سئو محتوا چیست؟

در این مقاله سعی داریم تا درباره سئو محتوا و اهمیت آن بحث کنیم. آنچه که درباره بهینه‌سازی محتوای صفحات سایت اهمیت دارد این است که هم برای گوگل و هم برای کاربر قابل درک باشد. یک محتوای بهینه اساسا روی برخی از ویژگی‌های موثر تمرکز دارد. عمده آن‌ها انتشار محتواهایی براساس کلمات کلیدی تحقیق شده، استفاده بهینه و به اندازه از آن‌ها در صفحه، نوشتن محتوای متنی منسجم با ساختار مناسب و استفاده از تصاویر و قرار دادن توضیحات مناسب برای هر عکس.

محتوای سئو شده چیست و چه کاری انجام می‌دهد؟

تماس با آکادمی سئو پورفیض 

واتس اپ محمد پورفیض
اینستاگرام محمد پورفیض
لینکدین محمد پورفیض
تلگرام محمد پورفیض

سئو محتوا بخش مهمی از تدوین استراتژی سئو است. شاید این جمله کلیشه‌ای باشد، اما حقیقتا محتوا بخش عظیم و جدایی ناپذیر از بهینه‌سازی موتورهای جستجو است که اهمیت آن بر کسی پوشیده نیست. بدون داشتن محتوای بهینه و کاربرپسند، امکان رتبه‌بندی وب‌سایت شما وجود ندارد.

نوشتن محتوای با کیفیت و دارای ساختار مناسب، بسیار اهمیت دارد. با توجه به انتشار اخیر الگوریتم helpful content، به خوبی متوجه شده‌ایم که تولید و ایجاد محتوای بهینه کار آسوده‌ای نیست و نیاز به تحقیق و دقت بیشتری دارد. صفحه‌ای دارای محتوای سئو شده است که علاوه بر تحت پوشش قرار دادن نیاز کاربر، دارای کلمات کلیدی، عکس و ویدیوهای مرتبط باشد و قوانین گوگل را زیر پا نگذارد. در ادامه این مطلب از مجموعه مقالات آکادمی سئو پور فیض قصد داریم تا درباره سئو محتوا و روش‌های اجرای آن مطالبی را ارائه دهیم. آنچه که در ادامه مطلب SEO محتوا خواهید خواند:

 • محتوای سئو شده چیست و چه کاری انجام می‌دهد؟
 • نقش و اهمیت کیوورد ریسرچ در سئو محتوا
 • دلایل اهمیت ساختار سایت برای سئو محتوا
 • اهمیت کپی رایتینگ در سئو محتوا
 • ویژگی‌های محتوای سئو شده چیست؟
 • کلام پایانی

محتوای سئو شده چیست و چه کاری انجام می‌دهد؟

بهینه‌سازی محتوا یا سئو محتوای به صفحاتی اشاره دارد که با اهداف و تکنیک‌های متناسب با قوانین الگوریتم های گوگل، ایجاد شده‌اند. معمولا این نوع صفحات رتبه برتری را می‌توانند در نتایج موتورهای جستجو کسب کنند. نه صرفا به این خاطر که سئومحور هستند، بلکه رضایت کاربر رد نیز جلب نموده‌اند.

این می‌تواند شامل هر محتوایی باشد که در سایت خود قرار داده‌اید، برای مثال سه رکن اصلی برای ایجاد محتوای بهینه وجود دارد که باید همیشه در نظر گرفته شود. عناصری مثل استراتژی کلمات کلیدی، ساختار سایت و قوانین کپی رایتینگ.

هر صفحه‌ای که در سایت وجود دارد، باید بر اساس کلمات کلیدی تحقیق شده و متناسب با نوع کسب و کار بهینه شود. صفحه‌ای دارای محتوای سئو شده است که همه عناصر آن کاملا ایده‌آل در کنار هم چیده شده باشند. صفحات وب با محتوای بهینه‌سازی شده دارای متن جذاب، چگالی مناسب کلمات کلیدی، لینک داخلی، تصاویر یا ویدئوهای با کیفیت و در نهایت دارای ارزش افزوده و پاسخگوی نیاز کاربران هستند.

هر چقدر محتواهای تولید شده سایت شما بهینه‌تر و رضایت کاربر را بیشتر جلب کند، یعنی روند سئوی مناسبی را در پیش گرفته است. از طرفی هم مستحق دریافت سیگنال‌های مثبت از سوی الگوریتم‌ها و قرارگیری در جایگاه برتر نتایج خواهد بود. سئو محتوای سایت شما مهم است؛ زیرا موتورهای جستجو همانند گوگل به واسطه همان محتواهای ایجاد شده، راهی صفحات سایت شما شده، آن‌ها را می‌خزند، فهرست‌بندی می‌کنند و در انتها تصمیم می‌گیرند که رتبه‌ای به آن صفحه و کلیدواژه آن بدهند.

محتوای سئو شده چیست و چه کاری انجام می‌دهد؟

نقش و اهمیت کیوورد ریسرچ در سئو محتوا

تعیین کلمات کلیدی نقش چشمگیری در تدوین استراتژی بهینه‌سازی محتوا دارد. در حقیقت این کلمات کلیدی استفاده شده در سایت شما هستند که می‌توانند دلیلی برای آمدن کاربر به صفحات‌تان باشند. با ساخت صفحاتی در سایت بدون تعیین کلمات کلیدی و بدون هدف، نه تنها موفق به کسب رتبه برتر نخواهند شد، بلکه ممکن است اصلا ایندکس نشوید و بودجه کراول باجت سایت خود را از دست بدهید.

تعیین کلمات کلیدی سایت شما برای ایجاد یک استراتژی با دوام و ماندگار در زمینه محتوا یکسان و ثابت نیست. نحوه کیوورد ریسرچ شما باید به گونه‌ای باشد که همگام با شرکت و کسب و کار شما رشد کند و تکامل یابد، اگر چنین نیست، تاکنون رویکرد اشتباهی را در پیش گرفته‌اید.

به عنوان یک متخصص سئو باید در راس تغییرات شرکت قرار گیرید. برای مثال اگر یک فروشگاه اینترنتی هستید که در فروش برخی محصولات بیشتر رشد کرده‌اید، باید کلمات کلیدی کسب و کار را گسترش و روی همه آن‌ها مانور دهید. برای مثال می‌توانید روی کلیدواژه‌های لانگ تیل متمرکز شوید و بخشی از بازار کسب و کار را از آن خود کنید. گاهی هم شروع موفقیت‌آمیز سئو محتوا می‌توانید روی کلمات کلیدی عمومی کار کنید.

نقش و اهمیت کیوورد ریسرچ در سئو محتوا

دلایل اهمیت ساختار سایت برای سئو محتوا

در این باره ۲ دلیل مهم وجود دارد:

۱. ساختار محتوای سایت شما است که به موتورهای جستجو کمک می‌کند تا متوجه شوند که درباره چه چیزی هستند. این استراکتچر محتوایی سایت شماست که مرورگرهایی مانند گوگل سرنخ می‌دهد که مهم‌ترین صفحات سایت شما کجا قرار دارند. هر چقدر میزان میزان توجه شما به کاربر بیشتر و دسترسی به محتواهای قرار داده در سایت برای آن‌ها، آسان‌تر باشد، مطمئنا منجربه کسب رتبه بالاتری نیز خواهد شد.

با ایجاد چنین ساختاری می‌توانید یک لینکسازی حرفه‌ای را برای سایت خود رقم بزنید و به رتبه‌بندی سایر صفحات خود نیز کمک کنید. برای مثال در یک سایت فروشگاهی می‌توانید از صفحاتی که دارای محتوای بهینه شده‌ای هستند و از طرفی هم بازدید چشمگیری دارند، برای فروش محصولات استفاده کنید.

۲. یک ساختار خوب باعث ایجاد رقابت یا همان کنیبالیزیشن بین صفحات مختلف سایت شما نمی‌شوند؛ زیرا ممکن است سایت شما دارای چندین مقاله و صفحه با موضوعات مشابه باشد. این هنر SEO CONTENT است که می‌تواند از اتفاق رقابت بین صفحات جلوگیری کند.

نکته مهم: بهترین ساختاری که می‌توانید برای چیدمان محتوای سایت خود در نظر بگیرید، ساختار هرمی است. معمولا در بالای هرم، صفحه اصلی محتوای شما و در قلب همان صفحه چندین لینک داخلی ایجاد شده که معمولا زیر دسته‌ها هستند، قرار دارد. این زنجیره همانگونه ادامه می‌یابد، آن‌ها هم صفحات دیگری لینک داده شده‌اند.

استراتژی سئو محتوا موثر به گونه‌ای است که در کنار کیوورد ریسرچ و ساختار سایت در یک مسیر قرار می‌گیرند. برای مثال یکی از تکنیک‌های SEO CONTENT این است که کلمات کلیدی پر رقابت و مهم در راس هرم قرار بگیرند و سپس برای دسترسی به سرنخ دقیق‌تر برای کلمات کلیدی اصطلاحا دم بلند یا LONG TAIL نیز صفحه بسازید و محتوای بهینه شده ایجاد کنید.

نقش و اهمیت کیوورد ریسرچ در سئو محتوا

اهمیت کپی رایتینگ در سئو محتوا

یکی از مهم‌ترین بخش‌هایی که می‌تواند استراتژی سئو محتوایی سایت شما را به موفقیت برساند، کپی رایتینگ است. مهم‌ترین و برترین موضوعی که باید بدانید این است که مقالاتی جذاب بنویسید و همه اصول کپی رایتینگ را در محتوای خود رعایت کنید. درست است که نوشتن مقالات جذابی که کاربرپسند باشد، اهمیت دارد. اما از طرفی هم محتوای شما باید گوگل‌پسند نیز باشد. چه زمانی گوگل‌پسند خواهد بود؟! زمانیکه از کلمات کلیدی درست استفاده و چگالی متناسبی برای آن لحاظ شود.

اهمیت کپی رایتینگ در سئو محتوا

ویژگی‌های محتوای سئو شده چیست؟

برای جلب رضایت کاربر و رتبه‌بندی ایده‌آل، صدها فاکتور وجود دارد، اما در بین همه این‌ها ایجاد محتوای بهینه و جذاب مهمترین و اصلی‌ترین کاری است که سئوکار باید انجام دهد. اما حقیقتا ویژگی‌های محتوای سئو شده چیست؟! آیا باید فاکتورهای خاصی رعایت شود؟! در ادامه ما به صورت موردی به ۱۰ ویژگی اساسی که در بهینه‌سازی محتوا تاثیر دارد، اشاره خواهیم کرد:

 1. نوشتن عنوانی کامل و جذاب
 2. قرار دادن کلمات کلیدی اصلی در تگ عنوان
 3. تمرکز بر ارائه یک موضوع و پاسخ به سوالات احتمالی کاربر
 4. تالیف محتوای بهینه و با کیفیت
 5. نوشتن محتوای خوانا
 6. ایجاد لینک داخلی به سایر صفحات و پست‌های وبلاگ
 7. قرار دادن تگ ALT برای تصاویر
 8. ایجاد محتوای تصویری یونیک و مرتبط با مطلب صفحه
 9. استراکچر و قالب مناسب برای محتوای متنی
 10. توجه به طول محتوای صفحات و پست‌های وبلاگ

ویژگی های محتوای سئو شده چیست؟

کلام پایانی

سئو محتوا بخش مهمی از دیجیتال مارکتینگ است که در انتها هم منجربه ایجاد محتوای کاربرمحور خواهد شد و سئو محور. این دو در کنار هم معنا می‌یابند. زمانیکه محتوا تنها برای رفع نیاز کاربر نوشته شود و از طرفی کلمه کلیدی در آن به کار نرفته و لینک‌سازی هم نشده باشد، رتبه خوبی هم به دست نخواهد آورد. تالیف مقالات و ایجاد صفحاتی که هم از نظر محتوای بصری و متنی به خوبی سئو شده باشند، بدون تردید هم نظر کاربر را جلب می‌کنند و هم نظر موتورهای جستجو.

سوالات متداول درباره سئو محتوا

سئو محتوا چیست؟

بهینه‌سازی یا همان محتوای سئو شده به صفحاتی از سایت اشاره دارد که همه فاکتورهای رتبه‌بندی را پوشش می‌دهد. معمولا چنین محتواهایی در رتبه‌بندی گوگل صدرنشین هستند.

آیا ساختار سایت روی بهینه‌سازی محتوا تاثیر دارد؟

بله. ساختار سایت باید به گونه‌ای باشد که کاربر بتواند به محتواهای اصلی و مهم آن دسترسی یابد. معمولا بهترین ساختار سایت از نظر محتوایی را ساختار هرمی معرفی می‌کنند.

آیا کپی رایتینگ روی استراتژی SEO CONTENT موثر است؟

بله. نوشتن مقالات جذاب با کمی چاشنی تبلیغ نیز جزیی از استراتژی بهینه‌سازی محتوایی سایت به شمار می‌رود. محتوا در عین سئو محور بودن باید جذابیت داشته باشد.

برترین ویژگی‌های SEO CONTENT چیست؟

برخی از مهم‌ترین ویژگی‌های SEO CONTENT نوشتن عناوین جذاب و کامل، قرار دادن محتوای تصویری و ویدئویی، توجه به چگالی کلمات کلیدی و تمرکز روی یک موضوع خاص است.

این مطلب را به اشتراک بگذارید

سایت‌های دیگر ما

مستر سوییمر آموزش شنا

میتراکانا کتاب سه بعدی

علی والا واردات از چین

887 تعداد بازدید

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست