بولد کردن و تغییر رنگ محتوا چه تأثیری بر سئو دارد

تاثیر بولد کردن و تغییر رنگ محتوا روی سئو سایت را نمی‌توان نادیده گرفت؛ اما نکته مهم اینجاست که در استفاده از آن نیز تعادل حفظ شود. هدف از استفاده از چنین تکنیکی جلب رضایت کاربری و ترغیب او به خواندن محتوا است، اگر در استفاده از آن زیاده‌روی شود، ممکن است ربات‌های گوگل متوجه موضوع اصلی نشوند و آن‌ها را در کنار هم یک نوع محتوا در نظر بگیرند. هر چقدر کاربر زمان بیشتری را در صفحات سایت شما بگذرانند، موجب ارسال سیگنال‌های مثبت به موتورهای جستجو خواهند شد و این باعث افزایش رتبه سایت می‌شود.

بولد کردن و تغییر رنگ محتوا چه تأثیری بر سئو دارد

تماس با آکادمی سئو پورفیض 

واتس اپ محمد پورفیض
اینستاگرام محمد پورفیض
لینکدین محمد پورفیض
تلگرام محمد پورفیض

فاکتورهای زیادی وجود دارد که بر سئو سایت اثر می‌گذارند و بولد کردن و تغییر رنگ محتوا، دو مورد از عوامل اثرگذار بر سئو هستند. بولد محتوا به معنی برجسته‌کردن آن برای جلب توجه بیشتر کاربر است. در واقع بولد کردن محتوا یک تأثیر روانی بر مخاطب گذاشته و او را برای خواندن مطلب ترغیب می‌کند. البته این بولدکردن باید به‌اندازه باشد تا ربات‌های گوگل آن را درک کنند. رنگ محتوا می‌تواند یک مطلب را برای مخاطب جذاب کند. مخصوصاً اگر این رنگ‌ها متناسب با موضوع محتوا باشند.

سایت‌ها برای اینکه بتوانند در موتور جستجو رتبه خوبی کسب کنند، لازم است تا بر همین اساس بهینه شوند. وب‌سایت‌هایی که مطالب مفیدی را ارائه کنند می‌توانند کاربران زیادی را جذب کرده و از این طریق با کسب سینگنال‌های مثبت از سمت الگوریتم پاندا رتبه بگیرند. عوامل زیادی وجود دارند که بر فعالیت سایت و کسب رتبه آنها در گوگل تأثیر می‌گذارد.

در واقع با اعمال تغییراتی که مطابق با الگوریتم های گوگل باشد، می‌توان رضایت کاربران بیشتری را جذب کرد. یکی از سؤالاتی که ممکن است برای بسیاری پیش بیاید، تأثیر بولد کردن و تغییر رنگ محتوا در سئو است. در این مطلب از آکادمی سئو پورفیض به بررسی این موضوع و چگونگی استفاده از آن خواهیم پرداخت. آنچه که در ادامه خواهید خواند:

  • بولد کردن چیست؟
  • آیا بولد کردن بر سئو تأثیر دارد؟
  • مزایای بولد کردن در سئو
  • نکات مهم بولد کردن محتوا
  • چقدر از محتوا را بولد کنیم؟
  • آیا تغییر رنگ محتوا بر سئو تأثیر دارد؟
  • سخن پایانی

بولد کردن محتوا چیست؟

وقتی در یک جمله از کاراکترهای زیادی استفاده می‌کنید، ممکن است بخواهید کلمه خاصی را بیش از سایر کلمات مورد توجه مخاطبان خود قرار دهید و بر اهمیت آن تأکید کنید. در این صورت شما با برجسته‌کردن کلمات مورد نظر خود به‌خوبی برای کاربران توضیح می‌دهید که چه چیزی در محتوای شما بسیار مهم و چه چیزی معمولی است.

در ‌واقع بولد به معنی پررنگ کردن متن است تا کاربر متوجه شود که این واژه یا عبارت به‌عنوان تیتر یا یک بخش مهم از محتوا است و سایر بخش‌های محتوا عادی هستند. در رابطه با اینکه بولد در بهینه‌سازی موتورهای جستجو مؤثر است یا خیر، همواره نظرات مختلفی وجود داشته است. برخی می‌گویند بولد تأثیری بر سئو ندارد و از عوامل اصلی سئو محسوب نمی‌شود. در‌واقع از نظر این افراد بولد تنها برای افزایش کیفیت محتوا به کار می‌رود.

اما گروهی دیگر بر این باورند که تأثیر بولد بر سئو به‌صورت غیرمستقیم است. یعنی بولد کردن واژگان از راه‌های دیگر مانند جلب توجه و افزایش مدت‌زمان ماندگاری کاربران در صفحه، بر سئو تأثیر دارد. گروهی دیگر نیز معتقدند بولد تأثیر مستقیم و غیرقابل انکاری بر سئو دارد.

بولد کردن کلمه در محتوا چیست؟

آیا بولد کردن محتوا بر سئو تأثیر دارد؟

پیش از آخرین به‌روزرسانی مربوط به موتورهای جستجو، اکثر سئوکار ها بر این باور بودند که عبارات پررنگ و مورب تنها می‌توانند تأثیر ثانویه یا غیرمستقیم بر افزایش تعامل داشته باشند. یعنی از طریق بولد کردن، معیار «زمان حضور در صفحه یا Time On Site که یکی از اصطلاحات سئو است و احتمالاً «صفحه‌های بازدید شده» را افزایش می‌دهند. بدین صورت ممکن است یک سایت افزایش مقطعی را در رتبه‌بندی گوگل تجربه کند. با این حال از نقطه نظر بازاریابی، این کار چندان مناسب به نظر نمی‌رسید.

اثر ثانویه دیگری که ممکن بود وجود داشته باشد، تطبیق کلمات کلیدی با متن پررنگ و مورب است، مانند متا تگ دیسکریپشن که با جستارهای جستجو مطابقت دارد. با این حال بر اساس به‌روزرسانی الگوریتم Content helpful که اخیراً به وجود آمده است، جان مولر، کارشناس ارشد شرکت گوگل تأیید کرده که وقتی از متن پررنگ در پاراگراف‌ها در پست وبلاگ وب‌سایت خود استفاده می‌کنید، کار مثبت و مفیدی برای بهینه‌سازی موتورهای جستجو انجام داده‌اید. این به‌روزرسانی در ۱۲ نوامبر ۲۰۲۱ به مرکز جستجوی Google ارائه شد.

آیا بولد کردن بر سئو تأثیر دارد؟

مزایای بولد کردن در سئو

وقتی که از متن پررنگ در مطالب و تولید محتوا خود استفاده می‌کنید، در‌واقع هدفتان این است که بتوانید توجه خوانندگان را بیش از پیش به مطلب جلب کنید. بولد کردن به خوانندگان کمک می‌کند تا مطالب را راحت‌تر درک کنند. با استفاده از تکنیک بولد کردن که می‌تواند بخشی از استراتژی سئو محتوا باشد، خوانندگان زمان بیشتری برای خواندن مطالب در سایت صرف کرده و همچنین منتظر مطالب بعدی می‌مانند. به این شکل، تأثیر مثبتی در رتبه‌بندی بهینه‌سازی وب‌سایت و استفاده از سئو کالا برای موتورهای جستجو ایجاد می‌شود.

مزایای بولد کردن در سئو

بولد کردن محتوا را جذاب می کند

بولد کردن کمک می‌کند تا محتوای وب‌سایت از نظر ظاهر و مفهوم برای مخاطبان جذاب بوده و این می‌تواند برای سایت نتایج خوبی را به دنبال داشته باشد. در واقع این باعث می‌شود که وب‌سایت سیگنال‌های مثبتی از طرف گوگل دریافت کرده و با کمک آنها رتبه جستجو را افزایش پیدا کند. نکته خاصی که در مورد متن پررنگ وجود دارد این است که به‌راحتی توجه خوانندگان شما را به خود جلب می‌کند.

هنگامی که هر کاربر برای خواندن مطالب شما به وب‌سایت می‌آید، اگر محتوای شما پررنگ باشد توجه او به‌سادگی جلب می‌شود. به‌ طور کلی با بولد کردن، کاربران زمان بیشتری را در وب‌سایت شما صرف می‌کنند. همچنین این احتمال وجود دارد که کاربران به دلیل لینک داخلی از صفحه دیگر سایت نیز بازدید کرده که این تأثیر قابل توجهی در رتبه‌بندی کلی دارد.

مزایای بولد کردن؛ جذاب شدن محتوا

افزایش تجربه کاربری با بولد کردن نوشته ها

همان‌طور که قطعاً می‌دانید، از نظر گوگل بسیار مهم است که وقتی یک کاربر به وب‌سایت شما آمده و زمان زیادی را صرف می‌کند، سایت مفید بوده و از این رو شایسته دریافت رتبه بهتر است. این یعنی از نظر گوگل، تجربه کاربری وب‌سایت شما بسیار افزایش یافته است؛ بنابراین گوگل به‌راحتی رتبه شما را بهبود می‌بخشد.

با اینکه متن پررنگ به طور مستقیم بر فاکتور رتبه‌بندی شما تأثیر ندارد، اما به دلیل ایجاد تجربه کاربری مفید برای وب‌سایت شما، بسیار مهم و کاربردی است. به همین دلیل توصیه می‌شود هر زمان که مطلبی را می‌نویسید، فراموش نکنید که کلمه کلیدی و بخش‌های مهم جمله را بولد کنید.

مزایای بولد کردن کلمات در محتوا؛ افزایش تجربه کاربری

نکات مهم بولد کردن محتوا

برای بولد کردن محتوا، رعایت یکسری نکات الزامی است. دقت داشته باشید که باید بعد از عنوان خود از تگ‌های h1 و h2 استفاده کنید. همچنین می‌توانید از آن برای خاص‌تر کردن یک کلمه در پاراگراف خود نیز استفاده کنید. از کد <b> نیز می‌توانید برای جلب توجه کاربر به محتوای مرتبط با موضوع استفاده کنید.

نکته مهم دیگر این است که باید از پررنگ کردن تعداد زیادی از کلمات در یک پاراگراف خودداری کنید. در‌واقع باید تناسبی را برای بولد کردن محتوا قائل شوید تا موتورهای جستجو آن را نوعی سئو کلاه سیاه برای سایت شما در نظر نگیرند. در واقع با بولد کردن کل پاراگراف، موتورهای جستجو کل آن پاراگراف را یکسان در نظر گرفته و چیز مهمی در آن نمی‌یابند.

نکات مهم بولد کردن محتوا

چقدر از محتوا را بولد کنیم؟

اینکه بولد کردن محتوا می‌تواند بر سئو تأثیر مثبتی بگذارد قابل درک است، اما مسئله مهمی که وجود دارد، میزان بولد محتواست. در واقع بسیاری از افرادی که در گوگل سایت دارند، این سؤال را می‌پرسند که چقدر از محتوا باید بولد باشد. قاعدتاً رعایت برخی موارد باید در حد اعتدال بوده و در آن زیاده‌روی نشود تا نتیجه درستی به دست آید.

اگر بولدکردن محتوا را همانند ریختن نمک در غذا فرض کنیم، باید بگوییم که زیاد بودن بولد باعث دوری مخاطب و ربات‌های گوگل از بررسی محتوا شده و کم بودن آن هم می‌تواند از جذابیت آن بکاهد. درست همانند غذا که اگر میزان نمک آن کم باشد، مزه زیادی ندارد. برای اینکه نظر مخاطب به برخی کلمات بیشتر شود و مزه محتوا را به‌خوبی درک کند، می‌توان حدود ۲۰ درصد محتوا را به حالت بولد درآورد.

چقدر از محتوا را بولد کنیم؟

آیا تغییر رنگ محتوا بر سئو تأثیر دارد؟

حتماً تاکنون هنگام بررسی سایت‌های مختلف دیده‌اید که برخی از آنها رنگ‌های مختلفی را برای سایت خود انتخاب کرده‌اند. به عنوان مثال برخی از سایت‌هایی که در زمینه گیاهان دارویی مطب ارائه می‌کنند رنگ سبز را برای محتوا انتخاب می‌کنند. یا سایت‌هایی که دارای مطالب مربوط به کودکان است، فونت‌ها و زمینه رنگارنگی دارد. اما این سؤال به وجود می‌آید که تغییر رنگ‌ها بر سئو سایت اثرگذار است؟

از نظر تاریخی، رنگ لزوماً بر سئو تأثیر مستقیم نمی‌گذارد و عمده تأثیر رنگ محتوا بر سئو به‌صورت غیرمستقیم است. با این حال از نظر فنی و سئو تکنیکال، رنگ می‌تواند بر قابل استفاده بودن وب‌سایت شما تأکید کند و تأثیر مثبتی در رتبه‌بندی وب‌سایت داشته باشد.

نکته مهم در رابطه با تأثیر رنگ محتوا بر سئو این است که متن باید به‌اندازه کافی با پس‌زمینه تضاد داشته تا به‌راحتی قابل تشخیص باشد. در‌واقع کنتراست یک مسئله کلیدی است که لازم است به آن توجه زیادی شود. همچنین متن نباید شفاف باشد و این موضوع باید در وب‌سایت‌ها با زمینه تاریک لحاظ شود.

ممکن است برخی کاربران بیش از حد به یک رنگ خاص علاقه نشان دهد و این مسئله می‌تواند مدت زمانی که آنها در وب‌سایت شما صرف می‌کنند را افزایش دهد. با اینکه این موضوع برای همه صدق نمی‌کند اما می‌تواند برای اثبات تأثیر رنگ بر سئو مفید باشد.

آیا تغییر رنگ محتوا بر سئو تأثیر دارد؟

سخن پایانی

همواره سایت‌ها برای اینکه بتوانند در گوگل رتبه خوبی کسب کنند باید مطابق با قوانین آن پیش روند. برخی از قوانینی که برای کسب رتبه در گوگل وجود دارد کمی پیچیده بوده و نیاز به تجربه و مطالعه بیشتری دارد. یکی از این موارد تأثیر بولد و رنگ محتوا بر سئو سایت است. بولد کردن می‌تواند باعث جلب توجه کاربر به متن شده و از این طریق رتبه سایت را بهبود ببخشد.

البته لازم به ذکر است که استفاده از بولد باید به‌اندازه بوده تا از مشکلاتی چون عدم تشخیص متن توسط گوگل جلوگیری شود. تأثیر رنگ محتوا بر سئو نیز کمی مبهم به نظر می‌رسد. اما نکته مهمی که در این خصوص وجود دارد، ارائه رنگ متن متناسب برای راحتی کاربر است. به عبارت بهتر رنگ محتوا و پس‌زمینه باید به‌گونه‌ای انتخاب شود که کاربر بتواند آن را به‌راحتی مطالعه کند.

سوالات متداول درباره بولد کردن محتوا

آیا بولد کردن محتوا بر سئو تأثیر دارد؟

بله در صورتی که از بولدکلمات به اندازه استفاده شود، در سئو و کسب رتبه تأثیر می‌گذارد.

اهمیت بولدکردن محتوا بر سئو چیست؟

بولد کردن باعث ایجاد محتوای جذاب و افزایش تجربه کاربری می‌شود.

تغییر رنگ محتوا چه تأثیری بر سئو دارد؟

رنگ محتوا اگر مناسب بوده و چشم را خسته نکند، سبب جذب کاربران خواهد شد.

از چه رنگی برای محتوا استفاده کنیم؟

برای این پرسش نمی‌توان پاسخ قطعی داد، زیرا سلایق گوناگونی وجود دارد.

این مطلب را به اشتراک بگذارید

سایت‌های دیگر ما

مستر سوییمر آموزش شنا

میتراکانا کتاب سه بعدی

اسپیرالی لوله اسپیرال

441 تعداد بازدید

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست