بهینه سازی بیش از حد سایت! اغراق در سئو

این یک موضوع دائمی در بین طراحان سایت، متخصصان و کارشناسان سئو بوده و است. این‌که ما صفحه‌ای بسازیم کاربرپسند باشد یا سئوپسند. بهینه سازی بیش از حد سایت می‌تواند در نظر الگوریتم‌های موتورهای جستجوی گوگل نشان دهد که این یک سایت با سئوی منفی است. در چنین شرایطی سایت‌ها معمولا از صفحه Serp خارج می‌شوند یا مورد حریمه قرار می‌گیرند.

بهینه سازی بیش از حد سایت

تماس با آکادمی سئو پورفیض 

واتس اپ محمد پورفیض
اینستاگرام محمد پورفیض
لینکدین محمد پورفیض
تلگرام محمد پورفیض

شکی در این نیست که بهینه‌سازی موتور جستجو روشی مقرون‌به‌صرفه و مناسب برای رسیدن به صدر نتایج گوگل است، اما بهینه سازی بیش از حد سایت نیز ممکن است شما را به چند قدمی Over Optimize شدن نیز هدایت کنند. شاید در این میان سئوکار نوپا آگاهی نداشته باشد و نداند که بهینه‌سازی کردن بیش‌ازحد سایت نه‌تنها آن‌ها را به صدر نتایج نمی‌رساند، بلکه بساط جریمه شدنشان توسط الگوریتم های گوگل را نیز مهیا می‌کند.

این مقاله از آکادمی سئو پورفیض را با این مثال می‌توانیم شروع کنیم که گاهی افراد برای بهینه‌سازی سایت دقیقاً از آن طرف بام می‌افتند و نه‌تنها به بالا آمدن صفحات خود کمک نمی‌کنند، بلکه باعث می‌شود تا گوگل آن‌ها را به چشم سئو کلاه سیاه نگاه کنند و به آن‌ها مشکوک شوند.

آنچه که اهمیت دارد این است که بدانیم چگونه و چه زمانی، با انجام چه کارهایی موجب بهینه سازی بیش ازحد سایت می‌شویم.

موضوعاتی که در ادامه خواهید خواند شامل موارد زیر هستند:

  • استفاده غیر طبیعی از کلمات کلیدی
  • بهینه‌سازی بیش از حد عکس‌های داخل صفحه
  • قرار دادن غیر طبیعی لینک‌های داخلی
  • استفاده از کلمات کلیدی غیر مرتبط با کسب‌وکار
  • پاورقی‌هایی که با کلمات کلیدی پر شده‌اند
  • لینک شدن به سایت‌های هرز و اسپمینگ
  • بهینه سازی بیش از حد سایت با تعداد زیادی تگ اچ یک
  • دیگر بهینه سازی بیش از حد سایت باید گوشه‌ای رها شود
  • سخن پایانی

استفاده غیر طبیعی از کلمات کلیدی

یکی از شیوه‌هایی که معمولاً در چند سال گذشته برای بهینه‌سازی شدن سایت از آن استفاده می‌کردند، پر کردن یک قالب متنی با کلمات کلیدی بود. به‌عنوان مثال کاربر یک کلمه کلیدی را جستجو می‌کرد و برای رسیدن به پاسخ به صفحه نتایج گوگل می‌رفت و در آن‌جا روی اولین لینک مشاهده شده کلیک می‌کرد.

در این‌جا کاربر نه‌تنها این‌که به پاسخی نمی‌رسید، بلکه تنها با متنی روبرو می‌شد که با کلمه کلیدی سرچ شده او پر شده بود. در این مواقع یکی از اصطلاحات سئو که کیوورد استافینگ است، رخ می‌دهد. بعدها زمانی‌که الگوریتم مرغ مگس خوار ایجاد شد، دیگر استفاده بی‌رویه از کلمات کلیدی تا حد زیادی به فراموشی سپرده شد، زیرا این الگوریتم با قدم گذاشتن به دنیای بهینه‌سازی باعث شد تا دیگر متن‌های بدون کیفیت منتشر نشود.

شاید این سوال برای شما مطرح شود که این چه ارتباطی به مقوله سئو کلاه سیاه و جریمه شدن دارد؟! زمانی‌که شما تصمیم می‌گیرید یک مطلب مثلاً ۱۰۰۰ کلمه‌ای بنویسید و ۸۰۰ کاراکتر آن را با کلمات کلیدی سرچ شده توسط کاربر پر کنید، در حقیقت هم قصد گول زدن گوگل الگوریتم‌های گوگل را دارید و هم کاربر را به چیزی که می‌خواست نرساندید. در این‌جا یک اتفاق دوجانبه رخ می‌دهد، یعنی کاربر به رضایتی که می‌خواست دست نیافت و از طرفی شما با استفاده از یک روش غیرمعقول که مطابق با قوانین الگوریتم‌های گوگل نیست توانستید به صدر نتایج دست یابید.

البته ما این امکان را در نظر می‌گیریم که گاهی بهینه سازی بیش از حد سایت به‌خاطر عدم آگاهی افراد رخ می‌دهد. شاید هنوز افرادی وجود داشته باشند که ندانند که چگالی تعداد کلمات کلیدی در یک مطلب باید به چه میزان باشد‌. به‌همین دلیل هم ناخواسته دچار کیوورد استافینگ می‌شوند که ممکن است موجب ارسال سیگنال‌های منفی به الگوریتم‌ها شوند.

استفاده غیر طبیعی از کلمات کلیدی

بهینه‌سازی بیش از حد عکس‌های داخل صفحه

یکی از دلایل دیگری که ممکن است منجر به مشکوک شدن الگوریتم‌ها به این‌که شما قصد دارید به روشی غیرطبیعی او را فریب دهید، بهینه کردن بیش‌از اندازه عکس‌ها است. حالا این اتفاق چگونه رخ می‌دهد؟! زمانی‌که ما برای آنکه عکس مورد نظر ما برای همه افراد قابلیت خواندن داشته باشد و هم اینکه مثلاً برخی در مکانی حضور دارند که اینترنت قدرت بارگذاری عکس را ندارد، ما قصد داریم که به کاربر کمک کنیم که او متوجه شود این عکس درباره‌ی چه چیزی است؛ بنابراین برای آن تگ Alt قرار می‌دهیم.

حالا زمانی‌که تگ Alt همه عکس‌های موجود در آن صفحه را با کلمات کلیدی پر کنیم یا این‌که ارتباطی به عنوان صفحه ما نداشته باشند، در این‌جا نیز الگوریتم‌ها را مشکوک به این می‌کنیم که اصطلاحا قصد فریب دادن او را داریم. بنابراین بهتر است که تگ Alt عکس‌های خود را با قرار دادن کلمات کلیدی نامرتبط یا تعداد بیش از حد کلمات کلیدی و توضیحات تکراری، پر نکنیم.

استفاده غیر طبیعی از کلمات کلیدی

قرار دادن غیر طبیعی لینک‌های داخلی

دلیل بعدی که ممکن است موجب Over Optimize شدن سایت شود این است که در یک صفحه بیش‌از اندازه و به‌صورت غیرطبیعی از لینک‌های داخلی استفاده کنید. مثلاً به‌جای آنکه یک پاراگراف را با پنج انکرتکستی که قرار است به صفحات دیگر لینک شوند پر کنید، می‌توانید این انکر تکست‌ها و لینک‌های داخلی خود را به صورت پراکنده در متن پخش کنید.

تجربه ثابت کرده که برای استفاده از انکر تکست بهتر است که هر ۱۰۰ یا ۱۵۰ کلمه یک‌بار از آن‌ها استفاده شود، یا این‌که در یک متن دو بار به یک صفحه لینک ندهیم. در این صورت نه‌تنها به نتیجه‌ای که مد نظرمان است نخواهیم رسید، بلکه بازهم الگوریتم‌ها را مشکوک به این‌که قصد داریم از بهینه‌سازی Black hat استفاده کنیم، خواهیم کرد. استفاده از لینک داخلی لینک داخلی به‌صورت غیرحرفه‌ای باعث می‌شود تا توسط الگوریتم پنگوئن مورد جریمه قرار گیرید.

قرار دادن غیر طبیعی لینک های داخلی

استفاده از کلمات کلیدی غیر مرتبط با کسب‌وکار

اجازه دهید این پاراگراف را اینگونه شروع کنیم. تصور کنید که شما یک کسب‌وکار در حوزه دیجیتال مارکتینگ هستید و زمانی‌که متوجه می‌شوید کاربران سطح اینترنت سراغ یک کلمه خاص می‌گردند مثلاً پخش زنده فوتبال و شما برای آنکه بتوانید کاربر را به سمت سایت خود بکشانید، برای این کلمه یک صفحه می‌سازید یا از این کلمه در مقالات خود استفاده می‌کنید.

بنابراین استفاده از کلمات کلیدی غیر مرتبط به کسب‌وکار شما نیز می‌تواند باعث شود که از نظر موتورهای جستجو یک سایت نامرتبط شناخته شوید؛ زیرا کاربر با کلیک روی صفحه یا لینک موردنظر قرار داده شده شما اطلاعاتی درباره آن موضوع تحقیق شده خود نمی‌یابد، بلکه وارد یک فضای دیگری می‌شود. بنابراین این روش نیز یک تکنیک کلاه سیاه است که موجب فریب دادن موتورهای جستجو و کاربران می‌شود. زمانی هم که موتورهای جستجو متوجه شوند که رضایت کاربر در کار نبوده و فقط هدفتان سوء استفاده از این کلمه بود، بی‌تردید مورد جریمه قرار خواهید گرفت.

استفاده از کلمات کلیدی غیر مرتبط با کسب‌وکار

پاورقی‌هایی که با کلمات کلیدی پر شده‌اند

بخش فوتر یا همان پاورقی سایت شما باید خالی از هرگونه کلمه کلیدی باشد. این تصور را از خود دور کنید که برای بهینه‌سازی شدن سایت حتما باید بخش فوتر یا پاورقی شما پر از کلمات کلیدی مرتبط با کسب‌وکار شما باشد. در این صورت نیز نه‌تنها مورد تشویق موتورهای جستجو قرار نخواهید گرفت، بلکه الگوریتم های گوگل آن را به‌عنوان یکی از ترفندهای کلاه سیاه شناسایی می‌کنند که باعث دور زدنشان می‌شود. در اولین فرصت ممکن مطمئن باشید که سایت شما را مورد جریمه قرار خواهند داد.

پاورقی‌هایی که با کلمات کلیدی پر شده‌اند

لینک شدن به سایت‌های هرز و اسپمینگ

یکی از جاهایی که ممکن است منجر به بهینه سازی بیش از حد سایت شود، دریافت لینک‌های هرز و اسپم از سایت‌های بی‌اعتبار است. زمانی‌که شما از یک سایت که در آن محتواهای مفید منتشر نشده، هیچ کدام از استانداردهای موتورهای جستجو را رعایت نکرده و پر از تبلیغات و محتواهای غیرمفید است، مطمئن باشید که نه‌تنها بهینه‌سازی نخواهید شد، بلکه به‌عنوان یک سایت غیر بهینه از نظر موتورهای جستجو شناخته خواهید شد. این روش نیز کاملاً اشتباه است و مدت‌هاست که دیگر کارایی ندارد.

لینک شدن به سایت های هرز و اسپمینگ

بهینه سازی بیش از حد سایت با تعداد زیادی تگ اچ یک

به زبان ساده و کاملاً صمیمانه باید به شما بگوییم که هر صفحه‌ای اعم از صفحه اصلی، وبلاگ، صفحه محصول یا لندینگ پیج مجاز به داشتن تنها یک h1 هستند. استفاده بیش‌از اندازه از چندین h1 در یک صفحه به معنی بهینه‌سازی بیش از حد است. این در نظر الگوریتم‌ها یعنی شما با این روش باز هم قصد دارید که موتورهای جستجو را فریب دهید؛ بنابراین راه چاره چیست؟! راه چاره این است که تگ‌های عناوین بعدی را به‌ترتیب و به‌صورت کاملاً طبیعی با تگ‌های دیگری که به ترتیب از h2 تا h6 هستند، بهینه کنید.

بهینه سازی بیش از حد سایت با تعداد زیادی تگ اچ یک

دیگر بهینه سازی بیش از حد سایت باید گوشه‌ای رها شود

موتورهای جستجو به اندازه‌ای هوشمند شده‌اند که دیگر استفاده از این ترفندها برای آنکه بیش از حد سایت را بهینه نشان دهید و بتوانید رتبه بالایی به دست آورید، کارایی ندارد. موتور جستجویی همانند گوگل به دنبال جلب رضایت کاربر است. زمانی‌که شما از این تکنیک‌ها و شیوه‌های سیاه برای جذب کاربر استفاده کنید و کاربر بدون رضایت از سایت شما خارج شود، یک امتیاز منفی برای سایت شما صادر خواهد شد.

متریک‌های مختلفی وجود دارد که گوگل می‌تواند بر اساس آن رضایت کاربر را بسنجد. سیگنال‌هایی مانند زمان ماندگاری کاربر در صفحه، نرخ کلیک و مواردی از این دست، متوحه می‌شود که آیا صفحه شما توانسته نیاز کاربر را برطرف و نظر او را جلب کند یا خیر؟! بهینه سازی بیش از حد سایت را با استفاده از تکنیک‌های سیاه در گوشه‌ای رها کنید و تنها با انتشار محتواهای سودمند، دریافت لینک‌های معتبر و لینک‌های داخلی مفید کاربر را جذب سایت خود کنید.

چرا باید بهینه سازی بیش از حد سایت را رها کنیم؟

سخن پایانی

حقیقت این است که بهینه سازی بیش از حد سایت نیز می‌تواند دلیلی برای ترک سایت شما توسط کاربر باشد. افراد به هر دلیلی امکان دارد سایت شما را ترک کنند. به‌هرحال میلیون‌ها و میلیون‌ها کاربر در جهان وجود دارد که هر کدام تفکر و خواسته جداگانه‌ای دارند. اگر متوجه شدید که سایت شما با کاهش شدید ترافیک روبه‌رو شده و نرخ کلیک آن بسیار پایین آمده، حتما سری به صفحه گوگل سرچ کنسول خود بزنید و نگاه دقیق‌تری به آن داشته باشید.

سایت خود را مورد بررسی قرار دهید، مطمئن شوید که محتوای جذاب همراه با دسترسی و پیمایش آسان تولید می‌کنید. سایت خود را برای موبایل حتما بهینه کنید و بهتر است که به سرعت سایت خود نیز به اندازه‌ی کافی توجه داشته باشید.

سوالات متداول درباره بهینه سازی بیش از حد سایت

چرا بهینه سازی شدن بیش از حد سایت اشتباه است؟

موتورهای جستجو به گونه‌ای برنامه‌ریزی شده‌اند که با دیدن برخی نشانه‌ها و دریافت سیگنال‌های منفی از سمت کاربر، بهینه شدن بیش از حد ستیت را به عنوان سئوی کلاه سیاه شناسایی می‌کنند.

آیا بهینه کردن بیش از حد سایت همان تکنیک‌های کلاه سیاه است؟

بله. زمانی که سایتی با کلمات کلیدی بیش از حد پر شود، یعنی مدیر سایت قصد فریب دادن کاربر را دارد، پس از تکنیک کلاه سیاه استفاده می‌کند.

تکنیک‌های بهینه سازی بیش از حد سایت چیست؟

استفاده بیش از اندازه از کلمات کلیدی، دریافت بک لینک از سایت‌های بی اعتبار، قرار دادن کلمات کلیدی در فوتر، استفاده از کلمات کلیدی و تکراری در تگ alt عکس، جزو تکنیک‌های اصطلاحا سیاه محسوب می‌شوند.

آیا بهینه‌سازی سایت بیش از حد طبیعی، موجب Over Optimize شدن سایت می‌شود؟

بله. استفاده از تکنیک‌های کلاه سیاه مثل قرار دادن چندین h1 در مطلب موجب جریمه شدن توسط الگوریتم‌ها و Over Optimize شدن سایت می‌شود.

این مطلب را به اشتراک بگذارید

سایت‌های دیگر ما

مستر سوییمر آموزش شنا

میتراکانا کتاب سه بعدی

علی والا واردات از چین

776 تعداد بازدید

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست