شدن ویدئوهای صفحات شما می‌شود، بلکه افزایش بازدید و ترافیک را نیز برای سایت به ارمغان می‌آورد. علت آن را هم به‌خوبی متوجه شدیم، قرار دادن اسکیما در هر صفحه‌ای از سایت یعنی ایجاد سرنخ‌های بیشتر برای خزنده‌های گوگل.

این مطلب را به اشتراک بگذارید

سایت‌های دیگر ما

مستر سوییمر آموزش شنا

میتراکانا کتاب سه بعدی

علی والا واردات از چین

1,022 تعداد بازدید

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست