آپدیت هسته گوگل چیست؟ google core updates 2022

به روزرسانی هسته گوگل زمانی اتفاق می‌افتد که این مرورگر تصمیم می‌گیرد تغییرات مهم و گسترده‌ای را در الگوریتم و سیستم‌های موتور جستجوی خود ایجاد کند. هدف از این بروزرسانی‌ها بهبود تجربه جستجو برای کاربران، ارائه محتوای بهینه و مرتبط با موارد جستجو شده توسط کاربر و همچنین ارائه نتایج مفید و قابل‌اعتمادتر است. معمولاً آپدیت هسته اصلی گوگل چندین‌بار در طول یک‌سال اتفاق می‌افتند و از سمت گوگل تایید می‌شوند. در ادامه با اتفاقاتی که در آپدیت هسته گوگل ۲۰۲۲ افتاد آشنا خواهیم شد.

آپدیت هسته گوگل (google core updates) چیست؟

تماس با آکادمی سئو پورفیض 

واتس اپ محمد پورفیض
اینستاگرام محمد پورفیض
لینکدین محمد پورفیض
تلگرام محمد پورفیض

آپدیت هسته گوگل یک تغییر اساسی در رتبه‌بندی آن است که بر تعدادی از صفحات وب‌سایت ایندکس شده در گوگل تأثیر می‌گذارد. این تغییر اساسی جهت بهبود و کیفیت نتایج جستجوی گوگل برای کاربران طراحی شده‌اند.

آن‌گونه که در وب‌سایت گوگل بیان‌شده این تغییرات به‌طور متوسط هر دو یا سه ماه یک‌بار رخ می‌دهد. هر بروزرسانی اصلی فرمولی را که گوگل بر اساس آن صفحات وب را رتبه‌بندی می‌کند، تغییر خواهد داد. صفحات وبی که برای کلمات کلیدی هدف خود رتبه بالایی دارند، ممکن است پس از به‌روزرسانی اصلی یعنی تغییر در هسته گوگل رتبه پایینی داشته باشند. برعکس صفحات وب سایت‌هایی که برای کلمات کلیدی هدف خود تاکنون رتبه پایینی داشتند، ممکن است بعد از انتشار آپدیت هسته گوگل در رتبه بالایی قرار بگیرند.

آنچه که در این‌جا اهمیت دارد این است که گوگل بیان می‌کند، پیش‌از به‌روزرسانی اصلی در هسته اصلی موتورهای جستجوی خود از ماه‌ها قبل اطلاع‌رسانی می‌کند و توصیه‌های قبلی را ارائه می‌دهد. حالا در ادامه این مطلب از آکادمی پورفیض قصد داریم بیشتر در این‌باره صحبت کنیم و اطلاعات کامل‌تری درباره به‌روزرسانی اصلی رتبه‌بندی گوگل اطلاعات در اختیار شما قرار دهیم:

 • به‌روزرسانی اصلی گوگل یا همان آپدیت هسته گوگل چیست؟
 • به روزرسانی‌های اصلی هسته گوگل در مقابل آپدیت‌های جزئی
 • چگونه بروزرسانی‌های اصلی هسته گوگل را شناسایی کنیم؟
 • تاثیر آپدیت هسته گوگل روی روش‌های سئو
 • چگونه وب‌سایت خود را برای آپدیت هسته گوگل اصلی آماده کنید
 • روش‌های سئو محتوای سایت برای آپدیت هسته اصلی گوگل
 • آیا بروزرسانی هسته اصلی گوگل نتایج جستجو را تحت تاثیر قرار می‌دهد؟
 • نتیجه‌گیری

به‌ روزرسانی اصلی گوگل یا همان آپدیت هسته گوگل چیست؟

به روزرسانی هسته گوگل زمانی اتفاق می‌افتد که این مرورگر تصمیم می‌گیرد تغییرات مهم و گسترده‌ای را در الگوریتم و سیستم‌های موتور جستجوی خود ایجاد کند. هدف از این بروزرسانی‌ها بهبود تجربه جستجو برای کاربران، ارائه محتوای بهینه و مرتبط با موارد جستجو شده توسط کاربر و همچنین ارائه نتایج مفید و قابل‌اعتمادتر است.

معمولاً بروزرسانی‌های اصلی چندین‌بار در طول یک‌سال اتفاق می‌افتند و از سمت گوگل تایید می‌شوند. هرچند که ما در پاراگراف اول اشاره کردیم که گاهی ممکن است این اتفاق هر دو یا سه ماه یک‌بار رخ دهد، اما همواره گوگل تاکید دارد که برای ایجاد یک بروزرسانی اصلی به متخصص سئو یا مدیران سایت با انتشار مقاله‌های مختلف یادآوری می‌کند و هشدارهایی می‌دهد. این بدان معناست که گوگل بدون اطلاع به کاربران و دارندگان وب‌سایت اقدام به تغییر اساسی در هسته گوگل نمی‌کند.

به‌روزرسانی اصلی گوگل یا همان آپدیت هسته گوگل چیست؟

سه نمونه به‌روزرسانی هسته گوگل که تاکنون رخ داده و روی موتور جستجوی گوگل تاثیر گذاشته‌اند، شامل موارد زیر هستند:

۱. آپدیت هسته گوگل مارس ۲۰۱۹

در حدوداً اوایل مارس ۲۰۱۹ گوگل آپدیت هسته اصلی از خود منتشر کرد. درحالی‌که گوگل جزئیات خاصی را بنا به اظهارات و بیانیه‌های خود که همیشه تاکید داشته که پیش‌از به‌روزرسانی اصلی به مدیران سایت اطلاع می‌دهد، جزئیات خاصی درباره این بروزرسانی منتشر نکرده بود.

اما تحقیقات کارشناسان سئو نشان داد که سایت‌های با کیفیت و محتوای پایین بیشترین تغییر رتبه و ترافیک را مشاهده کردند. در همین تحقیق هم مشخص شد که بیشتر وب‌سایت‌هایی که تحت تاثیر این بروزرسانی قرار گرفته‌اند، باید روی بهبود محتوای خود کار کنند.

۲.آپدیت هسته گوگل ژوئن ۲۰۱۹

در اوایل ژوئن ۲۰۱۹ بود که گوگل یک بروزرسانی و آپدیت هسته اصلی گوگل را منتشر کرد. این بروزرسانی اصلی توئیتر براساس اعلام گوگل در توییتر تقلیدی از بروزرسانی‌های گذشته بوده و هیچ اتفاق بزرگی در سرعت صفحه رخ نداد. بااین‌حال گوگل توصیه کرد که کاربران پست‌های وبلاگ منتشرشده در سال ۲۰۱۱ را با عنوان راهنمای بیشتر در مورد ساخت سایت‌های باکیفیت بالا مطالعه کنند تا آموزش ببینند که چگونه سایت‌های خود را برای مدت‌زمان طولانی بهبود بخشیده و به همان منوال نگه دارند.

۳.آپدیت هسته گوگل در سپتامبر ۲۰۱۹

آن‌گونه که متوجه شدیم در طی چند ماه در سال ۲۰۱۹ بنابر اعلامیه توئیتر هسته گوگل یک به‌روزرسانی اصلی را تجربه کرده است. برخی متخصصان سئو که در مورد این بروزرسانی اظهارنظر کرده‌اند اشاره دارند که تاثیر منفی این بروزرسانی را مشاهده کرده‌اند، اما پس‌از چند وقت در رتبه‌بندی و ترافیک سایت افزایش را نیز داشته‌اند. برخی همچنین باور دارند که بسیاری از سایت‌های مراقبت‌های بهداشتی و خبری بیشتر تحت تاثیر این آپدیت قرار گرفته‌اند.

این‌گونه که متوجه شدیم بروزرسانی‌های اصلی گوگل به‌ندرت با جزئیات همراه هستند. به این دلیل است که اغلب بر طیفی از عوامل رتبه‌بندی در مقابل یک مورد خاص تاثیر می‌گذارند. به‌علاوه برای جلوگیری از ارسال اسپمینگ و سئو کلاه سیاه، گوگل باید از عملکرد الگوریتم موتور جستجوی خود در برابر آن‌ها به‌خوبی محافظت کند.

بروزرسانی‌های اصلی هسته گوگل در مقابل آپدیت‌های جزئی

جالب است بدانید که علاوه‌بر بروزرسانی‌های اصلی، گوگل همواره آپدیت جزئی را برای الگوریتم رتبه‌بندی خود نیز ارائه می‌دهد. بروزرسانی‌های جزئی معمولاً شامل تغییراتی هستند که برای بهبود کیفیت و ارتباط نتایج جستجوی گوگل طراحی شده‌اند، آن‌ها همچنین از رقبای اصلی خود با تاثیرگذاری بر صفحات وب با توجه بخش نمایه آن کمتر متمایز می‌شوند.

به‌روزرسانی اصلی ممکن است بر ۵ تا ۱۰ درصد از کل جستجوهای کاربران تاثیر بگذارد، درحالی‌که یک بروزرسانی جزئی امکان دارد تنها کمتر تا یک درصد از کل جستجوها را تحت تاثیر قرار دهد. بسیاری از این بروزرسانی‌های جزئی درواقع آن‌قدر بی‌اهمیت هستند که توسط متخصصان سئو مورد توجه قرار نمی‌گیرند. معمولاً بروزرسانی‌های جزئی رایج‌تر از نوع اصلی آن هستند. گوگل با بینش تیم مهندسان و متخصصان جستجوی خود آن‌ها را معمولاً به‌صورت روزانه انجام می‌دهد. از سوی دیگر بروزرسانی‌های اصلی امکان دارد از ماه‌ها قبل برنامه‌ریزی کنند و ممکن است چند هفته طول بکشد تا به‌طور کامل عرضه شود.

بروزرسانی‌های اصلی هسته گوگل در مقابل آپدیت‌های جزئی

چگونه بروزرسانی‌های اصلی هسته گوگل را شناسایی کنیم؟

ازآنجایی‌که آپدیت هسته اصلی گوگل بیشتر بر صفحات فهرست‌شده وب تاثیر می‌گذارند، معمولاً گوگل بروزرسانی‌های اصلی را قبل‌از انتشار اعلام می‌کند. اغلب این اعلان‌ها برای بروزرسانی‌های اصلی در وبلاگ اصلی گوگل انتشار داده می‌شود. در سایت webmasters.googleblog.com موجود است و اخبار به‌موقع درمورد الگوریتم رتبه‌بندی گوگل و بروزرسانی‌های اصلی آن را نیز ارائه می‌دهند.

شما می‌توانید با وارد کردن آدرس خود در کادر خبرنامه در پایین نوار کناری سمت راست ایمیل‌ها را از وبلاگ اصلی گوگل دریافت کنید، علاوه‌براین وب‌سایت‌هایی وجود دارند که گزارش‌های را ارائه داده که گوگل همواره به‌دنبال تغییرات در فاکتورهای رتبه‌بندی خود است. همچنین می‌توانید از طریق صفحه رسمی گوگل در توییتر درباره بروزرسانی‌های اصلی آینده آن اطلاعات کسب کنید.

چگونه بروزرسانی‌های اصلی هسته گوگل را شناسایی کنیم؟

تاثیر آپدیت هسته گوگل روی روش‌های سئو

خواندن این بخش از مطلب آپدیت هسته گوگل ممکن است برای مدیران سایت‌ها کمی نگران‌کننده باشد. بروزرسانی‌های اصلی می‌توانند به‌شدت بر بهینه‌سازی موتور جستجو تاثیر بگذارد، مفهوم اصلی سئو برای گوگل این است که وب‌سایت شما و همچنین حضور آن به‌گونه‌ای تنظیم‌شده که توسط الگوریتم رتبه‌بندی بعدی هم مورد پسند قرار گیرد. وقتی گوگل یک به‌روزرسانی اصلی را ارائه می‌دهد، تکنیک‌های بهینه‌سازی سایت به گونه‌ای است که الگوریتم رتبه‌بندی آن نیز تغییر می‌کند. برای آشنایی دقیق‌تر با سئو تکنیکال کلیک کنید.

ممکن است گاهی تمام زمان، انرژی و منابعی که برای بهینه‌سازی وب‌سایت خود برای گوگل صرف کرده‌اید، بعد از یک انتشار یک بروزرسانی هسته گوگل کاملاً باطل شود و از بین برود. به‌عنوان مثال یک بروزرسانی هسته گوگل ممکن است، تاثیر مثبت سیگنال رتبه‌بندی را که توسط وب‌سایت شما هدف‌گذاری شده بود از بین ببرد و میزان جستجوی وب‌سایت شما نیز کاهش بیابد. گاهی هم امکان دارد بروزرسانی‌های اصلی منجر به اعمال جریمه‌های زیادی شوند که رتبه جستجوی سایت شما را کاملاً مخرب می‌کنند. به‌عنوان مثال و به‌روزرسانی الگوریتم پاندا، یک جریمه خودکار و الگوریتمی را برای سایت‌هایی با محتوای ضعیف اعمال کرد.

قبل از عرضه و انتشار مدیران وب‌سایت‌ها به‌راحتی می‌توانستند سایت خود را بدون انتشار محتوای مفید و بهینه در گوگل رتبه‌بندی کنند. برخی از بروزرسانی‌های اصلی بیش‌از رتبه‌بندی جستجو تاثیر می‌گذارند. آن‌ها صفحات نتایج موتور جستجوی گوگل را ممکن است، به‌طورکلی تغییر دهند. گوگل از بروزرسانی‌های اصلی خود برای افزودن، حذف و اصلاح لیست‌های جایگزین در صفحه Serp استفاده می‌کند، فهرست‌های جایگزین شامل نمایش صفحات غیر تبلیغات کلیکی است.

تاثیر آپدیت هسته گوگل روی روش‌های سئو

چگونه وب‌سایت خود را برای آپدیت هسته گوگل اصلی آماده کنید

هرچند که در پاراگراف اشاره کردیم که پس‌از بروزرسانی اعمال به‌روزرسانی اصلی در هسته گوگل، امکان دارد که سایت شما به‌شدت تحت تاثیر آن بروزرسانی قرار بگیرد. اما شما می‌توانید سایت خود را برای به‌روزرسانی اصلی به روش‌های مختلفی آماده کنید، اگر آپدیت اصلی جدیدی در پیش رو است و درباره مطالعه کرده‌اید، به‌خوبی می‌دانید گوگل معمولاً هدف از به‌روزرسانی بعدی که می‌خواهد اعمال کند را مشخص می‌سازد.

همانگونه که اشاره کردیم چه در وبلاگ اصلی گوگل یا در حساب توئیتر توضیح می‌دهد که بروزرسانی جدید بر چه نوع وب سایت‌ها و صفحاتی تاثیر می‌گذارد و میزان تأثیر آن‌ها هم چقدر است. با این دانش می‌توانید تغییرات مناسبی را در سئو سایت خود ایجاد کنید تا به‌درستی با به‌روزرسانی اصلی که در آینده قرار است رخ دهد هماهنگ شوید.

اگرچه گوگل بروزرسانی‌های اساسی و اصلی خود را از ماه‌ها پیش اعلام می‌کند، اما شما همیشه نمی‌توانید برای آن آماده باشید. برای داشتن روش‌های بهینه‌سازی دائمی باید روی تولید محتوای با کیفیت و استفاده کمتر از تبلیغات خارج از سایت متمرکز شوید. ایجاد بک لینک ممکن است با معرفی وب‌سایت شما به‌عنوان یک برند آنلاین محبوب مزایایی داشته باشد. بااین‌حال محتوا درنهایت چیزی است که به وب‌سایت شما ارزش می‌دهد. با بهبود روش‌های ایجاد محتوای مناسب برای وب‌سایت خود الگوریتم گوگل شما را با کیفیت و مرتبط تشخیص خواهد داد.

از سئو کلاه سیاه یا روش‌های مخرب جلوگیری کنید؛ زیرا معمولاً بروزرسانی‌های اصلی وب سایت‌هایی را هدف قرار می‌دهند که با کاهش رتبه، درگیر روش‌ها و شیوه‌های سئو کلاه سیاه می‌شوند. گوگل ممکن است به‌روزرسانی اصلی را برای جریمه کردن چنین وب سایت‌هایی ارائه کند، خواه این روش‌های دست‌کاری به‌صورت پر کردن کلمات کلیدی، لینک‌های اسپم یا پولی باشد.

چگونه وب‌سایت خود را برای آپدیت هسته گوگل اصلی آماده کنید

روی ایجاد محتوای بهینه تمرکز کنید، همان‌طور به اشاره کردیم، صفحاتی که پس‌از به‌روزرسانی اصلی حذف می‌شوند گاهی مشکلی برای اصلاح ندارند. گفته می‌شود گوگل درک می‌کند کسانی که پس‌از تغییر بروزرسانی اصلی عملکرد بهتری دارند.

می‌توانید در این صفحه از آکادمی پور فیض با سئو کلاه خاکستری آشنا شوید.

ممکن است همچنان احساس کنند که باید کاری انجام دهند، اما واقعیت برای سایت‌هایی که از سئو کلاه سفید استفاده می‌کنند، این است که روی ایجاد محتوای بهتری تمرکز کنند و این چیزی است که الگوریتم های گوگل به‌دنبالش هستند. در پی آن به چنین سایت‌هایی پاداش می‌دهند. برای شروع می‌توانید توصیه‌های زیر را عملی کنید.

محتوای شما اطلاعات، گزارش تحقیق و تحلیل اصلی را ارائه دهد سوالات محتوا و سوالات محتوای شما سوالات کاربر را پاسخ دهد. محتوای شما تجزیه‌وتحلیل روشنگرانه یا اطلاعات جالبی که فراتر از که بسیار واضح است را به کاربر ارائه دهد.

 • از نوشتن محتواهای کپی و بازنویسی اجتناب کنید و در عوض روی ارزش و اصالت بیشتر آن متمرکز شوید.
 • عنوان صفحه را اغراق‌آمیز یا تکان‌دهنده ننویسید.
 • اطلاعاتی را که در محتوا ارائه می‌دهید منبع روشنی داشته و قابل‌اعتماد باشند.
 • محتوای شما اشکالات املایی و نگارشی نداشته باشد.
 • محتوا بیش‌از حد تبلیغاتی نباشد.
 • از سوالات مقایسه‌ای در آن استفاده شود.
 • هنگام مشاهده در دستگاه تلفن‌همراه نیز به همانند صفحه دسکتاپ باشد.

روش‌های سئو محتوای سایت برای آپدیت هسته اصلی گوگل

آیا بروزرسانی هسته اصلی گوگل نتایج جستجو را تحت تاثیر قرار می‌دهد؟

با توجه به این‌که گوگل همواره برای تقویت موتورهای جستجوی خود دست به آپدیت می‌زند، پاسخ به این سوال می‌تواند مثبت باشد. زیرا این امکان وجود دارد که سایت شما پس‌از اعمال یک بروزرسانی اصلی تحت تاثیر قرار گیرد؛ همان گونه که در پاراگراف‌های قبلی اشاره کردیم معمولاً در آپدیت هسته اصلی گوگل بین ۵ تا ۱۰ درصد از نتایج جستجو تحت تاثیر قرار می‌گیرند.

درحالی‌که این اثر در بروزرسانی‌های جزئی به کمتر از یک درصد می‌رسد. جای نگرانی وجود ندارد اگر شما وب‌سایت خود را با توجه به روش‌های بهینه‌سازی اصولی و کاربر پسند نگه دارید و از آن به‌خوبی مراقبت کنید. گاهی هم ممکن است این افت رتبه موقتی باشد و پس‌از گذشت زمان کوتاهی و توجه الگوریتم‌های گوگل به این‌که سایت شما به‌درستی عمل می‌کند و کاربران را راضی نگه می‌دارد، به رتبه قبلی خود بازگردد.

آیا بروزرسانی هسته اصلی گوگل نتایج جستجو را تحت تاثیر قرار می‌دهد؟

نتیجه‌گیری

آپدیت هسته اصلی گوگل یک نوع روش مقابله با سایت‌هایی است که با دست‌کاری قصد دارند رتبه‌های برتر را از آن خود کنند. شاید شما با خواندن این مطلب از به‌روزرسانی اصلی گوگل نگران شوید، اما داشتن یک شیوه بهینه‌سازی مفید می‌تواند شما را از این بروزرسانی‌ها در امان نگه دارد.

بنابراین آنچه که از این مطلب متوجه شدیم برای آنکه به‌شدت تحت تاثیر آپدیت اصلی گوگل قرار نگیرید، باید یک شیوه باید روی ایجاد محتوای بهینه و متناسب با نیاز کاربر متمرکز شوید و همواره سایت خود را به‌روز نگه دارید.

این مطلب را به اشتراک بگذارید

سایت‌های دیگر ما

مستر سوییمر آموزش شنا

میتراکانا کتاب سه بعدی

علی والا واردات از چین

567 تعداد بازدید

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست