لینک سازی چیست؟ با انواع لینک بیلدینگ، یکی از تاثیرگذارترین تکنیک های سئو آشنا شوید

لینک سازی یکی از مراحل مهم و حیاتی در فرآینده بهینه‌سازی موتورهای جستجو برای سایت است. این فرآیند به دو شکل داخلی و خارجی انجام می‌شود. علاوه بر این خود لینک آناتومی خاصی دارد که هر کدام مفهوم به خصوصی را ارائه می‌دهند. اگر به لینک‌های قرار داده شده سایت خود نگاه کنید و از منظر فنی آن‌ها را مورد بررسی قرار دهید با واژه‌های مثل a، href، rel و انکرتکست مواجه خواهید شد.
انکرتکست متنی است که آناتومی لینک روی آن اجرا می‌شود و در واقع توضیحی کوتاه درباره صفحه مقصد است. ۸ نوع انکرتکست وجود دارد که هر سایتی با توجه به استراتژی بهینه‌سازی خود می‌تواند در جایگاه مناسب از آن‌ها استفاده کند. لینک‌های ایجاد شده در قالب متن از لینک‌های تکرارشونده مثل هدر، فوتر و اسلایدر ارزشمندتر هستند.

لینک سازی چیست؟

تماس با آکادمی سئو پورفیض 

واتس اپ محمد پورفیض
اینستاگرام محمد پورفیض
لینکدین محمد پورفیض
تلگرام محمد پورفیض

اگر یک متخصص سئو هستید، مطمئنا بارها و بارها لینک سازی یا همان link building را شنیده‌اید. اگر هم به تازگی وارد حوزه بهینه‌سازی موتورهای جستجو شده‌اید و اصطلاحا به عنوان کارآموز سئو در شرکتی فعالیت دارید، حتما این سوال برای شما پیش آمده لینک بیلدینگ چیست و چرا برای سئو سایت اهمیت دارد؟! لینک سازی به دو بخش داخلی و خارجی تقسیم می‌شود. یعنی شما هم می‌توانید در داخل صفحات سایت خود لینک ایجاد کنید و در خارج از صفحه با انتشار رپورتاژ آگهی و انجام روندهای سئو کلاه سفید، هر آنچه که باعث جذب مخاطب به صفحات سایت‌تان می‌شود، لینک بسازید.

فرآیندی که باعث می‌شود تا سایت شما اعتبار بیابد و از نظر موتورهای جستجو مورد توجه قرار گیرد. لینک داخلی مجموعه صفحاتی هستند که شما در سایت خود دارید و می‌توانید در بطن صفحات دیگر خود به هر کدام از آن محتواها، لینک دهید و ارتباط برقرار کنید. در ادامه این مطلب از آکادمی سئو پورفیض بیشتر درباره موضوع مهم لینک سازی در بهینه‌سازی موتورهای جستجو می‌پردازیم.

آنچه که در ادامه مقاله لینک سازی چیست؟ خواهید خواند:

 • تعریف لینک سازی
 • آناتومی لینک چیست؟
 • ایجاد ارتباط قوی با لینک سازی
 • شناخت انواع لینک و نحوه استفاده از هر کدام
 • انکرتکست چیست و چرا در لینک سازی مهم است
 • لینک سازی داخلی چیست
 • لینک سازی خارجی چیست | بک لینک های پر حاشیه
 • سخن پایانی

تعریف لینک سازی

لینک بیلدینگ، فرآیندی برای ایجاد سرنخ‌های بیشتر برای جذب کاربران و مخاطبان است. این فرآیند همانند یک زنجیره برای اعتبار سایت شما عمل می‌کند. حالا اینکه شما این لینک‌ها را در داخل صفحات متعدد سایت خود بسازید یا اینکه کارهایی انجام دهید که موجب رساندن مخاطب به سایت شما شود، در هر صورت نشانه‌ای برای موتورهای جستجو است تا سایت شما را بخزند. الگوریتم های گوگل و ربات‌های آن به خوبی تفاوت بین لینک‌هایی که مابین صفحات داخلی سایت خود ایجاد کرده‌اید و لینکی که در خارج از صفحات سایت خود ساخته‌اید را درک می‌کنند. جالب است بدانید که همه لینک‌های سایت به عمد توسط کارشناس سئو ساخته نمی‌شوند، گاهی هر کدام از آن‌ها به دلایل مختلفی بدون آنکه حتی خودشان بدانند، ایجاد می‌شوند.

مثلا گاهی کاربری از مطالعه وبلاگ‌های سایت شما لذت می‌برد و آن را به دیگران معرفی و یک لینک به سایت شما می‌دهد، این یعنی یک لینک سازی قدرتمند که خودتان اصلا از آن باخبر نیستید. چنین لینک‌های نقش مهمی را در قدرتمند شدن دامنه شما دارند و نقش یک فرشته نجات را بازی می‌کنند. این همان چیزی است که باید در درازمدت برای آن تلاش کنید، اصلا کار ساده‌ای نیست که شما در میان ده‌ها رقیب، توجه کاربران متعددی را جلب کنید و بتوانید با جلب رضایت آن‌ها لینک بسازید.

این کار منجربه ارزشمند شدن سایت شما چه از نگاه کاربر و چه از نگاه موتورهای جستجو می‌شود، حالا گاهی ممکن است چنین لینک‌هایی از طریق ارائه خدمات عالی، محصول مناسب و بعضا به خاطر ایجاد محتواهای کاربردی ایجاد شود. در کنار این استراتژی سئو و رویکرد بلندمدت، شما می‌توانید با به کارگیری طیف گسترده‌ای تکنیک‌های ساخت لینک قدرت سایت خود را افزایش دهید. پس از آن هم شاهد افزایش ترافیک و رتبه‌بندی خوب باشید.

تعریف لینک سازی

ایجاد ارتباط قوی با لینک سازی

ما با ۳ دلیل محکم به شما می‌گوییم که لینک بیلدینگ چه در داخل و چه در خارج از سایت باعث ایجاد ارتباط قوی با کاربر و موتورهای جستجو می‌شود، اما حواستان باشد که گول ایجاد لینک‌های هرز را نخورید؛ زیرا حواس الگوریتم پنگوئن حسابی جمع است. سه دلیلی که لینک‌سازی را به فرآیندی برای ایجاد ارتباط تبدیل می‌کنند:

ایجاد ارتباط قوی با لینک سازی

 1. زمانیکه به صفحات شما توسط خودتان یا توسط سایت دیگری، پیوندی داده می‌شود، این یعنی ایجاد ارتباط قدرتمند. این پیوند خزنده‌ها را به سمت سایت شما می‌کشاند و در خلال جستجوی کاربر، صفحات شما در نتایج برتر قرار خواهند گرفت.
 2. افزایش ترافیک یا referral traffic را برای سایت شما در بر دارد؛ تصور کنید که شما محتوایی بهینه تولید کرده‌اید و آن را در سایت پر بازدیدی انتشار داده‌اید و مخاطبان متعددی از آنجا به صفحات شما می‌آیند. اگر وب‌سایت مورد نظر با موضوعی مرتبط باشد، تعداد بازدیدکنندگان از سایت نیز به مراتب بیشتر خواهند بود. در این مواقع ارزش چنین لینکی تنها به بخش سئو و بهینه‌سازی ارتباط نمی‌یابد، بلکه به مخاطبان نیز ارتباط می‌یابد.

referral traffic افزایش ترافیک یا

شاید در همان لحظه فورا دست به جیب نشوند و از شما خرید نکنند، اما در ذهن آن‌ها خواهید ماند و ممکن است مجددا به سایت شما سر بزنند، همین برای ایجاد یک ارتباط قوی و افزایش ترافیک سایت شما کمک بزرگی می‌کند.

 1. برند شوید. ساخت لینک‌های قدرتمند و با ارزش به برند شدن نام شما کمک می‌کند. تصور کنید که کاربری بدون جستجوی کلمه کلیدی خاصی، مستقیما برندینگ شما را جستجو کند، این یعنی لیک سازی رسالت خود را انجام داده و به برند شدن شما کمک کرده است.

این ارتباط علاوه بر قوی بودن، پایدار هم خواهد بود؛ زیرا تجربه ثابت کرده که کاربران فضای وب زمانیکه از سایتی رضایت داشته باشند، تا مدت‌ها باز هم برای دریافت خدمات به آن مراجعه خواهند کرد.

شناخت انواع لینک و نحوه استفاده از هر کدام

چه عضوی از تیم سئو باشید و چه یک مدیر سئو یا مدیر سایت، باید به درک درستی از انواع لینک و چگونگی استفاده از آن‌ها برسید. درک جنبه فنی لینک‌ها در ایجاد صحیح آن‌ها تاثیر زیادی دارند و شناخت انواع لینک به شما کمک می‌کند تا پایه‌های سایت خود را قدرتمند بسازید.

شناخت انواع لینک و نحوه استفاده از هر کدام

 • لینک‌های فالو و نوفالو؛ لینک فالو جزو لینک‌هایی هستند که به طور خودکار توسط موتورهای جستجو دنبال می‌شوند. در مقابل لینک‌های نوفالو هستند که توسط سئوکار تعیین می‌شوند که خزنده‌های موتور جستجو آن‌ها را دنبال نکنند.

معمولا در سایت‌هایی که قرار است یک لینک خریداری شده قرار داده شود، گوگل می‌گوید که باید آن لینک نوفالو شود تا هیچگونه فاکتوری برای رتبه‌بندی آن در نظر گرفته نشود. در حقیقت هدف گوگل این است که نباید جستجوهای ارگانیک از طریق خرید بنرهای تبلیغاتی که متعلق به سایت دیگر است، بهره ببرند.

 • لینک‌های حمایتی یا اسپانسری (Sponsored)؛ لینک‌هایی هستند که به ازای قرار دادن آن‌ها در سایت دیگر پول پرداخت می‌شود. برای مثال رپورتاژ آگهی نوعی ترفند برای دریافت لینک حمایتی از سمت سایت‌های معتبر با بازدیدکننده بالاست.

لینک های حمایتی یا اسپانسری

 • لینک‌های UGC؛ آن دسته از لینک‌هایی که به صورت خودجوش و خودکار توسط کاربر ایجاد می‌شوند. برای مثال کاربرانی که زیر یک پست وبلاگی شما نظر می‌دهند؛ در حقیقت لینک UGC برای سایت شما ایجاد کرده‌اند.
 • لینک‌های Editorial؛ لینک‌هایی هستند که توسط سئوکار ایجاد نمی‌شوند، بلکه به صورت خودجوش و به خاطر برند بودن ایجاد شده‌اند.

آناتومی لینک چیست؟

برای درک لینک سازی و اهمیت آن در سایت، نحوه مشاهده آن توسط موتورهای جستجو و آنچه که از آن تفسیر می‌کنند نیز مهم است. آناتومی لینک شامل موارد زیر هستند:

 1. تگ شروع لینک تا تگ شروع لنگر با حرف اختصاری a
 2. href که مخفف hyperlink referral است. این یعنی صفحه‌ای که لینک به آن ارجاع داده می‌شود.
 3. انکرتکست؛ این متنی یا کلمه کلیدی است که مخاطبان با کلیک روی آن می‌توانند صفحه جدید را ببینند. معمولا این کلمه به گونه‌ای قرار داده می‌شود تا از متن و کلمه اطراف آن نیز متمایز شود. بیشتر اوقات این متن دارای لینک به رنگ آبی نمایش داده می‌شود.
 4. Closure of link tag؛ این بخش علامت پایان تگ را به موتورهای جستجو ارائه می‌دهد.

آناتومی لینک چیست؟

href در لینک چیست

یکی از بخش‌های مهم لینک، href است. از جمله ویژگی‌های آن مشخص کردن آدرس صفحه‌ای که به آن ارجاع داده می‌شود را مشخص می‌کند. جالب است بدانید که اگر ویژگی href وجود نداشته باشد، تگ a اصلا یک لینک نخواهد شد. مقدار مشخص href که در میان علامت نقل قول قرار می‌گیرد، یک URL است که به مرورگر و موتورهای جستجو می‌گوید، وقتی لینکی انتخاب شد به کجا برود.

href در لینک چیست

rel در لینک چیست

اگر نگاهی به آناتومی لینک بیندازید، با کلمه  rel نیز مواجه خواهید شد. Rel ویژگی مورد نیاز مابین کلمه و آدرس صفحه فعلی با لینک و آدرس صفحه مقصد را مشخص می‌کند. این ویژگی با اسناد و حالت‌های مختلفی می‌تواند بیان شود. برای مثال می‌توانید جایگزینی برای معرفی سندی مثل آیکون یا alternate باشد. مثل: link rel=”alternate” type=”application/atom+xml” title=”W3Schools News href=”/blog/news/atom”> “

یا

<link rel=”icon” href=”favicon.ico” type=”image/x-icon”>

title در لینک چیست

زمانی که با دقت به لینک یک صفحه نگاه کنید، کلمه‌ای تحت عنوان title را نیز خواهید دید. این تایتل یا عنوان توضیحات بیشتری درباره صفحه‌ای که به آن لینک داده شده است، ارائه می‌دهد. یکی از ویژگی‌های title این است که به ارائه اطلاعات اضافی جهت روشن ساختن بیشتر صفحه مقصد است. اطلاعات تکمیلی که همانند یک هشدار کاربر باید قبل از مراجعه به آدرس قرار داده شده، بداند.

مثل: <a href=”http://lifestylelabels.com/deals.html” title=”Click now for the best seasonal offers”>Deals</a>

title در لینک چیست

چه زمانی از title در لینک استفاده نکنیم؟

برای لینک سازی باید از برخی جزئیات مهم نیز آگاه باشید. مثلا از تگ تایتل در لینک نباید همیشه استفاده شود. حالا در چه جاهایی؟!

 • زمانیکه استفاده از title باعث تکرار بیهوده متن انکر در لینک می‌شود.
 • در مواقعی که امکان ارائه اطلاعات اضافی درباره لینک مقصد وجود ندارد.
 • یک عنوان در لینک حداکثر باید ۶۰ حرف باشد، اگر تایتل توضیحی شما در در لینک بیشتر از تعداد است، بهتر است از آن استفاده نکنید.

انکرتکست در لینک چیست

انکر تکست یکی از مهم‌ترین و اصلی‌ترین بخش‌های لینک سازی است. طبق آنچه که در سایت معتبر yoast بیان شده، انکرتکست متن لینک قرار داده شده برای اتصال به صفحه مقصد است. اغلب اوقات این متن با رنگی متفاوت در صفحه نشان داده می‌شود و زیر آن یک خط ایجاد شده است. یک متن انکر مناسب و جذاب به خواننده مطلب می‌گوید که در صفحه مقصد انتظار مطالعه چه مطلبی را داشته باشد. جالب است بدانید که اگر متن انکر را به درستی انتخاب و تارگت کنید، شانس کلیک روی لینک را افزایش می‌دهید و زمینه مناسبی را برای موتورهای جستجو فراهم می‌کنید تا صفحه مقصد را دنبال کنند و در نتایج جستجو به کاربران نشان دهند.

مثال: <a href=”http://www.example.com”>Example Anchor Text</a>

انکر تکست در لینک چیست

انکرتکست چیست و چرا در لینک سازی مهم است

اگر به فضای اینترنت به عنوان یک رستوران با منویی پر از غذاهای متعدد نگاه کنید، اغلب اوقات آن گزینه‌ای برای شما جذابیت خواهد داشت که راحت‌تر در دسترس باشد و بتوانید هر آنچه را که نیاز دارید در کسری از ثانیه به دست آورید. حالا نقش انکر تکست در لینک سازی دقیقا همین است. این متن که باید مطابق با استراتژی سئو محتوا و پس از آن لینک بیلدینگ شما ایجاد شود، به رنگی متفاوت و با قابلیت کلیک به کاربر کمک می‌کند تا متوجه شود که قرار است در صفحه بعدی چه چیزی به دست آورد.

این کلمه کلیدی یا متن بهتر هوشمندانه انتخاب شود؛ زیرا با کمی بی دقتی نه تنها پروسه link building شما نتیجه موفقیت‌آمیزی نخواهد داد، بلکه توسط یک نگهبان ویژه در گوگل یعنی پنگوئن این جنگجوی باهوش، جریمه هم خواهید شد.

انکرتکست brand name

این نوعی متن قابل کلیک است که در آن نام سایت قرار داده شده است. به زبان ساده هر سایتی که از نام تجاری یا همان برند خود در متن لینک خود استفاده کند. استفاده از این نوع انکرتکست در لینک سازی برای بهینه‌سازی موتورهای جستجو، زیانی ندارد. نکته جالب توجه این است که سایت ماز بیشترین استفاده از این نوع لینک را در میان هزاران سایت در سطح وب دارد.

مثال: ‘Moz’ linking to an article on the Moz Blog

انکر تکست brand name

انکرتکست exact match

یکی دیگر از انواع متن‌های قابل کلیک یا همان متن لنگر در پروسه لینک بیلدینگ، انکرتکست exact match است. متنی که دقیقا باید با کلمه کلیدی تارگت شده در صفحه مقصد مطابقت دارد. این انکرتکست به کاربر می‌گوید که با کلیک روی لینک چه محتوایی قرار است مشاهده کند.

مثال: الگوریتم مرغ مگس خوار، با کلیک روی این کلمه در صفحه‌ای دیگر از سایت پورفیض دات کام درباره این الگوریتم خواهید دید.

انکرتکست phrase match

نوعی از انکرتکست است که شباهت زیادی به exact match دارد؛ اما با این تفاوت که متن قرار داده شده طولانی‌تر است و دقیقا به کلمه کلیدی ختم نمی‌شود. در phrase match هدف این است که کلمه کلیدی صفحه مقصد بتواند رتبه‌بندی شود. مثلا ما یک صفحه داریم که با کلمه کلیدی سئو کلاه سیاه بهینه شده است، حالا می‌خواهیم با استفاده از انکرتکست phrase match، لینک سازی کنیم. در اینجا می‌توانیم «خطرات سئو کلاه سیاه چیست؟» را با متن طولانی‌تر به همان صفحه لینک کنیم.

انکرتکست brand – keyword

یکی دیگر متن‌های پیوند یا همان لینک است که در آن نام تجاری در کنار کلمه کلیدی صفحه هدف قرار داده می‌شود. مثلا نام تجاری ما پورفیض دات کام است و کلمه کلیدی هدف ما آموزش خصوصی سئو، آنگاه انکرتکست brand – keyword، آموزش خصوصی سئو پورفیض است.

انکر تکست naket url

در این نوع شما لینک یا URL صفحه مقصد را قرار می‌دهید و به عنوان یک متن قابل کلیک در نظر گرفته می‌شود. معمولا از انکر تکست naket url در وبلاگ‌های خبری یا مجله‌های پزشکی جهت قرار دادن لینک منبع مطلب نوشته شده، استفاده می‌شود.

انکرتکست generic

یکی از مرسوم‌ترین انواع انکرتکست در لینک سازی، anchor text generic است. «اینجا را کلیک کنید یا برای کسب اطلاعات بیشتر اینجا کلیک کنید»، به عنوان متن هایپرلینک استفاده می‌شود.

انکرتکست image

همانگونه که از نامش پیداست شامل عکسی می‌شود که قابلیت کلیک دارد. البته زمانیکه از انکرتکست image برای link building استفاده می‌شود، گوگل از تگ alt که یکی از اصطلاحات سئو است و نوعی شناسنامه و توضیح درباره اینکه اصلا عکس درباره چه موضوعی است، اشاره دارد، به عنوان متن انکر استفاده می‌کند.

image انکر تکست

انکرتکست other

نکته جالب توجه این است انواع دیگری از متن لنگر وجود دارد. یعنی اینکه انتخاب یک متن قابل کلیک، محدود نیست، بلکه انتخاب درست، به جا و تارگتینگ درست در یک مطلب، باید مورد توجه قرار گیرد. یک مثال برای انکرتکست other، متن لنگر LSI است. کلماتی که از نظر معنایی کیوورد صفحه مرتبط هستند. مثلا اگر کلمه کلیدی اصلی آن صفحه «آکادمی سئو» باشد، انکرتکست LSI برای آن « آموزش سئو» است.

بیان این نکته نیز مهم است که انکرتکست را در تعداد کاراکتر و طول مناسب نگه دارید و برای انتخاب آن دو عامل مهم را در نظر بگیرید:

 1. بهینه‌ترین و مختصرترین روش برای توصیف صفحه مورد نظر با استفاده از متن انکر چیست؟
 2. چه عبارات و کلماتی کاربران را تشویق به کلیک روی انکرتکست شما می‌کند؟

نوفالو کردن لینک چیست

دوستان عزیزی که تا این بخش از مطلب لینک سازی همراه ما شده‌اید، این نکته را برای همیشه در ذهن خود ذخیره کنید که همه لینک‌های موجود در سطح اینترنت و صفحات وب به صورت پیش‌فرض، فالو هستند. در برخی اوقات، سئوکار به لینکی تگ نوفالو می‌دهد و علنا به ربات‌های موتور جستجو می‌گوید که این صفحه را دنبال نکنید. یعنی عملا آن صفحه مورد نظر هیچ ارزش و اعتباری از نظر موتورهای جستجو ندارند.

نوفالو کردن لینک چیست

لینک سازی داخلی چیست

یکی از مشهورترین و البته ساده‌ترین نوع لینک سازی است. در این شیوه، صفحات سایت را به یکدیگر ارتباط می‌دهیم. مخاطبان با مراجعه به سایت و کلیک روی هر کدام از لینک‌هایی که ایجاد شده است به صفحه دیگری از سایت منتقل می‌شوند. از این استراتژی در بخش‌های مختلف سایت از فوتر تا صفحه وبلاگ و حتی صفحات محصولات نیز استفاده می‌شود. لینک‌سازی داخلی به موتورهای جستجو سرنخ‌های بیشتری برای دیدن سایت شما می‌دهد.

لینک های تکرار شونده | لینک های سایدبار – هدر – فوتر

لینک‌های قرار داده  شده در بخش سایدبار، هدر و فوتر سایت جزو لینک‌های تکرار شونده داخلی در سایت هستند؛ زیرا در همه صفحات سایت قرار دارند. یعنی اگر شما یک صفحه محصول ایجاد کنید، بخش‌های سایدبار، هدر و فوتر در آن موجود است. اگر صفحه جداگانه‌ای برای یک وبلاگ خود ایجاد کنید، باز هم این موارد در آن‌ها دیده می‌شوند و جزو لینک‌های داخلی تکرارشونده هستند.

مثلا لینک فوتر شاید از نظر پیمایش کاربر در صفحه ارزشمند باشد، اما از نظر link building  ارزش چندانی ندارند. البته تنها در صورتی ارزشمند می‌شوند که تعداد صفحات ایجاد برای یک آدرس زیاد باشد که در مجموع، از نظر بهینه‌سازی نیز با ارزش خواهند شد. معمولا سایت‌های خبری که تعداد صفحات متعددی دارند و بخشی از لینک‌سازی داخلی آن‌ها با همین لینک‌های تکرارشونده ایجاد شده است، امکان انتشار رپورتاژ آگهی یا حتی خرید لینک را برای سایت‌های کم اعتبار فراهم می‌کنند.

لینک های تکرار شونده _ لینک های اسلایدر - هدر – فوتر

لینک سازی داخلی در صفحات مختلف سایت با ماهیت های مختلف

یکی از مهم‌ترین لینک سازی داخلی، ایجاد صفحات مختلف و ارتباط بین آن‌ها با ماهیت‌های مختلف است. لینک‌های ایجاد شده مابین محتوا ارزشمند است و معتبر شدن صفحه کمک می‌کنند، اما نکته مهم در اینجا چیست؟! اگر قرار است صفحات مختلف با موضوعات و کلمات کلیدی متفاوت بسازید، باید برای لینکسازی بین آن‌ها یک استراتژی مناسب در نظر بگیرید.

مثلا در یک صفحه برای دو انکرتکست مشابه، لینک ایجاد نکنید. با توجه به بررسی‌های مختلف سایت ماز، لینک‌های داخلی متنی از لینک‌های تصویری ارزشمندتر هستند. اگر یادتان باشد ما در این عنوان بیان کردن ایجاد ارتباط یا همان لینکدهی بین صفحات مختلف با ماهیت مختلف؟! این یعنی چی؟! یعنی اینکه گاهی شما لینک را به صفحه فرود یا لندینگ پیج یا صفحه محصول ایجاد می‌کنید که ماهیت این دو دقیقا با هدف فروش است. گاهی هم ممکن است لینک داخلی ایجاد شده به صفحه وبلاگ باشد که عموما ماهیت آن ایجاد ترافیک و سرنخ‌های بیشتر است.

لینک سازی داخلی در صفحات مختلف سایت با ماهیت های مختلف

دسته بندی ها و برچسب ها نوعی لینک سازی داخلی

نوعی ترفند لینک سازی داخلی استفاده از دسته‌بندی‌ها و برچسب‏ها است. اما باید حسابی حواستان جمع باشد. چرا؟! شما باید برای هر دسته‌بندی که در حقیقت یک صفحه است، محتوای مفید قرار دهید، کلمه کلیدی در نظر بگیرید و همه نکات مربوط به بهینه‌سازی موتورهای جستجو را در نظر بگیرید. این قانون درباره برچسب‌ها یا همان تگ‌ها نیز صدق می‌کند.

اگر استراتژی تولید محتوا سایت شما به گونه‌ای است که برای هر صفحه برچسب نیز قرار می‌دهید، باید از این نکته غافل نشوید که هر برچسب در انتها یک صفحه و یک لینک خواهد شد؛ بنابراین باید محتوای بهینه همراه با کلمه کلیدی مناسب داشته باشد. اگر بدون استراتژی برچسب‌های متعددی را در صفحات محصول و پست‌های وبلاگی خود ایجاد کرده‌اید، بدون اینکه آن‌ها صفحاتی در سایت شما داشته باشند، مطمئنا کاربران با صفحات ۴۰۴ متعددی روبه‌رو خواهند شد. از سوی دیگر این صفحات ۴۰۴، بخش قابل توجهی از کراول باجت سایت شما را می‌سوزانند.

دسته بندی ها و برچسب ها نوعی لینک سازی داخلی

لینک سازی خارجی چیست | بک لینک های پر حاشیه

اگر یادتان باشد در مقدمه اشاره کردیم که پروسه لینک سازی برای سایت، به دو بخش داخلی و خارجی تقسیم می‌شود. ساخت لینک در خارج از صفحه یا سایت که با عنوان بک لینک نیز شناخته می‌شود از اهمیت ویژه‌ای برخوردار هستند. برای آنکه مسیر و فرآیند بهینه‌سازی سایت به بهترین شیوه انجام شود و به قولی این درخت با شاخه‌های ریز و درشت به بار بنشیند، باید در خارج از سایت نیز کارهایی انجام داد تا بتوان اعتبار به وجود آورد.

تصور کنید سایتی همانند آمازون که صدها هزار صفحه دارد و در میان سایت‌های فروشگاهی و تجارت الکترونیک جزو برندهای معتبر محسوب می‌شود، باز هم برای آنکه بتواند توجه کاربران را بیشتر جلب کند، کارهایی را برای بک‌لینک‌سازی سایت خود انجام می‌دهد. البته در گذشته مثلا در حوالی سال‌های ۲۰۱۰، زمانیکه متخصصان سئو متوجه شدند که با ایجاد لینک‌های هرز در خارج از صفحه خود، رتبه به دست آورند، کمی بک‌لینک‌سازی به حاشیه کشیده شد و از حالت نرمال و سالم خارج شده بود. اما موتور جستجویی همانند گوگل برای آنکه همواره محبوب باقی بماند، با هوشمندانه عمل کردن، توانست جلوی این فاجعه خطرناک یعنی بک‌لینک‌سازی پرحاشیه و خطرناک را بگیرد.

لینک سازی خارجی چیست _ بک لینک های پر حاشیه

بک لینک از شبکه های اجتماعی | سوشال سیگنال

یکی از بهترین روش‌های ایجاد بک لینک، ساخت پروفایل یا صفحه در شبکه‌های اجتماعی است. شبکه‌های اجتماعی که افراد زیادی در آن فعالیت دارند. شما می‌توانید با قرار دادن پست‌های مرتبط با کسب و کار خود، مجموعه‌ای از کاربران را از آنجا راهی سایت خود کنید. این یک نوع لینک سازی خارج از صفحه هوشمندانه است که جزو روش‌های سئو کلاه سفید نیز محسوب می‌شود.

لینک سازی خارجی رایگان

نوعی دریافت بک لینک از طرف سایت‌های دیگر است که شما در آن هزینه‌ای پرداخت نمی‌کنید. مثلا زمانیکه کاربری روی یکی از صفحات سایت، به خاطر رضایت از خدمات و محصول شما، نظر می‌دهد یا اینکه با ایجاد فراخوانی مخاطبان شما را از شبکه‌های اجتماعی بیابند و کاملا برندینگ سرچ کنند و به سایت شما وارد شوند. ایجاد وبلاگ نیز نوعی لینک‌سازی خارجی محسوب می‌شود.

رپرتاژ آگهی قوی ترین لینک سازی خارجی

اگر به دنبال قدرتمندترین شیوه برای لینک سازی خارجی سایت خود هستید، پیشنهادی بهتر و ماندگارتر از رپرتاژ آگهی نداریم. شما با توجه به استراتژی لینک‌سازی و محتوایی خود و همچنین اعتبار دامنه و مهم‌تر از همه اینکه کیوورد ریسرچ سایت، تصمیم می‌گیرید که روی چه سایت‌هایی کمپین رپرتاژ آگهی بروید. این روش ماندگار است؛ زیرا شما محتوایی را قرار است در سایتی انتشار دهید که بازدیدکنندگان زیادی دارد و از طریق آن سایت و کلیک روی کلمات کلیدی، وارد سایت شما می‌شوند. این یعنی ساخت بک لینک حرفه‌ای و قوی.

رپرتاژ آگهی قوی ترین لینک سازی خارجی

استفاده از بک لینک متنی | چاقوی دو لبه

لینک سازی خارجی را با یک شیوه دیگر نیز می‌توانید انجام دهید، مثلا بلاگ فروم‌های معتبر مانند ویرگول یا بیان، محتواهای مرتبط با سایت خود انتشار دهید. سپس از آنجا یک انکرتکست ایجاد کنید و لینک صفحه‌ای مرتبط مثلا وبلاگ خود را قرار دهید. این شیوه، با ریسک بیشتری همراه است و اگر از مشاور سئو بپرسید که آیا استفاده از بک لینک متنی درست است یا خیر؟! مطمئنا به شما پاسخ خواهند داد که ریسک زیادی دارد و همانند یک چاقوی دو لبه است؛ زیرا در صورتی که گوگل متوجه شود که شما قصد فریب او را دارید، سایت را جریمه خواهد کرد.

استفاده از بک لینک متنی _ چاقوی دو لبه

pbn پدر بزرگ بازنشسته لینک سازی خارجی

از شیوه‌های قدیمی لینک سازی خارجی، pbn یا ایجاد شبکه وبلاگ خصوصی است. در گذشته سئوکاران کلاه سیاه، با ایجاد شبکه‌های وبلاگ خصوصی متعدد و ارسال هزاران لینک به سایت خود، بک لینک جمع می‌کردند. این روش دیگر کارایی ندارد؛ زیرا دست چنین افرادی برای گوگل رو شده و دیگر باید به آن به چشم یک پدربزرگ بازنشسته نگاه کنید. این ترفند در ابتدا به چشم اینکه مثلا به خاطر شایستگی‌های مقصد به آن لینک داده شده، در نظر گرفته می‌شد، اما به مرور زمان گوگل این را به عنوان روشی برای دستکاری در رتبه‌بندی سایت و فریب الگوریتم‌ها کشف کرد. اگر الگوریتم‌های گوگل متوجه این موضوع شوند، آن سایت پنالتی خواهد شد.

pbn پدر بزرگ بازنشسته لینک سازی خارجی

سخن پایانی

در این مقاله سعی کردیم درباره روند لینک سازی داخلی و خارجی سایت صحبت کنیم. آناتومی لینک از بخش‌هایی چون a، href، انکر تکست، تاتیل و rel تشکیل می‌شود. برای لینک‌سازی داخل صفحه نیز پروسه‌های متفاوتی وجود دارد که با ارزش‌ترین آن‌ها، ایجاد لینک در داخل محتوا است. ایجاد بک‌لینک نیز از مهم‌ترین فرآیند بهینه‌سازی موتورهای جستجو محسوب می‌شود که بهترین و ماندگارترین شیوه، انتشار رپرتاژ آگهی است.

سوالات متداول درباره لینک سازی

چند نوع لینک سازی برای سایت داریم؟

به طور کلی برای سایت دو نوع لینک‌سازی داخلی و خارجی وجود دارد. لینک‌سازی داخلی برای ایجاد ارتباط بین صفحات و ایجاد لینک در خارج صفحه مخصوص افزایش اعتبار و دریافت بک لینک است.

آناتومی لینک چیست؟

لینک از بخش‌های مختلفی تشکیل شده که مهم‌ترین آن‌ها a، href، انکر تکست، تاتیل و rel هستند.

چند نوع انکر تکست داریم؟

تاکنون ۸ نوع انکرتکست معرفی شده که شامل brand name، exact match، phrase match، brand – keyword، naket url، generic، image و انکرتکست other هستند.

بدترین نوع بک‌ لینک‌ سازی، چه روشی است؟

ایجاد شبکه‌های وبلاگ خصوصی یا pbn بدترین نوع لینک سازی خارجی است که به محض متوجه شدن گوگل، سایت پنالتی می‌شود.

انکر تکست چیست و انواع آن کدامند؟

انکر تکست چیست و انواع آن کدامند؟

احتمالا می‌دانید که لینک‌ها جزو یک عامل مهم در رتبه‌بندی سایت محسوب می‌شوند! اما این لینک‌ها توسط چه چیزهایی ایجاد می‌شوند و انکر تکست چیست؟! انکرتکست یکی از…

برای اطلاع بیشتر کلیک کنید

بهترین نوع لینک سازی خارجی برای سئو

بهترین نوع لینک سازی خارجی برای سئو

سئو سایت تنها به ساخت صفحات متعدد و ایجاد لینک داخلی ختم نمی‌شود. تازه از زمانیکه شما همه پروسه‌های مرتبط با تولید محتوا و لینک‌سازی داخلی را طی…

برای اطلاع بیشتر کلیک کنید

بهترین نوع لینک سازی داخلی برای سئو

آموزش لینک سازی داخلی برای سئو بهتر

در مقالات و پست‌های مختلف بارها و بارها اشاره کردیم که ایجاد لینک داخلی برای سئو سایت از اهمیت به سزایی برخوردار است. اما واقعا بهترین نوع لینک…

برای اطلاع بیشتر کلیک کنید

این مطلب را به اشتراک بگذارید

سایت‌های دیگر ما

مستر سوییمر آموزش شنا

میتراکانا کتاب سه بعدی

علی والا واردات از چین

3,960 تعداد بازدید

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست