لینک های خارجی مقاله فالو باشند یا نوفالو؟

یکی از مهم‌ترین بخش‌های رتبه‌بندی سایت، لینک‌سازی است. ایجاد لینک های فالو یا نوفالو در مقاله جزو سوالات برخی کارشناسان سئو است که ما در اینجا به تفصیل درباره آن‌ها صحبت کرده‌ایم. از نظر لینکسازی و رتبه‌بندی در موتورهای جستجو، لینک خارجی نوفالو هیچ ارزشی ندارد، اما می‌تواند به ایجاد ترافیک ارگانیک بیشتر برای سایت کمک کند.

لینک های خارجی مقاله فالو باشند یا نوفالو؟

تماس با آکادمی سئو پورفیض 

واتس اپ محمد پورفیض
اینستاگرام محمد پورفیض
لینکدین محمد پورفیض
تلگرام محمد پورفیض

در این مطلب از آکادمی سئو پورفیض قصد داریم درباره لینک های خارجی مقاله صحبت کنیم و در این‌جا قرار است یاد بگیریم که اصلا لینک نوفالو چیست و دقیقاً چه کاری انجام می‌دهد. چه زمانی باید و چه زمانی نباید از آن‌ها استفاده شود و چرا برای سئو اهمیت دارد. لینک سازی در محتوا و مقالات باعث افزایش اعتبار می‌شود. ما دو نوع لینک می‌توانیم در مقالات خود قرار دهیم، لینک داخلی و ایجاد ارتباط بین صفحات مختلف سایت، لینک خارجی جهت گرفتن اعتبار.

اگر با پنل وردپرس کار کرده باشید مطمئنا با این خطا روبرو شده‌اید که افزونه سئو یواست به شما یادآوری می‌کند که در مقاله خود از لینک خارجی استفاده نکرده‌اید، البته که شما می‌توانید لینک خارجی در مقاله خود قرار دهید، اما سوال مهم اینجاست که آیا آن را rel نوفالو بدهید یا rel فالو. جالب است بدانید که لینک نوفالو در سال ۲۰۰۵ معرفی شد و درحقیقت یک نوع واکنش به نظرات اسپم در وبلاگ بود. قبلا یک متخصص سئو سعی می‌کرد رتبه گوگل را در سایت‌های خود حالا با هر روشی دست‌کاری کند. مثلاً یکی از روش‌های سئو کلاه سیاه این بود که افراد با استفاده از اکانت‌های مختلف به صفحات مختلف سایت خود نظر ارسال می‌کردند و در آن‌جا لینک سایت را قرار می‌دادند.

لینک نوفالو اساساً به گوگل یا هر موتور جستجوی دیگری که قابلیت پشتیبانی از این ویژگی را داشته باشد می‌گوید که این لینک هدف را دنبال نکند؛ درحالیکه قبلاً در متا تگ صفحه به‌صورت نوفالو استفاده می‌شد، امروزه استفاده از آن براساس هر لینک داخلی یا خارجی در مطلب بسیار رایج‌تر شده است. آنچه که در ادامه مطلب لینک های خارجی مقاله فالو باشند یا نوفالو قرار است به بیان آن‌ها بپردازیم شامل موارد زیر هستند:

 • لینک نوفالو به چه معناست؟
 • چه زمانی باید از لینک نوفالو استفاده کنیم
 • چگونه rel فالو یا نوفالو را به لینک خارجی خود اضافه کنیم
 • چه زمانی نباید از لینک نوفالو استفاده کنیم
 • لینک فالو چیست
 • آیا لینک نوفالو ارزش دارد؟
 • چگونه می‌توانیم تعداد لینک های نو فالو سایت خود را رصد کنیم؟
 • چگونه متوجه شویم که یک لینک نوفالو نشده‌ است؟
 • لینک خارجی نو فالو یا فالو؟
 • سخن پایانی

لینک نوفالو به چه معناست؟

نوفالو یک ویژگی یا همان rel است. ویژگی rel در حقیقت ارتباط بین صفحه‌ای است که لینک در آن قرار داده شده و صفحه‌ای که لینک به آن اشاره دارد را مشخص می‌کند. مثلاً ما از صفحه سئو کلاه سفید خود قرار است به صفحه سئو محتوا لینک دهیم. ما می‌توانیم در این‌جا مشخص کنیم که انکر تکست ما به‌صورت لینک فالو باشد یا نوفالو. نکته اینجاست که ایجاد لینک داخلی نوفالو هیچ ارزشی از نظر سئو ندارد.

آنچه که در طی مطالعه سایت‌های معتبر حوزه دیجیتال مارکتینگ متوجه شدیم rel نوفالو یعنی این‌که ما به موتورهای جستجو و خزنده‌ها می‌گوییم که این لینک را دنبال نکنند. دلیل آن‌هم این است که در سال ۲۰۰۹ مت کاتس که از کارمندان سابق گوگل بود اعلام کرد تلاش برای ایجاد رتبه صفحه با استفاده از لینک خارجی دیگر مانند گذشته کار نمی‌کند؛ زیرا قبلاً رتبه صفحه بین تعداد rel نوفالو و لینک‌های خارجی فالو تقسیم می‌شد. این تغییر به این معنی بود که همه لینک‌ها بدون توجه به عدم فالو بودن یا نوفالو بودن آن‌ها تقسیم می‌شد.

لینک نوفالو به چه معناست؟

چه زمانی باید از لینک نوفالو استفاده کنیم

برای پاسخ به این سوال که لینک های خارجی فالو باشد یا نوفالو، باید بازگردیم به این‌که گوگل درباره واجد شرایط بودن استفاده از لینک‌های خارجی چه نظری دارد. گوگل اعلام کرده است که باید شرایط لینک‌های خارجی صفحات خود را مشخص کنید. این  درحالی بود که rel نوفالو برای پیوندهای عمومی استفاده می‌شد که نمی‌خواستید در صفحه نتایج رتبه‌بندی شود.

اکنون زمانی باید مورد استفاده قرار گیرد که دو ویژگی Sponsored (ویژگی و عملکردی همانند rel نوفالو) و UGC (ایجاد لینک‌های نوفالو در صفحه توسط کاربر، این واژه مخفف User Generated Content است) مرتبط نیستند و شما عملا آن لینک را نمی‌خواهید و تنها قصد دارید که از PageRank عبور کنید.

چه زمانی باید از لینک نوفالو استفاده کنیم

چگونه rel فالو یا نوفالو را به لینک خارجی خود اضافه کنیم

اگر سیستم مدیریت محتوا یا همان CMS سایت شما WordPress باشد، می‌توانید به‌راحتی این کار را در همان صفحه در زمان آپلود محتوای خود انجام دهید. برای افزودن rel نوفالو به انکرتسکت خود یک صفحه یا پست جدید ایجاد کنید؛ سپس متن انکرتکست را انتخاب کرده و روی نماد لینک کلیک کنید. در این‌جا زمانیکه شما انکرتکست را انتخاب کردید و روی نماد لینک زدید، کادری برای شما باز می‌شود با چندین گزینه روشن یا خاموش، سپس می‌توانید در این‌جا تنظیمات rel فالو یا نوفالو را فعال کنید. به‌خاطر بسپارید که باید حتما لینک مورد نظر را در قسمت URL اضافه کنید و گزینه Enter را فشار دهید؛ سپس لینک نوفالو به پست شما اضافه می‌شود.

چه زمانی نباید از لینک نوفالو استفاده کنیم

مطمئنا زمانیکه شما می‌خواهید بدانید که لینک های خارجی مقاله فالو باشند یا نوفالو ممکن است این سوال نیز برای شما مطرح شود که اگر قرار باشد لینک به صفحه‌ای باشد که فکر می‌کنید منبع خوبی است، آیا می‌توان لینک خارجی را فالو کرد؟! در این مواقع می‌توانید برای ایجاد اعتبار برای سایت خود از لینک فالو استفاده کنید.

به‌هیچ‌وجه نمی‌توان آن را لینکی در نظر گرفت که روی رتبه‌بندی صفحات شما، تاثیر نمی‌گذارند. برخی از متخصصان سئو انقدر از جریمه شدن می‌ترسند که همه لینک‌های خارجی صفحات خود را با rel نوفالو قرار می‌دهند. آنچه که در وب‌سایت معتبر searchenginejournal اعلام شده، استفاده از لینک خارجی فالو در صفحات خود غیر ضروری است، مگر این‌که سایت شما فقط برای فروش لینک ایجاد شده باشد. در این صورت در ازای دریافت مبلغ می‌توانید به لینک های خارجی مقاله rel فالو بدهید.

چه زمانی نباید از لینک نوفالو استفاده کنیم

لینک فالو چیست

لینک فالو، یعنی لینکی که توسط موتورهای جستجو دنبال می‌شود. اگر لینکی در مقاله شما rel نوفالو به آن اضافه نشده باشد، به‌طور خودکار توسط موتورهای جستجو دنبال خواهد شد، مگر اینکه از طریق متا تگ ربات به آن rel نوفالو اضافه شود تا این لینک این صفحه را دنبال نکند. معمولا زمانی ما لینک های خارجی مقالات را فالو قرار می‌دهیم که حوزه کاری و موضوع سایت ما با سایت مقصد، شباهت و هماهنگی داشته باشد.

لینک فالو چیست

آیا لینک نوفالو ارزش دارد؟

ایجاد لینک خارجی نوفالو در مقاله ممکن است این سوال را برای شما به وجود آورد که آیا لینک های خارجی نوفالو ارزش دارند و از نظر موتورهای جستجو ارزشمند هستند؟ یک لینک نو فالو شاید در رسیدن به رتبه‌بندی بالاتر به شما کمک نکند، اما با توجه به این‌که آن را باید به‌عنوان یک اشاره به جای یک دستور العمل در نظر بگیرید، همچنان می‌تواند برای اعتبار سایت شما ارزشمند باشند.

لینک‌های نوفالو نیز بخشی از لینک طبیعی در نمایه و پروفایل سایت هستند. به همین دلیل سایتی که لینک‌های نوفالو ندارد، عجیب به‌نظر می‌رسد، به ویژه سایت‌های فروشگاهی که هزاران صفحه با محصولات مشابه دارند. لینک‌های نوفالو بهترین شیوه برای ایجاد ترافیک مفید هستند و می‌توانند ترافیک ارگانیک بسیار بیشتری را به نسبت بسیاری از لینک‌های فالو روانه سایت شما کنند.

آیا لینک نوفالو ارزش دارد؟

چگونه می توانیم تعداد لینک های نوفالو سایت خود را رصد کنیم؟

همانگونه که برای آنالیز روش‌های بهینه‌سازی می‌توانید از بهترین ابزارهای سئوسنج سایت استفاده کنید، این امکان برای رصد لینک های نوفالو و فالو سایت نیز وجود دارد. برای آنالیز لینک های نوفالو سایت می‌توانید از ابزارهای زیر استفاده کنید:

 • Ahrefs
 • Majestic
 • Semrush

چگونه می توانیم تعداد لینک های نوفالو سایت خود را رصد کنیم؟

لینک خارجی نوفالو یا فالو؟

اگر همچنان پاسخ جامعی برای سوال آیا لینک های خارجی نوفالو باشند یا فالو، پیدا نکرده‌اید می‌توانید با در نظر گرفتن نکات زیر این کار را انجام دهید:

 • اگر قرار است به منبعی لینک دهید که مورد اعتماد است می‌توانید آن را فالو کنید.
 • پست میهمان؛ اگر یک پست مهمان واقعی که در آن شما هزینه‌ای برای ایجاد لینک دریافت و پرداخت نمی‌کنید.
 • لینک به شبکه‌های اجتماعی بهتر است که فالو باشد.

حالا کجاها لینک های خارجی نوفالو باشند بهتر است:

 • اگر در ازای قرار دادن آن لینک شما پول دریافت کردید.
 • اگر شخصی برای ارسال محتوای خود به شما پول پرداخت کرده است.
 • اگر به هر دلیلی ممکن است فکر کنید که جریمه خواهید شد.
 • پیوندهای کلی سایت.
 • استفاده از ویجت‌ها.

لینک خارجی نوفالو یا فالو؟

سخن پایانی

ما در این مطلب سعی کردیم درباره این‌که آیا لینک های خارجی نو فالو باشد یا فالو، کدام بهتر است؟! پاسخ دهیم، اما باز هم این حقیقت را به شما یادآوری می‌کنیم که ما تجارب خود را در اختیار شما قرار داده‌ایم. سئو و بهینه‌سازی موتورهای جستجو هیچ قانون ۱۰۰ درصدی در آن تعریف نشده است، یعنی بازهم به شرایط سایت شما و آن صفحه شما بستگی دارد.

ما هر چیزی را که به‌خوبی کار می‌کند و می‌تواند باعث افزایش رتبه شما در صفحه نتایج گوگل یا سایر موتورهای جستجو شود را بیان کرده‌ایم. آنچه که متوجه شده‌ایم این است که لینک‌های نوفالو لینک‌هایی هستند که ما علنا به موتورهای جستجو می‌گوییم آن‌ها را دنبال نکنند و بهتر است که بیشتر لینک های خارجی نوفالو باقی بمانند؛ زیرا به‌جای آنکه صفحه و کلمه کلیدی خاص شما موجب رتبه بگیرد، این سیگنال در بین دو صفحه تقسیم می‌شود‌.

زمانی می‌توانید از لینک فالو استفاده کنید که شما یک وب‌سایت خبری یا یک وب‌سایتی دارید که در قبال قرار دادن لینک پول دریافت کرده‌اید. همچنین به منابع معتبر نیز در صورت تمایل می‌توانید لینک خارجی فالو بدهید.

سوالات متداول درباره اینکه لینک های خارجی مقالات فالو باشند یا نوفالو

تفاوت لینک‌های فالو و نوفالو چیست؟

لینک‌های فالو به لینک‌هایی گفته می‌شود که ما با اضافه کردن rel فالو به موتورهای جستجو می‌گوییم که آن‌ها را دنبال کنند، در مقابل لینک‌های نوفالو را با اضافه کردن rel نوفالو به موتورهای جستجو می‌گوییم که آن‌ها را دنبال نکنند.

آیا لینک های خارجی در مقاله حتما باید نوفالو باشند؟

این‌که بخواهید لینک‌های خارجی مقاله خود را فالو بگذارید یا نوفالو، بستگی به منبع شما و این‌که در قبال قرارگیری پول دریافت کرده‌اید یا خیر بستگی دارد.

آیا همیشه باید لینک های خارجی مقالات خود را نوفالو کنیم؟

خیر، اگر مطمئن هستید که توسط الگوریتم‌ها جریمه نمی‌شوید و از منبع سایت مقصد مطمئن هستید، می‌توانید لینک خارجی مقاله خود را فالو کنید.

تاثیر لینک‌های نو فالو روی سئو سایت چیست؟

برای آنکه بتوانید بک لینک‌های بیشتری به دست آورید و لینک‌سازی سایت شما به بهترین شکل ممکن انجام شود، باید در استفاده از لینک‌های خارجی فالو و نوفالو خود تعادل ایجاد کنید. درحقیقت این لینک‌های فالو هستند که روی سئو سایت شما تاثیر می‌گذارند. از طرفی هم لینک‌های نوفالو از نظر موتورهای جستجوگر مثل گوگل قانونی و مجاز هستند و هیچ مشکلی از جانب آن‌ها برای رتبه‌بندی سایت شما به وجود نمی‌آید؛ بنابراین استفاده از هر دو تکنیک با توجه به استراتژی سئو شما در دیجیتال مارکتینگ مهم تلقی می‌شود.

این مطلب را به اشتراک بگذارید

سایت‌های دیگر ما

مستر سوییمر آموزش شنا

میتراکانا کتاب سه بعدی

اسپیرالی لوله اسپیرال

358 تعداد بازدید

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست