تگ H1 چیست – تگ H2 چیست – آموزش هدینگ ها در تولید محتوا – تاثیر تگ های هدینگ در سئو

موتورهای جستجو روزبه روز در حال پیشرفت هستند و نیاز به نگارش محتواهایی با ساختار قدرتمند نیز بیشتر شده است. هدینگ های محتوا، یکی از پایه‌های اولیه و اصلی در بهینه‌سازی مطالب وب‌سایت در قالب‎‌های گوناگون به شمار می‌روند که باید به درستی مورد استفاده قرار گیرد. ساختار یک محتوا و موضوع از H1 شروع و تا H6 به پایان می‌رسد. تگ H1 در حقیقت نقش یک لیدر را برای موضوع بازی می‌کند که در آن از کلمه کلیدی اصلی استفاده شده و H2 نقش ادامه‌دهنده و پرچمدار دوم را جهت ارائه اطلاعات بیشتر به مخاطب برعهده دارد. اچ یک شاخص اصلی محتوا و اچ دو شاخص فرعی که می‌تواند با بیان توضیحات بیشتر تا اچ ۶ نیز ادامه یابد.

آموزش هدینگ ها در تولید محتوا

تماس با آکادمی سئو پورفیض 

واتس اپ محمد پورفیض
اینستاگرام محمد پورفیض
لینکدین محمد پورفیض
تلگرام محمد پورفیض

زمانی که شروع به نوشتن یک پست وبلاگ یا محتوایی کوتاه درباره یک مبحث مهم مثل استراتژی سئو می‌کنید، ممکن است بارها و بارها با عناوینی در سایت‌های مختلف روبه‌رو شوید که به شکلی برجسته‌تر و بزرگ‌تر نمایش داده می‌شوند. در حقیقت عنوان عبارت کوتاهی گفته می‌شود که توضیح می‌دهد که قرار است در این پاراگراف یا پاراگراف‌های بعدی درباره چه چیزی صحبت شود. هدینگ ها در تولید محتوا در هر بخش آن چه پست‌های وبلاگی و چه لندینگ پیج‌ها اهمیت ویژه‌ای دارند. جدای از آنکه باعث جذب خوانندگان می‌شوند، روی روند بهینه‌سازی سایت و خزیدن توسط موتورهای جستجو نیز تاثیر دارند.

هدینگ ها در تولید محتوا به ترتیب از تگ H1 شروع می‌شوند. خوانندگان سطح وب، معمولا به جای آنکه در ابتدا در قالب متن به دنبال یافتن اطلاعات کلیدی مورد نیاز خود باشند، به سراغ هدینگ‌ها می‌روند. نکته جالب توجه اینکه اگر نکات مرتبط در عناوین مهم محتوا نیابند، صفحه را ترک خواهند کرد که این باعث افزایش نرخ پرش سایت می‌شود.

در ادامه این مطلب از آکادمی سئو پورفیض قصد داریم تا به معرفی هدینگ های محتوا و تگ‌های عناوین بپردازیم و درباره هر کدام توضیحاتی ارائه دهیم. آنچه که در ادامه خواهید خواند:

  • تگ H چیست و چرا در سئو اهمیت دارد؟
  • تگ H1 چیست
  • تگ H2 چیست و چه تفاوتی با H1 دارد
  • تگ H3 چیست
  • تگ H4 چیست
  • تگ H5 چیست
  • تگ H6 چیست
  • سخن پایانی

تگ H چیست و چرا در سئو اهمیت دارد؟

تگ عنوان، رایج‌ترین و مرسوم‌ترین اصطلاح برای هدینگ های محتوا یا H است. این همان تعریفی است که گوگل در دستورالعمل‌های خود استفاده می‌کند. تگ‌های اچ در حقیقت شامل عناوین اصلی و فرعی یک مطلب هستند که بخش‌های مختلف محتوا را مشخص می‌کنند. چه بخواهیم از دیدگاه کاربر، متخصص سئو یا حتی ربات‌های موتورهای جستجو به این تگ‌ها نگاه کنیم، باید بگوییم که این برچسب‌ها یک بخش خلاصه شده از پاراگراف یا متن هستند که یک دید کلی درباره جزئیات به افراد می‌دهند. این تگ‌های عنوان هستند که خلاصه محتوا و پیام آن را به کاربر و خزنده‌های موتور جستجو منتقل می‌کنند. در Content Marketing، ۶ عنوان را در HTML تعریف می‌شود که H1 مهم‌ترین و H6 کم‌اهمیت‌ترین هستند. در صورتی که می‌خواهید درباره اینکه سئو چیست به درک بهتری برسید کلیک کنید.

صرف نظر از اینکه که سیستم مدیریت محتوا سایت چه چیزی باشد، گزینه‌های مرتبط با هدینگ های محتوا در همه جا در دسترس هستند. ممکن است برخی تصور کنند که بولد کردن عناوین محتوا و تغییر رنگ می‌توانند آن‌ها را تبدیل به اچ کنند، اما CMSهای مختلف در بالای هر عنوان مشخص تگ‌های H1 تا H6 مشخص شده و شما پس از آپلود محتوا می‌توانید نوع عناوین را در همانجا انتخاب کنید. شاید با نگاه کردن به صفحه، تصور کنید که این عناوین تنها بولد شده‌اند، اما شما با کلیک راست روی صفحه و باز کردن inspect می‌توانید تشخیص دهید هدینگ های محتوا دقیقا کدام تگ هستند.

تگ H چیست و چرا در سئو اهمیت دارد؟

تگ H1 چیست

یکی از مهمترین عناوین که ماهیت محتوا را در یک خط نشان می‌دهند، تگ h1 است. این عنوان شامل کلمه کلیدی اصلی، موضوع و اینکه پست کلی در مورد چه چیزی است، می‌شود. خزنده‌های موتورهای جستجو همه بخش‌های محتوا را مورد رصد قرار می‌دهند و از تگ h1 به عنوان یک شاخص قوی و قدرتمند برای اینکه یک صفحه درباره چه چیزی است، استفاده می‌کنند.

در همین حال، تگ H1 یکی از مهم‌ترین بخش‌های محتوا است که در بالای صفحه قرار دارد و جزو اولین جاهایی است که مخاطب می‌بیند. این بخش به کاربران کمک می‌کند تا تصمیم بگیرند که ادامه محتوا را مطالعه کنند یا خیر. پس از آن هم در همین عنوان ابتدایی کاربر می‌تواند مطمئن شود که با موضوع مورد جستجوی او مرتبط است؟! اینجا دقیقا همان قسمتی است که کاربر را تبدیل به مشتری کند و او را در صفحه نگه دارد؛ بنابراین تگ H1 را سعی کنید به بهترین روش‌های ممکن بنویسید.

برای مثال سعی کنید اصلی‌ترین عنوان مطلب خود را با توجه به نیاز کاربر بنویسید و براساس آن بهینه کنید. معمولا استفاده از فعل‌های چیست و چگونه در H1  که یکی از هدینگ های محتوا و البته مهم است، نشان‌دهنده ارائه اطلاعات به کاربر است.

تگ H1 چیست

تگ H2 چیست و چه تفاوتی با H1 دارد

در میان هدینگ های محتوا، بعد از تگ H1، تگ H2 مهم‌ترین عنوان در یک مقاله، مطلب یا صفحه است. اچ دو جزو زیر مجموعه عنوان اصلی است و برای ادامه دادن به محتوا و ایجاد سرنخ‌های بیشتری برای رساندن مخاطب به پاسخ نهایی قرار داده می‌شود. هر اچ دو، اطلاعات متفاوتی را ارائه می‌دهد، اما با در راستای عنوان اصلی است. یعنی همان موضوع اصلی را به شاخه‌های ریزتری تبدیل می‌کند تا درک آن برای مخاطب آسان‌تر شود.

تفاوت اچ دو با اچ یک در نحوه و پرداختن به داستان اصلی مقاله است، در حالیکه اچ دو بیشتر شامل عناوین فرعی می‌شود و زیرمجموعه‌های مهم محتوا را پوشش می‌دهند. در یک جمله اچ دو بخش‌هایی از کلمات کلیدی فرعی و ارائه توضیح بیشتر حول محور موضوع اصلی است.

تگ H2 چیست و چه تفاوتی با H1 دارد

تگ H3 چیست

از منظر سئو محتوا، یک مقاله‌ای که هم بتواند توجه کاربران وب‌سایت را جلب و پس از آن الگوریتم های گوگل و سایر موتورهای جستجو را راضی نگه دارد، باید در بخش‌ها و عناوین مختلف توضیح داده شود. اچ سه، یکی دیگر از عناوین محتوا است که در آن از کلمات کلیدی اصلی و فرعی استفاده نمی‌شود و تنها شامل بیان ریز جزئیات پیرامون تگ اچ دو است.

یک سئوکار می‌تواند همه مقاله خود را با هدینگ اچ دو، پس از اچ یک ادامه دهد، اما زمانی کاربر را می‌توان در همان صفحه قلاب کرد و زمان ماندگاری او را در صفحه افزایش داد، درباره موضوع اصلی، توضیحات بیشتری ارائه داده شود. در یک جمله، H3 شامل ارائه زیرمجموعه‌های بیشتر برای جدا کردن محتوا که رصد کامل موضوع اصلی را برای مخاطب آسان‌تر می‌کند.

تگ H3 چیست

تگ H4 چیست؟

اگر محتوایی عنوان سوم یا همان H3، قابلیت تجزیه‌پذیری و اشاره به نکات ریز بیشتری را داشته باشد، کارشناس سئو می‌تواند از تگ H4 نیز استفاده کند. معمولا در مقالات جامعی که پیرامون موضوعی با امکان ارائه نمودن توضیحات بیشتری دارند، از تگ اچ چهار نیز استفاده می‌شود. نکته جالب اینجاست که گاهی خود اچ سوم می‌تواند یک موضوع مرتبط اما با ماهیت متفاوتی باشد که قابلیت ارائه زیرعنوانی با نام تگ H4 را دارد.

برای مثال موضوعی با عنوان اصلی اصطلاحات سئو می‎تواند در چهار بخش ارائه شود. در معرفی، سپس توضیحات کوتاه درباره هر اصطلاح در قالب اچ دو، کاربرد هر اصطلاح مرتبط به کدام بخش است در قالب اچ سه و پس از آن ارائه توضیح درباره عنوان سوم که در قالب هدینگ چهارم توضیح داده داده می‌شود.

تگ H4 چیست؟

تگ H5 چیست؟

یکی دیگر از تگ های هدینگ محتوا که به ندرت در لندینگ پیج‌ها یا مقالات وبلاگ دیده می‌شود، تگ H5 است. زمانی می‌توانید از این تگ استفاده کنید که مثلا اچ چهارم شما باز قابلیت ارائه توضیح بیشتر را داشته باشد و بتوانید آن عنوان قبلی با جزئیات بیشتری توضیح دهید. در این هدینگ از کلمات کلیدی اصلی و فرعی استفاده نمی‌شود، اما در بطن مطلب، جهت یادآوری به کاربر و اینکه اصل موضوع درباره چه چیزی بوده، کلمه کلیدی اصلی یا فرعی را بیان می‌کنند.

تگ H5 چیست؟

تگ H6 چیست؟

آخرین هدینگ های محتوا، تگ H6 است که باز هم زیرعنوانی برای تگ اچ پنج محسوب می‌شود. آنقدر باید موضوع اصلی محتوای شما گسترده و قابلیت اشاره به نکات ریز را داشته باشد که بتوانید از تگ اچ ۶ نیز در قالب متن استفاده کنید. در این عنوان به جزیی‌ترین و به قولی با ذره‌بین تمام جهات موضوع اصلی را تحت‌الشعاع قرار می‌دهند، یعنی به نوعی باید موضوع اصلی که حول محور کلمه کلیدی خاصی قابلیت رساندن موضوع تا تگ H6 را داشته باشد.

البته باید حواستان به این موضوع نیز باشد که با استفاده بیهوده از تگ‌های عنوان متعدد و تکراری، حوصله کاربر کم طاقت فضای وب را به سر نبرید. شاید سرنخ‌های بیشتری برای موتورهای جستجو ایجاد کنید، اما از سویی رتبه‌بندی صفحات شما در گرو جلب رضایت کاربران است. اگر کاربری احساس کند که شما بیهوده محتوا را طولانی کرده‌اید و می‌توانستید در همان ابتدا پاسخ او را بدهید، شک نکنید که از صفحه شما خارج خواهد شد.

تگ H6 چیست؟

 سخن پایانی

هدینگ های محتوا به ترتیب از H1 شروع می‌شوند تا H6 به پایان می‌رسند. مهم‌ترین عنوان یک مطلب، H1 است که به موتورهای جستجو و کاربر نشان می‌دهد که موضوع اصلی محتوا چه چیزی است و آیا کاربر به مکان درستی مراجعه کرده یا خیر. در این تگ از کلمه کلیدی اصلی استفاده می‌شود. پس از آن تگ H2 است که در ادامه موضوع اصلی و شامل کلمه کلیدی فرعی با بیان جزئیات و توضیحات بیشتر درباره عنوان اصلی.

پس از آن هم به ترتیب و با توجه به موضوع انتخابی H3 تا H6 هستند که در صورت امکان ارائه توضیح بیشتر پیرامون موضوع اجرا می‌شوند. در عناوین سوم تا ششم از کلمه کلیدی اصلی و فرعی استفاده نمی‌شود، اما در بطن مطلب به کیووردهای هدف اشاره می‌شود.

سوالات متداول درباره تگ H1 ، تگ H2 و هدینگ ها در تولید محتوا و تاثیر آن‌ها در سئو

هدینگ های محتوا چه چیزهایی هستند؟

عناوین محتوا به ترتیب از عنوان اصلی یعنی H1 شروع و تا H6 به پایان می‌رسند.

آیا در اچ یک از کلمه کلیدی اصلی استفاده می‌شود؟

بله، یکی از اصول مهم برای بهینه‌سازی محتوا و رساندن مخاطب به اطلاعات مورد نیاز او، بیان کلمه کلیدی اصلی در تگ H1 است.

در H2 از کلمه کلیدی استفاده می‌شود؟

بله، در عنوان اچ دو که زیرعنوان اچ یک هستند باید از کلمه کلیدی فرعی مترادف یا حتی LSI استفاده کرد.

تگ‌های H3 تا H6 بیشتر در چه زمان‌هایی کاربرد دارند؟

تگ‌های عنوان اچ ۳ تا اچ ۶ بیشتر در محتواهایی کاربرد دارند که نویسنده امکان پرداختن به جزئیات بیشتر حول محور موضوع اصلی را داشته باشد.

این مطلب را به اشتراک بگذارید

سایت‌های دیگر ما

مستر سوییمر آموزش شنا

میتراکانا کتاب سه بعدی

اسپیرالی لوله اسپیرال

492 تعداد بازدید

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست