نحوه disavow کردن بک لینک های اسپم در گوگل و اثرگذاری آن

اگر چه ساخت بک لینک، بخش قابل توجهی از سئو خارجی یک وب سایت را شامل می‌شود، اما بک لینک‌های مخرب، تاثیرگذاری بسیار منفی روی وضعیت وب سایت داشته و بدتر به ضرر سئو خواهند بود. اگر شما به اشتباه این لینک‌ها را ایجاد کرده باشید، می‌توانید شخصا آن‌ها را حذف کنید. اما در شرایطی که لینک‌ها به وسیله فرد یا گروه دیگری ایجاد شده باشد، باید سراغ راه دیگری بروید که آن را با عنوان Disavow کردن بک لینک‌های اسپم می‌شناسیم.

چگونه-بک-لینک-های-اسپم-را-disavowکنیم

تماس با آکادمی سئو پورفیض 

واتس اپ محمد پورفیض
اینستاگرام محمد پورفیض
لینکدین محمد پورفیض
تلگرام محمد پورفیض

اهمیت بسیار زیادی دارد که اول بک لینک‌های مخرب را شناسایی کرده و در گام بعدی آن‌ها را غیرفعال یا حذف کنید. Disavow کردن بک لینک‌های اسپم، یکی از راه حل‌های بسیار موثر در کنار زدن این لینک‌های خارجی مضر است که در ادامه به آن خواهیم پرداخت. برای این که بتوانید از ابزار کاربردی Disavow کردن بک لینک‌های اسپم به خوبی استفاده کنید، پیش از آن لازم است که اسپم بودن یک بک لینک را به درستی تشخیص دهید. درک درست بک لینک‌های اسپم، مهم‌ترین گام در حذف آن‌ها است. در آکادمی سئو پورفیض، می‌توانید در این خصوص اطلاعات کامل و جامعی به دست آورده و بزرگترین خدمت را به سئو خارجی وب سایت خود به عمل بیاورید.

بک لینک‌های اسپم کدامند؟

به یاد داشته باشید که همیشه این خود شما نیستید که به اشتباه لینک‌های خارجی اسپم می‌سازید، بلکه بیشتر اوقات حجم بالای این بک لینک‌های مضر توسط رقبای شما در قالب سئوی سیاه شکل می‌گیرند.

همان طور که در بالا اشاره کردیم بک لینک‌های اسپم، دارای شرایط و ویژگی‌های خاص و در عین حال گسترده‌ای هستند. به طور مثال بک لینک‌هایی که در وب سایت‌های مزرعه لینکی ساخته می‌شوند، غالبا اسپم گونه شناسایی خواهند شد. همین طور قرار گرفتن حجم زیادی بک لینک در فوتر وب سایت‌های زرد یا بدون محتوای ارزشمند، چنین شرایطی خواهد داشت.

به علاوه لینک سازی رباتیک، لینک سازی انبوه با انکرتکست‌های عجیب و بی‌ربط، لینک سازی در یک وب سایت با امنیت پایین یا تازه راه اندازی شده و… نیز ممکن است به شکل بک لینک اسپم ظاهر شوند.

نحوه شناسایی بک لینک‌های اسپم

در بخش بالا دیدیم که بک لینک‌های اسپم چه مشخصاتی ممکن است داشته باشند، اما قرار نیست که شما پشت سیستم نشسته و تک به تک این لینک‌های خارجی را شناسایی کنید. برای آن که بتوانید به لحظه بک لینک‌های اسپم وب سایت خود را شناسایی کرده و با معطل شدن برای نشان داده شدن آن‌ها در سرچ کنسول، ضربه زیادی را متحمل نشوید، ابزارهای مختلفی وجود دارد. از میان این ابزارها چون semrush، Moz و ahrefs؛ بهترین را باید ahrefs دانست که کاملا به روز بک لینک‌های اسپم را نشان می‌دهد.

نحوه-شناسایی-بکلینک-های-اسپم

ابزار Disavow چیست و چه کمکی به سئو می‌کند؟

تا اینجای کار متوجه شدیم که بک لینک‌های اسپم چه مشخصاتی دارند و چطور ممکن است که رقبای شما با سئوی سیاه، فهرستی طویل از بک لینک‌های اسپم به ضرر وب سایتی که دارید، تولید کنند.

همین طور دانستیم که با استفاده از ابزار مختلف، امکان شناسایی این بک لینک‌ها را خواهید داشت. به جایی رسیدیم که فهرست بک لینک‌های اسپم را در اختیار دارید. اکنون استفاده از ابزار Disavow کمک می‌کند تا این لینک‌های اسپم را حذف کنید. برای این منظور، ممکن است بخواهید لینک‌های صفحاتی از یک وب سایت را بی اثر کرده یا به طور کلی لینک‌های یک دامنه یا ساب دامنه را بی اثر کنید.

برای هر یک از این حالت‌ها، شما باید یک دستور Disavow را به گوگل معرفی کنید.

Disavow کردن لینک‌های صفحات

برای آن که بتوانید لینک‌های چند صفحه را بی اثر کنید، باید آدرس هر صفحه یا همان URL مربوط به آن، در یک سطر مجزا قرار بگیرند. به شکل زیر؛

به طور نمونه اگر قرار است که صفحه‌ای به آدرس https://www.nino.com/blog/best و صفحه دیگری به آدرس https://www.nino.com/blog/worst را بی اثر کنید، دستور Disavow مربوط به آن که باید به گوگل معرفی کنید، به شرح زیر خواهد بود:

Two pages to disavow#

https://www.nino.com/blog/best

https://www.nino.com/blog/worst

بی اثر کردن لینک‌های یک دامنه یا ساب دامنه

اما اگر بخواهید به طور کلی لینک‌های یک دامنه یا ساب دامنه را در دستور disavow قرار دهید، باید به شکل زیر اقدام کنید.

به طور مثال اگر دامنه مورد نظر همان آدرس nino.com را داشته باشد؛ دستور به شرح زیر خواهد بود:

One domain to disavow#

Domain:nino.com

  • گام اول: پیش از هر چیزی با جیمیل وب سایت خود، در سرچ کنسول لاگین باشید.
  • گام دوم: برای Disavow کردن بک لینک‌های اسپم، به آدرس زیر وارد شوید:

https://www.google.com/webmasters/tools/disavow-links-main

  • گام سوم: در این صفحه آدرس وب سایت خود را در بخش Select Property انتخاب کنید.
  • گام چهارم: پس از آن باید روی گزینه Upload disavow link بزنید. به صفحه‌ای وارد خواهید شد که در آن باید متن‌هایی که در بالا گفتیم را بنا به تصمیم خود برای بی اثر کردن بک لینک‌های صفحه یا دامنه، وارد کنید. لازم به ذکر است که برای نخستین بار این بخش وارد کردن دستور صفحات یا دامنه برای بی اثر کردن خالی است و در دفعات مراجعه بعدی، دستورهای قبلی را مشاهده خواهید کرد و لازم است که از گزینه Replace برای جایگزین کردن دستور جدید، استفاده کنید.
  • گام پنجم: پس از وارد کردن دستور مورد نظر، روی گزینه Submit بزنید تا کار انجام شود.

مدت-زمان-disavow-کردن-بکلینک-های-اسپم

Disavow کردن بک لینک‌های اسپم چقدر طول می‌کشد؟

اگر چه انجام این کار خیلی سریع پیش رفته و زمان زیادی از شما نخواهد گرفت، اما بی اثر کردن واقعی از سوی گوگل، ممکن است از چند ساعت تا چند هفته زمان ببرد و این چیزی نیست که بتوانیم از قبل به درستی پیش بینی کرده یا روی زمان بندی آن تاثیری بگذاریم.

اما اگر شما کار خود را درست انجام داده باشید، بعد از آن تنها کافی است منتظر بمانید تا گوگل بی اثرسازی را در زمان خود، انجام دهد و اثرگذاری مثبت آن در سئو وب سایت خود را مشاهده کنید.

با Disavow، تاثیر بک لینک‌های مضر را از بین می‌بریم

پس از انجام مراحلی که در بالا گفتیم، گوگل ایمیلی برای شما ارسال خواهد کرد که در آن Disavow شدن بک لینک‌های اسپم گزارش شده و به این شکل اطمینان خواهید یافت که لینک‌های خارجی مخرب و اسپم بی اثر شده و دیگر تاثیری روی سئو وب سایت شما نخواهند داشت.

متاسفانه بسیاری مواقع شاهد آن هستیم که رقبای مستقیم یا حتی غیرمستقیم، با ایجاد مزرعه لینک و لینک سازی خارجی مخرب برای وب سایت‌های دیگر، ضربه مهلکی به سئو آن‌ها زده و به این شکل پیشرفت خود را هموار می‌سازند. از این‌رو، یک مدیر سئو هوشیار باید به طور مرتب دقت کافی به این موضوع داشته و با رصد کردن دائمی بک لینک‌های اسپم، به موقع برای بی اثر کردن آن‌ها اقدام کند.

نکته: لازم به یادآوری است که اگر خود شما بک لینک‌های مضر ایجاد کرده یا به هر شکلی به ایجاد کننده آن دسترسی دارید، بهترین و نخستین گزینه، حذف این لینک‌های خارجی است. در حقیقت Disavow کردن بک لینک‌های اسپم را در شرایطی انتخاب می‌کنیم که راه حل دیگری وجود نداشته باشد.

در نهایت: چرا باید بک لینک‌های اسپم را Disavow کنیم؟

در نهایت تاکید می‌کنیم که Disavow کردن بک لینک‌های اسپم به دلیل جلوگیری از اثرگذاری منفی آن‌ها در سئو وب سایت است. اگر چه گوگل برخی از بک لینک‌های مضر را تشخیص داده و در صورتی که تعداد آن‌ها کم باشد، احتمالا توجهی به این لینک‌های خارجی نخواهد داشت؛ اما وجود تعداد خارجی لینک خارجی اسپم، قطعا از دید گوگل به عنوان یک امتیاز منفی قابل توجه برای وب سایت شما در نظر گرفته خواهد شد. از این‌رو اهمیت بسیار زیادی دارد که با تشخیص این بک لینک‌های اسپم، نسبت به بی اثر کردن آن‌ها اقدام شود.

سوالان متداول درباره نحوه disavow کردن بک لینک های اسپم در گوگل

ابزار Disavow چیست و چه کمکی به سئو می‌کند؟

برای این منظور، ممکن است بخواهید لینک‌های صفحاتی از یک وب سایت را بی اثر کرده یا به طور کلی لینک‌های یک دامنه یا ساب دامنه را بی اثر کنید.

Disavow کردن بک لینک‌های اسپم چقدر طول می‌کشد؟

بی اثر کردن واقعی از سوی گوگل، ممکن است از چند ساعت تا چند هفته زمان ببرد و این چیزی نیست که بتوانیم از قبل به درستی پیش بینی کرده یا روی زمان بندی آن تاثیری بگذاریم.

این مطلب را به اشتراک بگذارید

سایت‌های دیگر ما

مستر سوییمر آموزش شنا

میتراکانا کتاب سه بعدی

علی والا واردات از چین

1,080 تعداد بازدید

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست