سئو کلاه سیاه در تولید محتوا! ۱۰ تکنیکی که باید از آن‌ها دوری کنید

اگر به‌دنبال ترفندها و تکنیک‌هایی برای این هستید که در سریع‌ترین زمان ممکن محتواهای وب‌سایت خود را تولید کنید و خود را به صدر نتایج برسانید، باید پیشنهاد کنیم که از روش‌های سئوی کلاه سفید استفاده کنید. یعنی استفاده از تکنیک‌های سئو کلاه سیاه در تولید محتوا را به‌کلی از خاطر ببرید؛ زیرا با مطالعه این مقاله به خوبی متوجه خواهید شد که استفاده از هر ۱۰ ترفند سئوی سیاه که در این‌جا آورده‌ایم چه بلایی می‌تواند روی سایت شما بیاورد.

سئو کلاه سیاه در تولید محتوا

تماس با آکادمی سئو پورفیض 

واتس اپ محمد پورفیض
اینستاگرام محمد پورفیض
لینکدین محمد پورفیض
تلگرام محمد پورفیض

وقتی صحبت از دیجیتال مارکتینگ و بهینه‌سازی موتورهای جستجو می‌شود، به‌طور کلی دو راه پیش روی افراد قرار می‌گیرد، سئو کلاه سفید و سئو کلاه سیاه. کلاه سفید نامی است که به متخصص سئو داده می‌شود که با استفاده از بهترین روش‌ها و استراتژی‌ها به قوانین الگوریتم‌های موتورهای جستجو پایبند است. سئو کلاه سیاه به آن دسته از بازاریابانی گفته می‌شود که بهترین تکنیک‌ها را برای فریب دادن و اساساً تقلب روی موتورهای جستجوی گوگل اجرا می‌کنند. یکی از این روش‌ها سئو کلاه سیاه در تولید محتوا است.

زمانی‌که از روش بهینه‌سازی سیاه استفاده می‌شود به هیچ‌وجه رضایت کاربر مورد توجه نیست. مدیر وب‌سایت تنها به فکر بالا بردن بازدید و رساندن صفحات خود به نتایج برتر موتورهای جستجو است. ما در این مطلب از آکادمی سئو پورفیض قصد داریم درباره سئو کلاه سیاه در تولید محتوا صحبت کنیم.

آنچه در ادامه خواهید خواند:

  • ۱۰ تکنیک سئو کلاه سیاه در تولید محتوا! خط قرمز گوگل
  • چرا باید از سئو کلاه سیاه در تولید محتوا دوری کنید؟
  • سخن پایانی

۱۰ تکنیک سئو کلاه سیاه در تولید محتوا! خط قرمز گوگل

هر چند که ما آن را تکنیک نام نهاده‌ایم، اما این یک تکنیک سیاه است که با انتشار محتواهای در قالب‌های مختلف قصد فریب دادن کاربر و موتورهای جستجو را دارد. به‌همین دلیل استفاده از این تکنیک تحت هر عنوانی و به محض متوجه شدن الگوریتم های گوگل مساوی است با قرارگیری در قعر Serp یا خارج شدن از رده. با این ۱۰تکنیک آشنا شوید. اگر تاکنون از آن‌ها استفاده نکرده‌اید پیشنهاد می‌کنیم تا ابد هم به استفاده از این تکنیک‌ها فکر نکنید. هدف ما از بیان آن‌ها تنها آشنایی شماست و این‌که اگر هم به ذهنتان خطور کرده بهتر است که آن را به فراموشی بسپارید و تولید محتوای بهینه و مناسب کاربر را در پیش بگیرید.

۱۰ تکنیک سئو کلاه سیاه در تولید محتوا! خط قرمز گوگل

۱. استفاده از ترفند و تکنیک کلاکینگ (Cloaking)

یکی از ترفندهای سئو کلاه سیاه در تولید محتوا کلاکینگ است. این به‌معنای نشان دادن نوع متفاوتی از محتوا به کاربران و محتوایی کاملاً متفاوت به موتورهای جستجو است. یعنی به نوعی این ترفند برای دستکاری و فریب دادن ربات‌های موتورهای جستجو از عدم کشف محتوای هرز و بیهوده‌ای است که به کاربران ارائه می‌دهد. وب‌سایت‌ها این تکنیک را معمولاً برای رتبه‌بندی صفحات خود با کلمات کلیدی نا مرتبط به کاربران خود انجام می‌دهند.

استفاده از ترفند و تکنیک کلاکینگ

۲. تکنیک و ترفند استفاده از محتوای خودکار یا اتوماتیک

محتوای خودکار به آن دسته از مطالبی گفته می‌شود که به‌صورت کاملاً از پیش‌تعیین شده، تولید می‌شود. در این شیوه معمولاً مجموعه‌ای از کلمات و عبارات مورد جستجوی کاربر به ربات داده می‌شود و او با اضافه کردن افعال مختلف و حروف اضافه و با ترکیب کردن آن‌ها یک محتوای جدید تولید می‌کند.

معمولا محتواهای اتوماتیک فاقد عکس، عناوین فاصله بین پاراگراف‌ها هستند و نظم ندارند. درحقیقت هدفی که این نوع محتوا دنبال می‌کنند، جلب رضایت کاربر و دادن اطلاعات و پاسخ به نیازهای آن‌ها نیست، بلکه تنها به دنبال جلب رضایت موتورهای جستجو هستند. بنابراین این دوستان باید به شما بگوییم که با روی کار آمدن الگوریتم محتوای مفید، دیگر استفاده از ابزارهایی که به‌صورت خودکار برای شما محتوا تولید می‌کنند کارایی ندارد بهتر است زمان خود را برای این‌موضوع هدر ندهید و به‌دنبال تولید محتوای بهینه و مطابق با نیاز کاربر بروید.

ترفند استفاده از محتوای خودکار یا اتوماتیک

۳. ترفند تولید محتوای تکراری یا کپی

یکی دیگر از تکنیک‌هایی که به‌ ویژه در چند سال اخیر که در سئو کلاه سیاه برای تولید محتوا استفاده می‌شد، استفاده از محتوای کپی یا تکراری بود. معمولاً محتوای تکراری به محتواهایی گفته می‌شود که در چندین وب‌سایت موجود باشد. گوگل با انتشار الگوریتم پاندا خود تا حد زیادی این‌موضوع را ریشه‌کن کرده است.

به یاد داشته باشید که تولید محتوایی که تکراری و کپی شده از وب‌سایت دیگران باشند هیچ کمکی به رتبه‌بندی وب‌سلیت شما نخواهند کرد، بلکه از سوی الگوریتم پاندا که به‌شدت محتوا با کیفیت و ارزشمند سایت شما اهمیت می‌دهد، جریمه خواهید شد. شاید تصور کنید که کپی کردن و برداشتن محتوا از سایت‌های دیگر برای شما بد نخواهد شد و توسط گوگل جریمه نمی‌شوید؛ اما باید بگوییم که شما اگر با هر کلمه کلیدی در راس نتایج قرار داشته و از محتوای دیگران استفاده کرده باشید، بی‌تردید بعد از مدت کوتاهی با سقوط چشمگیری روبرو خواهید شد. زیرا محتوای بهینه و یونیک جزو خط قرمز گوگل محسوب می‌شود. نکته مهم دیگری که وجود دارد این است که حتی وجود محتواهای تکراری در صفحات متعدد سایت خودتان نیز می‌تواند خطرناک و مشکل‌ساز شود.

ترفند تولید محتوای تکراری یا کپی

۴. تکنیک ریدایرکت‌های مخفیانه

ریدایرکت یعنی ارسال آدرس فعلی یک صفحه زمانی‌که کاربر کلمه کلیدی آن صفحه را جستجو می‌کنند، به‌جای آنکه به آن صفحه اولیه مراجعه کند به یک صفحه و آدرس جدید برود. در این میان سئو کلاه سیاه از این تغییر مسیرهای خارج از هدف و سوءاستفاده می‌کند. معمولاً در کنار لایه‌های پنهان این ممکن است شامل هدایت مجدد خزنده‌های موتورهای جستجو به یک صفحه و سایر کاربران به صفحه دیگر باشد.

مثال دیگر برای این تکنیک هدایت یک صفحه بسیار معتبر در یک سایت با بک لینک‌های زیاد به یک صفحه نامرتبط است. تنها برای تقویت موقعیت آن در نتایج جستجو. مثلاً با استفاده از ریدایرکت ۳۰۱ شخصی که تکنیک‌های کلاه سیاه را تمرین کرده باشد می‌تواند از این تغییر مسیرها برای دست‌کاری نتایج جستجو استفاده کند. تغییر مسیرها تنها باید برای اهدافی که طراحی شده‌اند مورد استفاده قرار گیرند، نه برای دستکاری نتایج جستجو. این تکنیک دستور‌العمل‌های گوگل را نقض می‌کند و به محض متوحه شدن، سایت را جریمه خواهد کرد.

تکنیک ریدایرکت های مخفیانه

۵. تکنیک سیاه محتوای bait and switch

این از ترفندهای سئوی کلاه سیاه در تولید محتوا برای گمراه ساختن موتورهای جستجو است. این شامل ایجاد محتوا پیرامون موضوعی است که می‌خواهید برای آن رتبه‌بندی شوید، هنگامی‌که برای این موضوع رتبه‌بندی می‌شود، اما محتوا با یک چیز دیگر جایگزین خواهد شد. این یک تجربه منفی برای کاربران و جست‌وجوگران ایجاد می‌کند، زیرا محتوایی که در حقیقت به قصد دیدن آن روی لینک شما کلیک کرده‌اند، وجود ندارد. این شیوه کاربران و موتورهای جستجو را فریب می‌دهد و راه خوبی برای بهینه‌سازی محسوب نمی‌شود. نوشتن محتوای با کیفیت و ارزشمند که کاربرپسند باشد، بخشی از سئو کلاه سفید است. نه‌تنها برای جلوگیری از جریمه موتورهای جستجو لازم است بلکه وب‌سایت شما را متمایز خواهد کرد. ایجاد محتوای باکیفیت باعث ایجاد اعتماد در بین مخاطبان هدف می‌شود و بازدیدکنندگان را به مشتری حقیقی تبدیل خواهد کرد.

تکنیک سیاه محتوای bait and switch

۶. ترفند محتوای بازنویسی شده

زمانی‌که صاحبان وب‌سایت سعی می‌کنند برای تولید محتوا از جمع‌آوری اطلاعات و محتوا از سایر سایت‌های دیگر استفاده کنند، به آن بازنویسی گفته می‌شود. جمع‌آوری کردن محتوا از سایت‌های دیگر با هدف این‌که تنها صفحات محتوای خود را افزایش دهید اصلا ارزشمند نیست؛ زیرا آن محتوای تولید شده که باید یک ارزش افزوده برای کاربر داشته باشد را ندارد و به‌همین دلیل هم به رتبه‌ای که مدنظر شماست نخواهد رسید. همیشه بهتر است برای تولید محتوا از منابع معتبر و ارزشمند که دارای اعتبار و محتوای غنی هستند استفاده شود. تنها در این صورت از رقبای خود متمایز خواهید شد و پیشی خواهید گرفت. برای آشنایی با الگوریتم تازگی محتوا کلیک کنید.

ترفند محتوای بازنویسی شده

۷. انتشار اخبار جعلی

این یک نوع تکنیک کپی‌رایتینگ و سئوی کلاه سیاه در تولید محتوا است که معمولاً برای جلب توجه کاربران استفاده می‌شود. این اغلب باعث ایجاد هیجان و یا اغراق در یک موضوع خاص می‌شود تا بازدیدکنندگان را تشویق به کلیک روی لینک کنند که در انتها منجر به وصل شدن به محتوای مشکوک یا نامرتبط می‌شود. برخی از کارشناسان سئو مدعی هستند و باور دارند که طعمه کلیک در صورتی که به درستی انجام شود به نفع شما عمل می‌کند. اما از طرفی گوگل و حتی فیس‌بوک در تلاش هستند تا با کلیک، انتشار اخبار اخبار جعلی و اطلاعات نادرست مبارزه کنند تا تجربه کاربری را بهبود ببخشند. فلسفه‌ای که در پشت موتورهای جستجو قرار داده شده پیچیده است، اما یک چیز را همیشه و همه‌جا تاکید دارد، ارائه محتوای باکیفیت و مرتبط با نیاز کاربر است. به‌همین دلیل هم پیشنهاد می‌کنیم تا حد امکان از این ترفند دوری کنید.

انتشار اخبار جعلی

۸. ایجاد کامنت‌های هرز و بیهوده

ارسال نظر در هر زمانی اتفاق می‌افتد که وبلاگ وب‌سایت شما حجم بی‌شماری از نظرات را دریافت می‌کند که معمولاً حاوی لینک‌های تبلیغاتی غیرمرتبط هستند. معمولا سئوکاران کلاه سیاه این کار را در تلاش برای دریافت بک لینک رایگان انجام می‌دهند که به‌صورت دستی و خودشان انجام می‌شود، اما معمولاً توسط ابزارهای خودکار انجام می‌شود.

تعداد زیاد بک لینک‌های نامرتبط در وب‌سایت شما می‌تواند به‌شدت به اعتبار سایت شما آسیب برساند و درنتیجه بر رتبه‌بندی سئو سایت شما تاثیر منفی بگذارد. با غیرفعال کردن نظرات باز در وبلاگ خود و اجرای یک نوع تعادل در نظر از ارسال نظرات هرزنامه می‌توانید جلوگیری کنید.

ایجاد کامنت‌های هرز و بیهوده

۹. شبکه‌های وبلاگ خصوصی یا همان PBN

مجموعه‌ای از وب‌سایت های به‌ظاهر دارای اعتبار هستند که صرفاً برای ایجاد بک لینک مورد استفاده قرار می‌گیرند، آن‌ها شباهت زیادی به farm link همان مزارع لینک دارند؛ زیرا هر دو هدفشان اغراق در تعداد لینک‌هایی است که به یک وب‌سایت اشاره می‌کنند. هر سایتی که PBN لینک می‌دهد، می‌خواهد در نتایج جستجو تقویت شود اما به یکدیگر یعنی سایت اصلی لینک داده نمی‌شوند. امان از آن روزی که چنین وب‌سایت‌هایی که توسط گوگل شناسایی شوند، زیرا جریمه آن‌ها پنالتی شدن است. موتورهای جستجو در این مقوله حسابی هوشمندانه عمل کرده‌اند، توصیه می‌شود به جای استفاده از مطالب جعلی و ایجاد لینک با PBN محتوای منحصربه‌فرد با کیفیت خوب و ارزشمند در وب‌سایت خودتان ایجاد کنید.

شبکه های وبلاگ خصوصی

۱۰. انتشار محتواهای هرز و اسپم

معمولاً صفحاتی بدون این‌که کاربر روی آن کلیک کند یا اصلا اجازه باز شدن آن را بدهد به نمایش گذاشته می‌شود را محتوای آزاردهنده و اسپم می‌گویند. حالا این محتوا می‌تواند به شکل ویدئو، فایل تصویری یا حتی متن باشد. این صفحات درحقیقت نوعی ویروس یا بدافزار محسوب می‌شوند که با استفاده از ایجاد محتواهای با ظاهر زیبا، قصد فریب کاربر را دارند. خوشبختانه آپدیت مرتب الگوریتم‌های گوگل آن‌قدر هوشمندانه عمل کرده است که نمایش این سبک از محتواها به شدت کاهش یافته و کمتر آن را در نتایج جستجو می‌بینیم؛ زیرا وجود این‌گونه سایت‌ها باعث می‌شد تا رضایت کاربری به صفر برسد و درنتیجه گوگل هم محبوبیت خود را به‌مرور زمان ممکن بود از دست بدهد.

انتشار محتواهای هرز و اسپم

چرا باید از سئو کلاه سیاه در تولید محتوا دوری کنید؟

شاید اگر در چند سال گذشته از برخی سئوکارام می‌پرسیدید که چگونه بک‌لینک‌سازی کنیم این ترفندها و تکنیک‌های سیاه را به شما می‌گفتند. اما امروزه آن‌قدر الگوریتم‌های گوگل هوشمند شده‌اند که استفاده از این ترفندها نه‌تنها نتیجه مثبت نخواهد داشت، بلکه موجب اصطلاحاً Over Optimize شدن سایت شما خواهد شد؛ بنابراین استفاده از تکنیک‌های سئو کلاه سیاه در تولید محتوا اعتبار سایت شما را از بین خواهد برد و به مرور زمان موجب حذف شدن صفحه شما از نتایج گوگل می‌شود. به‌همین دلیل بهتر است بیشتر روی تولید محتوای بهینه و مطابق با نیاز کاربر که بارها و بارها در مطالب متعدد از مجموعه مقالات آموزش سئو پورفیض اشاره کردیم و تاکید داریم متمرکز شوید. یعنی همه انرژی خود را برای ایجاد محتوای بهینه محتوایی که نیاز کاربر شما برطرف می‌کند و ارزش افزوده‌ای برای آن‌ها به وجود می‌آورد، معطوف کنید.

چرا باید از سئو کلاه سیاه در تولید محتوا دوری کنید؟

سخن پایانی

استفاده از ترفندها و تکنیک‌های سئو کلاه سیاه در تولید محتوا نه‌تنها فوایدی را برای صفحات وب‌سایت شما به وجود نمی‌آورد، بلکه ممکن است به مرور زمان موجب آسیب رساندن به کل سایت شما و گاهی هم پنالتی شدن، شود. بنابراین پیشنهاد می‌کنیم که روی تکنیک‌های سئو کلاه سیاه برای ایجاد محتوای هرز تکیه نکنید و به‌هیچ‌وجه سراغ این موارد نروید. زیرا آنقدر الگوریتم‌های موتورهای جستجوی گوگل هوشمند و قدرتمند شده‌اند که دیگر این روش‌ها کارایی ندارند.

گاهی هم ممکن است این تکنیک‌ها توسط رقبای شما و به عمد مورد استفاده قرار گیرند تا به سایت شما ضربه بزنند و باعث کاهش رتبه شوند؛ بنابراین همواره باید روی سایت خود نظارت داشته باشید و با شناسایی مداوم این موارد می‌توانید روی سئوی برند خود کنترل داشته باشید. زمانی هم که متوجه شدید از سوی رقبای خود سئو منفی دریافت می‌کنید می‌توانید این موارد را به گوگل نیز گزارش دهید.

سوالات متداول درباره سئو کلاه سیاه در تولید محتوا

تکنیک‌های سئو کلاه سیاه در تولید محتوا چیست؟

مجموعه‌ای از تکنیک‌ها و ترفندها است که در بخش تولید محتوا مثل ایجاد محتواهای هرز اما فریبنده، ترفند bait and switch یا انتشار اخبار جعلی و نظرات مهمان باشند.

آیا استفاده از تکنیک‌های سئو کلاه سیاه در تولید محتوا موجب جریمه شدن سایت می‌شود؟

بله. استفاده از ترفندهایی مثل بازنویسی محتوا یا روش کلاکبنگ یا ریدایرکت مخفیانه، زمانی‌که توسط الگوریتم‌های گوگل شناسایی شوند، بی‌تردید وب‌سایت جریمه خواهد شد.

کدام روش کلاه سیاه برای تولید محتوا و لینک‌سازی باعث پنالتی شدن سایت می‌شود؟

روش شبکه‌های وبلاگ خصوصی یا PBN‌. به محض شناسایی گوگل وب‌سایت پنالتی می‌شود.

آیا استفاده از محتوای کپی جزو روش‌های سئو Black hat در تولید محتوا است؟

بله. استفاده از محتوای کپی که انتشار یافته در سایت‌های دیگر است، جزو تکنیک‌های بهینه‌سلزی سیاه است که که به محض شناسایی الگوریتم پاندا، سایت جریمه می‌شود.

این مطلب را به اشتراک بگذارید

سایت‌های دیگر ما

مستر سوییمر آموزش شنا

میتراکانا کتاب سه بعدی

علی والا واردات از چین

929 تعداد بازدید

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست