الگوریتم رقص گوگل Google Dance | رقص و پرواز در میهمانی گوگل

در حقیقت Google Dance یک اصطلاح جذاب است که در دنیای بهینه‌سازی موتورهای جستجوی گوگل برای توصیف نوسان رتبه در صفحه SERP (صفحه نتایج جست و جو گوگل) مورد استفاده قرار می‌گیرد. گاهی هم به آن یک عامل رتبه‌بندی تصادفی نیز گفته می‌شود. این به روزرسانی درست زمانی توسط گوگل اعمال شد که تقریبا ماهی یکبار وب‌مستران با یک بروزرسانی جدید مواجه بودند.
با هر بار بروزرسانی الگوریتم Google Dance ، رتبه سایت‌ها با کاهش عجیب و چشم‌گیری همراه ‌می‌شد. گوگل زمانی تصمیم می‌گیرد که یک میهمانی جذاب همراه با ملودی مطلوب را ترتیب دهد که صفحه جدیدی با محتوای کامل منتشر می‎‌کنید.  اگر صفحه شما هم به این میهمانی دعوت شود و در صدر نتایج قرار گیرد، یعنی گوگل به سایت شما توجه کرده و به آن فرصت رقص و پرواز داده است.

الگوریتم گوگل دنس

تماس با آکادمی سئو پورفیض 

واتس اپ محمد پورفیض
اینستاگرام محمد پورفیض
لینکدین محمد پورفیض
تلگرام محمد پورفیض

شگفتانه‌های گوگل برای کاربران و از جمله مدیران سایت‌ها تمامی ندارد. من برای آنکه بتوانم شما مخاطبان عزیز آکادمی سئو پورفیض را با الگوریتم رقص گوگل یا الگوریتم Google Dance آشنا کنم، با یک مثال کاملا ملموس مطلب را شروع می‌کنم.

معمولا همه ما انسان‌ها فراز و فرودهایی را در زندگی اجتماعی و خانوادگی خود تجربه کرده‌ایم. یعنی گاهی پیش آمده که با توجه به شرایط روحی، جسمی و حتی مادی در اوج به‌سر می‌بریم و گاهی هم به هر دللایلی یک فرود موقتی را تجربه می‌کنیم.

حالا اینکه مثال ما چه ربطی به یکی از الگوریتم های گوگل به نام رقص گوگل دارد را در ادامه متوجه خواهید شد. این الگوریتم متفاوت گوگل نیز در ابتدای انتشار یک صفحه با محتوای جدید، را جهت آزمایش و تست اینکه کاربر چقدر آن را دوست دارد و نیاز او را برطرف می‌کند، در صدر نتایج جستجو قرار می‌دهد.

من اطمینان دارم که برای بسیاری از مدیران سایت‌ها پیش آمده و این موضوع را تجربه کرده‌اند. مثلا محتوای غنی و حرفه‌ای را تالیف و منتشر کردند و پس از یک  هفته به سرچ کنسول گوگل سر زده‌اند تا اوضاع آن صفحه جدید را رصد کنند. اگر با چنین صحنه‌ای مواجه شدید که ابتدا آن صفحه رتبه خوبی داشته و پس از چند روزی با افت شدید همراه بوده، نگران نشوید. این از شیطنت‌های الگوریتم رقص گوگل است. حالا در ادامه بیشتر با این الگوریتم آشنا می‌شویم.

الگوریتم رقص گوگل چیست

در حقیقت Google Dance یک اصطلاح جذاب است که در دنیای بهینه‌سازی موتورهای جستجوی گوگل برای توصیف نوسان رتبه در صفحه SERP (صفحه نتایج جست و جو گوگل) مورد استفاده قرار می‌گیرد. گاهی هم به آن یک عامل رتبه‌بندی تصادفی نیز گفته می‌شود. این به روزرسانی درست زمانی توسط گوگل اعمال شد که تقریبا ماهی یکبار وب‌مستران با یک بروزرسانی جدید مواجه بودند.

با هر بار بروزرسانی الگوریتم Google Dance ، رتبه سایت‌ها با کاهش عجیب و چشم‌گیری همراه ‌می‌شد. گوگل زمانی تصمیم می‌گیرد که یک میهمانی جذاب همراه با ملودی مطلوب را ترتیب دهد که صفحه جدیدی با محتوای کامل منتشر می‎‌کنید.  اگر صفحه شما هم به این میهمانی دعوت شود و در صدر نتایج قرار گیرد، یعنی گوگل به سایت شما توجه کرده و به آن فرصت رقص و پرواز داده است.

این رفتار گوگل برای من شبیه به این است که یک قدم به سمتم می‌آید و می‌گوید این فرصت و میهمانی برای توست، خب حالا خودت را به من نشان بده. عملا صفحه‌ای که به تازگی منتشر شده که باید در قعر صفحه نتایج باشد، شاید هم موقعیت ۱۰۰ در یک شب به صفحه اول دیده می‌شود. 

دوستان؟! گوگل آنقدرها هم که تصور می‌کنید بی‎رحم نیست، گاهی سور و میهمانی برگزار می‌کند و صفحه تازه شما را در جایگاه اول نشان می‎دهد تا رفتار کاربر را ببیند. اگر ربات‌های گوگل متوجه شوند که صفحه شما توانسته رضایت کاربران را جلب کند و آن‌ها دوست دارند زمان بیشتری را در سایت شما بگذرانند، او هم از این رفتار کاربر استقبال می‌کند و رتبه شما را در همان جا یا کمی پایین‌تر نگه می‌دارد. گوگل مطمئن می‌شود که این صفحه ارزش و اعتبار دارد و آن را دنبال و این موضوع را در رتبه‌بندی نهایی در نظر می‎گیرد.

کاملا ساده، گوگل رتبه صفحه جدید را تغییر می‌دهد بدون اینکه هیچ‌کدام از فاکتورهای رتبه‌بندی همیشگی خود را لحاظ کند. در اینجا همه‌چیز به محتوای صفحه شما و رضایت کاربر بستگی دارد که چه رتبه‌‎ای نصیب صفحه جدید وب‌سایت شما شود.

الگوریتم Google Dance چه زمانی اتفاق می‎افتد و چقدر طول می‌کشد؟

در گذشته، گوگل معمولا ماهی یکبار با بروزرسانی الگوریتم‏‌های متعدد خود، وب‌مستران را با افت و خیز شدید رتبه صفحات مختلف سایت، شگفت‌‎زده می‌کرد. برای مثال ممکن بود مدیر وب‎سایتی کلمه کلیدی مرتبط با حوزه کاری خود را جستجو می‏کرد تا موقعیت آن را بیابد، ناگهان متوجه می‌شد که رتبه آن‌ها از صفحه یک به هفت پرش کرده است.

لحظه‌ای خود را جای او قرار دهید با شوک بزرگی همراه خواهد شد. با توجه به اینکه دیتابیس گوگل روزانه تغییر می‌کند و ممکن است این میلیون‌ها وب‌سایت فعال، روزانه صفحاتی را ایجاد یا حذف کنند، بروزرسانی و الگوریتم‌های رتبه‌بندی را تقریبا روزانه تغییر می‌دهد. برخی از افراد متخصص سئو معتقد هستند که الگوریتم رقص گوگل، دیگر تاثیری روی رتبه‌بندی ندارد، در مقابل عده‌‎ای هم بیان می‌کنند که با توجه به بروزرسانی‌های دائمی، تاثیر Google Dance ناچیز و کمتر قابل توجه است.

هدف گوگل از ساخت الگوریتم گوگل دنس

یکی از اهداف بزرگ از ساخت الگوریتم رقص گوگل، سنجش میزان رضایت کاربران از وب‌سایت است. گوگل برای تعیین میزان رضایت کاربران فاکتورهای متعددی را لحاظ می‌کند. فاکتورهایی مثل زمان ماندگاری، نرخ کلیک، نحوه نمایش صفحه در موبایل و سرعت سایت.

جالب است بدانید که فاکتورهایی مثل اشتراک‌گذاری مطلب در شبکه‌های اجتماعی و نظرات کاربران در تعیین رتبه نهایی سایت نیز تاثیر دارند. گوگل برای آنکه بتواند بهترین رتبه را برای وب‌سایتی در نظر بگیرد، باید همه آن‌ها را در شرایط یکسانی قرار دهد. خلاصه اینکه الگوریتم Google Dance ایجاد شد تا موتورهای جستجو عادلانه‌تر وب‌سایت‌ها را در شرایط همسان رتبه‌‎بندی کنند.

چرا الگوریتم رقص گوگل اهمیت دارد؟

الگوریتم Google Dance مهم است، زیرا در میان میهمانی و پروازی که وب‌سایت تجربه می‌کند، می‌تواند روی رتبه نهایی آن تاثیر بگذارد. مهم‌تر اینکه در جستجوهای ارگانیک کاربران می‌تواند ترافیک بیشتری به دست آورد. نکته مهم دیگر اینکه تغییرات و نوسانات رتبه‌بندی بر اثر گوگل دنس اغلب موقتی است؛ زیرا گوگل مجددا به آن صفحه مراجعه و مرور می‎کند و امکان دارد در طی مدت کوتاهی وب‌سایت موقعیت‌های مختلفی را تجربه کند.

بنابراین مدیران محترمی که گاهی گوگل کنسول سایت را بررسی می‌کنید، در مواقعی که صفحه‌ای به یکباره اط صفحه اول به صفحات قبل‌تر نتایج جست و جو می‌روند، نگران و وحشت‌زده به سئوکاران خود یورش نبرید و با آرامش به فعالیت خود ادامه دهید. اگر به خاطر بروزرسانی و نوسانات جزئی رقص گوگل مضطرب شوید و دست به کارهایی بزنید، ممکن است اوضاع وخیم‌تر شود و جبران آن زمان زیادی را از شما بگیرد.

از الگوریتم Google Dance برای سئو سایت بهترین استفاده را کنید

یک واقعیت مهم درباره الگوریتم گوگل دنس، یک تغییر موقتی است و چه بسا که به نفع کسب و کار و سایت شما هم می‌شود. در حالیکه این نوسانات جزئی هستند، در نهایت متوجه خواهید شد که رتبه صفحات سایت شما به تثبیت می‌رسند. این یک دوره زمانی کاملا طبیعی است و امکان دارد میلیون‌ها وب‌سایت در صفحات مختلف خود آن را تجربه کنند.

به روال بهینه‌سازی و سئوی سایت خود ادامه دهید. محتواهای جذاب ایجاد کنید. داشتن استراتژی سئوی مناسب و تلاش برای ایجاد بک‌لینک‌های طبیعی به سایت شما کمک می‌کند تا به رتبه ثابتی برسد. پیشنهاد می‌کنم دست به کارهای عجولانه مثل ویرایش محتوای صفحه وب‌سایت یا اضافه کردن یک صفحه جدید نزنید و عجولانه تصمیم نگیرید.

به جای اعمال همه کارهای عجیب و غریب، می‌توانید روی سئوی سایت خود به بهترین روش ممکن کار کنید. اگر سایت شما به‌خوبی بهینه شده باشد، الگوریتم رقص گوگل می‎تواند موجب افزایش ترافیک شود. به‌هیچ وجه اجازه ندهید که این الگوریتم روی استراتژی بهینه‌سازی سایت شما تاثیر بگذارد. به اجرای روش‌های سئو با کیفیت ادامه دهید تا شاهد ارتقای رتبه صفحات سایت باشید.

نکته کلیدی در اینجا شکیبایی است، اگر به آن زمان بدهید و شیوه سئو کلاه سفید را در پیش بگیرید و به دنبایل تکنیک های سئو کلاه سیاه نروید، چه بسا گوگل به خاطر آن به سایت شما پاداش هم بدهد. تجربه ثابت کرده که اگر به نوسانات منفی رتبه واکنش نشان دهید، ممکن است گوگل فعالیت شما را علامت‌گذاری کند و تشخیص دهد شما قصد دارید او را فریب دهید. اجرای سئو خوب زمان می‌برد و حتی اگر از سئو خاکستری استفاده کنید، فرآیند سئو می‌تواند حتی تا یک سال و بیشتر به طول بی‌انجامد.

الگوریتم Google Dance ممکن است رتبه صفحه‌ای از سایت ما را به یکباره بهبود بدهد، همچنین ممکن است که رتبه صفحه مورد نظر را گرفته و آن را به صفحه یا صفحه‌های عقب‌تر برگرداند.

این مطلب را به اشتراک بگذارید

سایت‌های دیگر ما

مستر سوییمر آموزش شنا

میتراکانا کتاب سه بعدی

علی والا واردات از چین

1,210 تعداد بازدید

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست