سئو سایت فروشگاه اینترنتی کتاب

در سال‌های اخیر استفاده از خدمات اینترنتی در جامعه پرطرفدار شده و طرفداران آن به صورت قابل توجهی در حال افزایش است. همچنین در حال حاضر بسیاری از فعالیت‌های زمان‌گیر و پر‌هزینه به وسیله خدمات اینترنتی دیگر جایی در زندگی روزمره ندارند.
دلیل اصلی این اتفاق هم ارائه خدمات و محصولات برای استفاده راحت‌تر کاربران در بستر اینترنت است. فروشندگان کتاب نیز از این قاعده مستثنی نبوده‌اند و برای اینکه بتوانند کتاب‌های خود را در معرض دید مخاطبان بیشتری قرار دهند و میزان فروش خود را افزایش دهند اقدام به ایجاد و سئو سایت فروشگاه اینترنتی کتاب خود کرده‌اند.
سئو برای فروشگاه‌های اینترنتی کتاب بسیار مهم است؛ چرا که باعث دیده شدن و افزایش فروش این نوع کسب و کار می‌شود. سئو مجموعه‌ای از تکنیک‌ها، استراتژی‌ها و فرایندهاست که سبب بهبود رتبه سایت در نتایج جستجوی موتورهای جستجو مثل گوگل می‌شود.

سئو سایت فروشگاه اینترنتی کتاب

تماس با آکادمی سئو پورفیض 

واتس اپ محمد پورفیض
اینستاگرام محمد پورفیض
لینکدین محمد پورفیض
تلگرام محمد پورفیض

حوزه سئو سایت فروشگاه اینترنتی کتاب، از مجموعه خدماتی است که تیم آکادمی سئو پور فیض تخصص و تجربه کافی برای اجرای انواع استراتژی‌ها و تکنیک‌های اصولی و همچنین آموزش آن را دارد. جستجو همیشه یکی از پنج فعالیت برتری است که مردم به صورت آنلاین انجام می‌دهند و به هر آنچه نیاز دارند، ابتدا در موتورهای جستجو به دنبال آن می‌گردند. در همین راستا موتورهای جستجو نیز به طور کلی در تلاشند تا نتایج مرتبط با نیاز آن‌ها را به نمایش بگذارند. همین موضوع باعث علاقه هرچه بیشتر کسب و کارها به تجارت الکترونیک و دیجیتال مارکتینگ و حضور اینترنتی شده است.

بهینه‌سازی موتورهای جستجو (SEO)، مسلماً مهم‌ترین مهارتی است که باید برای فروش آنلاین و تجارت الکترونیک به دست آورد. برای اکثر وبسایت‌های تجارت الکترونیک و بازاریابی اینترنتی، از جمله کتابفروشی‌های آنلاین، سئو یا بهینه سازی موتور جستجو بهترین روش برای کسب رتبه بالاتر در نتایج جستجوی گوگل و سایر موتورهای جستجو است.

در مقایسه با سایر استراتژی‌های بازاریابی، سئو بازده بالاتری را ارائه می‌دهد، با این حال اکثر کتابفروشی‌های آنلاین توجه زیادی به بهینه سازی موتورهای جستجو نمی‌کنند. در حقیقت سئو باعث اطمینان از اینکه جستجوگران آنلاین می‌توانند کتاب‌های شما را پیدا کنند، می‌شود. سئو از اهمیت و همچنین مزایای زیادی برای وبسایت‎ها از جمله سایت‌های فروشگاه کتاب برخوردار است که در ادامه به شرح برخی از آن‌ها می‌پردازیم:

فهرست مطالب:

 • اهمیت و مزایای سئو سایت فروشگاه اینترنتی کتاب
 • بهترین تکنیک های سئو سایت فروشگاه اینترنتی کتاب
 • سخن آخر
 • سوالات متداول

اهمیت و مزایای سئو سایت فروشگاه اینترنتی کتاب

اهمیت سئو سایت فروشگاه اینترنتی کتاب در حدی است که هر چند شما بهترین وبسایت را از نظر گرافیکی و محتوا داشته باشید اما سایت شما سئو مناسب نداشته باشد، دیده نخواهید شد. برای آشنایی کامل با اینکه سئو چیست کلیک کنید.

نتایج نشان داده است که اغلب کاربران اینترنت در ابتدا واژه یا عبارت مورد نظر خود را جستجو می‌کنند و سپس از بین نتایج ظاهر شده در صفحه اول موتورهای جستجو که پر استفاده‌ترین آن‌ها گوگل است، وارد سایت‌ها می‌شوند. بودن در صفحه اول نتایج جستجو و برترین لینک‌های این صفحه سبب افزایش ترافیک ارگانیک، فروش و برندینگ سایت فروشگاه کتاب شما می‌شود.

توانایی برقراری ارتباط مستقیم با مخاطبان خود، تعیین قیمت، حفظ درآمد بیشتر، و گرفتن اطلاعات مشتری و جذب مخاطبان و مشتریان بیشتر برخی از مزایایی است که داشتن سایت و سئو آن برای شما به ارمغان می‌آورد.

موتورهای جستجو بزرگ‌ترین منبع ترافیک وبسایت‌ها هستند؛ بنابراین درک چگونگی بهینه سازی وبسایت خود برای جذب جستجوگران یک مهارت حیاتی است. به همین دلیل ما تصمیم داریم در این بخش برخی از نکات مهم این مهارت حیاتی بپردازیم:

اهمیت و مزایای سئو سایت فروشگاه اینترنتی کتاب

بهترین تکنیک های سئو سایت فروشگاه اینترنتی کتاب

مسلما ایجاد ترافیک و در عین حال مشتری بیشتر برای هر کسب و کاری متفاوت است. شاید از منظر بسیاری استراتژی سئو یک موضوع با ارائه راه‌حل‌های یکسان باشد، اما حقیقت این است که برای بهینه سازی سایت فروشگاه اینترنتی کتاب باید تکنیک‌های متفاوتی را در نظر گرفت؛ تکنیک‌هایی که با توجه به عملکرد و رفتار کاربر تعیین می‌شوند. برای آشنایی کامل با تکنیک های سئو کلیک کنید.

بهترین تکنیک های سئو سایت فروشگاه اینترنتی کتاب

سئو داخلی (SEO on page)

با استفاده از سئوی داخلی، باید اطمینان حاصل کنید که از کلمات کلیدی مناسب در مکان مناسب استفاده می‌کنید. با این کار به موتورهای جستجو کمک کنید تا بفهمند وب‌سایت شما و صفحات آن در مورد چیست. استراتژی سئو داخلی باید شامل فاکتورهای زیر باشد: برای آشنایی کامل با سئو داخلی کلیک کنید.

سئو داخلی (SEO on page)

تحقیق و بررسی کلمات کلیدی:

اولین و مهم‌ترین بخش استراتژی سئو سایت فروشگاهی اینترنتی کتاب، تحقیق کلمات کلیدی است. از کلمات کلیدی عمومی و هدفمند که رتبه‌بندی آن‌ها بسیار دشوار است یا کلمات کلیدی که ترافیک ایجاد نمی‌کنند، (نرخ سرچ آن‌ها پایین است) اجتناب کنید. برای آشنایی کامل با نحوه تحقیق کلمات کلیدی کلیک کنید.

قبل از انتخاب کردن یک کلمه کلیدی، باید داده‌هایی مانند میزان سختی و رقابت‌پذیری کلمه کلیدی، قصد خریدار و همینطور حجم جستجو آن کلمه را بررسی کنید. بهتر است یک از کلمات کلیدی حوزه خود با عبارات مرتبط ایجاد و بهترین آن‌ها را برای استفاده تعیین کنید.

یکی از راه‌های خوب برای جستجوی کلمات کلیدی این است که از وب‌سایت‌های رقبای خود بازدید کنید و برای کلمات کلیدی خود ایده بگیرید. همچنین استفاده از ابزارهای سئو واقعی مانند Ahrefs نیز می‌تواند کمک کننده باشند.

تحقیق و بررسی کلمات کلیدی

صفحات دسته بندی و محصولات:

برای سایت کتابفروشی آنلاین شما، صفحات دسته‌بندی و محصول برای رتبه‌بندی خیلی مهم هستند؛ زیرا زمانی که بازدیدکنندگان این صفحات را در نتایج جستجوی گوگل می‌بینند، می‌توانند به همه کتاب‌ها و سایر محصولات شما دسترسی داشته باشند.

برای بهینه سازی این صفحات اقدامات زیر پیشنهاد می‌شود:

 • کلمه کلیدی مورد نظر را در URL این صفحات قرار دهید. این کار برای وبسایت‌هایی که در فضای رقابتی کار می‌کنند، عالی است.
 • کلمه کلیدی را در تگ H1 یا عنوان صفحه اضافه کنید. کلمه کلیدی باید حداقل در چند خط اول پاراگراف اول باشد.
 • قبل از توضیحات محصول، یک مقدمه بنویسید و سعی کنید کلمه کلیدی مورد نظر را ۲ تا ۳ بار در آن درج کنید.
 • از کلمه کلیدی در عنوان متا، توضیحات متا و متن‌های جایگزین تصویر استفاده کنید.

بازاریابی محتوا:

با استفاده از محتوای با کیفیت، احتمال ساخت بک لینک و رتبه بندی کلمات کلیدی برای وب سایت کتاب‌فروشی شما بیشتر می‌شود. از طریق صفحات دسته‌بندی و محصول، فقط می‌توانید چند کلمه کلیدی را هدف قرار دهید اما محتوا به رتبه‌بندی بسیاری از کلمات کلیدی مرتبط‌تر کمک می‌کند. برای آشنایی کامل با نحوه تولید محتوا و سئو محتوا کلیک کنید.

با محتوای بیشتر، می‌توانید لینک‌های بیشتری ایجاد کنید و این امر اعتبار دامنه وب سایت شما را بهبود می‌بخشد. ولی لازم است توجه کنید که محتوای شما باید اصولی و بر مبنای سئو تولید شود.

بازاریابی محتوا

سئو تکنیکال یا سئو فنی (Technical SEO)

سئو منحصر به کلمات کلیدی نیست و برخی از جنبه های فنی را نیز شامل می شود، که در طول فرایند سئو باید این جنبه‌های وب سایت خود را نیز بررسی کنید. برای آشنایی کامل با سئو تکنیکال کلیک کنید.

سئو تکنیکال یا سئو فنی

ساختار و معماری سایت:

ساختار سایت شامل نویگیشن، دسته‌بندی و صفحات محصول است. این ساختار باید مخاطبان شما را با حداقل تعداد کلیک به سمت بهترین محتوای شما هدایت کند. وب‌سایت باید به راحتی مقیاس پذیر و ریسپانسیو باشد. همچنین URL صفحه و دایرکتوری‌های فرعی باید شامل کلمات کلیدی مرتبط باشد.

ساختار و معماری سایت

 بهینه کردن سرعت سایت:

سرعت وب سایت برای رتبه‌بندی سایت شما و ارائه یک تجربه کاربری عالی امری حیاتی است. اکثر خریداران آنلاین یک وبسایت را بدون خرید چیزی ترک می‌کنند، اگر که سرعت آن سایت کند باشد. ابزار Google PageSpeed ​​Insights به بهبود سرعت وبسایت شما کمک می‌کند. برای آشنایی کامل با نحوه افزایش سرعت سایت کلیک کنید.

اجرای بهینه لینک سازی داخلی سایت

با بهترین نوع لینک سازی داخلی، می‌توانید کاربران را از یک دسته یا صفحه محصول به صفحه دیگر به راحتی راهنمایی کنید. پیوند یا لینک داخلی اکوسیستمی از صفحات وبسایت شما را ایجاد می‌کند که نرخ تعامل و تبدیل را افزایش می‌دهد. همچنین لینک سازی داخلی نشان دهنده‌ی مرتبط بودن صفحات سایت شما به موتورهای جستجو است. برای آشنایی کامل با نحوه لینک سازی، لینک داخلی و لینک خارجی کلیک کنید.

ریسپانسیو بودن سایت:

مطمئن شوید که سایت شما بر روی تلفن‌های هوشمند یا همان موبایل‌ها به خوبی بارگذاری شود، چرا که بیش از ۶۰٪ از جستجوهای گوگل در سال ۲۰۲۱ با تلفن‌های همراه انجام شده است. ریسپانسیو بودن به معنی سازگاری سایز صفحات سایت شما در دستگاه‌های مختلف مثل دسکتاپ، لپ تاپ، موبایل و تبلت است. برای آشنایی کامل با الگوریتم های گوگل، موبایل فرندلی و فرست موبایل ایندکس کلیک کنید.

ریسپانسیو بودن سایت

اجرای بهترین استراتژی برای لینک سازی خارجی

وقتی صحبت از رتبه‌بندی SERP می‌شود، گوگل تاکید زیادی بر محتوا و لینک‌ها دارد. بک لینک از وب‌سایت‌های دارای اعتبار دامنه بالا می‌تواند رتبه شما را به طور قابل توجهی افزایش دهد.

می‌توانید از روش‌های زیر برای لینک سازی خارجی استفاده کنید:

 • صفحات منابع مرتبط مربوط به صنعت خود را در گوگل جستجو کنید، کتاب‌های مورد نظر شما. ایجاد پیوند با صفحات وب، وبلاگ‌ها یا سایر منابع می‌تواند رتبه‌بندی SERP شما را افزایش دهد.
 • با اینفلوئنسرهای معروف در حوزه خود شریک شوید و پیوندی به کتابفروشی خود در وب‌سایت آن‎ها قرار دهید.
 • می‌توانید بک لینک‌های رقبای خود را جستجو و سعی کنید این لینک‌ها را برای سایت کتاب فروشی خود دریافت کنید.

اجرای بهترین استراتژی برای لینک سازی خارجی

پیگیری موفقیت در سئو

اندازه گیری اثربخشی و موفقیت استراتژی سئوی تجارت الکترونیک شما یک امر ضروری است. این چیزی است که باید انجام دهید.

پیگیری رتبه در صفحه نتایج جستجو (SERP)

از یک ابزار SEO مانند Ahrefs برای پیگیری و چک کردن رتبه سایت خود استفاده کنید و تا هر زمان که رتبه بندی SERP سایت کتابفروشی خود را به دست آوردید یا از دست دادید، بدانید. شما همچنین می‌توانید رقبای خود را زیر نظر داشته باشید و یا نمای کلی جستجوی وبسایت‌تان را بررسی کنید.

پیگیری رتبه در صفحه نتایج جستجو

بررسی ترافیک و تعامل سایت

گوگل آنالیتیکس ابزار خوبی برای چک کردن پیشرفت‌های رتبه‌بندی است. شما با استفاده از این ابزار در مورد تغییرات در ترافیک ارگانیک مطلع خواهید شد و صفحات فرود را در جایی که ترافیک به آن می‌رسد را مشاهده خواهید کرد. این اطلاعات به رتبه بندی کلمات کلیدی کمک زیادی می‌کند. برای آشنایی کامل با نرخ پرش و نرخ تبدیل کلیک کنید.

بررسی ترافیک و تعامل سایت

سخن آخر:

اگر یک سایت فروشگاه آنلاین کتاب دارید، راه‌های متعددی برای افزایش ترافیک مانند بازاریابی ایمیلی و پیامکی، بازاریابی رسانه‌های اجتماعی، تبلیغات پولی و غیره وجود دارد.

در مطالب بالا، در مورد اینکه چگونه سئوی سایت فروشگاهی کتاب شما می‌تواند به افزایش فروش شما و همچنین دریافت ترافیک مورد نظر شما کمک کند، خواندیم. استراتژی‌های صحیح سئو منجر به مشتریان بیشتر و در نتیجه درآمد بیشتر در مدت زمان کوتاهی می‌شود.

اگر سایت فروشگاه کتاب دارید و برای وبسایت خود نیاز به متخصص سئو دارید یا دوست دارید در این زمینه آموزش ببینید، با مشاوران ما در تیم تخصصی سئو پورفیض تماس بگیرید.

سوالات متداول درباره سئو سایت فروشگاهی

 1. سئو سایت فروشگاه اینترنتی کتاب چیست؟

بهینه‌سازی موتورهای جستجو (SEO)، هنر علمی بهینه سازی وب سایت شما بر اساس کلمات کلیدی خاص برای رتبه بالاتر در نتایج جستجو مانند گوگل است. که سبب دیده شدن وب‌سایت کتاب‌فروشی شما می‌شود.

 1. تبلیغات و توضیحات سئو محور کتاب چگونه باید باشد؟

تبلیغات کتاب و توضیحات کتاب در صورتی مهم است که نکات زیر در آن‌ها رعایت شود:

 • از فهرست‌ها و شمارش‌ها در مکان‌های مناسب استفاده کنید.
 • توضیحی با طول ۲۰۰ تا ۳۰۰ کلمه بنویسید و متن را به چند پاراگراف تقسیم کنید.
 • عبارات کلیدی را در متن به صورت پرسش و پاسخ قرار دهید.
 1. مزیت کتابفروشی آنلاین چیست؟

کتابفروشی آنلاین مزیت‌های زیادی دارد که مهم‌ترین مزیت آن راحتی مشتری در خرید است. حضور آنلاین گزینه‌ای ساده و آسان برای خرید در اختیار مطالعه‌کنندگان مشتاق شما قرار می‌دهد. از طریق وب‌سایت شما، آن‌ها می‌توانند عناوین شما را در هر زمان و مکان مرور و به سادگی روی «خرید» کلیک کنند.

 1. چگونه بهترین کلمات کلیدی را برای کتاب انتخاب کنیم؟

 • پیشنهاد می‌شود از نوار جستجوی فروشگاه‌های بزرگ مثل آمازون یا دیجی‌کالا برای ایده گرفتن استفاده کنید.
 • از ابزارهایی که گوگل و سایر موتورهای جستجو برای تحقیق کلمات کلیدی در اختیار قرار داده‌اند، استفاده کنید.
 • کلمات کلیدی را تکرار نکنید.
 • فقط از کلمات کلیدی مرتبط با حوزه کتابفروشی و موضوع کتاب استفاده کنید.
 • از کلمات کلیدی با منطقی‌ترین ترتیب (کمترین رقابت و بیشترین ترافیک) استفاده کنید.
 • لیستی از مرتبط‌ترین کلمات کلیدی را ایجاد و با استفاده از آن کلمات کلیدی هدف خود را پیدا کنید.

این مطلب را به اشتراک بگذارید

سایت‌های دیگر ما

مستر سوییمر آموزش شنا

میتراکانا کتاب سه بعدی

اسپیرالی لوله اسپیرال

239 تعداد بازدید

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست