میانگین رتبه یا Average position در گوگل سرچ کنسول چیست و چه کاربردی دارد

یکی از بخش‌های مهم و سوال‌برانگیزی که در گزارش عمکرد سایت در کنسول گوگل با آن مواجه می‌شوید، میانگین رتبه یا Average position است. سرچ کنسول یک میانگین موقعیت را برای سایت با توجه به موقعیت صفحات مختلف سایت تعریف و مشخص می‌کند.

در سرچ کنسول چیست و چه کاربردی دارد؟ Average position

تماس با آکادمی سئو پورفیض 

واتس اپ محمد پورفیض
اینستاگرام محمد پورفیض
لینکدین محمد پورفیض
تلگرام محمد پورفیض

Average position در سرچ کنسول، میانگین رتبه سایت را با توجه به داده‌های دریافتی و رتبه کلمات کلیدی و صفحات متعدد ساخته شده، بیان می‌کند. این بخش در حقیقت رتبه‌بندی نسبی موقعیت سایت شما با توجه به عوامل مختلف در صفحه SERP است. معمولا آگاهی از رتبه سایت برای کسانی که در حوزه دیجیتال مارکتینگ به عنوان کارشناس سئو فعالیت دارند، از اهمیت به سزایی برخوردار است.

به همین دلیل ادامه این مطلب از سری مقالات آموزشی آکادمی سئو پورفیض را به بیان توضیحات بیشتری درباره Average position در سرچ کنسول اختصاص داده‌ایم. آنچه که در ادامه قرار است بخوانید:

  • رتبه (position) چیست؟
  • Average position سرچ کنسول چیست؟
  • نحوه ارزیابی Average position در سرچ کنسول
  • آیا تغییر مداوم Average position در سرچ کنسول عادی است؟
  • سخن پایانی

رتبه (position) چیست؟

رتبه یا همان position در سرچ کنسول، جایگاه فعلی سایت در نتایج جستجو است. یک صفحه نتایج برای رتبه‌بندی سایت‌های مختلف از عناصر مختلفی تشکیل شده و معیار موقعیت در حقیقت یک آگاهی برای مدیر سایت است که نشان دهد، در کجای گوگل قرار دارد. این رتبه یا جایگاه برای سایت براساس سایر نتایج جستجو محسوب می‌شود. به زبان ساده‌تر position همان رتبه وب‌سایت شما در گوگل است.

رتبه در صفحه جستجوی گوگل معمولا از بالا به پایین شروع می‌شود و در صفحات مختلف قرار می‌گیرد. بهترین رتبههای از آن سایت‌هایی است که بتوانند در کلمه کلیدی اصلی اولین صفحه خود را با آن بهینه کرده‌اند، در ۱۰ نتایج برتر قرار گیرند.

هر عنصر در نتایج جستجو یک رتبه را از آن خود می‌سازد، حال ممکن است آن لینک حاوی عکس، فیلم یا هر نوع محتوای دیگری باشد. نکته جالب این است که عنصر موقعیت، تقریبا با ساختار یکسانی برای همه در SERP به نمایش گذاشته می‌شود. برای مثال ممکن حاوی چند عنصر مشترک مثل اسنیپت یا نتایج غنی، نتایج فهرست‌بندی شده و گزارش باشد. همه این‌ها به طور یکسان در یک حالت قرار می‌گیرند، اما با جایگاه متفاوت.

معمولا موقعیت‌های شماره ۱ تا ۵ با لینک آبی نمایش داده می‌شوند که همگی دارای AMP که نوعی پروژه تعریف شده برای گوگل جهت استفاده از کد HTML برای سرعت دادن به آپلود و ارائه محتوا به کاربر است. رتبه متوسط یا همان Average position یک نوع گزارش عملکرد از وب‌سایت شما در فضای اشغال شده در گوگل است. این رتبه براساس جستجوهای کاربر و داده‌ها و صفحاتی که از سایت شما برای کلمات کلیدی خاص ساخته شده، تعیین می‌شود.

موقعیت (position) چیست؟

Average position سرچ کنسول چیست؟

حالا رسیدیم به اصل مطلب، یعنی میانگین رتبه در سرچ کنسول. معیار جایگاهی که سرچ کنسول برای سایت شما نشان می‌دهد، براساس کلمه کلیدی و با توجه به میزان سیگنال‌های متفاوتی است که به مرور زمان دریافت می‌کند.

موقعیت متوسط یا همان Average position یک نوع گزارش عملکرد از وب‌سایت شما در فضای اشغال شده در گوگل است. این رتبه براساس جستجوهای کاربر و داده‌ها و صفحاتی که از سایت شما برای کلمات کلیدی خاص ساخته شده، تعیین می‌شود.

از نظر سرچ کنسول مثلا اگر در میان جستجوی کلمه کلیدی خاص و مترادف‌های آن، کوئری ۱ جایگاه ۲، ۴ و ۶ را به آن‌ها بازگرداند، در رتبه ۴ محاسبه می‌شود. اگر هم کوئری ۲، صفحات شما را در موقعیت‌های ۳، ۵ و ۹ قرار دهد، موقعیت سایت ۵ است.

یک لینک یا سایتی باید بازدید و Impression داشته باشد تا رتبه آن ثبت شود. یعنی اگر سایتی برای کلمه کلیدی مرتبط با کسب و کار خود صفحه ساخته، اما در نتایج جستجوی گوگل در صفحه سوم قرار دارد و هیچ بازدیدی دریافت نمی‌کند؛ بنابراین نباید انتظار تاثیرگذاری روی میانگین رتبه سایت نیز وجود داشته باشد.

در سرچ کنسول چیست؟ Average position

نحوه ارزیابی Average position در سرچ کنسول

برای یافتن میانگین رتبه و جایگاه، پس از ثبت سایت در سرچ کنسول مراحل زیر را دنبال کنید:

  • به سرچ کنسول و پنل سایت خود بروید.
  • در کادر کناری روی گزینه Performance (گزارش عملکرد) کلیک کنید.
  • در اینجا گزینه چهارم متوسط رتبه سایت شما با توجه به سایر گزینه‌ها مثل تعداد و نرخ کلیک و میزان بازدید در سه ماه گذشته را نشان می‌دهد.

در سرچ کنسول Average position نحوه ارزیابی

معمولا به طور پیشفرض در نمودار، یک خط آبی برای همه کلیک‌ها و یک خط بنفش برای همه و یک خط نارنجی برای متوسط رتبه سایت پیش روی شما قرار می‌گیرد.میانگین رنکینگ سایت شما در آدرس‌های مختلف وب‌سایت براساس موقعیت کلمات کلیدی متفاوت، تعیین می‌شود. مثلا اگر آدرس سایت شما در جایگاه ۳ برای جستجوی کیوود خاصی باشد و در رتبه ۷ از نتایج جستجوی دیگری ظاهر شود، میانگین position سایت، ۵ خواهد بود.

در سرچ کنسول Average position نحوه ارزیابی (1)

آیا تغییر مداوم Average position در سرچ کنسول عادی است؟

به عقیده برخی از سئوکاران تعیین میانگین موقعیت سایت در سرچ کنسول دقیق نیست. دلیل آن‌ها هم این است که این به خاطر عدم تطابق با معیارهای رتبه‌بندی کل گوگل است. به طور کلی سرچ کنسول و در استدلال صفحه، گوگل به طور میانگین رتبه چندین کلمه کلیدی را باهم محاسبه می‌کند؛ بنابراین معیار چندان دقیقی نمی‌تواند باشد. در سطح و میزان سختی کلمه کلیدی میانگینی از رتبه‌بندی برای جستجو وجود دارد.

اگر گاهی وب‌سایت شما در نتایج جستجو ظاهر و گاهی هم ناپدید می‌شود، ممکن است کمی گیج‌کننده به نظر برسد. اما چرا این اتفاق رخ می‌دهد؟! در واقع از نظر گوگل سرچ کنسول، برخی از روزها کاربران شاید تا صفحه ۴ یا ۵ هم برای یافتن صفحه شما، پیمایش کنند، در برخی از روزها هم اصلا این اتفاق رخ ندهد. این از دیدگاه سرچ کنسول یعنی هیچ داده‌ای در این تاریخ از وب‌سایت شما دریافت نکرده است. معمولا چنین اتفاقی روی کلمات کلیدی پررقابت هستند و کاربر به دنبال دریافت اطلاعات است، رخ می‌دهد.

در سرچ کنسول عادی است؟ Average position آیا تغییر مداوم

سخن پایانی

تحلیل Average position در سرچ کنسول گوگل کمی پیچیده است، اما به طور کلی آنچه که متوجه شدیم آن عددی که ما برای سایت خود در پنل می‌بینیم، برحسب رتبه صفحات و آدرس‌های مختلف سایت شما محاسبه می‌شود. به زبان ساده و عامیانه میانگین پوزیشن به جایگاه سایت شما و کلمه کلیدی اشاره دارد. این رتبه برحسب سیگنال‌ها و فاکتورهای متعددی تعیین می‌شود. این نکته نیز حائز اهمیت است که یک صفحه باید بازدید داشته و حرکتی در آن توسط کاربر ثبت شود تا در رتبه قرار بگیرد، در غیر این صورت هیچ جایگاهی در گوگل نخواهد داشت.

سوالات متداول درباره میانگین رتبه سایت یا Average position در گوگل سرچ کنسول

رتبه یا position در گوگل کنسول چیست؟

پوزیشن به رتبه سایت یا کلمه کلیدی خاص او در سراسر نتایچ گوگل اشاره دارد. رتبه در صفحات مختلف تعریف می‌شود.

میانگین رتبه از منظر سرچ کنسول چیست؟

از نظر گوگل کنسول، میانگین جایگاه سایت براساس آدرس‌ها و صفحاتی که ساخته می‌شود و جایگاهی که کلمات کلیدی متعدد دریافت می‌کنند، محاسبه می‌شود.

چگونه position سایتم در سرچ کنسول می‌شود؟

اگر رتبه یک صفحه از سایت شما ۷ و رتبه صفحه‌ای دیگر ۳ باشد، Average position در گوگل کنسول برای سایت شما ۲ خواهد بود.

آیا متوسط رتبه سایت در سرچ کنسول همیشه درست است؟

خیر؛ تجربه متخصصان بهینه‌سازی بسیاری ثابت کرده که گاهی ممکن است، متوسط رتبه سایت تعیین شده در گوگل کنسول صحیح نباشد. دلیل آن هم به خاطر عدم دریافت داده از سمت کاربر است.

این مطلب را به اشتراک بگذارید

سایت‌های دیگر ما

مستر سوییمر آموزش شنا

میتراکانا کتاب سه بعدی

علی والا واردات از چین

2,477 تعداد بازدید

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست