انکر تکست چیست و انواع آن کدامند؟

احتمالا می‌دانید که لینک‌ها جزو یک عامل مهم در رتبه‌بندی سایت محسوب می‌شوند! اما این لینک‌ها توسط چه چیزهایی ایجاد می‌شوند و انکر تکست چیست؟! انکرتکست یکی از اجزای مهم لینک‌سازی در سایت است؛ زیرا هایپرلینک مقصد روی این کلمه یا متن مورد نظر اعمال می‌شود. انواع انکرتکست با ماهیت متفاوت وجود دارد که در انتها همه آن‌ها یک هدف واحد دارند. آن هم جلب رضایت کاربری است. این متن‌های حاوی لینک هستند که می‌توانند به کاربر و موتورهای جستجو نشانه می‌دهند که با کلیک روی آن قرار است شاهد چه اطلاعاتی باشند.

انکر تکست چیست و انواع آن کدامند؟

تماس با آکادمی سئو پورفیض 

واتس اپ محمد پورفیض
اینستاگرام محمد پورفیض
لینکدین محمد پورفیض
تلگرام محمد پورفیض

این کلمات به ظاهر ساده نقش مهمی را در سئو سایت ایفا می‌کنند و باعث برقراری ارتباط بین صفحات مختلف و گاها ارتباط با سایتی جدید می‌شوند. در ادامه این مطلب از آکادمی سئو پورفیض قصد داریم درباره انواع انکرتکست اطلاعات مهمی را در اختیار شما قرار دهیم.

عناوینی که در ادامه محتوای انکر تکست چیست خواهید خواند:

 • انکر تکست چیست 
 • انکرتکست brand name
 • انکرتکست exact match
 • انکرتکست naket url
 • انکرتکست generic
 • انکرتکست image
 • انکرتکست other
 • نقش انکرتکست در سئو سایت چیست؟
 • نوفالو کردن لینک چیست؟
 • سخن آخر

انکر تکست چیست

انکر تکست، متنی حاوی لینک و قابل کلیک است که در بطن محتوا قرار می‌گیرد. اگر از یک مدیر سئو بپرسید که بهترین نوع انکرتکست کدام است؟! مسلما به شما چنین پاسخی خواهند دارد، انکری ایجاد کنید که به صفحه مقصد از نظر محتوا و مضمون ارتباط داشته باشد. معمولا متن انکر به رنگ متفاوتی در متن ظاهر می‌شود و دارای لاین است. حالا شما می‌توانید در حین تولید محتوا، برای آنکه بیشتر در معرض دیدگان کاربران و بازدیدکنندگان قرار گیرند، انکرتکست را بولد کنید.

انکرتکست brand name

یکی از انواع انکرتکست، متن حاوی نام تجاری است که در آن کلمات کلیدی نیز می‌توانند ظاهر شوند. این نوع از متن‌های دارای لینک و قابل کلیک، عموما برای آشنایی بیشتر کاربران با برند آن‌ها ایجاد می‌شود. انکرتکستی که مستقیما در آن به نام برند اشاره می‌کنند. اگر روی آن متن حاوی لینک کلیک کنید، مستقیما به صفحه وب‌سایت اصلی منتقل می‌شوید. این نوع متن شباهت زیادی به url سایت دارد.

انکرتکست brand name

انکرتکست exact match

یکی از مشهورترین انواع انکرتکست، انکر exact match است. این نوع انکر برای سئو سایت فوق‌العاده مهم و ارزشمند است. به زبان ساده، انکری است که دقیقا به کلید واژه اصلی صفحه مقصد اشاره دارد. معمولا هم در لینک سازی داخلی از آن به وفور استفاده می‌شود. برای مثال شما صفحه‌ای در سایت با کلمه کلیدی سئو کلاه سفید دارید، سپس در مطلب دیگری برای ایجاد لینک داخلی دقیقا از همین کیوورد استفاده می‌کنید و به صفحه مقصد لینک می‌دهید.

انکرتکست exact match را نیز به عنوان تگ عنوان نیز می‌شناسند؛ زیرا متن موجود در انکر به تعیین رتبه‌ای که موتورهای جستجو همانند گوگل، بینگ و یاهو مشخص می‌سازند، کمک می‌کند. نکته جالب توجه این است که مرورگرهای مختلف این انکر حاوی کلمه کلیدی را به شکل متفاوتی نشان می‌دهند.

برخی از سئوکاران باور دارند که همیشه باید انکرتکست دقیقا همان کلمه کلیدی صفحه‌ای باشد که روی آن بهینه شده است و استفاده از آن را ضروری می‌دانند. البته در زمان استفاده از آن باید به تعداد دفعات تکرار آن نیز توجه کنید؛ زیرا ممکن است گاهی از نظر گوگل این جزو لینک‌های هرز شناخته شود و سایت شما را جریمه کند. معمولا از انکرتکست exact match برای لینک سازی خارجی و بهینه‌سازی نرخ تبدیل استفاده می‌شود.

انکرتکست exact match

انکرتکست naket url

در میان انواع انکرتکست که معمولا توسط مشاور سئو کمتر استفاده از آن توصیه می‌شود، انکرتکست naket url است. نوعی هایپرلینک که از خود آدرس صفحه برای متن پیوند استفاده می‌کنند. از آنجاییکه شکل url برای بازدیدکنندگان کاملا مشخص است، به naket نامگذاری شده است. البته این قانون نیز درباره انکرتکست naket url نیز وجود دارد؛ زیرا حتما باید با متنی که به آن لینک می‌شود باید ارتباط داشته باشد.

برخی معتقد هستند که انکرتکست naket url، باید بخش مهمی از استراتژی سئو سایت باشد؛ زیرا باعث تنوع بخشیدن به نمایه متن انکر در سئو داخلی می‌شود و از ایجاد لینک‌های تهاجمی و پشت هم جلوگیری می‌کند. در آخرین به روزرسانی الگوریتم پنگوئن، سایت‌هایی که از انکرتکست‌های مشابه، به تعداد دفعات زیاد استفاده می‌کنند، جریمه می‌شوند. یکی دیگر از فواید انکرتکست naket url، شیوه‌ای مناسب برای برندسازی است؛ زیرا نام سایت به راحتی قابل مشاهده است و امکان دارد در ذهن کاربر ماندگار شود.

انکرتکست naket url

انکرتکست generic

همانگونه از نامش پیداست، نوعی انکرتکست عمومی است. بیشتر اوقات این نوع انکر به شکل، اینجا کلیک کنید، وب‌سایت یا اطلاعات بیشتر ظاهر می‌شوند. به طور معمول در چنین انکرتکست‌هایی، اطلاعاتی واضحی درباره صفحه هدف به کاربر و مخاطب داده نمی‌شود. از طرفی هم هیچ ارتباطی از نظر کیوورد با صفحه مقصد ندارد، یعنی در آن از کلمه کلیدی خاصی که صفحه مورد نظر با آن بهینه و تارگت شده است، استفاده نمی‌شود.

انکرتکست generic

جالب است بدانید که انکرتکست generic، کاربرپسند است؛ زیرا مستقیما و بدون هیچ حاشیه‌ای به کاربر می‌گویند که چه کاری باید انجام دهد. این نوع متن انکر قدرتمند است، به این خاطر که یک فراخوانی ساده و عملی برای جلب توجه کاربر محسوب می‌شود. برخی تصور می‌کنند که انکر عمومی کمی هرزنامه به نظر می‌رسد، اما قابلیت بالایی در افزایش نرخ کلیک یا همان CTA که یکی از اصطلاحات سئو است، دارد.

مثال‌های دیگری که می‌توانیم از انکرتکست عمومی بیان کنیم شامل موارد زیر هستند:

 • اینجا کلیک کنید.
 • به این پست وبلاگ مراجعه کنید.
 • بیشتر بخوانید.
 • اینجا دانلود کنید.
 • درباره نویسنده.
 • اطلاعات بیشتر.
 • این صفحه مراجعه کنید.

انکرتکست image

یکی دیگر از انواع انکرتکست است که به جای درج یک کلمه کلیدی، متن یا url از عکس استفاده می‌شود. یعنی یک عکس مرتبط با متن صفحه مقصد را در قالب مطلب قرار می‌دهند و به آن هایپرلینک اضافه می‌کنند. البته برخی از وب‌سایت‌های معتبر همانند ahrefs، تگ alt تصاویر را نوعی انکرتکست می‌دانند که در صورت باز نشدن تصویر، نشان می‌دهد که مضمون آن درباره چه چیزی است.

خزنده‌های گوگل نیز برای خواندن تصاویر از انکرتکست image یا همان تگ alt استفاده می‌کنند. این نوع انکرتکست برای سئو عکس نیز بسیار مفید است و باعث قدرت بخشیدن به محتوای صفحات مختلف سایت می‌شود.

image انکرتکست

انکر تکست other

این نوع از انکرتکست در حقیقت شامل چندین موارد متن قابل کلیک می‌شود. برای مثال از کلمات کلیدی دم بلند یا همان long tail نیز در صورت ارتباط با صفحه نیز می‌توان به عنوان انکرتکست استفاده کرد. تفاوت آن با انکرتکست exact match، استفاده از کلمات کلیدی مشابه یا مترادف بیشتر است. همچنین انکرتکست lsi نیز یکی دیگر از انواع متن قابل کلیک است. یعنی از کلمات کلیدی استفاده کنیم که ارتباط معنایی بین آن با کیوورد مقصد داشته باشد. یک انکرتکست lsi در حقیقت استفاده از کلمات پنهانی است که در پشت آن کلمه کلیدی اصلی نهفته است و با موضوع اصلی ارتباط دارند.

other انکرتکست

نقش انکرتکست در سئو سایت چیست؟

به عبارت ساده انکرتکست روند شناسایی و درک صفحه‌ای که کاربر و موتورهای جستجو می‌خواهند به آن وارد شوند را آسان می‌کند. این متن کوتاه به کاربر می‌گوید روی لینکی که قرار است کلیک کند، چه چیزی را مشاهده خواهد کرد و با چه چیزی مواجه خواهد شد. حال نقش و تاثیر آن روی سئو سایت چیست؟! هرچیزی که فرآیند کشف و دسترسی به اطلاعات و خدمات را برای کاربر آسان کند، باعث جلب رضایت مخاطب می‌شود. افزایش تجربه کاربری مثبت روی روند سئو و بهینه‌سازی سایت برای موتورهای جستجو تاثیر می‌گذارد.

از سوی دیگر موتورهای جستجو مثل گوگل برای فهرست و رتبه‌بندی سایت از انواع انکرتکست نیز استفاده می‌کنند. هرچقدر با آگاهی بیشتری از انکرتکست در مطالب و صفحات سایت خود استفاده کنید، به همان میزان، تجربه کاربری بهتری به دست خواهید آورد. حقیقت این است که استفاده از متن لنگر نیز نیاز به استراتژی لینک‌سازی داخلی و شناخت بهترین نوع لینک سازی خارجی برای سئو دارد. هر کاری که قرار است مراحل سئو گنجانده شود باید دارای یک رویکرد ویژه باشد، این موضوع درباره انکرتکست و استفاده به جا از هرکدام آن‌ها بستگی دارد.

نقش انکرتکست در سئو سایت چیست؟

نوفالو کردن لینک چیست؟

ما تا اینجا با بیش از ۶ نوع انکرتکست آشنا شدیم. همانگونه که در ابتدای مطلب نیز اشاره کردیم، انکر در حقیقت متن یا کلمه کلیدی حاوی لینک است. حالا ما می‌توانیم این لینک را فالو قرار دهیم یا نوفالو. نوفالو کردن لینک در قالب انکرتکست به این معناست که ما به گوگل و سایر موتورهای جستجو جهت می‌دهیم که نباید سراغ این آدرس بروند.

برای آشنایی بیشتر با لینک نوفالو کلیک کنید.

به عبارت ساده لینک‌های نوفالو، لینک‌هایی هستند که برای خزنده‌های موتورهای جستجو ارزشی ندارند. عموما لینک های خارجی موجود در متن را سئوکار به صورت دستی نوفالو می‌کند؛ زیرا هدف او این است که بر رتبه‌بندی سایت مبدا تاثیر مخرب نگذارد. اگر ما لینک خارجی را فالو قرار دهیم، این امکان را برای موتورهای جستجو و خزنده‌های آن فراهم می‌کنیم که روی رتبه‌بندی صفحه مقصد متمرکز شوند و این به ضرر سایت مبدا خواهد شد.

نوفالو کردن لینک چیست؟

سخن آخر

شاید در نگاه یک کارآموز سئو یا حتی مخاطبان فضای وب، استفاده از انواع انکرتکست، ساده به نظر برسد و مقوله مهمی نباشد. اما باید اشاره کنیم که یک عامل مهم و اساسی در سئو وب‌سایت به شمار می‌روند و به بهبود تجربه کاربری، کمک زیادی می‌کند. این انکرتکست‌ها هستند که به الگوریتم های گوگل نشان می‌دهند، کدام لینک اسپم است و کدام واقعی. به همین دلیل برای توسعه وب‌سایت خود و دستیابی به ترافیک و حتی فروش بیشتر، باید یک روند بهینه‌سازی مناسب را برای لینک‌سازی داخلی و خارجی سایت خود در پیش بگیرید.

به عنوان یک مدیر سئو یا مشاور باید برنامه‌ریزی کنید که از کدام نوع انکرتکست برای لینکدهی صفحات سایت خود استفاده کنید. نباید این واقعیت را از خاطر ببرید که به واسطه این لینک‌ها، موتورهای جستجو و خزنده‌ها صفحات سایت شما را می‌یابند، هر چقدر سرنخ‌های طبیعی و بهتری ایجاد کنید، به مراتب راحت‌تر در دسترس کاربر قرار خواهید گرفت.

سوالات متداول درباره انکر تکست

چند نوع انکرتکست داریم؟

تاکنون بیش از ۶ نوع انکرتکست شناسایی و معرفی شده است که استفاده از هرکدام آن‌ها بستگی به استراتژی لینک‌سازی و سئو سایت دارد.

مشهورترین انواع انکرتکست کدام‌ها هستند؟

مشهورترین انواع انکرتکست شامل brand name، exact match، greneric، naket url و image هستند.

بهترین نوع انکرتکست از نظر سئو کدام است؟

بهترین و برترین نوعی متن انکر که تاثیر چشمگیری روی سئو سایت دارد، انکرتکست exact match است؛ زیرا دقیقا شامل کلمه کلیدی صفحه مقصد است.

آیا انکرتکست روی سئو سایت تاثیر دارد؟

بله، انتخاب درست انکرتکست می‌تواند روی روند سئو و به‌ویژه لینک بیلدینگ سایت تاثیر زیادی بگذارد.

این مطلب را به اشتراک بگذارید

سایت‌های دیگر ما

مستر سوییمر آموزش شنا

میتراکانا کتاب سه بعدی

علی والا واردات از چین

543 تعداد بازدید

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست