اسکیما دستور پخت چیست؟ نکات کلیدی و تاثیر آن روی وبلاگ‌های غذایی

نشانه‌گذاری دستور غذا در حقیقت کدی است که شما به صفحات وب خود اضافه می‌کنید که این می‌تواند شامل دستورالعمل‌هایی مانند پست‌های وبلاگ باشد. مثلاً شما ممکن است از طرح دستور غذا به‌عنوان یک کارت معتبر یا به‌عنوان یک ریچ‌ اسنیپت دستور غذا نگاه کنید، اما آن‌ها بیشتر به نتیجه طرح اشاره دارند. یعنی به دست آوردن ترافیک بیشتر از نظر گوگل نه خود کد. اسکیما دستور پخت می‌تواند برای سئو سایتی که مجموعه مقالاتی درباره آموزش آشپزی تولید می‌کند، بسیار مفید باشد. برای آشنایی با استراکچردیتا ستور پخت در ادامه با آکادمی پورفیض همراه باشید.

اسکیما دستور پخت غذا

تماس با آکادمی سئو پورفیض 

واتس اپ محمد پورفیض
اینستاگرام محمد پورفیض
لینکدین محمد پورفیض
تلگرام محمد پورفیض

شاید گفتن کلمه اسکیما به‌نظر شما کمی سخت باشد، اما حقیقتی که درباره آن وجود دارد این است که می‌تواند روی بخش‌های مهم سایت شما معجزه کند. اگر شما یک سایت یا وبلاگ درباره‌ی غذا داشته باشید، بی‌تردید استفاده از اسکیما دستور پخت که یکی از روش‌های سئو تکنیکال است به‌راحتی می‌تواند شما را در نتایج جستجوی ارگانیک اول کند، البته به‌شرط این‌که به‌درستی اجرا شود.

جالب اینجاست زمانی‌که حقیقت اجرای انواع اسکیما یا نشانه‌گذاری را روی گوگل متوجه شوید، مطمئنا چراغ کنجکاوی ذهن شما روشن خواهد شد و به‌دنبال درک بهتر آن خواهید رفت؛ زیرا کسب نتیجه‌ای مطلوب فوق‌العاده برای یک سئوکار یا مدیر سایت اهمیت دارد.

مسلماً شخصی که دنبال وبلاگ نویسی درباره غذاهای مختلف باشد، انسان هنرمندی به‌شمار می‌رود. حتی اگر شما یک وبلاگ نویس مواد غذایی هم نباشید استفاده از نشانه‌گذاری دستور پخت مفهومی است که باید بسیاری از مدیران وب وب‌سایت آن را بدانند و درک کنند.

خوانندگان عزیزی که تا این‌جای مطلب با ما همراه شدید، همه ما به‌خوبی می‌دانیم که غذا یک بخش مهم از زندگی افراد به‌شمار می‌رود، یعنی همه ما از غذا خوردن لذت می‌بریم. شما هم می‌توانید از این موضوع بهترین استفاده را ببرید، اگر یک وبلاگ یا وب‌سایتی دارید که مبتنی بر دستور پخت و در ارتباط با غذاهای مختلف باشد.

این موقعیت را یعنی اعمال استراکچردیتای دستور پخت را گوگل برای شما فراهم کرده تا بتوانید از طریق سرچ ارگانیک تعداد بی‌شماری ترافیک به دست آورید.

در ادامه این مطلب از آکادمی پور فیض قصد داریم درباره مسائل زیر اطلاعاتی در اختیار شما قرار دهیم.

 • استراکچر دیتای دستور پخت چیست؟
 • تاثیر اسکیما دستور پخت روی موتورهای جستجو
 • نحوه اضافه کردن نشانه‌گذاری دستور پخت در سایت
 • با چه افزونه‌هایی اسکیما دستور پخت غذا را به وبلاگ خود اضافه کنیم؟
 • نحوه تست اسکیما دستور پخت
 • کلام آخر

استراکچردیتا یا اسکیما دستور پخت چیست؟

نشانه‌گذاری دستور پخت غذا در حقیقت کدی است که شما به صفحات وب خود اضافه می‌کنید که این می‌تواند شامل دستورالعمل‌هایی مانند پست‌های وبلاگ باشد. مثلاً شما ممکن است از طرح دستور غذا به‌عنوان یک کارت معتبر یا به‌عنوان یک ریچ‌ اسنیپت دستور غذا نگاه کنید، اما آن‌ها بیشتر به نتیجه طرح اشاره دارند. یعنی به دست آوردن ترافیک بیشتر از نظر گوگل با استفاده از اسکیما دستور پخت غذا نه خود کد. مثلاً در نشانه‌گذاری دستور پخت کدی که شما در پشت سایت خود وارد می‌کنید به‌صورت زیر نمایش داده می‌شوند:

زمان پخت: این کد معمولاً کل زمان پخت بدون احتساب زمان آماده‌سازی را برای کاربر نشان می‌دهد. این کد معمولاً به‌عنوان cooking time وجود دارد.

روش پخت‌وپز: این به نحوه پختن غذا و این‌که مثلاً با سرخ کردن، بخارپز کردن، پخت سریع در قابلمه و غیره اشاره می‌کند.

دستور پخت و آشپزی: مثلاً ممکن است شما در بلاگ فود خود غذاهای اصیل ایرانی، ترکیه‌ای و غذاهای فانتزی فرانسوی و ایتالیایی را بخواهید آموزش دهید یا معرفی کنید. این کد به شما کمک می‌کند تا در صفحات مختلف خود که درباره دستور آشپزی کشورهای مختلف است، مورد توجه گوگل قرار بگیرد.

جالب است بدانید که تعداد بی‌شماری نشانه‌گذاری برای دستور پخت وجود دارد که شما می‌توانید از آن‌ها استفاده کنید و وبلاگ و سایت مرتبط با غذای خود را به صورت حرفه‌ای بهینه‌سازی کنید. کدهای رایجی مثل:

 • روز انتشار (datepublished)
 • رتبه‌بندی کل (aggregateRating)
 • زمان پخت غذا (preptime)
 • دسته دستور غذا
 • دستور مواد تشکیل‌دهنده غذا
 • نحوه پخت غذا

تاثیر اسکیما دستور پخت غذا روی موتورهای جستجو

موتورهای جستجو به‌دنبال کدهایی که به‌عنوان نشانه‌گذاری دستور پخت غذا قرار داده‌اید، می‌گردند. آن‌ها به گونه‌ای ایجاد شده‌اند که آن اطلاعات را به‌صورت بصری و جذاب در نتایج ارائه می‌کنند، مثلاً مانند دستورالعمل پخت یک کیک توت‌فرنگی.

دلیل این‌که ما پیشنهاد می‌کنیم Schema دستور پخت را به فود بلاگ خود اضافه کنید، این است که نتایج بهینه‌سازی شده آن‌قدر جذاب نشان داده شوند که بسیاری از کاربران بدون هیچ زحمتی به‌راحتی آن‌ها را بیابند و در معرض دیدشان قرار بگیرند. معمولاً کاربران سطح وب بی‌حوصله هستند و زمان زیادی را برای ساعت‌ها بالا و پایین کردن در لینک‌های مختلف در نتایج گوگل اختصاص نمی‌دهند. مخاطبان در جست و جو هایشان همیشه به‌دنبال راحت‌ترین و سریع‌ترین راه می‌گردند.

اسکیماهای دستور پخت در حقیقت با ارائه‌ی داده‌های ساختار یافته به موتور جستجو کار می‌کنند. اطلاعاتی که ارائه می‌دهید، مانند زمان آشپزی یا زمان مورد نیاز برای آماده‌سازی مواد اولیه و سایر موارد به موتور جستجو اجازه می‌دهد دستور غذای شما را بهتر درک کند و پس‌از آن به شکل جذابی به بینندگان ارائه دهد. نکته جالب اینجاست که اسکیمای دستور پخت به گوگل اجازه می‌دهد تا دستورالعمل‌های قرار داده شده در صفحات مختلف وبلاگ شما را در نتایج جستجو به‌صورت تصویر نمایش دهد.

معمولاً برای وبلاگ‌نویسان نوپای مواد غذایی، نشانه‌گذاری دستور پخت به این معنی است که می‌توانند سایت‌های جذاب و قابل مشاهده ایجاد کنند. در گوگل اگر نشانه‌گذاری شما شامل دو یا چند کد باشد، یک دستور ریچ اسنیپت را مشاهده می‌کنند که شامل مواردی مثل زمان پخت غذا، دستور مواد لازم یا تصویر یا اطلاعات غذایی هستند.

البته این بدان معنا نیست که شما فقط می‌توانید از همین چند کد استفاده کنید. یعنی هرچه اطلاعات بیشتری درباره یک غذا در اختیار کاربر قرار دهید در نتایج جستجو نتیجه بهتری هم کسب خواهید کرد. آنچه که ما از این پاراگراف نتیجه‌گیری می‌کنیم این است که اگر استراکچردیتا دستور پخت شما به گونه‌ای غنی و جذاب باشد که مخاطب را بیشتر جلب کند. شاید مستقیماً بر روی رتبه‌بندی موتور جستجوی وبلاگ غذایی شما تاثیر نگذارد، اما بر نرخ کلیک یا همان CTR دامنه اصلی شما تاثیر دارد.

با چه افزونه‌هایی اسکیما دستور پخت غذا را به وبلاگ خود اضافه کنیم؟

در دنیای سئو همیشه سرعت مهم‌ترین نقش را ایفا می‌کند(برای درک دقیق تر از اینکه سئو چیست کلیک کنید). سریع‌ترین و ایمن‌ترین راه برای افزودن اسکیما دستور غذا به وبلاگ شما استفاده از یک افزونه است. اگر مدیریت محتوای شما وردپرس است، حتما یک افزونه‌ باکیفیت را انتخاب کنید که موارد زیر را پوشش دهد:

 • خواص کلیدی غذا مانند کالری زمان پخت و آماده‌سازی را اضافه می‌کند.
 • به‌طور خودکار همه جزئیات را در متادیتا در هنگام نوشتن دستور غذا می‌گنجاند.
 • این توانایی را داشته باشد که برخی از محتواها را به‌عنوان محتوایی که علامت‌گذاری نشده، ارائه دهد. به‌این‌ترتیب متادیتا این امکان را فراهم می‌کند تا محتواهای دستور غذا به‌طور تصادفی ممکن است به شکل مثل یک تصویر کوچک ارائه داده شود.
 • پیشنهاد می‌شود از متا دیتای JSON_LD استفاده کنید.

جالب است بدانید که خود سایت اسکیما یک نسخه رایگان از افزونه‌ای به نام WP Recipe Maker وجود دارد که فودبلاگرها از آن استفاده می‌کنند. تجربه ثابت کرده که این افزونه کمک می‌کند تا محتوای شما به‌عنوان دستورالعمل غنی در نتایج گوگل نمایش داده شود. البته نسخه پولی آن با ویژگی‌های پیشرفته‌ای مانند طبقه‌بندی دستورالعمل نیز امکانات بیشتری را برای شما فراهم می‌کند.

نحوه تست استراکچردیتا دستور پخت غذا

آخرین موضوعی که می‌خواهیم در این مطلب به آن بپردازیم این است که شما می‌توانید اسکیما دستور پخت را نیز زمانی‌که کار اضافه کردن آن تمام شد مورد آزمایش قرار دهید تا ببینید به‌خوبی تنظیم شده است یا خیر. تست را می‌توانید با یک کلیک روی Test Schema ما در نوار ابزار آن انجام دهید. همچنین می‌توانید به‌صورت دستی با استفاده از ابزار Rich Resulte بازدید کرده و محتوای خود را در آن درج کنید.

کلام آخر درباره نشانه گذاری دستور پخت غذا

در این پست از مجموعه مقالات آموزشی سایت آکادمی پور فیض متوجه شدیم که با اعمال استراکچردیتای دستور پخت؛ به‌ویژه کسانی که فود بلاگر هستند چقدر می‌توانند در معرض دید گوگل قرار گیرند.

این درحقیقت ابزاری است تا بتوانید وبلاگ مواد غذایی خود را هم جذاب‌تر نشان دهید و هم راحت‌تر در اختیار کاربران بگذارید. سایت‌های بزرگی مانند پینترست، معمولاً از این نوع اسکیما برای جذاب‌تر شدن محتواهای خود استفاده می‌کنند.

این مطلب را به اشتراک بگذارید

سایت‌های دیگر ما

مستر سوییمر آموزش شنا

میتراکانا کتاب سه بعدی

علی والا واردات از چین

951 تعداد بازدید

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست