قانون قلاب در تولید محتوا و استفاده از آن برای جذب مخاطب

اگر می‌خواهید کاربرانی وفادار داشته باشید که هرروز به تعداد آن‌ها افزوده می‌شود، باید تکنیک‌های عالی تولید محتوا، چون قانون قلاب در تولید محتوا را بشناسید و از آنها استفاده کنید.

قانون-قلاب-در-تولید-محتوا-چیست

تماس با آکادمی سئو پورفیض 

واتس اپ محمد پورفیض
اینستاگرام محمد پورفیض
لینکدین محمد پورفیض
تلگرام محمد پورفیض

تولید محتوای حرفه‌ای، یکی از بازوهای بسیار پرقدرت برای موفقیت سایت محسوب می‌شود و سئو بدون تولید محتوای درجه‌یک، معنایی نخواهد داشت. در حقیقت اگر می‌خواهید کاربرانی وفادار داشته باشید که هرروز به تعداد آن‌ها افزوده می‌شود، باید تکنیک‌های عالی تولید محتوا، چون قانون قلاب در تولید محتوا را بشناسید. البته از آن‌ها به درستی استفاده کنید!

در آکادمی سئو پورفیض، تمامی تکنیک‌های تولید محتوای حرفه‌ای و بایدونبایدهای مربوط به آن‌ها آموزش داده می‌شود. به این شکل یاد خواهید گرفت که برای تولید محتوا باید چه تحقیقاتی انجام داده و مسیر ساختاری نوشته خود را چطور شکل بدهید که مخاطب در دام آن گرفتار شده و از کلمه اول تا آخر را مطالعه کند. در این مطلب نیز قصد داریم به یکی از تکنیک‌های محتوانویسی یعنی قانون قلاب در تولید محتوا بپردازیم.

با ما همراه باشید.

قانون قلاب در تولید محتوا چیست؟

قانون قلاب، یکی از قوانین پایه‌ای در تولید محتوای حرفه‌ای است. اگر این قانون را به خوبی بشناسید، موفق خواهید شد که از طریق محتوای خود، عدد بزرگی از مخاطبان در جامعه هدف را جذب کنید. یعنی درست همان چیزی که به دنبال آن هستیم.

قانون قلاب به معنای این است که شما فرصت زیادی برای جذب مخاطب و نگه داشتن او در صفحه ندارید. بنابراین نمی‌توانید در طول محتوای خود به گزافه‌گویی پرداخته و خوش خیال باشید که مخاطب قرار است تمام این جملات را بخواند و پشت سر بگذارد.

واقعیت این است که اکثر مخاطبان در دنیای وب، محتواها را بی‌سروته و بدون ارزش می‌دانند، مگر خلاف آن ثابت شود. در واقع شما باید موضوع را به این شکل و از چنین زاویه‌ای ببینید. مخاطب بی‌دلیل محتوای شما را ارزشمند تلقی نکرده و خودمانی بگوییم گویا به دنبال کمترین بهانه‌ای است که از صفحه وب سایت شما خارج شده و وارد صفحه‌ای دیگر شود. از این روی باید از همان زمان کم و کوتاه، برای به دست آوردن حداکثر توجه او، استفاده کنید.

در صورتی که از قانون قلاب در تولید محتوا به درستی استفاده کرده باشید، مخاطب درگیر محتوای شما شده و تا به انتهای آن را مطالعه خواهد کرد. به علاوه ریسک کمتری وجود دارد که مخاطب از صفحه وب سایت شما خارج شود.

نحوه-استفاده-از-قانون-قلاب-در-تولید-محتوا

چطور از قانون قلاب در تولید محتوا استفاده کنیم؟

مخاطب پس از ورود به صفحه وب سایت شما چه چیزی می‌بیند؟ قطعا مقدمه محتوا، یکی از نخستین پاراگراف و المان‌هایی است که در معرض دید کاربر تازه‌وارد قرار می‌گیرد. با این حساب باید برای نوشتن مقدمه مطلب، نهایت تلاش خود را به کار ببرید. از نوشتن هجویات و بدیهیات پرهیز کنید. اگر درباره خواص سیب می‌نویسید، توضیح بدیهیات که سیب چیست و آیا خواص دارد یا خیر! به راستی کسل‌کننده است. در این صورت ریسک بالایی دارد که مخاطب خود را در همان ابتدای کار از دست بدهید.

بلکه شما باید برای رعایت قانون قلاب، در مقدمه عنوان کنید که در متن مقاله قرار است به چه مواردی پرداخته شه و نگاهی کلی و گذرا به فواید سیب داشته باشید. به این شکل کاربری که به راستی می‌خواهد از فواید این میوه آگاه شود و به دنبال جزئیات بیشتری است، طول مطلب را جستجو و مقاله خواهد کرد.

همین‌طور استفاده از ارقام و اعداد در عنوان محتوا، ارائه جدول و لیستینگ، درج اینفوگرافیک و …؛ همگی کمک خواهند کرد تا کاربر علاقه بیشتری به دنبال کردن محتوای شما داشته و در همان ابتدای کار او را از دست ندهید. توجه داشته باشید که بسیاری از کاربران به جای آن که بلافاصله از خط اول متن یک صفحه شروع به مطالعه کنند، یک اسکرول کلی از بالا به پایین داشته و در صورتی که محتوا به حد کافی برای آن‌ها جذاب باشد، شروع به مطالعه آن می‌کنند.

با این حساب جذب توجه مخاطب فقط قرار نیست که منوط به مقدمه محتوا باشد، بلکه باید از تمام فضای صفحه محتوایی استفاده کرده و به هر شکل ممکن، انتظارات مخاطب از یک محتوای حرفه‌ای و درجه یک را برآورده ساخت. به شکلی که او دیگر مایل به خروج و وارد شدن به یک محتوای جدید نباشد! یعنی پاسخ خود را به طور کامل دریافت کند.

جمع بندی

همان‌طور که در بالا مشاهده کردید، قانون قلاب در تولید محتوا، یک قانون کاربردی و بسیار مهم است که برای تولید محتوای ارزشمند و سئو محور، باید از آن استفاده شود. شما تا به حال چطور از این قانون در تولید محتوا استفاده کرده‌اید و چه نکاتی را به مطالب بالا اضافه می‌کنید؟ نظرات و ایده‌های خود در این خصوص را با ما و دیگر کاربران وب سایت به بحث و اشتراک بگذارید.

سوالات متداول درمورد قانون قلاب در تولید محتوا

قانون قلاب در تولید محتوا چیست؟

قانون قلاب به معنای این است که شما فرصت زیادی برای جذب مخاطب و نگه داشتن او در صفحه ندارید. بنابراین نمی‌توانید در طول محتوای خود به گزافه‌گویی پرداخته و خوش خیال باشید که مخاطب قرار است تمام این جملات را بخواند و پشت سر بگذارد.

طرز استفاده از قانون قلاب در تولید محتوا چگونه است؟

برای نوشتن مقدمه مطلب، نهایت تلاش خود را به کار ببرید. از نوشتن هجویات و بدیهیات پرهیز کنید. اگر درباره خواص سیب می‌نویسید، توضیح بدیهیات که سیب چیست و آیا خواص دارد یا خیر! به راستی کسل‌کننده است و….

این مطلب را به اشتراک بگذارید

سایت‌های دیگر ما

مستر سوییمر آموزش شنا

میتراکانا کتاب سه بعدی

علی والا واردات از چین

37 تعداد بازدید

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست