آدرس صفحه انگلیسی باشد یا فارسی؟

آیا آدرس صفحه انگلیسی باشد یا فارسی؟! کدام بهتر است؟! این سوالی است که ذهن افراد متعددی را مشغول کرده است. آدرس یا همان url صفحه یکی از بخش‌های مهم و اصلی هر صفحه از سایت شماست. جدای از فارسی یا انگلیسی بودن، بسیار مهم است که خوانا باشد و با محتوای درج شده در صفحه ارتباط داشته باشد. با توجه اینکه url انگلیسی راحت‌تر کوتاه‌تر و خواندن آن برای موتورهای جستجو آسان‌تر است، تجربه افراد متعدد ثابت کرده که جواب بهتری در رتبه‌بندی کلمه کلیدی خاص دریافت خواهند کرد.
حالا ممکن است این سوال هم برای شما مطرح شود که آیا روی سئو هم تاثیر دارد؟! زمانیکه آدرس صفحه‌ای از سایت خواناتر نوشته شود و ارتباط موضوعی و معنایی با محتوای همان صفحه داشته باشد، مسلما، رضایت کاربر را جلب خواهد کرد. از طرفی هم دسترسی به url های انگلیسی سریع‌تر است و این موضوع باعث افزایش سرعت سایت و در پی آن افزایش ایندکس شدن هر صفحه با هر موضوعی از سایت می‌شود.

آدرس صفحه انگلیسی باشد یا فارسی؟

تماس با آکادمی سئو پورفیض 

واتس اپ محمد پورفیض
اینستاگرام محمد پورفیض
لینکدین محمد پورفیض
تلگرام محمد پورفیض

ما همیشه به دنبال تاثیرگذارترین روش در تولید محتوا و سئو هستیم. وقتی محتوایی را آماده یا سایت را بهینه‌سازی می‌کنیم، همیشه این سوال مطرح است که کدام روش بهتر است؟ یکی دیگر از سوالات چالش‌برانگیز، فارسی یا انگلیسی بودن آدرس صفحه سایت است. در این محتوا قصد داریم به بهترین جواب برای این سوال برسیم.

همیشه یک محتوا خوب، رضایت کاربر را در برداشته و نیز این رضایت از سمت الگوریتم های  گوگل نیز با ارسال سیگنال مثبت برآورد خواهد شد. متخصص سئو بر این باور است که برای سایت‌هایی که محتوای آنها به زبان‌های دیگر نوشته شده، استفاده از زبان غیرانگلیسی مشکلی ندارد و خزنده‌های گوگل می‌توانند محتوای آن‌ها را آنالیز کرده و در اختیار کاربر قرار دهند. تمام تلاش روش‌های سئو کلاه سفید این است که خوانش صفحه را چه در بخش محتوا و چه در بخش آدرس برای خزنده‌ها آسان کند. از طرفی هم کاربر راحت‌تر بتواند به محتوای مورد نظر خود دسترسی یابد. در این مقاله آموزشی از آکادمی سئو پورفیض به بررسی سوالات مطرح شده پیرامون اینکه آدرس صفحه انگلیسی باشد یا فارسی می‌پردازیم:

 • چگونه آدرس صفحه را برای مخاطب سایت بهینه کنیم
 • ویژگی‌های آدرس صفحه سایت
 • دلایل برتری url انگلیسی نسبت به فارسی
 • نتیجه گیری

 چگونه آدرس صفحه را برای مخاطب سایت بهینه کنیم؟

انتخاب یک آدرس مناسب و دقیق باعث می‌شود تا کاربران به راحتی لینک متناسب با محتوای مورد نظر خود را انتخاب کنند. همچنین از نظر موتورهای جستجو گوگل آدرس مناسب و مرتبط با محتوا یکی از فاکتورهای جزئی سئو محتوا محسوب می‌شود.

  چگونه آدرس صفحه را برای مخاطب سایت بهینه کنیم؟

استفاده از کدها و کاراکتر های نامناسب:  گوگل پیشنهاد می‌دهد آدرس صفحات طوری باشد که کاربران هنگام لینک دادن به آن‌ها، با مشکلی مواجه نشوند. به عنوان مثال استفاده از ویرگول، کاما، اعداد، کدهای نامفهوم می‌تواند خوانایی آدرس را کم و کاربر را گمراه کنند.

ارتباط مفهومی میان کلمه کلیدی محتوا و آدرس صفحه: آدرس صفحات با همان زبانی باشد که محتوای شما با آن نگارش شده است. به طور خلاصه، استفاده از آدرس فارسی مانعی ندارد و آسیبی به سئو سایت نمی‌زند. در آدرس صفحه سایت از اسامی عمومی استفاده نکنید.

ارتباط مفهومی میان کلمه کلیدی محتوا و آدرس صفحه

مکرر کلمات کلیدی را به کار نبرید: از بکار بردن مداوم و تکراری کلمه کلیدی در آدرس صفحه اجتناب و اعتدال را رعایت کنید. اگر در آدرس از کلمه کلیدی استفاده شد حتما باید مرتبط با محتوای آن باشد، کلمات بی ربط به محتوای صفحه را در آدرس قرار ندهید که این امر موجب گمراهی کاربر و نیز موتورهای جستجو گوگل می‌شود.

ویژگی‌های آدرس صفحه سایت

آدرس صفحه سایت یکی از مهم‌ترین تکنیک‌های تاثیرگذار در رتبه‌بندی سایت است. گوگل بیش از ۲۰۰ فاکتور تعیین کرده که با استفاده از آنها به رتبه بندی سایت می‌پردازد. حال این سوال مطرح می‌شود آدرس صفحه انگلیسی باشد یا فارسی؟ کدامیک در استراتژی سئو سایت تأثیرگذار است؟ در ابتدا آدرس صفحه سایت باید  ویژگی‌های ذکر شده در زیر را دارا باشد:

ویژگی های آدرس صفحه سایت

 • طول آدرس: از نکات کلیدی یک آدرس مناسب، کوتاه بودن آن است. کلمات بکار برده شده به زبان های غیر انگلیسی در عمل بسیار طولانی تر از کلمات انگلیسی می شوند و به همین علت زبان انگلیسی طول آدرس کمتری خواهد داشت.
 • ماندگاری در ذهن و امکان تایپ آسان توسط کاربر: بسیاری از کاربران حرفه‌ای برای بازدید از یک صفحه بدون جستجو در صفحات، مستقیم آدرس آن را تایپ می‌کنند. urlهای انگلیسی بسیار راحتر از urlهای فارسی در ذهن باقی می‌مانند.
 • سرعت فهرست شدن و عدم استفاده از علامت سوال و علامت تعجب و کاراکترهای نامناسب: طبق تجربه کارشناسان ایندکس شدن آدرس‌های نوشته شده به انگلیسی سریع‌تر از آدرس‌های زبان فارسی و دیگر زبان‌های غیر انگلیسی است. هر چند این مورد می‌تواند قابل چشم‌پوشی باشد، اما در زمانی که از سرورهای اشتراکی استفاده می‌کنید، می‌تواند بیشتر احساس شود.
 • لینک دادن در شبکه‌های اجتماعی: در حال حاضر بسیاری از شبکه‌های اجتماعی از جمله اینستاگرام، واتساپ و تلگرام آدرس‌های زبان فارسی را به صورت کاراکترهای کد شده و بهم ریخته نشان می‌دهند. بطور مثال آدرس صفحه‌ای سه کلمه‌ای به زبان فارسی را به صورت کاراکترهای نامفهوم چند سطری نمایش می‌دهد، اما url زبان انگلیسی را به همان شکل اصلی نشان می‌دهد. در نتیجه برای لینک دادن صفحات در شبکه های اجتماعی، زبان انگلیسی به خاطر کوتاه و قابل فهم بودن از امتیاز ویژه‌ای برخوردار است.

امکان لینک دادن به شبکه های اجتماعی

دلایل برتری url انگلیسی نسبت به فارسی

 • کوتاه بودن لینک انگلیسی نسبت به فارسی
 • سئو مناسب آدرس صفحه انگلیسی نسبت به url فارسی
 • آدرس انگلیسی کاربرپسندتر از آدرس فارسی
 • ماندگاری در ذهن و تایپ راحت آدرس انگلیسی نسبت به فارسی
 • سرعت بیشتر و ایندکس شدن سریعتر آدرس انگلیسی نسبت به فارسی

دلایل برتری url انگلیسی نسبت به فارسی

کوتاه بودن لینک انگلیسی نسبت به فارسی:

یکی از مشکلات url فارسی طولانی بودن آن است. اگر یک آدرس را به انگلیسی و هم زمان به فارسی تایپ کنیم، طول کاراکترهای فارسی بیشتر از انگلیسی خواهد بود و همین امر از نظر کاربر و گوگل جالب نخواهد بود.

سئو مناسب آدرس صفحه انگلیسی نسبت به url فارسی

هرچه url محتوای سایت ما کوتاه تر باشد، به بهینه‌سازی اصولی سایت نزدیکتر است. پس محتوا با آدرس صفحه انگلیسی در سئو مناسب‌تر است.

آدرس انگلیسی کاربرپسندتر از آدرس فارسی

وقتی آدرس سایت شما با url انگلیسی در شبکه‌های اجتماعی، اینستاگرام، تلگرام درج می‌شود به راحتی با یک نگاه می‌توان موضوع سایت را حدس زد. پس با لینک انگلیسی کاربر تجربه بهتری خواهد داشت.

ماندگاری در ذهن و تایپ راحت آدرس انگلیسی نسبت به فارسی

بسیاری از متخصصین سئو، کارشناسان تولید محتوا بدون سرچ کردن، آدرس سایت را وارد می‌کنند و وارد صفحه سایت خاص خود می‌شوند. حال اگر لینک فارسی باشد به علت طولانی بودن، کار دشواری است. تقریبا ۹۹ درصد موارد کسی لینک فارسی را در نوار آدرس مرورگر خود وارد نمی‌کند، اما با توجه به اینکه در url انگلیسی راحت‌تر است؛ پس باید به رضایت و راحتی کاربر در سئو داخلی سایت اهمیت دهیم.

ماندگاری در ذهن و تایپ راحت آدرس انگلیسی نسبت به فارسی

سرعت بیشتر و ایندکس شدن سریع‌تر آدرس انگلیسی نسبت به فارسی

طبق تجربه url انگلیسی سریعتر و راحت‌تر ایندکس می‌شود و مدیریت کردن لینک انگلیسی برای سرور راحتر از فارسی است، همین امر موجب رضایت و جلب توجه موتورهای جستجو شده و سرعت سایت را نیز افزایش می‌دهد.

سرعت بیشتر و ایندکس شدن سریع تر آدرس انگلیسی نسبت به فارسی

نتیجه گیری

آدرس صفحه سایت اولین و مهم‌ترین بخشی است که کاربر با آن روبه‌رو می‌شود. از منظر الگوریتم‌های موتورهای جستجو و اهالی دنیای سئو جلب رضایت کاربر اهمیت بالایی دارد، به صورتی که کاربر راحت‌تر وارد سایت شده و از محتوا آن لذت ببرد. سایت باید از نظر محتوا قوی بوده و نیز آدرس سایت که موجب انتقال کاربر به صفحه می‌شود، فوق‌العاده اهمیت دارد. این آدرس چه به زبان فارسی و چه به زبان انگلیسی باید مرتبط با محتوای صفحه باشد.

با توجه به نکاتی که گفته شد، به این نتیجه می‌رسیم که آدرس انگلیسی برای صفحه سایت مناسب‌تر است. اما همیشه تجربه و رضایت کاربر مهم‌ترین مسئله است. آدرس صفحه باید کوتاه، مرتبط با محتوا، و معنادار باشد و این موضوع فارغ از انگلیسی یا فارسی بودن آن است. استراتژی یک کسب و کار می‌تواند در تعیین انگلیسی یا فارسی بودن آدرس صفحه تاثیر بگذارد. برای درک بیشت از اینکه سئو چیست کلیک کنید.

سوالات متداول درباره اینکه آدرس صفحه فارسی باشد یا انگلیسی

آدرس صفحه سایت روی سئو تأثیرگذار است؟

بله. آدرس سایت باید مناسب و معنادار و مرتبط با محتوا باشد و این مورد می‌تواند یک امتیاز مثبت برای سئو محسوب شود. زیرا باعث هدایت کاربر و حتی ماندن او در صفحه خواهد شد.

چه عاملی می‌تواند در انگلیسی یا فارسی بودن آدرس صفحه سایت موثر باشد؟

استراتژی یک کسب و کار، و محتوایی که برای آن تنظیم شده می‌تواند در انتخاب اینکه آدرس صفحه انگلیسی باشد یا فارسی، تاثیر بگذارد.

آیا آدرس صفحه سایت انگلیسی باشد بهتر در ذهن می‌ماند یا فارسی؟

بسیاری از متخصصان سئو باور دارند که آدرس صفحه انگلیسی به علت کوتاه بودن کاراکترها قدرت ماندگاری بالایی در ذهن مخاطب دارد. به همین دلیل هم همواره توصیه می‌کنند که با توجه به محتوا آدرس صفحات مختلف سایت را با در نظر گرفتن کلمه کلیدی به زبان انگلیسی درج شود.

کلمه کلیدی محتوا را بهتر است در کدام قسمت آدرس صفحه وارد کنیم؟

طبق تجربه افراد متعددی که در حوزه سئو فعالیت داشته‌اند، به کاربردن کلمه کلیدی در ابتدای آدرس یا همان url  صفحه بازدهی بالاتری خواهد داشت.

این مطلب را به اشتراک بگذارید

سایت‌های دیگر ما

مستر سوییمر آموزش شنا

میتراکانا کتاب سه بعدی

علی والا واردات از چین

547 تعداد بازدید

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست