url inspection چیست و چه کاربردی دارد

درباره اینکه url inspection چیست می‌توان گفت که با استفاده از این ابزار قدرتمند گوگل، کاربر می‌تواند جزئیات خزیدن، فهرست‌بندی و سرویس‌دهی URL وبسایت خود را مشاهده کند. با استفاده از url inspection، کاربر با جزئیات نمایه‌سازی URL صفحه‌اش آشنا می‌شود. می‌توانید بفهمید که گوگل صفحه را ایندکس کرده یا نه، یا اگر که ایندکس شده، آیا این صفحه در سایت مپ اضافه شده است یا نه و یا اگر ایندکس نشده چه اروری دارد و دلیلش چیست.
همچنین با استفاده از این ابزار می‌توانید مشکلات سئوی موجود در سایت را تشخیص دهید. url inspection ثبت آدرس صفحات سایت، به طور خاص برای بازرسی صفحات وب طراحی شده است، نه انواع فایل‌های دیگر مانند PDF، تصاویر و ویدئوها. همچنین اکر در بدو ساخت یک صفحه جدید در سایتتان آدرس آن صفحه را در url inspection قرار دهید و درخواست ایندکس شما به گوگل ارسال شود، خیالتان راحت خواهد بود که سایتی نمی‌تواند محتوای شما را دزدیده و در سایت خود قرار دهد.

url inspection چیست

تماس با پورفیض دات کام

واتس اپ محمد پورفیض
اینستاگرام محمد پورفیض
لینکدین محمد پورفیض
تلگرام محمد پورفیض

url inspection چیست؟ گوگل مدت‌هاست که ویژگی جدید سرچ کنسول بتا گوگل خود را با نام ابزار url inspection معرفی کرده است. اساساً این یک ابزار مهم برای صاحبان وب‌سایت و متخصصین سئو است، بنابراین در این مطلب درباره اینکه ابزار بازرسی URL گوگل چیست و چگونه از آن استفاده می‌شود، صحبت خواهیم کرد. 

گوگل این ابزار را در ژوئن ۲۰۱۴ معرفی کرد، آن زمان url inspection که ابزار ثبت آدرس صفحات سایت در سرچ کنسول است، برای همه کاربران در دسترس نبود، اما اکنون برای همه عرضه شده است. همه می‌توانند از آن بهره ببرند و از تمام ویژگی‌ها در سرچ کنسول جستجو استفاده کنند. شما نیز می‌توانید با مراجعه به حساب سرچ کنسول خود، URL‌های (آدرس صفحات) سایت‌تان را بررسی کنید. اگر به سئو تکنیکال سایت خود اهمیت می‌دهید، استفاده از ابزار url inspection می‌تواند برای شما مفید باشد.

ادامه این مطلب از آکادمی سئو پور فیض را به بیان مطالب زیر اختصاص داده‌ایم:

 • ابزار url inspection گوگل چیست؟
 • نکاتی درباره سرچ کنسول گوگل
 • تعریف کلی url inspection
 • url inspection چگونه کار می‌کند؟
 • چرا باید یاد بگیرید که چگونه از url inspection استفاده کنید؟
 • نمونه‌هایی برای استفاده از  url inspection
 • سخن پایانی 

ابزار url inspection چیست؟

به طور خلاصه می‌توان گفت که با استفاده از این ابزار، کاربر می‌تواند جزئیات خزیدن، فهرست‌بندی و سرویس‌دهی URL وبسایت خود را مشاهده کند. با استفاده از url inspection، کاربر با جزئیات نمایه‌سازی URL صفحه‌اش آشنا می‌شود. می‌توانید بفهمید که گوگل صفحه را ایندکس کرده یا نه، یا اگر که ایندکس شده، آیا این صفحه در سایت مپ اضافه شده است یا نه و یا اگر ایندکس نشده چه اروری دارد و دلیلش چیست.

همچنین با استفاده از url inspection می‌توانید مشکلات سئوی سایت مربوط به ارورهایی که در این قسمت به شما نمایش داده می‌شود را تشخیص دهید. این ابزار ثبت آدرس صفحات سایت، به طور خاص برای بازرسی آدرس صفحات وب طراحی شده است، نه انواع فایل‌های دیگر مانند PDF، تصاویر و ویدئوها.

ابزار ثبت آدرس صفحات سایت می‌توان گفت که از مفیدترین‌ها برای تشخیص و رفع بعضی از مشکلات سئو صفحات است. به طور کلی، تشخیص مسائل فنی در وب سایت شما می‌تواند یکی از زمان برترین اما مهم ترین جنبه‌های اجرای یک وب سایت باشد.

متاسفانه قبلا Google فقط اجازه می‌داد که هر بار یک URL را بررسی و تشخیص مشکلات احتمالی در وبسایت خود را بررسی کنید، اما خوشبختانه حالا یک راه سریع‌تر برای آزمایش وبسایت شما به وجود آمده است.

یکی دیگر از مزایای ثبت آدرس صفحات سایت در url inspection این است که اگر آدرس صفحه‌ای جدید در بدو ساختش در این قسمت از سرچ کنسول ثبت شود، رقبای شما نمی‌توانند محتوای شما را دزدیده و در سایت خود قرار دهند و آن را سئو کنند. اگر هم این کار را انجام دهند، به این دلیل که شما آن محتوا را زودتر در url inspection قرار داده‌اید گوگل می‌داند که این محتوا را ابتدا شما منتشر کرده اید و هیچگاه کسانی که بعد از شما آن را منتشر کرده اند رتبه خوبی در نتایج جست و جو نخواهند گرفت.

نکاتی درباره سرچ کنسول گوگل

برای رسد سایت از نظر سئو ابزاری به نام Google Webmaster Tool وجود داشت، گوگل با آپدیتی گسترده و اضافه کردن بسیاری از قابلیت‌های کاربردی جدید و خوب ابزاری دیگر را به نام Google Search Console بوجود آورد، پلتفرمی که توسط گوگل ارائه شده تا به نظارت روی عملکرد آمار جستجوی یک وبسایت خاص از طریق ابزارها کمک کند. این ابزارها روش‌های مختلف تولید ترافیک مثل کلیک‌ها، نمایش صفحه، CTR و رتبه‌بندی گوگل را به ما نمایش می‌دهد تا بتوانیم آن‌ها را بهینه کنیم.

از طرف دیگر API یک رابط برنامه نویسی کاربردی به حساب می‌آید که برای برقراری ارتباط بین نرم‌افزارهای مختلف و اجزای آن‌ها استفاده می‌شود. البته که بدون استفاده از این رابط کاربری هم می‌توان به داده‌های وب سایت دسترسی پیدا کرد. حتماً از خود می‌پرسید که Google Search Console API چیست؟ 

باید بگوییم Google Search Console API پلتفرمی است که به شما اجازه می‌دهد تمام داده‌هایی را که می‌خواهید استخراج، ذخیره و استفاده کنید. در غیر این صورت محدودیت‌هایی وجود خواهد داشت که در آن اطلاعات فقط تا سه ماه در دسترس کاربر می‌ماند.

تعریف کلی url inspection در گوگل سرچ کنسول

در یک تعریف ساده، این ابزار کمک بزرگی به بهینه سازی سایت شما می‌کند. ابزارهای بازرسی URL یا همان url inspection به شما در تشخیص هر گونه خطای بهینه‌سازی موتور جستجو که ممکن است در وبسایت خود با آن مواجه شوید، کمک می‌کند. این اطلاعات بینش‌هایی را در مورد داده‌هایی که گوگل در مورد URLها‌‌ی شما دارد، ارائه می‌دهد.

برای آشنایی دقیق‌تر با اینکه سئو چیست کلیک کنید

url inspection چگونه کار می‌کند؟

همانطور که در حال بررسی ابزار url inspection هستیم، بیایید به این هم فکر کنیم که url inspection روی چه ویژگی‌های مختلفی کار می‌کند و چگونه می‌تواند روند بهینه‌سازی موتور جستجو را بهبود ببخشد. باید گفت که این ابزار، ویژگی‌های حیاتی که در ادامه آورده‌ایم را داراست که همین موارد آن را از سایر ابزارهای وب‌مستر متمایز می‌کنند:

 • بررسی اجمالی گزارش
 • حضور گوگل
 • اعلام نیاز به بهبود
 • تست URL 
 • از گوگل بخواهید یک URL را ایندکس کند

حالا بیایید ویژگی‌های ذکر شده در بالا را یک به یک بررسی کنیم.

بررسی اجمالی صفحات مختلف

 این ویژگی به شما این امکان را می‌دهد که گزارش‌های کاملی در دست داشته باشید که به نوبه خود بینش‌ کاملی در مورد هرچه که در وب‌سایت شما در حال رخ دادن است، با خبر شوید. این یک ویژگی عالی است؛ زیرا به شما امکان می‌دهد از مشکلات مختلفی که در صفحاتتان وجود دارد مطلع شوید و مسائل مختلف دامنه‌های خود را درک و حل کنید.

این ویژگی برای شما شرایطی را فراهم می‌کند تا بتوانید درمورد مسائل مختلف مانند اخطارها و خطاهایی که اتفاق می‌افتد، آگاهی داشته باشید. در حالت عادی اگر بخواهید به داده‌ها دسترسی پیدا کنید، فقط می‌توانید گزارش‌هایی با داده‌های سه ماهه داشته باشید. اما با استفاده از ابزار Google Search Console API، می‌توانید گزارش‌ها را به صورت بی‌نهایت دریافت کنید.

برای آشنایی با الگوریتم‌ های گوگل در سئو کلیک کنید.

حضور گوگل

 شرایط متفاوتی می‌تواند برای URL شما در گوگل پیش بیاید. برای‌ مثال ممکن است در مسیر سئوی خود با این جمله مواجه شوید که “این صفحه می‌تواند در نتایج جستجوی گوگل ظاهر شود.” حتما می‌دانید که این جمله یعنی شرایط شما کاملاً خوب است. صفحه‌تان خزیده شده و ایندکس می‌شود و هیچ مشکلی در آن وجود ندارد، در نتیجه می‌توان گفت که واجد شرایط داشتن رتبه در سرچ گوگل است.

در مقابل، URL شما ممکن است با وجود خطاها و ایراداتی در گوگل باشد. در این شرایط این عبارت را خواهید دید ” این صفحه می‌تواند در نتایج جستجوی گوگل ظاهر شود اما بعضی مسائل مانع از واجد شرایط بودن آن برای پیشرفت‌ هستند.” 

این نشان می‌دهد که گوگل زمانی که در حال خزیدن و تلاش برای فهرست کردن URL شما بود خطاهای مختلفی را در آن پیدا کرده است.

اعلام نیاز به بهبود

 اگر مشکلی در فرآیند پیشرفت یا روند پیاده‌سازی صفحه شما وجود داشته باشد، Google به شما گزارش می‌کند و در نهایت به شما می‌گوید که نیاز است مشکلات را رفع کنید. “فقط URLهای ایندکس شده می‌توانند پیشرفت داشته باشند” اگر URL هنوز ایندکس نشده باشد، این عبارت را مشاهده خواهید کرد. 

اگر پیامی دیدید که می‌گوید صفحه کاربر پسند است، دیگر لازم نیست نگران چیزی باشید، اما در مقابل، اگر مطلب شما دارای جملات بسیار کوتاهی باشد یا لینک‌ها خیلی به هم نزدیک باشند، Google شما را راهنمایی می‌کند تا کارهای لازم را برای بهبودی انجام دهید.

 همچنین، اگر گوگل از URL شما پشتیبانی نکند، عبارتی همچون «URL هیچ پیشرفتی ندارد» دریافت خواهید کرد. به طور کلی در صورت وجود هر مشکلی گوگل از شما می‌خواهد بخش‌های مورد نیاز را بهبود بخشیده و اصلاح کنید.

تست URL

 پس از اینکه تمام خطاها و مشکلات URL را رفع کردید، آن‌ را رها نکنید، بلکه حالا باید به فکر آزمایش آن باشید تا بررسی کنید که آیا همه چیز حل شده یا خیر. ابزار بازرسی و تست URL به شما کمک می‌کند بفهمید که گوگل چه نکاتی برای گفتن در مورد URL شما دارد. در اینجا از ویژگی TEST LIVE استفاده می‌کنید.

 این ویژگی به شما امکان این را می‌دهد که URLتان را در لحظه تست کنید. اکنون می‌توانید ببینید که گوگل در واکنش به URL شما چه می‌کند. 

درخواست از گوگل برای ایندکس کردن URL

 در ابزار بازرسی URL، با نگه داشتن ماوس در سمت راست صفحه نمایش، می‌توانید گزینه REQUEST INDEXING را ببینید. این گزینه به شما کمک می‌کند که URL خود را سریع‌تر ایندکس کنید. البته این نکته را به خاطر داشته باشید که این کار هیچ رتبه‌ای را برای URL شما به ارمغان نمی‌آورد.

چرا باید یاد بگیرید که چگونه از url inspection استفاده کنید؟

پاسخ ساده است؛ موتورهای جستجوی گوگل هر روز میلیاردها صفحه وب را می‌خزند و در این فرآیند کشف URL‌های شما ممکن است کمی طول بکشد. با این حال، اگر بتوانید از url inspection API استفاده کنید، می‌توانید فرآیند را تقویت کرده و گزارش دقیقی از عملکرد صفحه وب خود دریافت کنید.

با استفاده از این ابزار رایگان جدید گوگل سرچ کنسول، توسعه‌دهندگان و سئوکارها می‌توانند صفحات وب مهم را بازرسی کرده و هرگونه URL مشکل‌دار را شناسایی کنند.

همانطور که گفتیم، url inspection به توسعه‌دهنده و متخصص سئو کمک می‌کند تا صفحات خود را عیب‌یابی و بهینه کنند. اگر کنسول جستجو یک URL را ایندکس کرده باشد، API اطلاعات نمایه شده در مورد URL صفحه وب بررسی شده را نشان خواهد داد.

 • Search Console url inspection API به مدیران وب‌سایت این امکان را می‌دهد تا URL‌های موجود در کنسول جستجوی خود را بررسی کرده و در مورد آن‌ها گزارش دهند.
 • این API به مدیران وب اجازه می‌دهد تا در مورد مشکلات خاص URL، مانند لینک‌های شکسته، خطاهای ۴۰۴ و تغییر مسیرها آگاهی پیدا کنند. هنگام استفاده از API، یک پاسخ حاوی تمام مشکلات موجود و یا یک پیام خطا در صورت عدم موفقیت درخواست دریافت خواهید کرد.

نمونه‌هایی برای استفاده از url inspection

Google Search Console url inspection API پنج کاربرد اصلی دارد که در ادامه آورده شده‌اند.

 • می‌توانید از API برای نظارت بر صفحات مهم وبسایت خود استفاده کنید.
 • می‌توانید از API برای بررسی خطاهای خاص در صفحات وب خود استفاده کنید.
 • می‌توانید از API برای بررسی مشکلات داده‌های ساختاریافته استفاده کنید.
 • توسعه‌دهندگان پلاگین می‌توانند بینش‌های سطح الگو را اضافه کنند.
 • برای عیب‌یابی و اولویت‌بندی مسائل، تغییرات را برای صفحات مهم نظارت کنید.

سخن پایانی درباره url inspection چیست

URL Inspection جزو کاربردی‌ترین و بهترین ابزارهای موجود در پنل سرچ کنسول گوگل است. این ابزار می‌تواند به وب‌مستران و کارشناسان سئو کمک می‌کند تا از وضعیت و شرایط صفحات مختلف سایت مطلع شوند.

برای مثال نشان می‌دهد که آدرس صفحات شما ایندکس شده یا خیر، اگر توسط ربات‌های گوگل خزیده نشده، دلیل آن چیست. صفحاتی که دارای خطاهای رایجی مثل ۴۰۴ یا لینک شکسته هستند را نیز مشخص می‌سازد.

 هیچ‌گونه محدودیت برای استفاده از URL Inspection تعیین نشده است؛ بنابراین شما قادر خواهید بود به هر تعداد دفعه‌ای که می‌خواهید جهت مشاهده ایندکس یک صفحه از وبسایت از آن استفاده کنید. امیدوارم با خواندن این مقاله از آکادمی سئو پورفیض به صورت دقیق متوجه شده باشید که url inspection چیست و چه کاربردی دارد.

این مطلب را به اشتراک بگذارید

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست