لینک nofollow چیست؟ لینک هایی که بهتر است کراول نشوند

لینک nofollow، یکی از ویژگی‌های html است که از سال ۲۰۰۵ توسط گوگل معرفی شده و به موتورهای جستجو می‌گوید که هایپرلینک قرار داده شده در صفحه را دنبال نکند. این تگ را هم می‌توان به صورت دستی روی برخی لینک‌های ایجاد شده اعمال کرد و هم اینکه در بخش نظرات و لینک‌های حمایتی در همه CMSها به صورت خودکار نوفالو هستند. هدف از ایجاد لینک نوفالو، در سال‌های نخست مبارزه با لینک‌های اسپم و عدم تاثیرگذاری آن‌ها روی پیج رنک سایت مقصد است.

لینک nofollow چیست؟

تماس با آکادمی سئو پورفیض 

واتس اپ محمد پورفیض
اینستاگرام محمد پورفیض
لینکدین محمد پورفیض
تلگرام محمد پورفیض

سئو و بهینه‌سازی سایت برای بیشتر دیده شدن تنها به تولید محتوا، نوشتن و انتشار پست‌های وبلاگی جذاب ختم نمی‌شود. لینک سازی از اهمیت به سزایی در جهان موتورهای جستجو برخوردار است. این لینک‌ها هستند که به خزنده‌های موتورهای جستجو نقشه و نشانه راه ارائه می‌دهند تا پس از سرچ کلمات کلیدی توسط کاربر، در معرض دید آن‌ها قرار گیرند. در مجموع دو نوع لینک وجود دارد. لینک فالو و لینک nofollow.

همه لینک‌های ایجاد شده در سطح وب، به طور پیشفرض فالو هستند و کراولرها آن‌ها را دنبال می‌کنند. اما نکته اینجاست که لینک nofollow را به صورت دستی و توسط سئوکار ایجاد می‌شود؛ زیرا جزو پیوندهایی هستند که به عمد و بنا به هر دلیلی نباید دنبال و خزیده شوند. در ادامه این مطلب از سری مقالات آموزشی آکادمی سئو پورفیض بیشتر درباره لینک نوفالو و اهمیت آن در سئو در صحبت می‌کنیم.

آنچه که خواهید خواند:

 • تعریف لینک نوفالو
 • تاریخچه لینک nofollow
 • برچسب نوفالو در CMSهای مختلف
 • اهمیت لینک های nofollow در سئو
 • چگونه لینک nofollow سایت را شناسایی کنیم؟
 • سخن آخر

تعریف لینک نوفالو چیست

لینک nofollow، هایپرلینک‌هایی هستند که با تگ یا rel نوفالو به صورت زیر ثبت می‌شوند.

rel=“nofollow”

این‌ها در حقیقت لینک‌هایی هستند که روی رتبه‌بندی موتور جستجو برای آدرس یا url مقصد تاثیری ندارند؛ زیرا گوگل رتبه مقصد را انتقال نمی‌دهد یا حتی متن یا انکری را به آن متصل نمی‌کند. در حقیقت، الگوریتم های گوگل و کراولرها، اصلا لینک نوفالو قرار داده شده در قالب محتوا یا هر بخشی از سایت را نمی‌خزند. این لینک رتبه صفحه را افزایش نمی‌دهد و به قرارگیری آن در صفحه  نتایج کمک نمی‌کند. به زبان ساده تگ نوفالو برای یک لینک به معنی هشدار برای موتورهای جستجو که سراغ آن نروید و دنبالش نکنید.

تاریخچه لینک نوفالو به سال ۲۰۰۵ باز می‌گردد. گوگل این لینک را معرفی کرد تا همراه با الگوریتم پنگوئن بتواند با سایت‌هایی که قصد تخریب رقیب خود با ارسال نظرات اسپم را داشتند، مبارزه کند. تگ نوفالو باعث مسدود شدن و عدم تاثیرپذیری لینک‌های اسپم و هرز می‌شود و در زمان رتبه‌بندی اعتباری پیدا نمی‌کنند. پس از انتشار آخرین آپدیت هسته گوگل در سال ۲۰۰۵، اعلام کرد که این یک رای منفی برای سایت شما نیست، بلکه راه مبارزه‌ای با هرزنویسان است که بخواهند با ارسال نظرات اسپم روی رتبه‌بندی صفحات تاثیر بگذارند. جالب است بدانید که لینک nofollow تنها به موتور جستجوی گوگل محدود نمی‌شود و بینگ، یاهو نیز نسبت به این تگ‌ها، بهینه شده‌اند.

نکته مهم: تفسیر لینک نوفالو بین موتورهای جستجوی مختلف، کمی تفاوت دارد.

تعریف لینک نوفالو

تاریخچه لینک nofollow چیست

در سال ۲۰۰۹، الگوریتم پیج رنک ایجاد شد تا با لینک داخلی به انتقال قدرت بین صفحات کمک کند. تا قبل از این، پیج رنک به گونه‌ای بهینه شده بود که درکی از لینک‌های فالو و نوفالو نداشت و اعتبار بین صفحات در همه لینک‌ها، انتقال می‌داد. اما از سال ۲۰۰۹ به بعد  با ایجاد لینک نوفالو و به روزرسانی پیج رنک، انتقال قدرت بین بخش‌ها و مقالات مختلف سایت، تنها شامل لینک‌های فالو می‌شد.

از سال ۲۰۱۳ به بعد، استفاده از تگ nofollow در حقیقت ابزاری برای گوگل شد تا بتواند با لینک‌های پولی ایجاد شده، مبارزه کند. پس از این، موتور جستجوی گوگل برای لینک‌های تبلیغاتی و پولی قانونی را تعیین کرد که همه آن‌ها تگ نوفالو داشته باشند. ماجرا از این قرار است که برچسب نوفالو برای گوگل به این معناست که این لینک sponsored را به ازای پرداخت پول به دست آورده‌اید و نه به شکل ارگانیک.

تاریخچه لینک nofollow

تگ نوفالو در CMSهای مختلف

وردپرس که یکی از محبوب‌ترین CMSها در بین طراحان و متخصص سئو سایت است، به صورت پیشفرض لینک نظرات را نوفالو می‌کند. به همین دلیل اگر تاکنون هم لینک nofollow را نشنیده‌اید، مطمئن باشید که نظرات هرز با لینک‌های اسپم از مزایای رتبه‌بندی سود نمی‌برند و بی‌اعتبار هستند.

با این اوصاف اگر باز هم نگران فالو بودن لینک نظرات هستید، مراحل زیر را دنبال کنید تا مطمئن شوید که روی استراتژی سئو سایت سایت شما تاثیر نمی‌گذارند:

 • یک نظر را در سایت خود بیابید.
 • روی لینک مورد نظر در صفحه، کلیک راست کنید.
 • Inspect یا بررسی را بزنید.
 • به کد HTML مشخص شده، نگاه کنید.
 • اگر rel=nofollow را در آنجا مشاهده کردید، یعنی لینک نظر توسط موتورهای جستجو دنبال نمی‌شود. در غیر این صورت باید خودتان دستی این کار را انجام دهید یا اکستنشن‌های مخصوص کروم که لینک‌های هرز را نوفالو می‌کنند را نصب کنید.

برچسب نوفالو در CMSهای محتلف

اهمیت لینک های nofollow در سئو

به طور کلی آنچه که تاکنون از این مطلب متوجه شدیم بدین صورت است که گوگل لینک‌های نوفالو سایت را دنبال نمی‌کند. این کاملا واضح و آشکار است. اما نکته عجیبی که در بین برخی سئوکاران وجود دارد این است که هنوز هم لینک‌های نوفالو، اندکی پیج رنک را به صفحه مقصد منتقل می‌کنند. به همین خاطر هم برخی باور دارند که لینک nofollow می‌تواند به صورت غیر مستقیم روی سئو تاثیر بگذارد. این تاثیرات در موارد زیر امکان دارد، رخ دهند:

اهمیت لینک های nofollow در سئو

۱. تگ نوفالو روی پروفایل سایت شما تاثیر دارند

پروفایل یک سایت در حقیقت، نوعی بک لینک سازی طبیعی و البته متنوع به شمار می‌رود. گاهی اوقات این لینک‌های ارسالی فالو هستند و گاهی هم نوفالو. معمولا بیشتر لینک‌های دریافتی از طریق موارد زیر، نوفالو هستند:

 • شبکه‌های اجتماعی
 • انجمن‌ها مثل Quora
 • ویکی پدیا
 • دایرکتوری‌ها

۲. لینک های نوفالو ترافیک را هدایت می کنند

لینک های nofollow، عموما برای اهداف سئو نیستند، اما می‌توانند باعث ارجاع و هدایت ترافیک شوند. زمانی از طریق لینک‌سازی در انجمن‌ها انتظار دریافت لینک فالو را داشته باشید که موارد زیر را در نظر بگیرید:

 • خوانندگان و مخاطبان محتوای شما را می‌بینند و از خواندن آن‌ها لذت می‌برند.
 • مطالب را برای مطالعه و بازدید به دیگران نیز توصیه می‌کنند.
 • پس از این شاید، لینک nofollow به صورت خودکار و توسط موتورهای جستجو فالو دیده شوند.

ترافیک را هدایت می کنند

۳. لینک های نوفالو ابزاری برای محافظت از سایت هستند

گاهی اوقات لینک‌های نوفالو باعث محافظت از سایت شما در مقابل جریمه‌های گوگل می‌شوند. اگر وب‌سایتی از ترافیک زیادی برخوردار باشد و سایر سایت‌ها بخواهند از آن لینک اسپانسری خریداری کنند، کاملا طبیعی است. اما گوگل همواره بیان می‌کند که لینک پولی خلاف دستورالعمل‌های تعیین شده برای مدیر سئو است. به همین دلیل استفاده از لینک نوفالو در چنین مواقعی می‌تواند از سایت شما در برابر جریمه‌های گوگل محافظت کند.

چگونه لینک نوفالو سایت را شناسایی کنیم؟

دنبال کردن لینک‌هایی که قوانین و دستورالعمل‌های گوگل را نقض می‌کنند، خطرناک است. این موضوع درباره لینک‌هایی از سایت شما که باید نوفالو باشند نیز صدق می‌کنند و تنها شامل جریمه گوگل نیست، بلکه باید مانع عملکرد روند سئو می‌شوند. آنچه را که در زیر بیان کرده‌ایم به شما کمک می‌کنند تا لینک‌های فالو سایت که باید نوفالو باشند را سریعا شناسایی کنید.

 • به دنبال لینک‌هایی باشید که با انکرتکست دقیق به سایت شما پیوند داده شده‌اند؛ زیرا بیشتر افراد برای لینک دادن به صفحات شما از متن دقیق استفاده نمی‌کنند و این ممکن است از نظر موتورهای جستجو نوعی فریب و دستکاری در نظر گرفته شود.
 • به دنبال لینک‌های حمایتی باشید؛ زیرا چنین لینک‌هایی باید همیشه با تگ نوفالو اعمال شوند. برای یافتن چنین لینکی باید به گزارش بک‌لینک‌های دریافتی خود مراجعه کنید تا مطمئن شوید که با برچسب نوفالو قرار داده شده‌اند.
 • در وب‌سایت خود به دنبال لینک‌های خارجی باشید که دقیقا با کلمات کلیدی پیوند داده شده‌اند. این لینک‌ها باید دارای تگ نوفالو باشند.

چگونه لینک نوفالو سایت را شناسایی کنیم؟

سخن آخر

در این مقاله سعی کردیم درباره لینک های نوفالو اطلاعات مفیدی را در اختیار شما قرار دهیم. لینک nofollow نقش مهمی در سئو دارند. لینک‌هایی هستند که نباید توسط موتورهای جستجو دنبال و خزیده شوند تا روی رتبه‌بندی صفحه نیز تاثیر نگذارند. معمولا لینک‌های مرتبط به بخش نظرات در سیستم مدیریت محتوای وردپرس به صورت پیشفرض، نوفالو هستند. اما باز هم جهت اطمینان، سئوکار می‌تواند لینک‌های موجود در بخش‌های مهم سایت خود را مورد بررسی قرار دهد و از نوفالو بودن آن‌ها اطمینان یابد. هر چند لینک‌های دریافتی از شبکه‌های اجتماعی، نوفالو هستند، اما می‌توانند به ایجاد ترافیک ارگانیک و بازدید کمک کنند.

سوالات متداول درباره لینک نوفالو

لینک نوفالو چیست؟

لینک nofollow به لینکی گفته می‌شود که توسط موتورهای جستجو دنبال نمی‌شوند و جایگاهی در رتبه‌بندی صفحه نتایج ندارند.

آیا لینک های نوفالو برای سئو اهمیت دارند؟

بله، اهمیت و تاثیر nofollow لینک روی سئو سایت به صورت غیر مستقیم است. در واقع این شامل بخش‌هایی از سایت است که باید دارای لینک نوفالو باشند، اما بنا به هر دلیلی فالو هستند و روی روند بهینه‌سازی سایت تاثیر دارند.

کدام بک‌لینک‌های دریافتی نوفالو هستند؟

عموما لینک‌های ساخته شده از طریق شبکه‌های اجتماعی، انجمن‌ها و ویکی‌پدیا برچسب nofollow دارند.

آیا لینک‌های اسپانسری باید حتما نوفالو باشند؟

بله، لینک‌های حمایت شده از سمت وب‌سایت‌های پربازدید باید حتما نوفالو باشند؛ زیرا در غیر این صورت ممکن است سایت مورد جریمه گوگل قرار گیرد، با توجه به اینکه خارج از چارچوب و دستورالعمل‌های آن است.

این مطلب را به اشتراک بگذارید

سایت‌های دیگر ما

مستر سوییمر آموزش شنا

میتراکانا کتاب سه بعدی

اسپیرالی لوله اسپیرال

456 تعداد بازدید

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست